Jump to content
mau

Amendat pentru ca a spus bancuri cu politisti

Recommended Posts

Un student din Ia?i a fost amendat pentru un banc spus pe strad?. Nu orice fel de banc, ci unul cu poli?i?ti. Agen?ilor comunitari nu li s-a p?rut deloc amuzant, a?a c? l-au "premiat" pe glume? cu 200 de lei amend?, pentru c? "le-a lezat integritatea".

Tân?rul a ie?it la o plimbare cu doi prieteni, î?i povesteau lucruri amuzante. Din vorb? în vorb?, au ajuns la bancuri. Atunci studentul de 19 ani ?i-a întrebat amicii de câ?i poli?i?ti este nevoie ca s? de?urubezi un bec. Tân?rul spune c? nu vorbea tare, nu era b?ut ?i nici nu a f?cut-o ca s? sfideze pe cineva. Nu ?i-a dat seama c? fix în acel moment, din spate veneau ni?te agen?i comunitari, c?rora le-a atras aten?ia subiectul.

Poli?i?tii comunitari l-au amendat pe tân?r în baza legii ordinii publice, care sanc?ioneaz?, cit?m, "s?v?r?irea în public de fapte, acte sau gesturi ce lezeaz? onoarea institu?iilor publice". Studentului ie?ean i-a cam pierit cheful de glume pe strad?, când a v?zut c? are de pl?tit 200 de lei. Tân?rul spune c? agen?ii ar fi f?cut un abuz ?i c? i-a fost îngr?dit dreptul la liber? exprimare, a?a c? va contesta amenda.

doar in Romania se putea intampla asa ceva

sursa

Link to comment

e si mai fraier studentul daca a semnat procesul verbal..

ps: pana la urma de cati politisti e nevoie ca sa desurubeze un bec ?:)) am ramas cu dilema asta :)

de 7 :))

- Unu tine becul in mana.

- Patru invart masa.

- Unul se invarte in sens invers ca sa nu ameteasca ceilalti.

-Si unul tine usa inchisa sa nu fie curent.

Link to comment

e si mai fraier studentul daca a semnat procesul verbal..

ps: pana la urma de cati politisti e nevoie ca sa desurubeze un bec ?:)) am ramas cu dilema asta :)

Sunt doua variante:

A. 8 politisti: 1 tine becul si 7 beau pana se invarte casa

B. De unul singur, pentru ca acum e destept si stie ca Pamantul se invarte si el doar sta cu becul in mana.

Oricum, nu cred ca bancurile se inscriu in categoria cuvintelor/ vorbelor care lezeaza institutiile publice. :| Hai sa-i dea toate blondele in judecata pe cei care spun bancuri... Le jignesc si le dezonoreaza. :huh:

Link to comment

Incredibil :)) totusi se mai pot intampla lucruri noi in tara noastra. Chiar ca a fost prost stundentul daca a semnat amenda.

Te crezi in america? Daca nu semnezi poti avea probleme si mai mari. Eu am venit din club la 5:00 dimineata si mi-am luat 2 milioane ca fluieram. Deranjarea ordini publice. Am incercat fel si fel de varinta pentru a nu semna si am ajuns la sectia de politie.

Link to comment

' date='01 September 2010 - 23:17' timestamp='1283372259' post='5329821']

Te crezi in america? Daca nu semnezi poti avea probleme si mai mari. Eu am venit din club la 5:00 dimineata si mi-am luat 2 milioane ca fluieram. Deranjarea ordini publice. Am incercat fel si fel de varinta pentru a nu semna si am ajuns la sectia de politie.

Toate procesele verbale (sau chitantele pentru amenda) trebuie sa aiba o mentiune undeva, ceva de genul ca ai semnat, dar ca nu esti de acord cu amenda. Adica recunosti ca ai facut chestia respectiva, insa amenda nu o platesti. Si daca bifezi acolo mentiunea, nu esti obligat sa platesti, dar exista riscul de a initia politia un proces si pana la urma, depinde de judecator daca amenda e valida sau nu, insa e mai complicat.

Link to comment

' date='01 September 2010 - 23:17' timestamp='1283372259' post='5329821']

Te crezi in america? Daca nu semnezi poti avea probleme si mai mari. Eu am venit din club la 5:00 dimineata si mi-am luat 2 milioane ca fluieram. Deranjarea ordini publice. Am incercat fel si fel de varinta pentru a nu semna si am ajuns la sectia de politie.

