Jump to content
Trane

Masuri anticriza!

Recommended Posts

bine domne. accept si rationamentul vostru

sa fim solidari ca oricum nimeni nu poate face nimic.

merg pe mana voastra pentru ca oricum suntem o tara de tampiti daca nimeni nu poate face nimic.

si aia care nu stiu sa fure sa plece dracu in alte tari !

Link to comment
Share on other sites

exact ce ziceam mai sus.

daca alea nu sunt masuri anticriza spune-ne tu cateva masuri anticriza eficiente si care sa se aplice in tara noastra. ca noi nu suntem america sa bagam 700 miliarde de $$ in banci (o masura care mie nu mi se pare anticriza, nu vad america sa o duca bine).

nu poti sa spui ca alea nu sunt masuri anticriza fara sa spui niste masuri anticriza. altfel cum poate omul sa compare?

scaderea cotei unice de impozitare ar fi redus cheltuielile fiscale ale intreprinderilor,astfel nu ar fi dat atat de multe firme faliment->multi someri ar fi avut de munca in continuare;reducerea tva-ului ar fi stimulat consumul,valorificarea resurselor din Rosia Montana,pomparea banilor primiti de la FMI in sistemul privat,in stimularea micillor intreprinzatori etc etc..tu nu intelegi ca decizia de a scadea salariile bugetarilor a fost o masura oarecum politica,aruncandu-se vina pe sistemul bugetar,perceput de basescu ca un gras care este carat in spate de un slab(sistemul privat)

Link to comment
Share on other sites

Cioby masurile tale ar putea functiona intr-un fel.. dar e o masura de lunga durata.

Ideea e ca ei au nevoie de bani (multi) pana in Decembrie. Ce zici tu nu ar fi fost viabil.

Link to comment
Share on other sites

daca s-ar fi luat masurile astea la inceputul crizei ,cand Romania mai avea o economie, altfel ar fi stat lucrurile.trebuia sa ne gandim la solutii la inceputul crizei,nu in apogeul ei

Link to comment
Share on other sites

Este foarte clar ca romanii nu mai sunt capabili sa gandeasca independent (asta daca au facut-o vreodata...)

Incepand cu aia care ne predau prin scoli ? Da, este clar!

Si presiunea aia cand o sa incepem sa o punem cu adevarat? Cand? ... :(

Pai pune presiune, ca stii sa o faci asa de bine aici ...

Promovezi resemnare, ok, sustine asta, nu indemna pe altii sa faca ceva solidar.

Nu promovez nimic, fiecare intelege cum vrea sistemul, nu ma lamentez, ma doare fix la 2 m in spate de lamentarile altora (ale tale in special). Pana la urma nu-s mama ranitilor dar nici nu injur sau fac ca trenul ? Pentru voi ? Vrei sa iesi in strada ? Iesi, da-le in cap, da jos guvernul, pune presiune, eu m-am saturat de cata presiune s-a pus si voi tot ca "mi se cuvine ca nu e gratis" ati perceput. Vrei solidaritate ? Pai nu asta ai cerut ? Vis-a-vis de persoana dumneata, nu asta ai cerut ? Pasional ? Mai sa fie, la nivel de 1 kilo-octet imi stabilesti emotiile si sentimentele. Indignata ? Poate, dar din motivele mele personale. Cand ai sa inveti (daca nu ai priceput pana la varsta ta) ca nu suntem la un concurs de cine da mai bine ? De fapt la dracu, conteaza numai opiniile beggarilor in tara asta, cine e pe invers nu face parte din sistem, i-o tragem manca-l-ar Tetea.

Stai ase domle, ce produce invatamantul in ultima vreme? Nici macar valori. Bani produceti ? Cateva milioane de euro ? Ca sa stim pe unde stam din punct de vedere bugetar, caci impozitul si T.V.A.-ul nu-ti asigura salariul si cheltuielile postului pe luna urmatoare decat pe o particica. Cat de mare e particica aia ? 16% ? 20% ? 30% ? Si mai vreti posturi si salarii mari ? Da, e gratis. Sa fi lucrat dumneata pe la o scoala particulara poate aveai 4000-5000 ron la justa valoare sau cumva ai banii aia pe spinarea alora care lucreaza pe 800-1000 ron pe luna? Eu stiu ? O mai fi gratis ?

