Jump to content
Trane

Masuri anticriza!

Recommended Posts

De unde esti tu atat de sigur ca ar fi fost mai bun? Eu zic ca noi toti cei care filozofam pe tema asta suntem habarnisti in ceea ce priveste politica acestei tari, si asta ar trebui sa recunoastem(cel putin eu recunosc). Adevarul crud e, ca meseria de politician este o meserie murdara, unde prima data trebuie sa inghiti rahat, sa-ti pierzi caracterul, si dupa aceea ai portile deschise spre bunastare financiara

Fii serios.Ai vazut cate datorii are PSD-ul si in ce belea a intrat.Iar acum cateva zile un lider PSD era intrebat de un reporter despre problemele financiare ale partidului, la care el raspunde: "pai daca am pierdut alegerile!".Practic a recunoscut pe fata ca ar fi halit banul public ca sa plateasca datoriile si nu va gandititi ca e vorba doar de milioanele de pe chirii si alte "nimicuri".Sunt multi oameni de afaceri care au finantat campania electorala si carora le-au fost promise multe "favoruri".

PS: nu stiam ca politica e ca fotbalul: castigi competetia si primesti o suma mare de bani -_-

Link to comment
Share on other sites

De unde esti tu atat de sigur ca ar fi fost mai bun? Eu zic ca noi toti cei care filozofam pe tema asta suntem habarnisti in ceea ce priveste politica acestei tari, si asta ar trebui sa recunoastem(cel putin eu recunosc). Adevarul crud e, ca meseria de politician este o meserie murdara, unde prima data trebuie sa inghiti rahat, sa-ti pierzi caracterul, si dupa aceea ai portile deschise spre bunastare financiara

am spus ca probabil nu ar fi fost mai bun.nu scoate cuvinte din context.cred doar ca psd-ul sau pnl-ul au oameni mai competenti pentru sefia ministerelor.apropo de filozofare in privinta acestei teme,un forum presupune in primul rand o dezbatere,o expunere a ideilor,a parerilor.din pacate aici nu sunt numai analisti politici.

Link to comment
Share on other sites

si la PDL nu e la fel? Casuneanu si restu? Eu tot sustin caci cu psd era mai bine pt ca erau 2 partide psd + pnl si nu doar 1 supus 100% lui zeus.

Intr-un fel la noi ar fi binevenit un avion in casa poporului si cotroceni sa se schimbe clasa politica din temelii!

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

o revolutie cred ca ar rezolva problema .... cel putin pe termen scurt ca pe urma or sa se gaseasca altii care sa ne minta .... ca deh e Romania

Link to comment
Share on other sites

Cei drept, ca nu atat am castigat, insa in cartea de munca pentru 3 ani figureaza salariul minim pe economie.

Ce-i drept si asta e o parte proasta a economiei noastre de pe urma careia multi bugetari trebuie sa sufere.

Voi credeti, ca primii oameni care vor fi concediati, vor fi medici, profesori sau politisti? Sunteti foarte naivi daca credeti in asa ceva.

Incompetenti is peste tot si problema e ca sistemul bugetar a inglobat ft multi asemenea indivizi in ultimii 4-5 ani. Fereasca sa ramana aia prin institutii dupa o asemenea reforma ca iara vin domnii de la F.M.I. si mai taie vreo 25%. Hai sa amintim de Ciomu (primul exemplu care imi vine in cap si mai sunt alte cateva sute pe langa el) si de profii care bat elevi in ore sau ii apeleaza peiorativ.

Din cate imi amintesc Ponta e unul dintre putinii P.S.D.-isti carora le place sa prezinte lucrurile in stil franc. Chiar el spunea deunazi pe la teveu ca P.S.D.-ul nu mai e in stare sa dea un guvern capabil la carma tarii. Macar de ar face-o toate partidele. :D

Si pana la urma nu banii cheltuiti is de vina ci persoanele care i-au gestionat si pentru care toti platim acum, incepand din 2004 pana in ziua de azi (simt nevoia sa ma repet). Ce e curios, pe vremea guvernului Nastase au stat sute de milioane de euro zacand in conturile PHARE, doar 4-5% din romani au stiut sa beneficieze de acei bani pe cand restul au asteptat sa vina de la stat (aia vad criza trecand pe langa ei fara probleme).

