Jump to content
Trane

Masuri anticriza!

Recommended Posts

Pff

:(

Acestea au fost spuse deoarece a venit FMI peste ei si le-a dat una dupa ceafa sa ii trezeasca,romanii sunt destepti dar sunt lenesi si au curaj doar cand au burta goala

Parintii mei au lucrat 35-40 de ani la Electroputere Craiova in conditii de lucru extrem de grele,gradul I de munca,adica cel mai greu cu substante periculoase si impreuna strang o pensie de 1600 LEI(adica amandoua pensiile unite) ,nu mi se pare corect sa le taie din ea

Eh nu va mai dura mult si se va mai face o revolutie

Link to comment
Share on other sites

e o mare prostie ce ai spus tu. afara bugetarii castiga mai putin decat cei PRIVATI, iar la noi privatii sint mancati pana la ultimu gologan, iar bugetarii au salarii si pensii imense. oare cine le da bani statului daca nu PRIVATII ?

In realitate nu este asa.

- salariatii de la stat au toate veniturile trecute pe statul de salarii si in cartea de unca pentru ca la stat nu se pot da bani "la negru"

- la foarte multe din companiile private pe cartea de munca este trecut salariul minim, iar diferenta pana la salariul negociat se da la negru sau prin combinatii cu IMMuri, PFAuri, etc.

Din cauza asta exista diferentele in plus pentru bugetari. Care sunt strict statistice. Realitatea este cu totul alta.

e foarte bine ce a spus presedintele ca face, numai ca voi romanasii nu aveti minte, nu ganditi productiv.

In fapt tu nu ai minte. In Romania, in conformitate cu toate legile si mai ales conform CONSTITUTIEI asta nu e treaba presedintelui. E treaba guvernului. Aaaa... in Romania de fapt nu exista guvern.

Ai dreptate, in Romania, Duios democratia trecea.

Critica asta zilnica a la monsieur badea e la fel de ipocrita cum e un burtos plin de bere care urla sfaturi la cei mai buni fotbalisti din lume prin televizor.

E nu'ma'nebuni.

Pentru ca tu sa poti vota -cel mai probabil- de 2 (doua) ori un securist jegos cu aere de dictator balcanic care in 15 ani de cariera politica nu a reusit decat sa distruga, vreo 300.000 de pusti au fost in strada. Am fost si eu printre ei. Ca sa ce? Si ce ai vrea sa mai facem? Sa mai iesim tot noi odata?

Iesi tu ! Aaaa... stai tu nu poti, pentru ca in numele democratiei si al anti-comunismului tu trebuie sa aplauzi un mic dictator. Si evident ca daca pica Basescu, vin minerii. Si ne ducem dracului.

Tie ti se pare normal ca intr-o tara care este clar ca se afla in pragul falimentului, Guvernatorul Bancii Centrale sa iasa de 2 ori anul asta sa ne dea rapoarte despre starea natiunii, in timp ce din partea Guvernului a iesit Berceanu sa ne zica "ne-am intalnit sa luam o gustarica" si Vladescu sa ne spuna sa nu mai citim ziare, ca scriu numai prostii?

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca tu sa poti vota -cel mai probabil- de 2 (doua) ori un securist jegos cu aere de dictator balcanic

Nu toti is o apa si-un pamant ? Arata-mi tu mie un rau mai mic decat raul asta. Nu vreau sa mai aud de reforme si alte baliverne politice importate din alte sisteme politice/economice si cosmetizate dupa bunul plac.

Iesi tu ! Aaaa... stai tu nu poti, pentru ca in numele democratiei si al anti-comunismului tu trebuie sa aplauzi un mic dictator. Si evident ca daca pica Basescu, vin minerii. Si ne ducem dracului.

Revolutie o faci azi, maine iar iti vine F.M.I.-ul in tara si-ti reduce venitul.

Tie ti se pare normal ca intr-o tara care este clar ca se afla in pragul falimentului, Guvernatorul Bancii Centrale sa iasa de 2 ori anul asta sa ne dea rapoarte despre starea natiunii, in timp ce din partea Guvernului a iesit Berceanu sa ne zica "ne-am intalnit sa luam o gustarica" si Vladescu sa ne spuna sa nu mai citim ziare, ca scriu numai prostii?

Mi se pare normal ca intr-o tara aflata in pragul falimentului sa ni se dea o lectie despre cum sa muncim de acum incolo. Daca banul e singurul tau Dumnezeu atunci ei la bani te vor arde si asta ca sa te faca sa pricepi ca nu mai poti sta 4-5 ore la servici pe un salariu bun, nefacand nimic. Odata cu criza, sectorul privat s-a desteptat si au inteles ca trebuie sa-si dea afara pilele ca sa inceapa sa produca. Sectorul bugetar din pacate a ramas cu acelasi principiu de acum 30-40 de ani, plateste statul. Nu se poate sa umfli pensiile si salariile daca nu iti vin bani la bugetul statului si asta inseamna ca trebuie sa invete tara asta sa controleze si sectorul privat unde doua din zece firme platesc sute de milioane TVA si altii primesc rambursari, dar lucrurile astea nu se intampla neaparat din cauza acestui guvern ci si din lipsa de raspundere. V-ati obisnuit cu legi de ochii lumii, cu subventionari si cu tot felul de tertipuri, numai nu cumva sa va umble la salarii si la venituri. Nu clasa politica e de vina neaparat ci si voi aia care fugiti zilnic de sistem manati de frica singurei voastre divinitati. Pentru voi trebuie sa sufere acum parintii vostri si copii vostri.

