Jump to content
flakyn1

Cea mai mare centrala eoliana din lume a fost pusa in functiune in Anglia

Recommended Posts

thanet.jpg?width=600

Ansamblul de 100 de turbine va spori cu 30% cantitatea de energie eoliana produsa in Marea Britanie.

Centrala este instalata in sud-estul Angliei, la 12 km distanta de tarmul comitatului Kent.

Fiecare turbina are 115 m inaltime, iar ansamblul lor ocupa o suprafata de 35 kmp. Conform declaratiilor firmei suedeze Vattenfall, care gestioneaza centrala eoliana, aceasta ar putea produce suficienta energie pentru a alimenta 240.000 locuinte.

In estuarul Tamisei se afla in constructie o alta centrala - London Array - de dimensiuni si mai mari; cand va fi gata, aceasta va cuprinde 341 de turbine, ce vor putea genera energia electrica necesara unui numar de 750.000 de locuinte.

In Marea Britanie exista, in prezent, aproximativ 250 de centrale eoliene, cuprinzand, in total, aproape 3000 de turbine. Guvernul britanic si-a propus ca, pana in 2015, sa ajunga sa obtina 15,4% din energia electrica necesara din resurse regenerabile.

Sursa: descopera.ro

Link to comment

Oricum sunt inutile, la ora actuala orice sursa regenerabila este inutila pe langa celalate surse de generare de energie electrica, centrale clasice mai precis. Nu bate vantu, ciuciu energie electrica. Un parc de zeci de kilometri (50-60) fac cat o centrala nucleara, ca producere de energie. Sa va mai zic de costurile unui parc eolian si o centrala nucleara? Mult mai multi bani bagati intr-un parc eolian, evident, plus marele dezavantaj ca nu genereaza oricand energie. Desi multi se sperie de o centrala nucleara din cauza radiatiilor, sunt doar tampiti, au ramas cu sechele de la cernobal, ca sa nu mai vorbim de faptul ca dupa incident au fost oprite in jur de 100 de centrale nucleare de a mai fi terminate, fiind deja in plan de constructie (chiar in momentul PIF-ului) si au ramas de paragina.

Link to comment

Oricum sunt inutile, la ora actuala orice sursa regenerabila este inutila pe langa celalate surse de generare de energie electrica, centrale clasice mai precis. Nu bate vantu, ciuciu energie electrica. Un parc de zeci de kilometri (50-60) fac cat o centrala nucleara, ca producere de energie. Sa va mai zic de costurile unui parc eolian si o centrala nucleara? Mult mai multi bani bagati intr-un parc eolian, evident, plus marele dezavantaj ca nu genereaza oricand energie. Desi multi se sperie de o centrala nucleara din cauza radiatiilor, sunt doar tampiti, au ramas cu sechele de la cernobal, ca sa nu mai vorbim de faptul ca dupa incident au fost oprite in jur de 100 de centrale nucleare de a mai fi terminate, fiind deja in plan de constructie (chiar in momentul PIF-ului) si au ramas de paragina.

Tu crezi ca centralele eoliene sunt construite in gradina ta din spate? Sunt alese locuri in care vantul bate un mare % din timp, nu la intamplare.

Cat despre centralele nucleare, problema principala nu este ca s-a speriat lumea de Cernobal, ci deseurile rezultate. Majoritatea lumii e ingrijorata de transportarea plutoniului/uraniului pana la centrala nucleara si de reactia nucleara propiu zisa, insa adevarata problema e ce faci cu deseurile nucleare rezultate. Ele sunt radioactive MII DE ANI.

Avand in vedere ca petrolul si carbunii sunt pe sfarsite, si riscurile/complicatiile cu depozitarea deseurilor nucleare e normal ca majoritatea tarilor sa fie interesate in surse regenerabile de energie :P

Link to comment

Tu crezi ca centralele eoliene sunt construite in gradina ta din spate? Sunt alese locuri in care vantul bate un mare % din timp, nu la intamplare.