L.E.: Inca odata vreau sa ma repet, F.M.I.-ul crede si sustine cu tarie ca in tara asta is prea multi bugetari.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Ce-i drept si asta e o parte proasta a economiei noastre de pe urma careia multi bugetari trebuie sa sufere.

Care economie ?

Spune-mi tu o singura cale pe care statu` asta scoate bani ... si eu o sa te aplaud :))

Ai vazut sa vina cineva vreodata cu o solutie la vreo prbl. ?

La noi e`n felu' urmator : Are statu nevoie de bani ? OK , taiati din salarii, Are statu nevoie de bani ? OK , mariti impozite, are statu nevoie de bani ? OK , taiati din pensii ... spune-mi tu o singura data cand statu` a facut ceva in folosu' lui si al nostru ... ca sa nu ma leg de guru` finantelor ... Isarescu pe care toata lumea il lauda ... ca ce UOM , ce caracter ... insa eu nu l-am auzit vreodata sa faca sau sa spuna ceva ...

Link to comment
Share on other sites

Spune-mi tu o singura cale pe care statu` asta scoate bani ... si eu o sa te aplaud :))

Da o stiu, dati afara nu 25%, ci 30-40% din bugetari si crearea unui aparat fiscal cu adevarat dictatorial care sa umble la buzunarele firmelor private (adicatelea sa reduca evaziunea fiscala aproape de zero), sa le taie rambursarile de T.V.A., sa-i oblige sa plateasca real impozitele, C.A.S.-ul si somajul. Poate dupa ce s-ar pune pe roate chestiunea asta as umbla si la reducerea fiscalitatii. Dar totusi nu guvernul e obligat sa va invete chestiile astea, doar sa va arate calea cumva.

L.E.: Spre exemplu eliminarea impozitului pe profitul reinvestit e un inceput bun de reforma fiscala.

Monitorul Oficial nr. 761 din 9 noiembrie 2009, Legea nr. 329 din 05/11/2009

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

I-auzi una mai simpla ... ce-ai zice de solutia : Idiotii care ocupa functiile alea sa ISI FACA TREABA ? , nu ti se pare mai OK asta ?

Link to comment
Share on other sites

I-auzi una mai simpla ... ce-ai zice de solutia : Idiotii care ocupa functiile alea sa ISI FACA TREABA ? , nu ti se pare mai OK asta ?

Spune-le lor asta. Fa-i tu sa priceapa caci, daca se baga guvernul, iara incepe lumea sa tipe "dictatura". :)

Link to comment
Share on other sites

La noi e`n felu' urmator : Are statu nevoie de bani ? OK , taiati din salarii, Are statu nevoie de bani ? OK , mariti impozite, are statu nevoie de bani ? OK , taiati din pensii

Si ce anume ar trebui sa faca statul cand are nevoie de bani din moment ce singurele surse de venit le are din impozite si taxe? Sa ceara imprumut de la Becali sau de la Patriciu?

Care ar fi solutia intr-o astfel de situatie cand partea productiva a tarii "omul slab de 50 de kg" nu mai rezista sa-l tina pe cel de 150 kg?

... spune-mi tu o singura data cand statu` a facut ceva in folosu' lui si al nostru

Nu inteleg nici cum conceptia asta de "in folosul nostru"...corecteaza-ma te rog daca nu am inteles bine, dar statul ar trebui sa faca totul pentru noi, si nu noi ar trebui sa ne straduim un pic? In caz de razboi, daca ramai singur fara niciun sprijin din partea colegilor, tu in loc sa lupti in continuare mai bine te predai?