P.S.: Care partid politic si-ar semna condamnarea la moarte politica constient ?

Nu vreti sa intelegeti ca noi singuri ne-am bagat in rahat, toti la unison ?

L.E.: Tara asta in loc sa cerseasca bani sa-si dezvolte industria trebuie sa cerseasca bani sa-si dezvolte simtul de raspundere. Normal ca vine F.M.I.-ul si taie in carne vie.

Link to comment
Share on other sites

Pai iesi in strada si scandeaza "nu mai vreau sa fiu leguma". Bugetarii astia amarati au stiut sa o faca, si cei de la cultura si cei de la invatamant. Voi ce ati facut (tare as vrea sa stiu ce fel de sindicat te reprezinta)?

Si intr-adevar continuand lucrurile in spiritul legumelor, toata tara asta a plecat urechea la o stire neconfirmata oficial nici macar de catre aia de la F.M.I.

P.S.: Mie mi-au taiat 25% din salariu, pune mana si fa ceva in spirit solidar. Textul tau nu ma ajuta cu nimic, nu-mi da banii inapoi si nici pe ai celor cu pensii intre 800 si 1000 ron.

Pentru a-ti alina curiozitatile, lucrez in invatamant. Mai mult decat atat, responsabilitatile familiei mele includ si copii. Cu reprezentanti din ministerul meu am vorbit in ultimii 2 ani cand n-am facut-o in toata viata mea. In diferite contexte. Cu reprezentanti locali deja sunt satula sa 'dialoghez' ca intre surzi. Ma lupt deja de 1 an cu porcaria asta care inseamna 'absorbtia' de fonduri structurale. Si da, am iesit si in strada. Si voi mai iesi.

Si pe urma vii tu si-mi spui ca invatamantul e gratuit si merge bine, ca asigurarile sociale sunt eficiente si ca 'sistemul de cultura e destul de bine pus la punct' (zau asa, cand ai fost ultima data la un teatru sa vorbesti cu oamenii de acolo sa-ti explice ce bugete ZERO au). Si-mi sustii ca masurile astea luate pe genunchi (si de care chiar guvernul insusi a aflat de la teveu') sunt bune - dar asta fara sa intelegi contextul care le face absolut inutile si dezastruoase...Probabil nu traim in aceeasi tara.

Iar daca te fac leguma pentru ca inca mai crezi in povestile cu zane spuse de tatucul nostru salvator, te superi. Daca vin si spun de voluntariat, imi radeti in nas. Daca vin si spun ca societatea civila e pur si simplu inerta si macar forta aceea bruta a opiniei 'contra' sustinuta public nu o mai are, imi spuneti ca visez. Daca vin si intreb (retoric, evident) de ce a fost lasat proiectul de lege a invatamantului - aberant de sus pana jos - sa treaca de dezbaterea publica fara niciun fel de reactie consistenta din partea tuturor celor implicati, mi se raspunde bleg ca nimeni nu poate face nimic.

Un popor resemnat este un popor legumizat. Sau ca sa traduc mai concret, un popor de sclavi pentru marii jucatori de la masa de sah planetara.

Traieste-ti in continuare visul ca daca vom fi mai putini ne va fi mai bine si ca 'statul' nu e dator cu nimic fata de cetatenii lui. In definitiv, fiecare are nevoie de vise ca sa mai aiba vointa de a nu-si pune streangul de gat.

Link to comment
Share on other sites

Si pe urma vii tu si-mi spui ca invatamantul e gratuit si merge bine, ca asigurarile sociale sunt eficiente si ca 'sistemul de cultura e destul de bine pus la punct' (zau asa, cand ai fost ultima data la un teatru sa vorbesti cu oamenii de acolo sa-ti explice ce bugete ZERO au).

Nu pot decat sa zambesc. :) Nu trebuie sa-ti dau explicatii, daca esti empatica la tot ce am scris ai sa-ti dai seama ca nu degeaba mi-am dat duhul pe aici. Ar putea sa nu ma intereseze problemele voastre, ale tuturor in general, as putea sa am culoare politica dar un singur argument am sa-ti aduc, in 6 ani de zile cat am petrecut eu intr-o hruba efectiv (si am sa mai petrec de acum incolo) am castigat cat ai castigat tu in 2 ca profesoara/invatatoare/suplinitoare sau mai stiu eu ce. Si am avut colegi care au prins si vremurile cand li s-au luat bonurile de masa ca sa le dea profesorilor agitati de castigurile mici. Si am avut colegi care ti-au facut copii tai sa zambeasca, colegi pe care in toata viata ta de promenada prin teatrele din tara nu i-ai vazut si nu i-ai auzit. Nu ai vrea sa stii in ce conditii mai muncesc inca, acei oameni, colegii mei.

Eu nu-ti accept "leguma", nu ma dau mare cu functia mea, iesi in strada daca vrei, resemneaza-te, da-le in cap, daca nu esti in stare sa percepi ca Europa si lumea in general e pe cale sa ne dea un sut in cur, e problema ta.

Link to comment
Share on other sites

Nu poti creste TVA-ul intr-o tara care pretinde ca vrea sa atraga investitori si face si public acest lucru, chestia cu cresterea TVA-ului a fost un zvon de gen "putea fi si mai rau".