Si de acolo ce s-a intamplat ? E dreptul tau sa nu semnezi. Sau te-au caftit ? :) Am auzit si cazuri dinastea, cand s-a furat o bicicleta la noi in oras, iar proprietarul a gasit-o "cu tot cu hot", sunand la politie. Initial hotul (tigan) n-a recunoscut, l-au luat si pe el si pe proprietar la sectie pentru declaratii si o gramada de semnaturi, si politistii l-au batut pe tigan pana a recunoscut fapta.

Link to comment

' date='01 September 2010 - 23:17' timestamp='1283372259' post='5329821']

Te crezi in america? Daca nu semnezi poti avea probleme si mai mari. Eu am venit din club la 5:00 dimineata si mi-am luat 2 milioane ca fluieram. Deranjarea ordini publice. Am incercat fel si fel de varinta pentru a nu semna si am ajuns la sectia de politie.

Apoi inseamna ca esti prea moale. Si e asa cum zice Limonada, este o rublica acolo unde scrie Observatii, si acolo te pui si scrii cu mana ta ce s-a intamplat sau ce mentiuni ai.

Link to comment

doar in Romania se putea intampla asa ceva

Sa inteleg ca sunteti satisfacuti in mare parte cand spuneti "doar in Romania se putea intampla asa ceva" sau lucruri asemanatoare. In America daca un politist te aude ca soptesti "fu*k" , stai 48h la inchisoare , e normal ca daca politistul se simte jignit sa actioneze intr-un fel.

Dar totusi bancurile despre politisti le-am auzit spuse chiar de politisti , asta se dovedeste a fi un blond serios. :blink:

Link to comment

Sa inteleg ca sunteti satisfacuti in mare parte cand spuneti "doar in Romania se putea intampla asa ceva" sau lucruri asemanatoare. In America daca un politist te aude ca soptesti "fu*k" , stai 48h la inchisoare , e normal ca daca politistul se simte jignit sa actioneze intr-un fel.

Dar totusi bancurile despre politisti le-am auzit spuse chiar de politisti , asta se dovedeste a fi un blond serios. :blink:

mai trec minim 20ani pana cand Romania va ajunge la nivelul actual al Americii :error:

Link to comment

mai trec minim 20ani pana cand Romania va ajunge la nivelul actual al Americii :error:

Nu va ajunge niciodata, nici daca trec inca 1000 de ani. In Romania e tot mai rau pe zi ce trece, de 20 de ani, de cand s-a incheiat comunismul nu a fost nici o schimbare inspre bine, doar pe rapa ne-am dus cu tara cu tot.

Amu citind incaodata, de ce sa ne mire ca a primit amenda pentru ca zicea bancuri cand unu de aici a luat amenda doar pentru ca fluiera =))

Azi-maine primesti amenda si daca nu mergi frumos pe strada ci umbli ca un cocolar.

Link to comment

Sa inteleg ca sunteti satisfacuti in mare parte cand spuneti "doar in Romania se putea intampla asa ceva" sau lucruri asemanatoare. In America daca un politist te aude ca soptesti "fu*k" , stai 48h la inchisoare , e normal ca daca politistul se simte jignit sa actioneze intr-un fel.

Hai serios , am mai vazut eu nesimtiti de politisti care trec pe linia continua ca nu au chef sa astepte autobuzele sa vireze. Eu daca trec cu juma de roata si ma vad imi salta permisul, lor li se intampla la fel? Daca tot sunt magari, n'ar strica sa nu se faca si mai tare de ras prin gesturi de'astea.

Se simt jigniti pentru ca aud un banc oarecare despre o situatie oarecare? wow deci practic daca aud un banc despre moldoveni e ok sa le dau cu o caramida in cap celor care il spun? Ce naiba ma jignesc ^_^

Link to comment

pe de alta parte, daca voi erati politisti si treceati pe langa unu pe strada si ala incepea sa faca misto de voi pe fatza clar si raspicat (e evident ca facea misto de ei, doar nu vrei sa cred ca "s-a intamplat" sa spuna acel banc fix cand trecea politia pe langa el) voi cum ati fi reactionat? l-ati fi luat la bataie? unii poate da. cei mai normali la cap, i-ar fi dat amenda. qed

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...