Oricat de mult ne plangem, si oricat de mult ne luptam impotriva realitatii, adevarul e ca si noi(partea productiva a tarii) avem o mare parte din vina acestei situatii.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Spune-le lor asta. Fa-i tu sa priceapa caci, daca se baga guvernul, iara incepe lumea sa tipe "dictatura". :)

De parca a contat vreodata ce zice lumea ... astea-s scuze in spatele carora se ascund oamenii politici , ne-am obisnuit cu ele ... "pt. popor , OPINIA PUBLICA - de parca ar exista asa ceva ...

Oricum ... 2 lucruri sunt certe , 1 - Suntem intr-un mare caLcat, si 2 ca ma iubesti :wub:

Si ce anume ar trebui sa faca statul cand are nevoie de bani din moment ce singurele surse de venit le are din impozite si taxe? Sa ceara imprumut de la Becali sau de la Patriciu?

Care ar fi solutia intr-o astfel de situatie cand partea productiva a tarii "omul slab de 50 de kg" nu mai rezista sa-l tina pe cel de 150 kg?

Nu inteleg nici cum conceptia asta de "in folosul nostru"...corecteaza-ma te rog daca nu am inteles bine, dar statul ar trebui sa faca totul pentru noi, si nu noi ar trebui sa ne straduim un pic? In caz de razboi, daca ramai singur fara niciun sprijin din partea colegilor, tu in loc sa lupti in continuare mai bine te predai?

Oricat de mult ne plangem, si oricat de mult ne luptam impotriva realitatii, adevarul e ca si noi(partea productiva a tarii) avem o mare parte din vina acestei situatii.

Sry ... dar ... =)) , m-a bufnit rasu` ... ok, hai s-o lom pe rand.

Ce ar tebui sa faca statul ? SA NU MAI VANDA TOT CE ARE TARA ASTA, SA NU MAI PRIVATIZEZE , SA FACA O ECONOMIE CARE SA SEMENE A ECONOMIE SI SA PUNA LA PCT. SAU SA REPARE TOATE GRESELILE CARE S-AU COMIS, SA DEA LEGI CARE SA SI FUNCTIONEZE , SA VINA CU SOLUTII PT. SECTORUL PRIVAT, SA VINA SA SPRIJINE INVESTITORI ... mai spun ?

La a doua prbl. ... EU SUNT CEL CARE MUNCESTE SI PLATESC DARI CATRE STAT , CE VREI SA FAC MAI MULT DE ATAT ? Cu ce sunt prietene eu de vina ca eu platesc 500 de lei pe luna impozit si statu`i baga buzunar pe toti ? unde e "marea mea parte de vina" ?

"partea productiva a tarii" - ca mana de lucru ? Suntem destui care muncim si care ar vrea sa munceasca , intrebarea mea unde ? Unde sa muncesti cand astia te dau afara de peste tot ? (eu lucrez ... spuneam mai sus ca platesc dari catre stat, deci eu ca cetatean IMI FAC DATORIA FATA DE STAT, EL SI-O FACE FATA DE MINE ?)

Link to comment
Share on other sites

De parca a contat vreodata ce zice lumea ... astea-s scuze in spatele carora se ascund oamenii politici , ne-am obisnuit cu ele ... "pt. popor , OPINIA PUBLICA - de parca ar exista asa ceva ...