Mori in spital si-i doare in cur de 11% C.A.S. cat platesti 'mneata la stat. Daca plateai 100 ron pe noapte la o clinica privata sau aveai o asigurare privata de sanatate poate nu mai mureai. Aveai parte si de alte servicii ? Da, e gratis. Stai asa, la cine sa ma gandesc, la patronul care plateste 12000 ron/luna T.V.A. sau la revoltele voastre ?

Mhm, muncim pe banii prostilor deoarece lucram in invatamant si la cultura, dar cand aia mor de foame noi ce facem ? Tot pe banii lor muncim ? Nu ne da statul !? Ne fura !? O mai fi gratis ? Sau mai cersim pe la usa Europei ? Tot gratis e. Las' ca ne salveaza agricultura si industria alimentara. Tot gratis e. Ti-a fost mila de amaratii privatizati si aruncati in strada pe vremea "grelei mosteniri" ? Era si atunci gratis. Ce puii nostrii domle ...

Cam de pe unde bate vantul ? De la stat, de la contributia ta ? De la taxa lunara care o platesti ?

Si in finalul discurusului meu indignat si pasional am sa te intreb asa, ai venit cu solutii ? Ce dracu, lucrezi in sistem si ar trebui sa stii ce e elementar si ce nu, nu bata, datul din gura, indignarea, pasiunea sau presiunea. Stai asa, caci m-o lovit acum. Presiune ? De mai mare rasul sa-ti maschezi pasiunea obsesiva cu asa cuvinte patriotice. Ba nu, e gratis.

P.S.: Ti-ai facut un calcul ? Cu cat ai contribuit 'mneata la bugetul statului de-a lungul carierei si cam cat ai castigat ? Tot gratis e. Pardon, te fura aia, ca nu mai au nici ei de unde, ca toti ati vrut gratis. Ce eticheta imi mai semnezi acum ? Hai ca se poate, e pa moca ca e presiune ce mama dracului! :)

L.E.: Am spus-o undeva mai sus, cine nu lucreaza in sistemul bugetar ar trebui sa taca. Voi chiar nu vreti sa intelegeti ca tot acolo se ajungea ? Nu culoarea politica dicta in cazul asta ci F.M.I.-ul. Sunt prea multi bugetari in tara asta raportat la P.I.B.

L.E.1: Toti tipati, ca banii cheltuiti pe autostrazi, ca banii cheltuiti pe borduri ... Are cineva habar cum se cheltuie acei bani ? Daca U.E. i-a dat pentru borduri, ptr borduri se vor cheltui.

Link to comment
Share on other sites

bine domne. accept si rationamentul vostru

sa fim solidari ca oricum nimeni nu poate face nimic.

merg pe mana voastra pentru ca oricum suntem o tara de tampiti daca nimeni nu poate face nimic.

si aia care nu stiu sa fure sa plece dracu in alte tari !

Tampiti nu suntem,ca uite,tot ne dam seama ce se intampla,mai rau e ca nu facem nimic.Suntem o tara condusa de hoti(nu trebuie sa va zis cine ca stiti) si reprezentati afara de idioti si analfabeti(iar nu mai trebuie sa dau nume).Combinatie letala,nu-i asa?

Simpatizantilor Basescu,daca voi ne spuneti UN LUCRU bun facut de Basescu in 6 ani - Basescu si gasca lui - eu imi scot palaria.Un lucru bun de care sa BENEFICIEZE TOATA TARA,ORICE ROMAN.

Cand o sa gasiti lucrul ala,atunci sa mai postati despre cat de bun e Baselu si cat de bine e organizata tara asta.Dar,va sfatuiesc sa nu va pierdeti vremea de pomana,ca oricat ati cauta nu veti gasi.La revedere hahalerelor!!!

Link to comment
Share on other sites

Simpatizantilor Basescu,daca voi ne spuneti UN LUCRU bun facut de Basescu in 6 ani - Basescu si gasca lui - eu imi scot palaria.Un lucru bun de care sa BENEFICIEZE TOATA TARA,ORICE ROMAN.