Va fi mai rau. Ieri in timp ce ma tundeam, am vazut pe Realitatea un comunicat de presa prin care se anunta cresterea T.V.A.-ului in doua etape pana in 2011, acesta ajungand pana la pragul de 25 %

Pff

:(

Acestea au fost spuse deoarece a venit FMI peste ei si le-a dat una dupa ceafa sa ii trezeasca,romanii sunt destepti dar sunt lenesi si au curaj doar cand au burta goala

Parintii mei au lucrat 35-40 de ani la Electroputere Craiova in conditii de lucru extrem de grele,gradul I de munca,adica cel mai greu cu substante periculoase si impreuna strang o pensie de 1600 LEI(adica amandoua pensiile unite) ,nu mi se pare corect sa le taie din ea

Eh nu va mai dura mult si se va mai face o revolutie

FMI-ul a venit in urma presiunilor facute de bancile austriece din romania, care au impus ca statul roman sa ia imprumuturi de la ei, cu o dobanda gigantica. Faptul ca se spune ca fmi-ul a venit la negocieri e doar o fatada, pentru ca palma s-a batut de ceva timp. Daca nu credeti, atunci explicati de ce delegatia FMI din Romania si-a prelungit sederea, dar ieri cand trebuia sa aiba loc negocierile, ei erau de negasit?

Link to comment
Share on other sites

@logs

ce e de vazut la teatru? sincer?

in legatura cu voluntariatul, daca dupa programul de munca tu ai timp de voluntariat, atunci esti bugetar....cum dracu sa te duci sa strangi gunoaie dupa 230 de ore de munca pe luna ? cred ca pe tine nu te cheama in week-end-uri sau din CO daca arde.

popor de legume? tot ce e posibil. comunismul cum a fost suportat atatia ani? si uite ca sunt destui care regreta perioada respectiva.

daca ati ajuns sa va certati bugetar cu bugetar ce poti sa mai zici.

Link to comment
Share on other sites

Nu toti is o apa si-un pamant ? Arata-mi tu mie un rau mai mic decat raul asta. Nu vreau sa mai aud de reforme si alte baliverne politice importate din alte sisteme politice/economice si cosmetizate dupa bunul plac.

Un popor resemnat este un popor legumizat.

Revolutie o faci azi, maine iar iti vine F.M.I.-ul in tara si-ti reduce venitul.

Eu tot nu inteleg... pana la urma ce ar trebui dupa tine sa facem? Sa ne stragem toti si sa ne sinucidem intr-un gest colectiv sau sa incercam sa punem presiune?

La partea cu raul cel mai mic iti pot raspunde... chestia asta cu redusul salariilor nu este solutia. Este doar o gura de oxigen pentru cateva luni. Daca in timpul asta nu se face si altceva, in decembrie-ianuarie se va ajunge din nou intr-un moment in care sa se ia masuri. Ce se va face atunci? Se mai taie inca odata 25+15+15+subventii?

Da, in principiu eram de acord ca asta este raul cel mai mic si trebuie asumat daca se prezenta un PLAN. Ascunderea gunoiului sub pres nu este nici solutie si nici nu tine loc de plan.

Odata cu criza, sectorul privat s-a desteptat si au inteles ca trebuie sa-si dea afara pilele ca sa inceapa sa produca.

Nu este deloc asa.

Odata cu criza, Consiliile de administratie/AGA/patronii/whatever au venit si au spus simplu si sec : "cutting cost".

La privati cutting costul a insemnat revizuirea si replanificarea bugetelor in integralitatea lor. Da, s-au micsorat salarii, s-a mai dat afara, dar nu au fost singurele solutii.

Dar s-a si constatat ca se plateste aiurea un serviciu de curierat care duce o factura peste drum, lucru pe care l-ar putea face si salariatii, ca se consuma combustibili total aiurea, ca isi mai poate face si fiecare curat pe langa birou fara sa vina o firma de curatenie pentru asta, ca nu trebuie chiar toata lumea sa aiba IPhonuri si BlackBerry uri cu internet pe ele ca sa se poata da seara pe mess, ca nu trebuiesc neaparat calculatoare si monitoare de ultima generatie in conditiile in care nici macar cele "invechite" tehnologic nu sunt folosite la peste 50% din capacitatea lor, etc.

Cam asta s-a intamplat la privati.

Pe cand, la bugetari, nu am vazut ca solutie sa se ia la mana executiile bugetare si sa se puna intrebari de genul "de ce se cheltuie 40 de milioane lei vechi pe un calculator de rahat" sau "chiar costa 2,5 milioane un colac de WC"? Si astea's exemplele minore, unde pot fi facute usor comparatii de pret. Daca te duci la partea de constructii te ia durerea de cap.

In timp ce scriu randurile astea, mai uit cum in fata biroului se planteaza o mare de flori. Probabil pe o tona de bani. Pe strada, inca nu a venit criza. Sau probabil ca vor sa ne tina cu moralul ridicat.

Link to comment
Share on other sites

Eu tot nu inteleg... pana la urma ce ar trebui dupa tine sa facem? Sa ne stragem toti si sa ne sinucidem intr-un gest colectiv sau sa incercam sa punem presiune?

Nu pot sa-ti raspund la intrebarea asta, nu sunt Dumnezeu dar poate ca e cazul sa ne dam seama ca toti am contribuit, nu numai politicul. De ce ar avea aia interes sa ne saraceasca, iar incepem cu conspirationismul (e o intrebare la modul general) ? Am vrut sa intram in Europa, sa intram in randul lumii, chiar asa sa fie de meschini incat sa ne vada jos de tot ? Sa nu aiba ei nici un folos de tras de pe urma noastra ? Esti om destept si cred ca ti-ai dat seama ce au facut polonezii cu banii imprumutati pe timp de criza. Noi am ajuns la punctul in care efectiv sa cersim bani pentru a avea ce manca.