Conteaza daca sindicatele ar percepe cu adevarat lucrurile astea. Ca fapt divers, se incaseaza cateva milioane de euro anual din contributiile membrilor de sindicat. Cand vine vorba de banii aia nimeni nu se mai intreaba unde merg sau ptr ce scopuri is folositi. Milioane de euro anual s-au cheltuit de la bugetul tarii pentru calculatoare, pentru rechizite, pentru diverse achizitii gen aer conditionat, modernizare de sedii, colaboratori angajati cu sutele, etc etc. Numai o parte din banii aia au ajuns acolo unde trebuia. Acum pe cine sa dai vina ? Pe presedinte ? Pe aia din minister ? Pe directorii institutiilor publice ? Daca s-ar fi amestecat in treburile astea presedintele de stat nu se numea dictatura ? Culmea din tot aparatul bugetar numai transporturile si cultura ce mai produc, in rest toti inghit bani. E o parte pe care nimeni nu a vrut sa o sesizeze sau de care toti subit au uitat si a contat mai mult decat sutele de milioane cheltuite ineficient pe autostrazi sau borduri. Sa ma ierte Dumnezeu eu nu vreau sa solidarizez cu asemenea oameni.

Ce ar tebui sa faca statul ? SA NU MAI VANDA TOT CE ARE TARA ASTA, SA NU MAI PRIVATIZEZE , SA FACA O ECONOMIE CARE SA SEMENE A ECONOMIE SI SA PUNA LA PCT. SAU SA REPARE TOATE GRESELILE CARE S-AU COMIS, SA DEA LEGI CARE SA SI FUNCTIONEZE , SA VINA CU SOLUTII PT. SECTORUL PRIVAT, SA VINA SA SPRIJINE INVESTITORI ... mai spun ?

S-a postat mai sus ce ar trebui sa faca statul. Tybork are dreptate.

Link to comment
Share on other sites

Cu ce are dreptate ?

Oricat de mult ne plangem, si oricat de mult ne luptam impotriva realitatii, adevarul e ca si noi(partea productiva a tarii) avem o mare parte din vina acestei situatii. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Oricat de mult ne plangem, si oricat de mult ne luptam impotriva realitatii, adevarul e ca si noi(partea productiva a tarii) avem o mare parte din vina acestei situatii. :)

Am raspuns la asta, nu avem nici cea mai MICA vina , daramite CEA MAI MARE , am explicat - Eu unu' platesc 500 de lei IMPOZIT LUNAR catre stat, te rog sa-mi explici tu acum unde e vina mea ? sau a poporului ... ca vad ca Tybork ma sfideaza, probabil n-a fost multumit de raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Am raspuns la asta, nu avem nici cea mai MICA vina , daramite CEA MAI MARE , am explicat - Eu unu' platesc 500 de lei IMPOZIT LUNAR catre stat, te rog sa-mi explici tu acum unde e vina mea ? sau a poporului ... ca vad ca Tybork ma sfideaza, probabil n-a fost multumit de raspuns.

Tu platesti, dar is multi altii care nu platesc sau platesc minimum, ceea ce nu e suficient, in ambele cazuri. Daca tu, ca firma, pe de o parte platesti T.V.A. sau impozit si apoi ti se ramburseaza, inseamna ca nu ai contribuit cu nimic la bugetul statului sau ai contribuit cu suma minima. Si lucrurile astea le face toata lumea.

Si acum imaginea generala: pe de o parte un sistem bugetar cu multe posturi create aiurea si cu ft multe cheltuieli aferente, pe de alta parte un sistem privat care exista mai mult de forma din cauza evaziunii fiscale si a neplatii taxelor. Unde ajunge balanta P.I.B.-ului nostru ? Unii au nevoie de bani pentru ca sunt consumatori cauzali, de sine statatori si prin voia sortii, si altii care trebuie sa dea bani cu adevarat, nu-i dau din diverse motive, nu vor sau nu le convin legile sau le sunt atat de favorabile legile incat ii ajuta sa nu dea banii necesari. Eu zic ca e zero (si asta e un caz fericit)?

Si atunci ce te faci daca nu ai control asupra niciunei din cele 2 parti ? Accepti sfatul batranilor care-ti spun sa incerci sa reduci deficitul bugetar spre un anumit procent. In cazul asta s-a facut un acord cu F.M.I.-ul care a venit cu 2 solutii, salarii sau taxe. Ei au ales sa reduca deficitul bugetar spre procentul impus prin taierea salariilor bugetarilor, privind din punctul lor de vedere. Sunt de invinuit ? Poate da, poate nu.

