Jump to content
Lemonade

Jucariile McDonald's

Recommended Posts

Topicul meu este inspirat de propunerea Dacianei Sarbu in Parlamentul European: produsele tip fast food sa fie vandute ca atare, fara a mai fi atasate jucarii sau alte premii si promotii suplimentare.

mcdonalds_is_evil.jpg

Mi se pare o propunere excelenta, din simplul motiv ca in general, adultii platesc un intreg meniu pentru o simpla jucarie (de exemplu la McDonald's). Copiii sunt atrasi de ce primesc bonus la mancare si uite asa intregul lant de magazine are succes. Nu spun ca oamenii cumpara produsele numai pentru jucarii, insa o mare parte da. Practic, micii consumatori doresc jucariile, parintii le cumpara si chiar daca sa presupunem ca nu au nevoie de mancarea respectiva, o mananca, mergand pe deviza "Daca tot am cumparat, cum sa arunc?".

De asemenea, consumatorii sunt indusi in eroare inca de prima data, cu privire la prospetimea mancarii (Sa luam salata ca exemplu: daca este proaspata, inseamna ca a fost tocata si preparata atunci, ceea ce NU este adevarat, este direct ambalata si bagata la frigider. Daca nu este facuta atunci, imaginati-va cat conservant are in ea ca sa se pastreze nealterata si perfect crocanta) dar si cu privire la pretul aparent mic (de fapt, cartofii sunt semi-preparati la saci -> pret foarte mic, burgerii la fel -> pret foarte mic, etc. Deci profitul este enorm.)

Asta e doar un exemplu din marea gama de putere a producatorului si "supunere involuntara" a consumatorului. Voi ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Don't bother reading, it's non sense.

Topicul meu este inspirat de propunerea Dacianei Sarbu in Parlamentul European: produsele tip fast food sa fie vandute ca atare, fara a mai fi atasate jucarii sau alte premii si promotii suplimentare.

Promotii, premii e mult spus - adica se termina cu 2 pizza la pret de una sau meniuri la pret promotional. Una-s jucariile, alta-s promotiile. Asa ar trebui sa il concedieze si pe Ronald, ca deh, copiilor le plac clovnii si implicit vin la Mc.

Mi se pare o propunere excelenta, din simplul motiv ca in general, adultii platesc un intreg meniu pentru o simpla jucarie (de exemplu la McDonald's). Copiii sunt atrasi de ce primesc bonus la mancare si uite asa intregul lant de magazine are succes. Nu spun ca oamenii cumpara produsele numai pentru jucarii, insa o mare parte da. Practic, micii consumatori doresc jucariile, parintii le cumpara si chiar daca sa presupunem ca nu au nevoie de mancarea respectiva, o mananca, mergand pe deviza "Daca tot am cumparat, cum sa arunc?".

McDonald's e destinat in mod predominant pruncilor care inca mai incap in toboganul ala spiralat. Din cauza asta, produsul trebuie sa fie vandabil. Desi Mc-ul ar avea destule vanzari si fara "hepi mil" recurg la metoda pentru a ajunge mai bine la consumatorii tinta. Probabil ca asa e, copiii sunt atrasi de bucata aia de plastic (sincer sa fiu, si eu am fost mort dupa un set cu un circuit de raliuri :wub: ). Ce spui tu cu "nu au nevoie de mancare" e cam utopic, n-am vazut copil care sa refuze o masa de la Mc atunci cand are totul in fata.

De asemenea, consumatorii sunt indusi in eroare inca de prima data, cu privire la prospetimea mancarii (Sa luam salata ca exemplu: daca este proaspata, inseamna ca a fost tocata si preparata atunci, ceea ce NU este adevarat, este direct ambalata si bagata la frigider. Daca nu este facuta atunci, imaginati-va cat conservant are in ea ca sa se pastreze nealterata si perfect crocanta) dar si cu privire la pretul aparent mic (de fapt, cartofii sunt semi-preparati la saci -> pret foarte mic, burgerii la fel -> pret foarte mic, etc. Deci profitul este enorm.)

Da, la nivel chimic mancarea de la Mc e groaznica - nu stiu ce au cartofii aia in ei de nu se strica dupa doua luni de la cumparare.

Asta e doar un exemplu din marea gama de putere a producatorului si "supunere involuntara" a consumatorului. Voi ce parere aveti?

Supunere involuntara? NU esti fortat sa cumperi sau sa ii cumperi copilului ceva sau altceva.

[Pana una-alta, eu tot la KFC vreau, m-am indragostit de galetile alea de carton pe care le dau (n-ar trebui sa ne dea mancarea in pungi, transparente eventual? Ca prea bat la ochi toate chestiile astea si te fac sa cumperi).]

