Jump to content
Lemonade

Jucariile McDonald's

Recommended Posts

Carnea de pui ( Mc Chicken / Patty Chicken / Mc Nuggets / SCW - Spicy Chicken Wings ) este (mi-e si scarba sa spun) de fapt “un fel de carne ” findca este de fapt o carne presata la temperaturi inalte din toata gaina inclusiv gheare / cap s.a.m.d in care se adauga enzime, saruri, E -uri de care am auzit lucruri proaste (din nou va rog sa ma intelegeti ca nu pot da numele acestora findca nu vreau sa fiu facut raspunzator pentru divulgarea unor compusi ce pot fi cumparati de pe piata si folositi in retete proprii care ar cauza disfunctii sau chiar moartea).

am gasit ceva informati despre mancare pe un blog mai multe puteti citi aici

Link to comment
Share on other sites

Guest Alex.R

^' date='25 August 2010 - 11:00' timestamp='1282723226' post='5313077']

Carnea de pui ( Mc Chicken / Patty Chicken / Mc Nuggets / SCW - Spicy Chicken Wings ) este (mi-e si scarba sa spun) de fapt “un fel de carne ” findca este de fapt o carne presata la temperaturi inalte din toata gaina inclusiv gheare / cap s.a.m.d in care se adauga enzime, saruri, E -uri de care am auzit lucruri proaste (din nou va rog sa ma intelegeti ca nu pot da numele acestora findca nu vreau sa fiu facut raspunzator pentru divulgarea unor compusi ce pot fi cumparati de pe piata si folositi in retete proprii care ar cauza disfunctii sau chiar moartea).

am gasit ceva informati despre mancare pe un blog mai multe puteti citi aici

enzime=proteine sau proteide benefice pentru organism

saruri=sodiu, potasiu, calciu, magneziu, fier ,care deasemenea in cantitati rezonabile sunt benefice pentru organism

Cat despre E-uri, exista E-uri "bune" cat si e-uri "rele".Cum aude cineva cuvantul "E-uri" deja incepe sa turbeze.

Cat despre blogul minune,alea sunt doar niste simple afirmatii,fara argumente in spate.Probabil baiatul a fost platit de competitie.

Nu am zis ca mancarea de la MEC e sanatoasa dar haideti sa nu o luam pe camp.

Link to comment
Share on other sites

Guest spanky

blk, nu inteleg, vrei sa spui ca daca un hamburger d-ala sta acolo 10 minute pe "topoganul" ala expira ? se strica ? imi face mai mult rau decat un hamburger facut in acea clipa, proaspat ?

nici eu nu stiam ca poti cere fara salata sau fara castraveti etc. :P

Link to comment
Share on other sites

blk, nu inteleg, vrei sa spui ca daca un hamburger d-ala sta acolo 10 minute pe "topoganul" ala expira ? se strica ? imi face mai mult rau decat un hamburger facut in acea clipa, proaspat ?

nici eu nu stiam ca poti cere fara salata sau fara castraveti etc. :P

Nu am zis ca expira / se strica. Doar atunci cand iei To Go si il tii 20 minute pana ajungi acasa nu e stricat..

Ideea e ca gurile rele spun ca McD reincaleste acei hamburgeri in loc sa ii arunce asa cum zice propriul lor regulament. Daca esti paranoic si in acelasi timp obligat sa mananci de la McD, merita sa ceri unul fara salata pentru a fi sigur ca nu iti dau unul vechi de o ora.

Link to comment
Share on other sites

frate ,mereu cand mananc la McD un hamburger (mananc foaarte rar de acolo , KFC rulzz) , ma ingras cu 3KG ma credeti?nu stiu , cred ca sunt cam vechi , si injecteaza / ii baga undeva unde ii incalzeste si ii face sa arate iar proaspeti...

