Jump to content
Trane

Masuri anticriza!

Recommended Posts

Nu stiu cine esti si unde lucrezi dar pot sa-ti dau sute de exemple de evaziune fiscala si cum se poate realiza.

Si daca te pricepi asa de bine la leasing care este diferenta intre cele 2 tipuri de leasing ?

:)

De trei ani lucrez la o firma de leasing. Credit & Risk management. Daca vrei sa dam extemporal la leasing dam, dar banuiesc ca trebuie sa stai de cealalta parte a mesei.

Si ca sa te lamuresti... de vreo 15 ani lucrez exclusiv in economia reala din tarisoara. Si financiara si fiscala. Iar in perioada in care am incercat freelancerismul m-am ocupat tot cu studii de fezabiliate (inclusiv sapard), creditwothiness, scoringuri & shits.

Chiar mai stiu si eu cu ce se mananca una-alta.

Hai sa o lamurim cu TVAul. Stiu chiar mai multe decat iti inchipui despre rambursarile de TVA. Mai mult ca sigur stiu mai mult decat tine si practic despre asta.

Daca tu iti inchipui ca de rambursari ilegale de TVA beneficiaza niste Gigei jmecheri care fraieresc fiscu` si le baga o spaga in bot te inseli rau de tot. Despre rambursarile astea se stie pe tot traseul MF-DGFP-AF. Teoretic ar trbeui sa le descopere Curtea de Conturi... teoretic, pentru ca in practica nu se intampla. Asta desi un dosar "facut" de rambursare de TVA sare in ochi... pe langa ca e beton, se repeta un anumit sablon.

Iar banii se impart. Ideea ta ca dai o spaga la un inspector si te alegi cu o rambursare de TVA e naivitate... crede-ma. Din banii aia se finantau inclusiv partidele polititice. Si ca sa ma intelegi exact... TOATE.

In schimb, daca un Fraierica Geamantan (privatau` ala de la care atespeti tu sa scoata tara din rahat) se apuca sa fabrice... nu stiu... 1000 de bucati de cocofifi de ex. pe care sa le exporte in Serbia, pot sa pun pariu cu tine ca nu o sa vada nici un leu din TVAul fara de care inchide. Lui chiar i se cuvine... numai ca nu are relatii la ANAF... Fraierica Geamantan ala de pomenesti tu, este aproape condamnat sa moara inca inainte sa se nasca. Faptul ca tu inca mai speri in forta lui...

Despre firmele de leasing nu am dezvoltat in subiectul in reply ul anterior, pentru ca ar fi fost o parere subiectiva.

Dar o firma de leasing trebuie sa primeasca TVAul inapoi pentru ca altfel ar da faliment.

Cand achizitionez bunul eu platesc furnizorului pretul intreg (pret + TVA). Eu acel pret il recuperez in 5 ani, pe rand. Finantarea o fac doar la nivelul de pret nu si de TVA, pentru ca asta e regula.

Deci calculez dobanda doar la nivelul pretului. Ca sa finanatez TVAul ala ar trebui sa ma imprumut de la cineva: banci sau fonduri de investitii (daca sunt firma independenta), banca mama (daca sunt firma de leasing bancar) sau credit producator (daca sunt captiv). Oricare dintre astia ma finanteaza cu dobanda.

In concluzie, daca statul nu imi da TVAul inapoi, inseamna ca eu ma imprumut cu dobanda ca sa finantez bugetul de stat gratis. Nici macar Mecena nu ar face asta.

Da, in conditiile in care valoarea finantata este mai mica decat valoarea facturata intr-o luna, firma de leasing va avea de dat TVA la stat, nu de luat...

Hai sa o lamurim si cu SAPARDul... nu paseai pe nici o treapta cu nici o subventie. In cazul in care nu aveai partea ta de 50%, puteai "pasi" cu ajutorul FNGCului. Numai ca mai intai trebuia sa ai o relatie acolo, dupa care trebuia sa ai si banii de impins atentia. Dupa care trebuia sa gasesti o banca care sa iti dea credit pe baza garantiei respective. Ideea e ca nu oricine are si bani de impins si relatii la FNGC.

Ia spune-mi doctore cum pleci de la 37% impozit overall in Romania (?! ) si ajungi pe la 62% venit din impozitul direct ? Tot nu m-ai lamurit (te-ai cam pierdut prin citate) ...

37% e cota de venituri din PIB la buget.

62% nush cine e... daca imi faci cunostinta cu el, poate iti pot povesti.

Daca o sa si pot sa fac vreo corelatie intre ele bine, daca nu o sa ramana marea necunoscuta a economiei romanesti...

Link to comment
Share on other sites

Deci tu plangi firmele de leasing. Bun am ajuns sa vad si asta, Unicredit-ul, BCR Leasing, Reiffeissen Leasing, Romstal, Porsche leasing, Meridian, astea sunt firme care au nevoie sa se imprumute ptr a cumpara masini sau alte balarii? Adica tu faci pe CARITAS-ul cu clientul tau si nu-ti amortizezi T.V.A.-ul pierdut ? Dar cam cat la % din valoarea ratei este dobanda si comisionul pentru acordarea leasingului, care sunt la nivel de camata ? La astea nu se percepe T.V.A. ? :crazy: Pe ei ii plangi tu ? Ei nu isi recupereaza T.V.A. ?