Link to comment
Share on other sites

Mc??? hmm.. doar o modalitate de sinucidere in masa xD. Nu mi-as duce copilul acolo nici daca se tavaleste in chinuri 2 zile ... asa ca nici o jucarie [sau mai multe] nu ma poate face sa ma razgandesc. Deci... imi este total indiferent daca sunt prostioare in happy meal.. sau daca nu's. :gives:

Link to comment
Share on other sites

chiar zilele trecute eram intr`un magazin si un copil urla ca vrea ceva pistol cu apa umplut cu ceva gume care costa vreo 12 lei :)) iesi mai ieftin daca iei separat guma si separat un pistol cu apa dar cei care vand chestiile astea pe copiii astia se bazeaza ca sa le vanda si pe parintii care o sa le cumpere doar ca sa nu fie batuti la cap de copil :)

Link to comment
Share on other sites

 Aici depinde din ce punct de vedere privim lucrurile . In primul rand orice promotie sau cadou are ca scop marketingul si nu este o tactica noua . Asa ca nu mi vad nimic rau in asta . Cat despre mancarea de la Mc va spun ca am trait in strainatate si toata aceasta "lupta impotriva chimicalelor" este doar de fatzada . Toate tarile care noi in ziua de azi le vedem civilizate comercializeaza salata / fructele / carnea etc , impachetate impreuna cu toti conservantii si chimicalele deja acolo . Singura problema cu Mc-ul este imperiul lui economic . In Romania produsele naturale (adica piatza mai exact) inca au preturi rezonabile in timp ce peste hotare (in tarile "civilizate") sunt considerate produse de lux si ajung la preturi absolut ridicole dupa parerea mea . Daca aveti curiozitatea ca turist cand treceti prin Spania , Suedia , Anglia o sa observati ca nu exista ceea ce noi numim piatza .

 

 In concluzie : Mc-ul este daunator? Da. In romania avem alternative MAI sanatoase (nu foarte sanatoase) , dar sunt locuri in lume unde mare diferenta nu ar face . Mc-ul are tot dreptul sa aplice strategiile de marketing simple ca si pana acum . Si cat timp mancarea este buna , sincer , chiar nu ma intereseaza pe mine personal ce fac ceilalti . Eu mananc o data pe luna si de la acea masa pe luna nu o sa mor . La fel de bine stiu persoane care se ingrasa cu "apa plata si lamaie" deci este doar o scuza pentru obezitate . Vreti sa va mentineti in forma? Spargeti Mc-ul si alergati dupa aceea pe 40 de grade . 

Link to comment
Share on other sites

Mmm, pentru cei care spun ca nu cumperi un produs decat pentru ACEL produs in sine, am un exemplu: ziarele vandute impreuna cu ochelarii. :) Majoritatea cumpara ziarul pentru ochelari, nu pentru a citi presa sau ma rog... Asta tot "modelarea consumatorului" mi se pare.

Link to comment
Share on other sites

Mmm, pentru cei care spun ca nu cumperi un produs decat pentru ACEL produs in sine, am un exemplu: ziarele vandute impreuna cu ochelarii. :) Majoritatea cumpara ziarul pentru ochelari, nu pentru a citi presa sau ma rog... Asta tot "modelarea consumatorului" mi se pare.

deci aia imi dau ochelari smecheri si tu zici ca-i rau? ok...

Link to comment
Share on other sites

Nu conteaza ..jucarii , banane , portocale ..promotii ...toate sunt pentru reclama pentru a atrage clientii...etc. Nu vad nimic rau in asta ...si nu este vorba de nici o modelare a consumatorului .....cumperi produsul daca vrei si daca esti atras ...asta e o metoda de a atrage copii ..copii atrag parinti ..si uite asa mai multa vanzare.

Link to comment
Share on other sites

sau poti s-o iei altfel. jucariile de la mac sunt facute special pentru mac. daca vreau o jucarie neaparat, dar nu vreau sa si mananc, ma gandesc ca dau banii pe jucarie, iar mancarea vine ca bonus. nu poti obliga o firma sa nu abordeze anumite metode de promovare si vanzare, atata timp cat nu e nimic ilegal, iar deocamdata cadourile, promotiile si alte strategii de marketing nu-s interzise.

Link to comment
Share on other sites

Fast Foodul ne omoara in ziua de azi...tot poporul o sa ajunga obez si sclav al tentaiilor ce ne sunt oferite...pe tava de aceste persoane care fac saci de bani pe prostia unora...in loc sa iti duci copilul la MC sa il indesi cu prostii mai bine ii cumperi o jucarie mult mai frumoasa...si posibil mult mai ieftina..

Link to comment
Share on other sites

nu poti obliga o firma sa nu abordeze anumite metode de promovare si vanzare, atata timp cat nu e nimic ilegal, iar deocamdata cadourile, promotiile si alte strategii de marketing nu-s interzise.