Ca or fi de vina ei sau nu, de aici incep discutiile pe tema:

- banii cheltuiti ineficient pe autostrazi (demagogie)

- banii furati de xulescu (ura pasionala)

- bagat picioare in presedintele tarii, inclusiv familia lui (demagogie si ura pasionala)

- umplut frigiderul de carne primului ministru (demagogie)

- ascultat presa (interes abuziv)

- promovat scenarii paranoice (imaginatie excesiva)

- injurat iarasi de mama focului presedintele si primul ministru (iar ura pasionala)

- readucerea aminte a fostelor guvernari (nostalgie)

- iarasi discutii despre autostrazi (demagogie)

- promovam si mai multe scenarii paranoice (imaginatie si mai excesiva)

- acceptarea sau iesirea la revolta (teoretic)

- indemnuri patrihotice (si alea teoretice)

- stabilirea fortei de inertie care ne conduce in avantul patrihotic (si aia tot teoretic)

- iarasi aducerea aminte despre autostrazi, familia presedintelui, scenarii paranoice (nostalgie)

- trezirea a doua zi maine dim si aplicarea normelor metodologice uzuale ale traiului de zi cu zi (asta e practic)

- bagat picioarele in sistem (si asta e practic)

Link to comment
Share on other sites

ca vad ca Tybork ma sfideaza, probabil n-a fost multumit de raspuns.

Sefu', eu nu am nimic cu tine, doar am zis sa ma corectezi daca cumva am inteles gresit ceva legat de afirmatiile tale, lasa supararile in alta parte :D.

Unde vroiam eu sa ajung se numeste munca, munca si iarasi munca...la acest capitol stam foarte prost. Stii cati dintre fostii mei colegi de faculta lucreaza la ora actuala indiferent de domeniu? Nici macar 40%! Si stii de ce? Pentru ca suntem un popor comod si ne convine mai mult sa ne tina parintii inca 4-5 ani la inca o facultate, in loc sa ne apucam dracului odata sa lucram.

Daca toata treaba asta iau la nivel national, atunci sa nu ne miram economia noastra. Tara nu mai are meseriasi, pentru ca toti vrem sa fim ingineri, economisti, arhitecti...sa fii tamplar sau zidar la ora actuala este un lucru de condamnat si nu de apreciat. Oamenii se uita la tine ca si cum ai fi talhar sau cersetor...si atunci din ce anume sa producem?

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

@ a1urea ... nu ai explicat nimic , sry :) postul tau contine date despre cum fura aia ... despre firme care se umplu de bani pe carca statului cu celebra "rambursare de TVA" ... tot n-am inteles cu ce sunt eu de vina, app. , mie unu' statul nu-mi da nimic , DAR NIMIC inapoi din tot ce dau eu , din contra , si in situatia mea sunt TOTI cei care muncesc, cat despre ca sunt multe locuri la bugetari "inventate" si ocupate de oameni care nu le merita sau care sunt in plus ... cu ce e vina mea ?

@tybork, nu-i nici o suparare... cel putin nu pe tine ,ci pe tara asta in care din pacate sunt nevoit sa traiesc (pt. inca ft. putin timp sper :D ).

Acum despre faptu` ca sunt putini care muncesc , explica tu unde sa munceasca si din aia 60 la suta despre care tu zici ca nu muncesc iti garantez ca macar inca 15 la suta s-ar angaja, fa-mi tu un salariu de 1500 de lei minim si iti garantez ca inca 15 la suta s-ar angaja , incearca tu sa faci in asa fel incat pe posturi de specialitate sa nu se mai angajeze "nepoti, cunostiinte, fini, nasi, prieteni ... " , cei care stiu cui si cum sa dea dreptu` si iti garantez ca s-ar mai angaja 10 la suta , fa tu in asa fel incat statu` sa le ofere un trai decent prin simplu' fapt ca merg l serviciu si se mai angajeaza 5 la suta poate si mai mult ... ideea e , FA LUCRURILE SA MEARGA SI ITI GARANTEZ CA DIN 60 % vor ramane 10-15% maxim ...

