Jump to content
Guest Hammer

Deja Vu

Recommended Posts

o alta explicatie ar fi faptul ca un ochi percepe mai repede decat celalalt, iar cand semnalul receptat de celalalt ajunge la creier el este deja cunoscut....insa problema cu explicatia aceasta ar fi ca uneori se intampla sa avem deja-vu.uri in legatura cu un sunet sau un miros

Link to comment
Share on other sites

Nici mie nu mi-e deloc straina aceasta.Mie cand mi se intampla,parca recunosc deodata tot - mediu,oameni,discutie,de parca am mai trecut odata prin acel moment.

Din cate m-am documentat,cea mai plauzibila explicatie - viata/vietile unui om este ca un fir de ata intins,iar paradoxul este ca intreaga viata este Momentul de Acum.Era o jucarie,imi amintesc de ea - doua coarde lungi pe care le cracanai si se plimba o chestie pe acele coarde,trebuia sa fie 2.Sau aceeasi chestie,cum cautai posturile la un radio vechi.Noi suntem capabili sa ne conectam si la viitor.Daca putem merge in trecut prin amintiri,asa putem merge si in posibilul viitor prin fenomenul deja vu.Asta inseamna toata viata intr-un singur punct - momentul de acum

Link to comment
Share on other sites

Mie mi se pare interesant fenomenul asta ..Cateodata vad locuri noi ,unde as jura ca am mai fost odata,dar nu am fost...La fel am o problema cu vocile pe care le aud in jurul meu,cateodata am impresia ca aceeasi voce o aud in acelasi loc dar persoanele sunt diferite..sper ca nu am innebunit

Link to comment
Share on other sites

Pe mine ma ia cu o sire rece pe spinarie mai ales la o chestie stranie....de ex....: aceleasi masini si acelas sir de evenimente...intr-o intersectie cand plecam de la faculta.....Senzatia nu prea o pot explica, dar mam oprit cam 2 sec an zis in gand WHAT THE F***. Si am continuat sa merg.

Deci sunt unele chesti care.......

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...