Nu e chiar asa... exista Directiva 29 / 2005 a Comisiei Europene care interzice foarte multe practici comerciale considerate neloaiale. Chiar si problema asta apare pe undeva pe acolo... nu ai voie ca si comerciant sa te folosesti de slabiciunea copiilor pentru a promova produsele tale.

Numai ca Romania se afla - ca de obicei - mai la marginea imperiului si lucrurile astea ajung greu la noi...

Cam astea's considerate practici neloaiale in Viziunea CE (vezi punctul c. din lista) :

a. Publicitatea-capcana: practica de a convinge consumatorul sa cumpere de la o anumita societate facand publicitate unui produs la un pret foarte scazut pentru care nu exista un stoc corespunzator.

b. Falsele oferte „gratuite”: crearea unei impresii false a unor oferte gratuite prin descrierea unui produs ca fiind „gratuit”, „bonus”, „fara taxe” sau in termeni similari, in cazul in care consumatorul trebuie sa plateasca orice alta suma in afara de costurile pe care le implica reactia sa pozitiva la practica comerciala si ridicarea sau plata livrarii articolului.

c. Indemnurile directe adresate copiilor de a cumpara produse promovate sau de a-si convinge parintii sau alti adulti sa le cumpere produse care fac obiectul publicitatii. Indemnurile directe adresate copiilor sunt interzise in cazul televiziunii, insa lista neagra extinde interdictia asupra intregii mass-media si, cel mai important, asupra publicitatii de pe internet.

d. Afirmatiile false cu privire la proprietatile curative ale produselor - de la alergii, caderea parului si pana la pierderea in greutate.

e. Reportajele publicitare: practica de a folosi continutul editorial din mass-media pentru a promova un produs, in cazul in care comerciantul a platit pentru aceasta promovare, fara a specifica acest lucru in mod clar.

f. Sistemele piramidale: un sistem de promovare piramidal in cadrul caruia castigul provine in special din introducerea altor consumatori in sistem decat din vanzarea sau consumul produselor.

g. Castigarea de premii: practica de a crea consumatorilor falsa impresie ca au castigat un premiu in conditiile in care nu exista niciun premiu sau actiunea pe care trebuie sa o intreprinda pentru a castiga premiul este conditionata de plata unei sume de bani sau de suportarea unui cost.

h. Impresiile inselatoare cu privire la drepturile consumatorilor: prezentarea drepturilor de care consumatorii beneficiaza prin lege ca si caracteristica distinctiva a ofertei comerciantului.

i. Ofertele limitate: declaratia falsa conform careia un produs va fi disponibil doar pentru un interval de timp limitat pentru a-i priva pe consumatori de posibilitatea de a face o alegere in cunostinta de cauza.

j. Limba in care sunt oferite serviciile post-vanzare: angajamentul de a furniza servicii post-vanzare catre consumatori si, ulterior, furnizarea serviciului respectiv in alta limba fara a informa in mod clar consumatorul cu privire la aceasta inainte de initierea tranzactiei.

k. Vanzarea nesolicitata: comerciantul solicita plata pe loc sau plata ulterioara pentru produsele pe care le furnizeaza dar pe care consumatorul nu le-a solicitat sau solicita rambursarea sau pastrarea lor.

l. Garantiile valabile in intreaga Europa care creeaza falsa impresie ca serviciul post-vanzare furnizat pentru un produs este disponibil intr-un stat membru altul decat cel in care este vandut produsul.

Link to comment
Share on other sites

nu mi se pare ca se incadreaza la litera c. faptul ca odata cu meniul primesti si o jucarie nu e un indemn direct de a cumpara, din moment ce nu exista reclame care sa contina astfel de indemnuri. in plus, jucariile nu sunt adresate neaparat copiilor, ceea ce poate fi o alta cale de scapare pentru ei.

Link to comment
Share on other sites

.. luand la puricat tema "mcdonalds - junkfood, dieta proasta" etc stiti ce e foarte interesant ? Ca eu nu am avut o prietenea sau doar amica .. sa nu zica hai sa mergem sa mancam la Mec, acu .. don't get me wrong, dar nu ele sunt cele care "au grija" foarte mare de ce se intampla cu ele ?