Spune-mi un lucru bun facut de Tariceanu. :)

Link to comment
Share on other sites

Simpatizantilor Basescu,daca voi ne spuneti UN LUCRU bun facut de Basescu in 6 ani - Basescu si gasca lui - eu imi scot palaria.Un lucru bun de care sa BENEFICIEZE TOATA TARA,ORICE ROMAN.

Ala nu a fost in gasca lui?Daaaaaa.....spagi de la renault,inventatorul taxei unice auto in lume....mai e si altceva de rau?Ohoooo,o sumedenie.Dar nimic de "bravo".

Link to comment
Share on other sites

Ala nu a fost in gasca lui?Daaaaaa.....spagi de la renault,inventatorul taxei unice auto in lume....mai e si altceva de rau?Ohoooo,o sumedenie.Dar nimic de "bravo".

Eu imi amintesc ca prin 2007 Basescu iesea la televizor si intreba daca Romania are bani sa plateasca pensiile, dupa noua lege. Dar lasa, asta nu mai conteaza, a furat el necesarul ala. =))

Link to comment
Share on other sites

L.E.: Am spus-o undeva mai sus, cine nu lucreaza in sistemul bugetar ar trebui sa taca. Voi chiar nu vreti sa intelegeti ca tot acolo se ajungea ? Nu culoarea politica dicta in cazul asta ci F.M.I.-ul. Sunt prea multi bugetari in tara asta raportat la P.I.B.

L.E.1: Toti tipati, ca banii cheltuiti pe autostrazi, ca banii cheltuiti pe borduri ... Are cineva habar cum se cheltuie acei bani ? Daca U.E. i-a dat pentru borduri, ptr borduri se vor cheltui.

deci cine nu e bugetar sa taca. pensionarii sa taca? dar copiii care cica raman si ei fara alocatii?

poate e mai bine sa taca cei care sufera de paranoia si care vor sa iasa din criza pastrand in buzunar banii de tratament.

corect. nu doar pe borduri s-au dus banii ci pe cheltuieli pentru masini, deplasari, hartie cu 3 straturi, in rest doar munca cinstita. nici in campania electorala n-au aruncat cu bani. ceva modest acolo.

pai daca si-au batut joc de fondurile oferite de UE, cred ca banii adunati de la noi i-au cheltuit chibzuit. :clap:

tu esti ma madam Pora?

Link to comment
Share on other sites

deci cine nu e bugetar sa taca. pensionarii sa taca?

Da sa taca. Nushj cum poti vorbi de o mancare pe care nu ai gustat-o in viata ta. Pardon, in romania s-a mancat si inca se mai mananca acelasi fel de mancare de-a lungul timpului. E obisnuinta si demonstrat istoric.

dar copiii care cica raman si ei fara alocatii?

DA, ASTA ERA. Ai descoperit adevarul suprem. Ce mai urmeaza ? Vindem maglavaisul comunal ?

poate e mai bine sa taca cei care sufera de paranoia si care vor sa iasa din criza pastrand in buzunar banii de tratament.

Domleeeeee, daca vi cu scenarii paranoice ... Ce faci aici ?

corect. nu doar pe borduri s-au dus banii ci pe cheltuieli pentru masini, deplasari, hartie cu 3 straturi, in rest doar munca cinstita. nici in campania electorala n-au aruncat cu bani. ceva modest acolo.

Exact, s-au dus fondurile europene pe campaniile electorale. =))

pai daca si-au batut joc de fondurile oferite de UE, cred ca banii adunati de la noi i-au cheltuit chibzuit. :clap:

tu esti ma madam Pora?

Din banii tai au platit invatamantul si asistenta sociala. Ti-a demonstrat Logs. Ce faci atatea scenarii paranoice ?

Link to comment
Share on other sites

Exact, s-au dus fondurile europene pe campaniile electorale. =))

Din banii tai au platit invatamantul si asistenta sociala. Ti-a demonstrat Logs. Ce faci atatea scenarii paranoice ?

Alegi fara licitatie o societate care cere triplu, o parte din bani vin de la uniune si o parte de la romani. Pe ce se cheltuie surplusul? Pe borduri? Sigur?