La partea cu raul cel mai mic iti pot raspunde... chestia asta cu redusul salariilor nu este solutia. Este doar o gura de oxigen pentru cateva luni. Daca in timpul asta nu se face si altceva, in decembrie-ianuarie se va ajunge din nou intr-un moment in care sa se ia masuri. Ce se va face atunci? Se mai taie inca odata 25+15+15+subventii?

Perfect de acord dar poate avea si un recul pozitiv chestiunea asta, daca de aici directorii aia de institutii pricep sa faca treaba ca cei din sectorul privat. Hai totusi sa gandim la rece, nu is astia nebuni, atat de nebuni incat sa se sinucida politic acceptand sa faca reforma fara sa aduca nimic bun. Am zis intr-un post mai sus avem timp o luna sa speculam si sa observam ce se va intampla. Hai sa nu devenim nihilisti peste noapte, te inteleg, te-ai saturat de ei dar avem timp o luna sa vedem ce se va intampla.

Nu este deloc asa

Incercam sa fac o paralela strict din punct de vedere al bugetului de salarii.

Cam asta s-a intamplat la privati.

Pe cand, la bugetari, nu am vazut ca solutie sa se ia la mana executiile bugetare si sa se puna intrebari de genul "de ce se cheltuie 40 de milioane lei vechi pe un calculator de rahat" sau "chiar costa 2,5 milioane un colac de WC"? Si astea's exemplele minore, unde pot fi facute usor comparatii de pret. Daca te duci la partea de constructii te ia durerea de cap.

In timp ce scriu randurile astea, mai uit cum in fata biroului se planteaza o mare de flori. Probabil pe o tona de bani. Pe strada, inca nu a venit criza. Sau probabil ca vor sa ne tina cu moralul ridicat.

Din nou iti dau perfecta dreptate dar la modul cel mai serios, cand toate sindicatele iti sar in cap cine sa mai faca chestiunile astea ? O fi timp oare sa pui totul pe picioare asa dintr-odata ? Au fost pusi niste oameni in anumite posturi, se presupune responsabili, care de fapt au fost pusi pe criterii politice sau au devenit politizati im timp, iata de unde vine raul. Pe aia nu-i intereseaza, "plateste statul" e motto-ul lor de ani de zile dar acum se vad pusi in fata faptului implinit, se vad siliti sa faca treaba si sa-si eficientizeze costurile si managementul angajatilor, pentru ca de unde vor disparea unii care sunt chiar in plus vor mai disparea probabil si niste bani cheltuiti pe langa salariile alora. In unele locuri in sistemul bugetar au muncit timp de ani de zile oameni singuri, pe acelasi post, din senin au inceput sa apara diversi trepadusi pe baza de spaga sau pile care au ingreunat tot. Oare nu se poate prin masura asta sa incepem si noi sa ne purtam ca privatii ? Is pline institutiile bugetare de pensionari care trebuiau sa iasa la pensie de ani de zile si nu s-a facut nimic cu ei, ba pentru ca erau ochii si urechile directorului, ba pentru ca reprezentau un simbol pentru institutia respectiva, ba pentru ca erau asa si pe dincolo.

F.M.I.-ul nu a recomandat sau impus numai scaderea salariilor ci reducerea tuturor cheltuielilor, asta e un punct de vedere care s-a pierdut pe undeva pe drum. Propaganda asta paranoica, propovaduirea nihilismului nu ne va ajuta. Ani de zile s-au mancat intre ei bugetarii in tara asta, din diverse motive: aia de la cultura erau sictiriti de grevele astora din invatamant, aia de la educatie urlau la luna cand mareau salariile medicilor, aia de la transport rasuflau usurati ca si-au pastrat posturile dupa a nspea mia oara cand se impuneau restructurari dar si injurau printre dinti pe aia din invatamant, cultura si asistenta sociala ca ei nu sufera. Hai ca e cazul sa mai si suferim impreuna. :)

L.E.: Eu cred ca astia de la F.M.I. is constienti de faptul ca nu o sa-si vada banii inapoi prea curand si nici dobanzile. Nu in mileniul asta.

Link to comment
Share on other sites

L.E.: Eu cred ca astia de la F.M.I. is constienti de faptul ca nu o sa-si vada banii inapoi prea curand si nici dobanzile. Nu in mileniul asta.

Orice imprumut, indiferent ca e facut de o persoana juridica/fizica sau de stat se gireaza cu ceva, in cazul statului, acele bunuri girate reprezinta cladiri/insitutii ale statului. In cazul in care statul nu este capabil sa isi plateasca datoriile la termen, atunci instututia care a finantat credutul isi va insusi bunurile girate, astfel incat acestea vor fi vandute la preturi de nimic. Nu iti fa griji F.M.I-ul nu este format din oameni imbecili si batuti in cap,ei sunt constienti ca statul romana nu va fi capabil sa isi plateasca datoriile, de aceea auzim din ce in ce mai des ca nu stiu ce institutie publica, care apartinea statului, acum apartine la nu stiu ce firma multinationala.