Cat despre centralele nucleare, problema principala nu este ca s-a speriat lumea de Cernobal, ci deseurile rezultate. Majoritatea lumii e ingrijorata de transportarea plutoniului/uraniului pana la centrala nucleara si de reactia nucleara propiu zisa, insa adevarata problema e ce faci cu deseurile nucleare rezultate. Ele sunt radioactive MII DE ANI.

Avand in vedere ca petrolul si carbunii sunt pe sfarsite, si riscurile/complicatiile cu depozitarea deseurilor nucleare e normal ca majoritatea tarilor sa fie interesate in surse regenerabile de energie :P

Inseamna ca degeaba sunt student la politehnica, culmea si la profil nuclear, daca am ajuns sa fiu contrazis in felul asta. :)) Nu s-a speriat lumea de Cernobal? Ok, fie cum spui tu, intai te documentezi si discutam. Sunt metode de "menajarea" deseurilor radioactive, mai mult sau mai putin "utile", dar sunt, nu in sensul tau de "ce faci cu ele?"

Link to comment

Inseamna ca degeaba sunt student la politehnica, culmea si la profil nuclear, daca am ajuns sa fiu contrazis in felul asta. :)) Nu s-a speriat lumea de Cernobal? Ok, fie cum spui tu, intai te documentezi si discutam. Sunt metode de "menajarea" deseurilor radioactive, mai mult sau mai putin "utile", dar sunt, nu in sensul tau de "ce faci cu ele?"

Sunt n si n de argumente pro si contra energiei nucleare vs energia regenerabila, fiecare are dreptate in felul lui pentru ca fiecare insista pentru un anumit timp de energie din care are el de castigat ;) si in plus tin sa te contrazic cu privire la ceea ce ai spus mai sus de costurile unei centrale nucleare vs una eoliana, ce`a nucleara e cu mult mai scumpa, am facut o facultate apropiata domeniului si acum un masterat la fel, deci am habar ce vorbesc :P

Link to comment

Inseamna ca degeaba sunt student la politehnica, culmea si la profil nuclear, daca am ajuns sa fiu contrazis in felul asta. :)) Nu s-a speriat lumea de Cernobal? Ok, fie cum spui tu, intai te documentezi si discutam. Sunt metode de "menajarea" deseurilor radioactive, mai mult sau mai putin "utile", dar sunt, nu in sensul tau de "ce faci cu ele?"

M-am documentat pe exact acest domeniu cu putin timp in urma daca vrei sa sti. Sa zici ca sunt metode de "menajare" a deseurilor radioactive suna frumos, insa realitatea este ca singura metoda general acceptata este ingroparea permanenta sub pamant(si prin asta nu ma refer ca sapi o groapa de 3 metri si arunci totul acolo). Daca tot esti student la politehnica la profil nuclear vei sti si ca unele deseuri raman radioactive milioane de ani. Daca imi amintesc bine un reactor nuclear produce in jur de 10 metri cub de astfel de deseuri pe an.

S-au vrei sa zici ca ai gasit solutia pentru eliminarea permanenta a deseurilor radioactive? Ca maine vei lua premiul Nobel pentru fizica.

Evident s-a speriat lumea de Cernobal. Nu e singurul motiv pentru care energia nucleara nu reprezinta un procent mai mare din totalul unei tari totusi.

Link to comment

Sunt n si n de argumente pro si contra energiei nucleare vs energia regenerabila, fiecare are dreptate in felul lui pentru ca fiecare insista pentru un anumit timp de energie din care are el de castigat ;) si in plus tin sa te contrazic cu privire la ceea ce ai spus mai sus de costurile unei centrale nucleare vs una eoliana, ce`a nucleara e cu mult mai scumpa, am facut o facultate apropiata domeniului si acum un masterat la fel, deci am habar ce vorbesc :P

Chiar nu-i adevarat, uite special o sa-mi intreb profesorul de licenta despre treaba asta. Daca intr-adevar e asa cum spui tu, plec capul si-mi cer scuze, probabil sa fi inteles eu total invers, desi nu cred.