Link to comment
Share on other sites

statul fura, firmele private fac smecherii....cine trebuie sa-i ia la intrebari daca sunt parteneri?

cam asa a inceput totul si acum se vrea legalitate, altfel faliment.

si ce daca? dolarii nu dispar din conturi daca ii transferi cand trebuie.

Link to comment
Share on other sites

statul fura, firmele private fac smecherii....cine trebuie sa-i ia la intrebari daca sunt parteneri?

Nu neaparat statul ii in parteneriat cu ei. Se mai intampla situatii de genul, daca un ministru emite un ordin ministerial sa zicem, de la etajul 10 al cladirii pleaca o pagina si la parter ajung 10 pagini. Pentru ca, directorul de la departamentul cutare ii prieten cu patronul firmei x, directorul de la nuhsj ce alt departament ii prieten cu contabila sefa de la firma y. Hehe, se faceau chestiile astea de pe vremea bunicutei. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Statul nu e in parteneriat cu nimeni , fura singur si se pricepe ... sa fure in parteneriat ar insemna sa imparta prada, si nu cred ca-i convine :))

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

statul fura de la oameni si oamenii fura de la stat

din pacate statul se fura si singur, ca altfel ar fi un fel de echilibru

S0p3r T4R3 :))) , goooooood point !

Link to comment
Share on other sites

Unde vroiam eu sa ajung se numeste munca, munca si iarasi munca...la acest capitol stam foarte prost.

Pai in Romania munca se impoziteaza cu vreo 82%, iar speculatiile cu 16%.

Tu daca ai fi investitor te-ai baga in Romania la speculatii sau ai incerca sa faci ceva productiv?

Problema este ca Romania a crescut in 2004-2007 pe seama actiunilor speculative. Aproape fara sa faca nimic special. In timp ce investitorii faceau speculatii, firmele care mai faceau ceva productie incepeau sa o cam taie de pe la noi. Nimeni nu s-a alarmat atunci pentru ca lucrurile mergeau bine.

Problema e ca odata cu criza internationala de lichiditati s-a terminat cu apetitul pentru speculatii.

In Romania nu s-a gandit nimeni la asta pentru ca noi nu avem de fapt Guvern.

In vremuri de criza, pentru a salva o tara trebuiesc masuri anticiclice, adica : scazi taxele, incurajezi investitiile, statul incepe programe proprii de investitii pentru a pastra nivelul somajului, incerci sa mentii nivelul veniturilor populatiei la un prag cat mai ridicat pentru a incuraja consumul. Incurajand consumul si implicit munca, creezi un cerc din care statul va incasa in continuare impozite si taxe.

Spunerea de povesti la TV cu omul slab si omul gras, cu inelul Arabelei si tot felul de alte basme nu va scoate niciodata o tara din criza.

@a1urea : politica fiscala este apanajul exclusiv al Guvernului. Este una din parghiile cu care asigura bunastarea si echilibrele sociale. Nu este nici un fel de dictatura nici daca creste TVAul, nici daca scad accizele.

Si as fi de acord chiar si cu o dicatatura "soft", daca dictatorul ar fi Putin. Adica unul care chiar sa ii poata lua pe toti ceilalti de oua. Dar o dictatura ca a noastra in care dictatorul este avut la mana de mai multe gasti si este dictator doar cu cei multi si slabi este un ca**t. Specific romanesc. Si oricum, trebuie sa fii mai chior decat presedintele insusi sa nu-ti dai seama ca nu duce nicaieri bine pentru cei guvernati.

statul fura de la oameni si oamenii fura de la stat

din pacate statul se fura si singur, ca altfel ar fi un fel de echilibru

:)) +1 Asta ar trebui sa fie maxima lunii.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...