Link to comment
Share on other sites

Orice imprumut, indiferent ca e facut de o persoana juridica/fizica sau de stat se gireaza cu ceva, in cazul statului, acele bunuri girate reprezinta cladiri/insitutii ale statului. In cazul in care statul nu este capabil sa isi plateasca datoriile la termen, atunci instututia care a finantat credutul isi va insusi bunurile girate, astfel incat acestea vor fi vandute la preturi de nimic. Nu iti fa griji F.M.I-ul nu este format din oameni imbecili si batuti in cap,ei sunt constienti ca statul romana nu va fi capabil sa isi plateasca datoriile, de aceea auzim din ce in ce mai des ca nu stiu ce institutie publica, care apartinea statului, acum apartine la nu stiu ce firma multinationala.

Statul, desi este privit ca un agent economic, nu se imprumuta ca o persoana fizica/juridica. :)

Imprumuturile acordate statelor se fac in baza "riscului suveran" sau "riscului de tara". Functie de acest indicator, un investitor, fond, banca, etc. ia decizia daca sa imprumute sau nu tara respectiva. Sau sa cumpere obligatiuni emise de statul respectiv.

Nu, pentru imprumutul FMI, Guvernul nu a ipotecat Casa Poporului, ne-a ipotecat pe noi, cetatenii si posibilitatea noastra de a genera venituri pentru urmatorii 10 ani. Adica garantia pentru banii aia este capacitatea de munca a ta, a mea si a celorlalti cetateni ai tarii. Cat ne-om mai numi cetateni si nu sclavi.

Esti om destept si cred ca ti-ai dat seama ce au facut polonezii cu banii imprumutati pe timp de criza. Noi am ajuns la punctul in care efectiv sa cersim bani pentru a avea ce manca.

Exact exemplul Poloniei voiam sa ti-l dau... dar spusesei ca nu vrei paralele cu altii. Da, polonezii au putut dupa '89 sa schimbe usor-usor bruma de economie pe care o aveau intr-una performanta. Noi aveam o industrie mai dezvoltata, un sistem feroviar de cel putin 3 ori mai mare si mai pus la punct decat ei, etc.

Ei au putut, noi nu. Pentru ca nu am stiut sa ne alegem conducatorii si mai ales nu am stiut sa punem presiune pe ei dupa ce i-am ales. Si in Polonia au fost la putere si comunistii si liberalii si reformatorii.

Nu cred ca polonezii sunt mai muncitori sau mai inteligenti decat noi. Si totusi ei au reusit. Si cehii trec prin criza asta aproape fara sa o simta. Pana si Bulgaria sta mai bine decat noi. Da, in tarile batice e mai rau.

Dar nu poti sa nu iti pui intrebarea : "la ei de ce se poate?"

De ce ar avea aia interes sa ne saraceasca, iar incepem cu conspirationismul (e o intrebare la modul general) ?

Pentru ca si ei au probleme. Imediat dupa ce a ajuns criza in Europa am urmarit declaratiile liderilor europeni importanti. Din declaratiile Angelei Merkel eu am inteles ca : "scapa cine poate".

Singurul nostru "noroc" este ca sistemul financiar austriac are expuneri imense pe Romania. S-ar putea sa fim sprijiniti atata timp cat bancile austriece mai au de luat bani pe creditele pentru plasme pe care ni le-au dat.

Hai sa nu devenim nihilisti peste noapte, te inteleg, te-ai saturat de ei dar avem timp o luna sa vedem ce se va intampla.

Singurul moment in care am crezut ca se va intampla bine si am si asteptat 3 ani asta a fost in '94 cand a castigat CDRul alegerile. Si am asteptat degeaba. De atunci nu mai pot avea "orizont de asteptare", mai ales cand, instinctiv, imi dau seama ca cei care conduc nu au nimic in cap - in afara de propriile afaceri.

Ce orizont de asteptare sa am de la un Videanu, care la o intalnire cu Baroso considera ca cel mai important lucru pe care l-ar avea de discutat este daca Marmosimul ar putea beneficia de fonduri europene? Ca se gandeste cum sa scoata Romania din criza?

Dar ok, hai sa asteptam. Poate ne mai "auzim" prin octombrie-noiembrie cand se va trage linie partiala peste buget sa se vada pe unde suntem. As vrea sa nu am dreptate si nihilismul meu sa se dovedeasca a fi fost nefondat.

Link to comment
Share on other sites

" poate ca e cazul sa ne dam seama ca toti am contribuit, nu numai politicul."

asa o fi , dar platesc doar unii.

oare au incetat furturile? n-as zice. abia acum se fac marile "afaceri".

si nu stiu cum am contribuit noi la situatia actuala cand multi au atras atentia asupra acestui pericol, politicieni , analisti , ziaristi. S-a spus acest lucru chiar si pe acest forum, dar nu moare calul cand vor cainii si intotdeauna e vina altcuiva. Dar sa zici ca e vina votantilor ca politicienii fura deja e prea mult.

De ce nu a intervenit justitia cand s-au demascat diverse escrocherii, macar sa recupereze banii publici, daca de altceva nu erau in stare? O tara fara lege arata ca romania asa ca nu va mai mirati.

Link to comment
Share on other sites

" poate ca e cazul sa ne dam seama ca toti am contribuit, nu numai politicul."

asa o fi , dar platesc doar unii.

oare au incetat furturile? n-as zice. abia acum se fac marile "afaceri".

si nu stiu cum am contribuit noi la situatia actuala cand multi au atras atentia asupra acestui pericol, politicieni , analisti , ziaristi. S-a spus acest lucru chiar si pe acest forum, dar nu moare calul cand vor cainii si intotdeauna e vina altcuiva. Dar sa zici ca e vina votantilor ca politicienii fura deja e prea mult.