37% la ora actuala, daca nu cumva e sub, e rata de venit la bugetul statului din impozite directe. Cand nu o sa mai plangi aici despre T.V.A.-ul rambursabil o sa ajungem poate la 62-63% la nivel de Suedia, nu stiu cand, poate peste vreo 2000 de ani. Astept procentul de firme de export din Romania, pe langa alea de comert. Restul is chiar balarii. =))

L.E.: Vai de capul meu e si greu sa jonglezi cu stocul scriptic si cheltuielile unei firme. =))

Link to comment
Share on other sites

a1urea incepi sa bati campii rau de tot. Nu lucrez la nici una din companiile amintite de tine.

Dar iti pot spune ca Unicredit Leasing de ex. are un capital social de 15 milioane de euro si o valoare a portofoliului la nivel de outstanding de peste 700 milioane euro.

Diferenta aia de 685 milioane de euro crezi ca au adus-o salariatii de acasa? Sunt linii de credit luate de la Unicredit Bank, care la randul ei atrage bani din imprumuturi obligatare, fonduri de investitii, plasamanete de derivate.

Chiar credeam ca am cu cine discuta una-alta, dar in conditiile in care tu imi explici cum bancile dau credite din capitalul lor social...

Balarii sunt campii pe care ii bati tu. Impozitele sunt venituri la bugetul de stat in totalitatea lor. Daca te referi la gradul de colectare (desi imi vine greu sa cred ca te poti referi la vreo ceva) oricum nu il stim datorita transparentei totale a statului in care traim.

Adica, dupa mintea ta, daca eu maine fac un ordin de plata catre bugetul statului de 1000 de lei impozit pe venit, la bugetul statului vor ajunge 370 de lei, iar restul se "evapora" pe drumul spre trezorerie... chiar nu realizezi ca devii aberanta?

Cred ca e cam tarziu pentru tine, dar maine cand te trezesti iti propun sa faci o jmecherie cu niste stocuri. Sa ceri rambursare, dai o spaguta mica. Saptamana viitoare te umplii de bani din TVA. Da` ce zic eu... hai dracului sa ne apucam cu totii de facut bani din rambursari de TVA... mare jmecherie.

Link to comment
Share on other sites

Nu bat campii dragul meu, dar povestile tale amuzante despre lumea leasing-ului incep sa devina basme.

Daca dau credite din capitalul social, de ce se imprumuta de la banci ca sa-si finanteze liniile de credit (cred ca te cam mint patronii astia ai tai)? La firmele de leasing nici nu ar trebui adusa vorba de rambursari de T.V.A. ptr ca sistemul dupa care opereaza se numeste camata. Nu is departe de lumea bancilor asa cum crezi tu, nu mai plange, nu te mai agita si mai arunca la gunoi din ironiile alea ieftine daca vrei sa discuti cu o persoana.

Si hai sa reiau: 37% reprezinta suma totala din impozite directe care intra la bugetul de stat, in Romania.

Ramai in lumea ta (90% taxe salariale =)) ). :crazy:

L.E.: Tu nu esti in stare sa percepi ce se vede mai departe de o rambursare de T.V.A. Prin alte tari ti-ar pune eticheta imediat, falimentar sau evazionist. De fapt la dracu, acolo nici nu mai e vorba de T.V.A. =))

Link to comment
Share on other sites

37% reprezinta suma totala din impozite directe care intra la bugetul de stat, in Romania.

O daa....

Rahaturi din astea despre separatia bugetelor in Romania imi explici cand o sa imi arati transparenta in executii si transferuri bugetare.

Si nu ma lua cu "bugetul de stat e sarac" ca atunci iti explic ca drumurile judetene si comunale nu se repara si se fac de acolo.

Ok, ai ceva putere de manipulare.

Eu vorbeam de buget de stat consolitat si PIB.

Daca dau credite din capitalul social, de ce se imprumuta de la banci ca sa-si finanteze liniile de credit (cred ca te cam mint patronii astia ai tai)?

Crezi ca mai poti fi in stare de de vreo afirmatie cu macar un pic de logica?

Eu ti-am spus ca nu poti sa dai credite de 700 milioane dintr-un capital social de 15 milioane. Tu imi spui ca poti... parerea mea este ca ar trebui sa deschizi o firma de leasing dupa ce o pui cu rambursarea aia de TVA.

Tu ma intrebi de ce s-ar mai imprumuta la banci... ca sa acopere diferenta de 685 milioane de exemplu.

Pai ce sa ma minta patronii mei? Adica crezi ca de fapt ei imprumuta Piraeus Bank de ex. la care sa ma duc eu sa negociez un credit, doar ca sa ma minta pe mine? Tu nu pricepi ca in firma aia ma ocup de contractarea creditelor?