Si mie imi place sa mananc la Mec\KFC etc ,dar foarte rar.. , mergeam des doar cand era oferta cu meniul Big Mec.

pS: pe youtube este un filmulet care arata cat de mult se pastreaza un hamburger lasat pe masa, (aproape 3-4 luni .. omg) si cartofii pai (aproape 6 luni) .. o sa-l caut, desii a fost postat si pe aici pe undeva

pps: un studiu facut de un american, a mancat nu-stiu-cate saptamani la rand doar mancare de la McDonalds dupa care s-a prezentat la doctor pt. un control amanuntit, iar acesta ia zis ca daca nu se opreste din asta o sa cada lat..

ppps: eu nu stiu daca peste tot e fenomenul asta, dar la mine in oras eu de fiecare data cand am mers sa mananc la McDonalds am vazut si oameni in varsta (70+) care mancau acolo :|

Link to comment
Share on other sites

Guest pupu92

Intradevar, multi copii isi cumpara de la mec Happy mell-ul ala dar, nu am vazu pana acuma copil ce sa refuze ceva mancare de la mec...

Si eu cand eram mic imi placea sa ma duc la mec( sincer cu jucariile nu aveam treaba, numai la mancare imi era gandul).

P.S Invata-tii pe copii vonstri sa se joace pe calculator, asa eu la 3 ani ma jucat pe PC si nu tanjeam dupa jucarii :happy1: .

Link to comment
Share on other sites

P.S Invata-tii pe copii vonstri sa se joace pe calculator, asa eu la 3 ani ma jucat pe PC si nu tanjeam dupa jucarii :happy1: .

Nu , tanjeai dupa un calculator bun pe care sa te poti juca fericit .... right ? :))

@ Cu jucarii fara jucarii ....firma care facea guma de mestecat Turbo ..daca o mai tineti minte folosea aceiasi strategie inca de acum 10 ani ...abtibilde cu masini :D ....MC..e cu jucariile. Deci ceva nou nu e ..asa ca , care e problema ?? :))

Link to comment
Share on other sites

Cum sa fi anti asa ceva? Voi pe ce lume ati vrea sa traiti? Ii foarte bine ca le da jucarii la meniuri, adica daca tot merg sa mananc ceva, macar ma aleg si cu o jucarie :) Si eu mai merg cateodata si daca este ceva jucarie misto imi cumpar happy meal.. si app, daca spui ca mancarea de l mc nu`i proaspata, atunci nu stiu unde ai putea gasi mancare proaspata, tinand cont de faptu ca la mc donalds tot timpu-i plin !

Link to comment
Share on other sites

Guest spanky

exact, au voie sa se foloseasca de asa ceva, nimeni nu le interzice + nu vad nimic rau in asta, legat de mancare, nu mori daca mananci o data pe luna

eh' , ce vremuri, cand eram mic si erau masinutele alea, ma duceam in fiecare Duminica si imi lua tata cate 1 pana faceam tot setul :D

Link to comment
Share on other sites

Nu cred McDonald's ar fi singura firma care incalca acel punct "c" de mai sus.

Cel mai corect pentur fiecare ar fi sa se ambaleze totul in alb cu scris negru. Fara strategie de marketing. Desi consider ca strategia de market este un avantaj corect care se bazeaza pe gandirea logica si pe educatia poporului. Daca ziceti voi ca prostii ajung sa manance la Mc' si manacarea este daunatoare , dai in **** mea si lasa-i sa moara. Ca nu i-am pus eu sa fie prosti.

Link to comment
Share on other sites

Cum sa fi anti asa ceva? Voi pe ce lume ati vrea sa traiti? Ii foarte bine ca le da jucarii la meniuri, adica daca tot merg sa mananc ceva, macar ma aleg si cu o jucarie :) Si eu mai merg cateodata si daca este ceva jucarie misto imi cumpar happy meal.. si app, daca spui ca mancarea de l mc nu`i proaspata, atunci nu stiu unde ai putea gasi mancare proaspata, tinand cont de faptu ca la mc donalds tot timpu-i plin !

Tocmai pentru ca este atat de plin, imagineaza-ti o data la cat timp schimba uleiul pentru cartofii prajiti. Daca l-ar schimba mereu, la cate comenzi sunt, ar iesi in pierdere sau cel putin nu ar avea profitul la fel de mare.

Link to comment
Share on other sites

Verifica astea: this and this.

yes! exacly, primul link! :)

Pe vremea cand eram mic, sa mergi la McDonalds era ceva foarte fancy, defapt .. faptul ca parintii imi ziceau ca nu nu e voie, nu nu e bine etc.. , eu doar de asta vroiam actualy sa merg ..abia pe planul al doilea pentru ca acele hamburger-uri .. mici .. aveau un gust foarte bun :)

Cred ca teoretic asta predomina la toata lumea, acum ca am banii mei, salariul meu etc .. nu-mi arde prea mult sa merg la ei, abia odata la 2-3 saptamani

Link to comment
Share on other sites

da care e faza cu primul filmulet? ca au mucegait burgerii?

Cred ca problema e ca mancarea de la McD nu se strica.

Daca se strica prima iar nu era bine. In niciun fel nu e bine :(

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...