De ce nu a intervenit justitia cand s-au demascat diverse escrocherii, macar sa recupereze banii publici, daca de altceva nu erau in stare? O tara fara lege arata ca romania asa ca nu va mai mirati.

Da,banii furati din drumuri de n ori mai scumpe decat in intreaga Europa plus evaziunile fiscale.Acum la stiri s-a anuntat paguba de 3 miliarde de euro;in loc sa recupereze banii de la talhari,tot de la noi vrea sa-i ia.Nu este prosteala pe fata?

Statul vrea sa-si ia mana de pe agricultura si industrie;foarte bine.Or sa ajunga si de aici o gramada de someri,concedieri masive.Ceea ce inseamna mai putini bani la buget si automat mariri de taxe,inventarea altora samd.Insa banii furati tot la hoti raman.

Iar aia care credeti ca romanu` e lenes si ca la noi nu se munceste - te inseli amarnic.In tara asta se munceste pe rupte,chiar si pentru un pumn de fise.Daca avem 6 mil de pensionari si 3 mil de platitori(inca) asta inseamna 9 milioane de oameni.Nu mai suntem 23 de mil,ca ne-am mai curatat,insa 18 milioane tot mai suntem.Unde e cealalta jumatate?

1 - munceste la negru;pai asta e solutia cea mai la indemana,decat sa muncesti pe un salariu mizer care tot in gaura te baga,mai bine iti bagi picioarele si te duci sa faci si tu un ban mai mult sa-ti permiti sa traiesti.

2 - plecatul prin alte tari - unii au sansa,altii mai putina sansa,insa uite ca nu se intorc.

Cum zicea Mircea Badea aseara - taxele le marim in toamna,acum avem nevoie de banet la teava,ca...furatul nu tre sa inceteze.

FMI - un mare shut in fund ce le-as da astora,si austriecilor,si Uniunii Europene.Sa-mi ceara banii - le-as da pe cei care au semnat contractele - luati-va banii de la ei.Dar toti - FMI,UE si toti bossbanii sunt de asemenea niste hoti la scara mare - cum sa ne impuna noua CEVA?

Stiti cu ce se aseamana situatia noastra?e ca si cum am avea o casa,nu avem menajera inseamna ca stam cu gunoiul la nas;nu avem bucatareasa murim de foame.Asta este statul roman.

Link to comment
Share on other sites

Dar sa zici ca e vina votantilor ca politicienii fura deja e prea mult.

Nu stiu unde ai vazut tu cam am scris asa ceva dar e usor sa pui vorbe in gura altuia. Scuza-ma, dar in toti anii mei de munca am fost nevoita sa platesc taxe si impozite pe toate veniturile mele pentru ca lucrez in sistemul bugetar, in timp ce altii s-au eludat de la asa ceva lucrand in sectorul privat. Atunci e clar ca-i bag pe toti in aceeasi oala.

De ce nu a intervenit justitia cand s-au demascat diverse escrocherii, macar sa recupereze banii publici, daca de altceva nu erau in stare? O tara fara lege arata ca romania asa ca nu va mai mirati.

Banii care s-au furat de fapt au fost furati din fonduri UE (armata, politia si transporturile au beneficiat de cei mai mult bani) sau au stat blocati prin diverse conturi timp de ani intregi.

Ca fapt divers in mandatul trecut s-au creat zeci de mii de posturi prin mai toate ministerele (perioada de guvernare PNL-PSD, normal ca tipa si se agita unii pe aici), posturi care inghit bani si resurse mai mult decat in alte parti.

Ma inclin si ma retrag in aceeasi forma.

"Tara asta o fura si-o tot fura, dar nu o pot fura de tot" - BATRANUL, de Maxim Gorki.

Link to comment
Share on other sites

Cu masurile de austeritate pentru sectorul bugetar sunt deacord. In sectorul privat concedierile si salarile diminuate au fost puse in practica inca de la inceputul crizei mondiale...ia mai strangeti si voi din fund putin.

Link to comment
Share on other sites

Cu masurile de austeritate pentru sectorul bugetar sunt deacord. In sectorul privat concedierile si salarile diminuate au fost puse in practica inca de la inceputul crizei mondiale...ia mai strangeti si voi din fund putin.

Cine sa stranga din fund?La cine te referi? Videanu, Vladescu sau care?

Link to comment
Share on other sites

a1urea esti foarte pasionala..ca de obicei in a-ti sustine convingerile..dar la fel te si pierzi in tot felul de expresii goale de continut. Facts are facts. Nu a fost niciun guvern PNL + PSD la putere..degeaba arunci piatra prin alte geamuri ascunzand fasul portocaliu..nimic si nimeni nu a miscat in tara asta in ultimii 6 ani daca nu a fost pe placul basescului.