Btw, lucrez la o firma independenta de leasing. Care nu are nici banca nici producator in spate.

http://img88.imageshack.us/i/unicr.jpg/

Link to comment
Share on other sites

Masuri anticriza :D? mai bine zis masuri procriza.

Reduci salarii, maresti taxe, reduci personal pai e perfect, bani mai putini, putere de cumparare mai mica, taxe neplatite, someri carora le platesti ajutor, deci economia se indreapta spre o criza mai profunda.

Link to comment
Share on other sites

Guest Diazzz

asta rezuma toata discutia. Va multumesc pentru comentarii.

Una din masuri ar fi echimbarea guvernului, a 2-a :banghead:..... si a 3-a :yum:.... si im final dupa ce scapam de criza :beer:

Link to comment
Share on other sites

Hmm, revolutie sau nu, trebuie schimbate anumite legi. Dpmdv sunt prea multe avantaje pentru oamenii care sunt in putere si prea multe dezavantaje pentru cei fara ajutor.

Un exemplu ar fi ajutoarele sociale, care au ajuns sa se dea si pentru o mica problema de sanatate care e transformata intr-o catastrofa medicale cu cativa leuti in plus la medicul de familie. Asa s-a ajuns in stadiul in care un om fara picioare sau care nu are o locuinta sa primeasca putini bani sau chiar deloc, pe cand cel care are probleme cu ochii (nu vorbim aici de orbire, ci mici defecte) sa fie platit indeajuns din banii statului.

De ce trebuie sa plateasca functionarii publici pentru cei care pot munci? Celui fara casa sa i se dea loc de munca, chiar daca nu are facultate sau aptitudini (niciodata nu sunt indeajunsi maturatori, taietori de garduri vii, curatatori de piete publice, etc.) si sa i se dea ajutorul social abia dupa ce isi termina treaba.

Link to comment
Share on other sites

o revolutie cred ca ar rezolva problema .... cel putin pe termen scurt ca pe urma or sa se gaseasca altii care sa ne minta .... ca deh e Romania

Daca se mai face o revolutie, n-o sa mai aiba multi curajul sa minta poporul.

Hmm, revolutie sau nu, trebuie schimbate anumite legi. Dpmdv sunt prea multe avantaje pentru oamenii care sunt in putere si prea multe dezavantaje pentru cei fara ajutor.

Din moment ce au foarte multe avantaje, de ce s-ar sinchisi sa schimbe legi care le iau din acele avantaje?

Link to comment
Share on other sites

Din moment ce au foarte multe avantaje, de ce s-ar sinchisi sa schimbe legi care le iau din acele avantaje?

Pai o sa fie obligati sa le schimbe, pana la urma. Mai ales atunci cand nu vor mai avea nici eu de la cine sa-si mai insuseasca diverse... De criza nu cred ca mai scapam, de fapt criza asta a fost prezenta dintotdeauna, numai ca nu o numeau asa. S-a manifestat mereu, dar ne complaceam, a existat mereu, dar o ignoram si o luam ca atare ca fiind statutul nostru social si economic.

Link to comment
Share on other sites

1. Romania dispune de lichiditati de 30 miliarde de euro sub forma de fonduri structurale. Daca anul asta s-ar fi tras 7 miliarde din ei (pentru canalizare si apa curenta la sate, de ex), asta ar fi insemnat:

a) 7 miliarde de euro intrati efectiv in circuitul monetar/economic al tarii.

Nu trebuie sa-mi dai exemplu, tu deja vorbesti de o economie aflata pe treapta a 2-a a drumului spre dezvoltare, in afara unei perioade de criza.

Traian Basescu :

""Daca aceasta coalitie are o sansa , ea este in cei 32 miliarde euro care asteapta la Bruxelles sa incepem marele program de autostrazi, de modernizare a cailor ferate, de indiguire. Daca nu va exista componenta autohtona, resursa in buget, nu vom putea utiliza acesti bani""

Sursa : http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Politica/154798/Basescu-intoarce-spatele-Guvernului-si-partidului-mama.html

Cum e sefa? Crezi ca Basescu citeste Linkmania?

Link to comment
Share on other sites

Si acum masurile anticriza se sisteaza pentru mai marii - revin salariile nesimtite,alea de 30.000,20.000

Pai ce criza e asta?Motiveaza raspunderea,insa daca vreun mai mare da rateu,nu raspunde el ci tot amaratu` care ia -25% plus alte scaderi(sporuri samd de ajunge la -50%) raspunde prin concediere,iar mai-marele scapa cu - "am luat masuri".

Marfa!!!

Link to comment
Share on other sites

Aici nu este vorba doar de Romania! Multe tari se duc in jos iar noi care eram deja sub nivelu` de trai (salarii mici,preturi mari) nu prea mai sunt solutii...cine stie doar sa faca astia bani fara sa ii treaca in registru :-??

In cazul unei revolutii nu ai sa vezi romani multi care sa munceasca "dupa" in folosul tarii cum erau nemtii dupa al-2-lea Razboi Mondial ;)

Pai noi avem multe,multe care le exportam ...si importam alte rahaturi in loc sa le tinem in tara sa creasca economia noastra.Da na....asta e statu :-??

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...