Daca tu te referi la o turbinita de centrala eoliana vs o centrala nucleara. DA! Evident ca da, eu m-am referit la un parc intreg de centrale eoliene de 50km patrati care sa genereze aceeasi putere cat o centrala nucleara. Mi-am recitit postul, m-am exprimat cat se poate de bine. :P

Evident s-a speriat lumea de Cernobal. Nu e singurul motiv pentru care energia nucleara nu reprezinta un procent mai mare din totalul unei tari totusi.

Poftim? Ai habar cat % din energia Frantei se bazeaza pe centrale nucleare? :) Scuza-ma, tu chiar nu esti documentat, eu probabil sunt prost informat sau am auzit eu intr-o ureche, dar tu nu stii, nu ca ai inteles gresit. Nu vreau sa isc o cearta aiurea, asa ca ma retrag din discutie, o sa te-anunt pe pm musli. :D

ps: spunandu-ti unde sunt student, n-am facut-o ca sa ma laud, ci sa-ti demonstrez ca sunt ontopic si nu discuti doar cu un gamer. :P

Majoritatea lumii e ingrijorata de transportarea plutoniului/uraniului pana la centrala nucleara si de reactia nucleara propiu zisa

Lol, plutoniu? De ce ai transporta domne plutoniu catre o centrala nucleara? :))) Din ea rezulta plutoniu. De ce crezi ca Rusia si asa-zisele marile puteri au atatea centrale nucleare? De frumusete? De a se intrece unii pe altii la numaratoarea de centrale? Pentru plutoniu domne, pentru fabricarea bombelor nucleare.

Tu stii cat de mare e o pastila de combustibil de uraniu? :) Cam cat un deget de-al tau, sau chiar mai mic. Tu crezi ca uraniul se transporta ca laptele Zuzu in cisterne pe autostrade? Fii serios.

Link to comment
Guest bogdanel.rebirth

de-asta avea tata in gradina...le-a scos ca nu se mai vedeau copacii si il incurca la cules :(

@ ON: :)) da...e bine ca au facut ceva bun pt. mediu,nu numai sa polueze :)))

Link to comment

.. de ce ar fi mai eficient un parc de centrale eoline sau un ansamblu de panouri solare (cu randament undeva la 20%), care, pentru a genera cata energie genereaza o centrala nucleara, are nevoie de o multitudine de turbine => foarte mult spatiu ocupat + evident costisitor. Chiar credeti ca acel parc de turbine eoline nu afecteaza cu nimic mediul in care e amplasat? .. Eu cred ca solutia consta in imbunatatirea formelor de protectie pentru reactoarele nucleare.

Link to comment

Noi n-avem fonduri (de fapt ar fi, dar nu stim in buzunarul cui) sa terminam unitatile 3 si 4 de la cernavoda si voi va ganditi la un parc eolian de genul in romania, hai sa ne trezim la realitate. :P

Corect, noi nu avem fonduri si chiar daca am avea cine crezi ca ar face o chesti de genul cu "Basescu(xu)" presedinte? :-j

O sa avem si noi asa ceva in 2101 .

Link to comment

Nu ca Romania, Romania nu, in Romania nu este, In Romania nu va fi in veci asa ceva .... Oameni buni, nu doar Romania si Anglia sunt pe harta pentru Dumnezeu .... Eu fac pariu cu voi ca cei din Africa care o duc mai rau decat noi, NU zic asa ceva. Oare de ce ? Prea multi sunteti naspa.

Ei nu zic IN AFRICA NU VA FI ASA CEVA, IN AFRICA NU ESTE, DADEUNDE! IN AFRICA?

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...