Acum doar ne miscam spre groapa. Si nu e vorba de afirmatii nefondate. trebuie doar sa deschizi un pic ochii in realitate :)

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce atatea dezbateri...

cui nu-i convine e liber sa plece. are de unde alege - spania, grecia, anglia, franta, etc.

nu stiu daca e adevarata stirea, dar am vazut pe realitatea.net citat din ponta: "psd nu poate da acum un guvern care să rezolve problemele" deci astia cad.

cine mai e prin parlament...

pnl care au angajat in draci si acum trebuie ori dati afara 25% ori sacazute salariile cu 25%.

ma intreb daca da tara faliment ne cumpara careva?

mai mult daca nu va plac politicienii astia comunisti care fac cu schimbul la guvernare intrati voi in politica poate schimbati ceva. sau si voi sunteti ca aia de comenteaza la tv de zic ca trebuie gasite soltuii, dar niciunul al dracu nu vine cu un dosar de solutii concrete sa zica uite ba boc solutii anticriza. stiu sa zica doar ca ce face boc nu e bine. indiferent ce ar zice/face.

uitati-va si prin alte tari, faceti comparatii si pe urma injurati daca e cazul.

Link to comment
Share on other sites

Guest Xspeed

nu inteleg ce atatea dezbateri...

cui nu-i convine e liber sa plece. are de unde alege - spania, grecia, anglia, franta, etc.

nu stiu daca e adevarata stirea, dar am vazut pe realitatea.net citat din ponta: "psd nu poate da acum un guvern care să rezolve problemele" deci astia cad.

cine mai e prin parlament...

pnl care au angajat in draci si acum trebuie ori dati afara 25% ori sacazute salariile cu 25%.

ma intreb daca da tara faliment ne cumpara careva?

mai mult daca nu va plac politicienii astia comunisti care fac cu schimbul la guvernare intrati voi in politica poate schimbati ceva. sau si voi sunteti ca aia de comenteaza la tv de zic ca trebuie gasite soltuii, dar niciunul al dracu nu vine cu un dosar de solutii concrete sa zica uite ba boc solutii anticriza. stiu sa zica doar ca ce face boc nu e bine. indiferent ce ar zice/face.

uitati-va si prin alte tari, faceti comparatii si pe urma injurati daca e cazul.

da +1 pt wizzy, trebuie apreciata gandirea patriotica si spiritu de solidaritate

asa e, nu va place, plecati, ca europa va primeste cu placere dupa atatia ani de tiganiada

cum dracu sa nu se ajunga la asa ceva cu comunistii astia nenorociti, doar iliescu si miron cozma sunt de vina, ei au dus tara in halu' asta, Traian Basescu chiar incearca sa ne ajute, chiar nu vedeti?

Emilian Boc chiar se chinuie pt tara asta, doar ca COMUNISTII AIA nu il alsa, c dracu in loc sa ii fim alaturi si sa il sustinem

Link to comment
Share on other sites

Este foarte clar ca romanii nu mai sunt capabili sa gandeasca independent (asta daca au facut-o vreodata...)

Aceeasi muzicuta cu guvernele trecute si greaua mostenire. Aceleasi laturi pe care ni le serveste masinaria politica marca basescu.

Chiar nu se vede faptul ca de 6 ani incoace Romania e intr-un continuu scandal gen can-can manelistic?

Acum, in fata masurilor anticriza (care nu sunt masuri anticriza) trebuie sa fim subit solidari, intelepti, resemnati (!).

Si presiunea aia cand o sa incepem sa o punem cu adevarat? Cand? ... :(

Pentru stimabila domnisoara/doamna a1urea, tonul indignat si 'pasional' nu foloseste la nimic atata timp cat nu exista o coerenta a ideilor. Promovezi resemnare, ok, sustine asta, nu indemna pe altii sa faca ceva solidar. Sustii masurile, ok, sustine-le dar nu te lamenta ca vei primi 25% mai putini bani si ca parintii tai mor de foame. Crezi in greaua mostenire? ok, atunci nu te ascunde sub placa 'toti o apa si un pamant'. Crezi ca statul iti da ceva gratuit? ok, incearca sa beneficiezi si fara sa platesti impozitele si taxele si-atunci ai sa intelegi ca nu exista nicaieri fenomenul 'gratuit'.

Cat priveste exact tema din topic, parerile tale initiale erau astea, nu inteleg ce cauta acum alte idei in discursul tau. Sa traiesti bine!

- Taieri ale veniturilor tuturor bugetarilor cu 25%: necesara pentru ca la sfarsitul mandatului lui Nastase tara asta avea 800.000 bugetari, la sfarsitul mandatului lui Tariceanu o crescut numarul la 1.4 mil. Mentiune: venitul tuturor bugetarilor inseamna reducerea fondului de salarazire asta insemnand ca cine isi conduce institutia are de ales intre a scadea salariile tuturor angajatilor cu 25% sau sa dea afara 25% din angajati.

- Reduceri al ajutorului de somaj cu 15%: nuhsj cat de necesara e dar mai nou somajul e mult mai mare decat inainte.

- Taierea pensiilor cu 15%: necesara pentru ca au aparut milioane de pensionari din senin.

- Sistarea ajutorului pentru intretinere: nu pot sa comentez

- Concedieri masive in sectorul bugetar(medici, profesori, armata, politie): necesara pentru ca in ultimii 4 ani s-au creat ft multe posturi inutile, punctul asta se leaga de primul.

Link to comment
Share on other sites

da +1 pt wizzy, trebuie apreciata gandirea patriotica si spiritu de solidaritate

asa e, nu va place, plecati, ca europa va primeste cu placere dupa atatia ani de tiganiada

cum dracu sa nu se ajunga la asa ceva cu comunistii astia nenorociti, doar iliescu si miron cozma sunt de vina, ei au dus tara in halu' asta, Traian Basescu chiar incearca sa ne ajute, chiar nu vedeti?