Nu ma deranjaza sa platesc invatamantul pentru ca oricum la randul meu am facut scoala pe banii altora.

Nu toti am avut bani de gradinita,scoala primara sau liceu particular ca tine.

Link to comment
Share on other sites

Da,banii furati din drumuri de n ori mai scumpe decat in intreaga Europa plus evaziunile fiscale.Acum la stiri s-a anuntat paguba de 3 miliarde de euro;in loc sa recupereze banii de la talhari,tot de la noi vrea sa-i ia.Nu este prosteala pe fata?

Statul vrea sa-si ia mana de pe agricultura si industrie;foarte bine.Or sa ajunga si de aici o gramada de someri,concedieri masive.Ceea ce inseamna mai putini bani la buget si automat mariri de taxe,inventarea altora samd.Insa banii furati tot la hoti raman.

Iar aia care credeti ca romanu` e lenes si ca la noi nu se munceste - te inseli amarnic.In tara asta se munceste pe rupte,chiar si pentru un pumn de fise.Daca avem 6 mil de pensionari si 3 mil de platitori(inca) asta inseamna 9 milioane de oameni.Nu mai suntem 23 de mil,ca ne-am mai curatat,insa 18 milioane tot mai suntem.Unde e cealalta jumatate?

1 - munceste la negru;pai asta e solutia cea mai la indemana,decat sa muncesti pe un salariu mizer care tot in gaura te baga,mai bine iti bagi picioarele si te duci sa faci si tu un ban mai mult sa-ti permiti sa traiesti.

2 - plecatul prin alte tari - unii au sansa,altii mai putina sansa,insa uite ca nu se intorc.

Cum zicea Mircea Badea aseara - taxele le marim in toamna,acum avem nevoie de banet la teava,ca...furatul nu tre sa inceteze.

FMI - un mare shut in fund ce le-as da astora,si austriecilor,si Uniunii Europene.Sa-mi ceara banii - le-as da pe cei care au semnat contractele - luati-va banii de la ei.Dar toti - FMI,UE si toti bossbanii sunt de asemenea niste hoti la scara mare - cum sa ne impuna noua CEVA?

Stiti cu ce se aseamana situatia noastra?e ca si cum am avea o casa,nu avem menajera inseamna ca stam cu gunoiul la nas;nu avem bucatareasa murim de foame.Asta este statul roman.

Si ce ai vrea?

Vrei cumva ca sclavii sa traiasca macar la fel de bine ca stapanii lor ?

De proverbul latin "Quod licet Jovis non licet bovis" ai auzit?

Sau iti inchipui ca o societate cum este cea autohtona care a fost prostita bine de comunisti si acum e prostita mai rau cu biserica si care e atat de buimaca ca nici macar atat nu intelege ca nu-l alegi presedinte pe un hot care a vandut flota ..merita sa traiasca mai bine?

sa te bucuri ca vin stapanii de sclavi si iti dau de lucru la renault Ford sau Continentale ...ca altfel traiai ca in Republica Moldova... adica nu cu 300-400 de euro ...ci cu 50 !...diferenta datorata nu calitatii oamenilor dintre cele doua tarii ci doar faptului ca sunteti sclavi la multinationale !

Link to comment
Share on other sites

becali e un taran cu 4 clase care a ajuns europarlamentar;l-a prostit pe idiotu` de vadim sa-l bage si pe el acolo,ca-l baga popoviciu la racoare pe muulti ani.d-aia s-a facut europarlamentar - imunitate contra puscariei.EBA este "codoi"-ul generatiei noastre - alta analfabeta care a ajuns europarlamentar -cum o fi ajuns si asta acolo,ne dam seama - pilele lu` taticu` si uite asa oamenii destepti ai tarii au fost lasati pe dinafara,am ajuns sa fim reprezentati afara de analfabeti,incompetenti si idioti.

Si ce ai vrea?

Vrei cumva ca sclavii sa traiasca macar la fel de bine ca stapanii lor ?

De proverbul latin "Quod licet Jovis non licet bovis" ai auzit?