Link to comment
Share on other sites

Guest spanky

frate ,mereu cand mananc la McD un hamburger (mananc foaarte rar de acolo , KFC rulzz) , ma ingras cu 3KG ma credeti?nu stiu , cred ca sunt cam vechi , si injecteaza / ii baga undeva unde ii incalzeste si ii face sa arate iar proaspeti...

cum naibii sa te ingrasi 3kg ? mananci 3 McMenu ? cele mai multe calorii stiu ca le are BigMac-ul ~600 .... nu cred ca te ingrasa atat

Link to comment
Share on other sites

cum naibii sa te ingrasi 3kg ? mananci 3 McMenu ? cele mai multe calorii stiu ca le are BigMac-ul ~600 .... nu cred ca te ingrasa atat

El ii urs de hiberneaza si se ingrasa =))))) Cum poate sa zica asa ceva =))

Link to comment
Share on other sites

cum naibii sa te ingrasi 3kg ? mananci 3 McMenu ? cele mai multe calorii stiu ca le are BigMac-ul ~600 .... nu cred ca te ingrasa atat

El nu cred ca mananca 3 meniuri, dar eu da :))

Am ajuns sa mananc la Mc un meniu Royal Deluxe mare ( care, acel royal deluxe(hamburger) e mare) + 3-4 hamburgeri/cheesburgeri + inca o portie de cartofi medie si un sos Sour cream. Aceasta fiind cauza, acuma sa va spun efectul.

Efectul este cam 30 de min de stat la toaleta si chinuindu-ma sa scot cam 60% din ce am mancat la Mc => paguba financiara => Nu mancati la Mc, iesit in pierdere ca vreti sau nu :|

Cand eram in timpul scolii mancam si eu destul de des, odata la 5 zile ( de scoala) mancam 3/4 zile la Mc... bine, nu in fiecare saptamana, dar mancam. Daca stam si privim partea buna, lasand deoparte chimicalele, mancarea este chiar gustoasa, iar daca privim partea proasta, efectele produse in stomacul nostru sunt cam urat mirositoare :|

In ziua de azi nu prea mai ai unde sa mananci in oras o mancare naturala si sanatoasa, foarte putine restaurante mai fac o astfel de mancare. Acuma m-am invatat, ca tot am masina la indemana, sa nu mai merg la mec ci mai bine sa merg la un restaurant situat la cativa km de casa unde cu 20-30 de ron mananc felu' 2 si ma satur.

In concluzie, mai bine mai rabd 10-20 min pana la restaurantul ala si mananc ceva sanatos decat sa mai am probleme cu stomacul de la Mc :|

Link to comment
Share on other sites

' date='30 August 2010 - 01:14' timestamp='1283120092' post='5322662']

Nu dau mancarea chinezeasca pe un McDonalds`s si daca nu ma insel am auzit ca acei cartofi prajti sunt congelati si au o vechime destul de mare.

Cartofii sunt jegosi,mai bine iti iei de la kaufland cartofi gata taiati la sac,is si ieftini,iti faci de 20 de ori mai multi,+iti incerci talentele culinare ;;) pe saracii cartofi

In rest,e bun,da parca nu ajunge.Adica manc cate 3 hamburgeri de'ia pitici si saraci,nu cumva sa puna mai mult ketchup,si celelalte sandwichuri inca imi mai fac cu ochiu. :crybaby:

Ai dracu,4 lei unu de'la,mereu ii plin,si noua in Bistrita nu ne fac :(

Link to comment
Share on other sites

Cartofii sunt jegosi,mai bine iti iei de la kaufland cartofi gata taiati la sac,is si ieftini,iti faci de 20 de ori mai multi,+iti incerci talentele culinare ;;) pe saracii cartofi

Problema ar fi ca nici despre aia n-avem idee cat de mult au stat in lada frigorifica (inghetati, la fel ca cei de la Mc). Dar sunt buni. :))

Link to comment
Share on other sites

totul e foarte bine pus la punct sa iasa in castig: miroase foarte apetisant, sunt colorate foarte atractiv si ochiul uman e foarte impresionat de "micile" detalii - si dc ma refer in special la castig? pt k de ex daca e sa imi cumpar cartofi congelati pt prajit, dau 1,6 euro pe o punga de 1,5kg - deci se merita sa ii fac acasa si in ulei schimbat MUUUULT mai des decat o fac ei.

Iar jucariile sunt desigur cireasa dp tort in ochii copiilor.