Emilian Boc chiar se chinuie pt tara asta, doar ca COMUNISTII AIA nu il alsa, c dracu in loc sa ii fim alaturi si sa il sustinem

Pai cum ajuta Baselu si piticu` atomic?facand autostrazi la pret dublu,concerte mascate ca sa bage Ridzi in buzunar si reduceri de pensii si salarii?Si bagand banii in buzunarele austriecilor?Punand semnatura si stampila pe diverse contracte paguboase?NU PREA CRED.Protejand toti magarii care fac afaceri dubioase si evaziuni fiscale?Punand taxe nemaivazute nicaieri?

Link to comment
Share on other sites

inca o tara cazuta prada masoneriei ...

Face parte din sclavagia moderna ! dar nu va invinovatiti pe voi, cand ati avut de ales intre Basescu, Antonescu si Geoana de fapt nu ati avut de ales. E ca si cum ati fi avut in oferta "rau","si mai rau", "cel mai rau". Hmm pe care sa-l iau ... Cand a venit Geoana la Timisoara nu merita decat un cocktail molotov intre ochi. Din cauza unor oameni "binevoitori" ca asta nu pot sa traiesc linistit in propria tara. Pur si simplu ne iau de fraieri. Cand am auzit ca pana si CFR-ul se privatizeaza am vazut negru in fata ochilor.

Grecia e din nou la un pas de anarhie totala din aceleasi motive, se maresc taxele si se taie din salarii. Poftim ? Furt pe fata nu-i asa ? Toata lumea stie ca politicienii si oamenii de afaceri ca si Kokkalis au furat banii tarii, de ce sa repar eu si ceilalti hotia lor ? DE CE NU SE CONFISCA AVERILE LOR ??!?! pentru ca sunt toti sub aceeasi oala, niste masoni nenorociti. Masonii se ascund sub o fatada religioasa si cu scopuri caritative, dar sunt adevaratii satanisti ! Isi intind familiile inca de la inceputul istoriei si cei mai multi populeaza SUA in momentul de fata. Pe varful capitoliul din Washington trebuia sa se construiasca seculoul trecut statuia fecioarei Maria. Statuia e si acum acolo, dar arata mai mult ca si Persefona, zeita Iadului ...

Acum 2 ani a fost aceeasi situatie, cand un baietel de 16 ani a fost impuscat in Exarchia (Atena) de un politist. Si ce a starnit cu adevarat mania populatiei au fost declaratiile politistului, "nu l-am impuscat, glontul unui foc de avertisment a ricosat". Unele din intamplariile de acolo arata ca grecii sunt intr-adevar uniti. In mijlocul cartierului Exarchia au aparut intr-o zi betoniere si muncitori sa transforme micul spatiu verde intr-o parcare pentru masini. A doua zi s-au trezit cu o hoarda de greci suparati care i-au alungat de acolo, si in gropile proaspat sapate au plantat copaci. Copacii sunt si in ziua de azi acolo si lumea petrece saptamanal in parc.

Link to comment
Share on other sites

Acum, in fata masurilor anticriza (care nu sunt masuri anticriza) trebuie sa fim subit solidari, intelepti, resemnati (!).

exact ce ziceam mai sus.

daca alea nu sunt masuri anticriza spune-ne tu cateva masuri anticriza eficiente si care sa se aplice in tara noastra. ca noi nu suntem america sa bagam 700 miliarde de $$ in banci (o masura care mie nu mi se pare anticriza, nu vad america sa o duca bine).

nu poti sa spui ca alea nu sunt masuri anticriza fara sa spui niste masuri anticriza. altfel cum poate omul sa compare?

Link to comment
Share on other sites

nu inteleg ce atatea dezbateri...

cui nu-i convine e liber sa plece. are de unde alege - spania, grecia, anglia, franta, etc.

nu stiu daca e adevarata stirea, dar am vazut pe realitatea.net citat din ponta: "psd nu poate da acum un guvern care să rezolve problemele" deci astia cad.

cine mai e prin parlament...

pnl care au angajat in draci si acum trebuie ori dati afara 25% ori sacazute salariile cu 25%.

ma intreb daca da tara faliment ne cumpara careva?

mai mult daca nu va plac politicienii astia comunisti care fac cu schimbul la guvernare intrati voi in politica poate schimbati ceva. sau si voi sunteti ca aia de comenteaza la tv de zic ca trebuie gasite soltuii, dar niciunul al dracu nu vine cu un dosar de solutii concrete sa zica uite ba boc solutii anticriza. stiu sa zica doar ca ce face boc nu e bine. indiferent ce ar zice/face.

uitati-va si prin alte tari, faceti comparatii si pe urma injurati daca e cazul.

Ma doare mintea cand vad replici de genul "nu-ti convine ? pleaca !". E exact ceea ce exploateaza masonii si voi nu va prindeti. In sistem, oricat de jegos ar fi, vesnic se va gasi cineva care sa-ti ia locul ! cum te vei simti tu cand vei fi cel dat deoparte ? In felul acesta numai ne afundam mai mult in jocul lor. Europa e aproape in totalitate controlata. Italia are un Berlusconi, Grecia are un Kokkalis, Spania are teroristii ETA, Germania are o/un Merkel * nu stie nimeni, Franta are un Sarkozy. Francezii pleaca din Franta, Spaniolii din Spania, germanii din Germania ! NIMENI NU VREA SA FIE SCLAV IN PROPRIA TARA ! Tarile scandinavice o duc ceva mai bine, probabil ca nu are nimeni interes in niste ghetari, dar monotonia de acolo e insuportabila.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...