Sau iti inchipui ca o societate cum este cea autohtona care a fost prostita bine de comunisti si acum e prostita mai rau cu biserica si care e atat de buimaca ca nici macar atat nu intelege ca nu-l alegi presedinte pe un hot care a vandut flota ..merita sa traiasca mai bine?

sa te bucuri ca vin stapanii de sclavi si iti dau de lucru la renault Ford sau Continentale ...ca altfel traiai ca in Republica Moldova... adica nu cu 300-400 de euro ...ci cu 50 !...diferenta datorata nu calitatii oamenilor dintre cele doua tarii ci doar faptului ca sunteti sclavi la multinationale

Ba,tu esti pupincuristu` lu` Baselu?`sugi si tu cu ei la teava cu bani?ca nu-mi te inchipui fiind altceva decat vreun verificator al lui sa vezi cum gandeste poporu`.

Bai baiatule,suntem in secolul 21 - traiul decent al oricarui om trebuie sa fie LEGE FUNDAMENTALA,fie ca e muncitor sau pensionar sau ...orice.Altfel,marea ta evolutie fata de evul mediu este egala cu zero.Adica tu ne consideri pe noi sclavi bai shol`va?Sa te bucuri tu bai basesciene cand ma-ta mare o sa se planga de faptul ca n-are bani de medicamente,sa te bucuri tu ba cand ma-ta si tac-tu` or sa fie tratati ca niste paria de catre acesti tradatori de tara.Muncesti la birou,esti mare shef?esti nimic!!!Stii tu lucruri?Stii ca sunt alarme in armata in vederea "tinerii" in frau a populatiei in caz ca ies in strada?

Te-as injura bine de tot,dar am respect pentru acest forum si n-o s-o fac.Dar daca eram moderator te banam pentru asta,shol`va!!!

Link to comment
Share on other sites

Partial..destui dintre voi ca si destui dintre romani ati pus botul la discursul si metodele de manipulare ale lui Base et comp..va stiti si nu are rost sa va reperez deoarece va sustineti discursul cu suflare portocalie fara niciun argument..doar ce-ati auzit pe canalele oficioase..auzi tu Tariceanu e de fapt de vina =)))) oh god..dar spalarea de creieri chiar merge..de fapt e guvernul lui Stefan cel Mare si faptul ca a investit masiv in razboaiele cu turcii..ei ne-au adus aici..si razesii aia pensionati militar..au distrus planul lui Base si Boc de a ne transforma in a doua Elvetie :((

Pff.. totul e clar

Link to comment
Share on other sites

Bun...sa luam pe rand:

Taieri ale veniturilor tuturor bugetarilor cu 25%

Total de acord, desi nu cred ca toti bugetarii vor fi taiati!

Sunt satul deja de incompetenta persoanelor care lucreaza in sectorul bugetar. Anul trecut in august salariul mediu in sectorul bugetar era estimat la 2.199 RON (ati auzit bine) si aceasta suma urma sa creasca pana in 2015 cu 56%, adica la 3.430 (Sursa).

Cum naiba sa nu fiu revoltat, cand eu lucrez de 6 ani, si timp de 3 ani(pana nu am terminat facultatea) am fost angajat cu salariul minim pe economie. Cei drept, ca nu atat am castigat, insa in cartea de munca pentru 3 ani figureaza salariul minim pe economie.

- Reduceri al ajutorului de somaj cu 15%

Aici ar fi putut sa se gandeasca putin...totusi, unul care primeste somaj 300 RON nu ramane cu foarte mult :)

- Taierea pensiilor cu 15%

Daca ma gandesc la pensiile enorme(in ordinul sutelor de milioane), atunci nici nu se discuta. Daca ma gandesc la pensia bunicilor, atunci situatia se schimba.

- Sistarea ajutorului pentru intretinere

Nu ma priveste, n-am nimic de comentat/adaugat.

- Concedieri masive in sectorul bugetar(medici, profesori, armata, politie)

Ce-mi place cum ai scos in evidenta partea mai valoroasa(si nu neaparat) al sectorului bugetar. Daca ai fi scris de exemplu agentii de la garda financiara, agentii de la R.A.R., personalul de la R.A.R., personalul de la Finante Publice, personalul de la Curtea de Apel, personalul de la CFR care de fapt sunt niste oameni incompetenti, nepoliticosi si nesimtiti pe deasupra, atunci cred ca ar fi sunat altfel :).