Iar lista de calorii publicata pe foile lor din meniu mi se pare o aiureala: NICIODATA nu mi-au ajuns sa ma satur 1 hamburgher si o portie mica de cartofi - abia cand ajung la cola care umfla matul se poate spune k se simt rezultate, sanatos, nu? :happy1:

Link to comment
Share on other sites

totul e foarte bine pus la punct sa iasa in castig: miroase foarte apetisant, sunt colorate foarte atractiv si ochiul uman e foarte impresionat de "micile" detalii - si dc ma refer in special la castig? pt k de ex daca e sa imi cumpar cartofi congelati pt prajit, dau 1,6 euro pe o punga de 1,5kg - deci se merita sa ii fac acasa si in ulei schimbat MUUUULT mai des decat o fac ei.

Iar jucariile sunt desigur cireasa dp tort in ochii copiilor.

Iar lista de calorii publicata pe foile lor din meniu mi se pare o aiureala: NICIODATA nu mi-au ajuns sa ma satur 1 hamburgher si o portie mica de cartofi - abia cand ajung la cola care umfla matul se poate spune k se simt rezultate, sanatos, nu? :happy1:

eu stiam ca nu valoarea calorica conteaza, mancarea poate sa aiba sa zicem 300 de calorii (sa fie ca alea de la MC de exemplu) dar sa aiba 50 de grame (sau cat are un hamburger, 100 de grame, in fine, am dat un exemplu) , deci, nu te saturi; dar daca mananci ceva de exemplu gatit in casa care are in jur de 150 calorii si 350 de grame (piure cu pui la gratar sau mancare de cartofi, ciulama etc.) atunci te saturi :) stomacul tau are un anumit volum, conteaza cate grame bagi in el, nu cate calorii

Link to comment
Share on other sites

Lemonade, ai mare dreptate. Si eu cand eram mai mic mergeam la Mc si imi luam Happy Meal doar pt. jucarie. Asa ca ai perfecta dreptate cu acest subiect.

Chiar ai mancat din locul acela diavolesc? Si mai ales, ai avut jucarii de acolo? Sa stii ca e lucru necurat.

@Dar voi ati observat ca acum numai prostii se baga la Happy Meal-ul ala? Sau nu vad eu bine.

Link to comment
Share on other sites

Sa fim seriosi......

Imi aduc aminte de cand eream mic: Nu erea zi fara "ou cu surprize" sau "pufuleti cu surprize"

Copii sunt vanatori prifesionisti de astfel de "promotii" daca ar aparea "suc cu surprize" eu zic ca ar fi cel mai cumparat suc....

Link to comment
Share on other sites

Chestia asta cu jucariile de la McDonalds e treaba de marketing si de ce sa nu recunoastem ca este foarte bine gandita.Multi copii vor la Mec pentru jucarii,altii si pentru mancare ceea ce produce incasari foarte mari lantului de restaurante tip fast-food.

Link to comment
Share on other sites

Guest Anazayr

Ideea e ca mass media, prin reclame, se adreseaza in mod indirect( ma refer la astea cu jucarii gen McD, BK, KFC) la copii;de ce? pentru ca astfel obliga parintele sa traga o fuga si sa le faca lor vanzari pentru ca al' micu vrea jucaria. E un plan care se bazeaza pe manipulare si, desi pretty evil, sistemul e laudabil.

EDIT: scuzati, nu am vazut ca ideea aceasta a fost exprimata in postul initial, sarisem la ultima pagina. Greseala mea, invatatura de minte

Link to comment
Share on other sites

Cine pune "botul" asta este . Oricum ce ati zice voi de MC si de altele , sunt foarte bune si toti le mancati . De ce ? Nu stiu raspunsul

Jucariile iau ochii la copii care trag de bluza / haina parintiilor ca vor la MC sa "manance"

Link to comment
Share on other sites

Cine pune "botul" asta este . Oricum ce ati zice voi de MC si de altele , sunt foarte bune si toti le mancati . De ce ? Nu stiu raspunsul

Jucariile iau ochii la copii care trag de bluza / haina parintiilor ca vor la MC sa "manance"

Tu nu mananci de la Mc niciodata? Sau nu mananci ceva de tipul fast-food? De ce le mancam? Pentru ca sunt bune, tocmai ai raspuns.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...