Voi credeti, ca primii oameni care vor fi concediati, vor fi medici, profesori sau politisti? Sunteti foarte naivi daca credeti in asa ceva.

Off-topic @Lance

Partial..destui dintre voi ca si destui dintre romani ati pus botul la discursul si metodele de manipulare ale lui Base et comp

Uite eu nu am pus botul, deoarece nici nu m-am dus sa votez.

Dupa cum a spus si napstar 77 cand a prezentat oferta "rau", "si mai rau" , "cel mai rau", cam asta am avut si eu in capt, si bazandu-ma pe acest aspect am luat hotararea sa nu ma duc la vot. Dar, in cazul in care as fi fost nevoit(cineva mi-ar fi tinut pistolul la cap :D ) sa ma duc sa votez, fii sigur ca nu pe Geoana l-as fi votat.

va stiti si nu are rost sa va reperez deoarece va sustineti discursul cu suflare portocalie fara niciun argument

Cam la fel faci si tu, doar ca tu sustii partea lui Geoana fara niciun argument :)

Hai sa lamurim problema..

Astept sa creasca si TVA-ul ca sa va pot zice ca va meritati soarta.Nu a zis nimeni ca in rosu era rai..dar ma indoiesc ca ajungea tara sub tocul unei nimfomane si in buzunaurl unui alcoolic..

Deci...nu ai zis ca era mai bine decat acuma, doar ca in locul blondei ar fi fost un analfabet, si in locul marinarului ar fi fost un papagal...un rezultat extraordinar de mare dupa parerea mea, care acuma ne-ar fi scos din criza asta :).

Link to comment
Share on other sites

tybork probabil ca geoana nu era mai bun ca basescu,nu ai de unde sa stii,dar mai mult ca sigur am fi avut un guvern cu oameni mai competenti,mai experimentati,nu atat de subordonati dictatorului.nu vreau sa iau in brate nicio culoare politica,ma deranjeaza mai mult decat presedintele, cabinetul sau, ca nu are rost sa zic cabinetul lui boc.

Link to comment
Share on other sites

tybork probabil ca geoana nu era mai bun ca basescu,nu ai de unde sa stii,dar mai mult ca sigur am fi avut un guvern cu oameni mai competenti,mai experimentati,nu atat de subordonati dictatorului.nu vreau sa iau in brate nicio culoare politica,ma deranjeaza mai mult decat presedintele, cabinetul sau, ca nu are rost sa zic cabinetul lui boc.

De unde esti tu atat de sigur ca ar fi fost mai bun? Eu zic ca noi toti cei care filozofam pe tema asta suntem habarnisti in ceea ce priveste politica acestei tari, si asta ar trebui sa recunoastem(cel putin eu recunosc). Adevarul crud e, ca meseria de politician este o meserie murdara, unde prima data trebuie sa inghiti rahat, sa-ti pierzi caracterul, si dupa aceea ai portile deschise spre bunastare financiara

Link to comment
Share on other sites

Bai baiatule,suntem in secolul 21 - traiul decent al oricarui om trebuie sa fie LEGE FUNDAMENTALA,fie ca e muncitor sau pensionar sau ...orice.Altfel,marea ta evolutie fata de evul mediu este egala cu zero.Adica tu ne consideri pe noi sclavi bai shol`va?Sa te bucuri tu bai basesciene cand ma-ta mare o sa se planga de faptul ca n-are bani de medicamente,sa te bucuri tu ba cand ma-ta si tac-tu` or sa fie tratati ca niste paria de catre acesti tradatori de tara.Muncesti la birou,esti mare shef?esti nimic!!!Stii tu lucruri?Stii ca sunt alarme in armata in vederea "tinerii" in frau a populatiei in caz ca ies in strada?

Te-as injura bine de tot,dar am respect pentru acest forum si n-o s-o fac.Dar daca eram moderator te banam pentru asta,shol`va!!!

Bai comunist imputit.... ai impresia ca eu as fi "basescian"? Mai reciteste odata ce am scris....

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...