Jump to content
bunny

Intrebari stupide

Recommended Posts

Guest stefteo21

Can u cry under water? xD

Stai sa terminam deocamdata cu cartofii :D

Da poti sa plangi sub apa, asta nu inseamna ca daca esti sub apa glandele lacrimale nu-si mai produc secretii... aa ca nu mai curg pe obraz si se difuzeaza in apa e partea a doua. Probabil daca apa e foarte rece nu mai poti plange...

Link to comment
Share on other sites

Uitandu-ma in seara aceasta,la meciul dintre Liverpool si Lille,mi-a venit in cap urmatoarea intrebare,atunci cand am vazut superba galeria a echipei cormorane .

Voi ati vazut vreodata torte in tribunele engleze,la vre-un meci din Premier League ? ... Eu sincer,nu am vazut niciodata.

# nu-i chiar o intrebare stupida...

Link to comment
Share on other sites

Cea mai stupida intrebare: Va ajunge vreodata Dinamo in Liga Campionilor? of..of...greu raspunsul :)))

OnT: La masinile care au incalzire dublu climatronica...Cum se poate realiza asta? Adica spre exemplu pe locurile din fata sa fie o temperatura de 10 grade iar pe locurile din spate de 20 grade. Intrebarea nu e stupida, e chiar logica...

Dar nu imi pot da seama cum... :blink:

Link to comment
Share on other sites

torte? Tu vrei sa-i aresteze aia?:))

Ei,pai tocmai de aia intrebam ... Dar nu cred ca-i vorba de arestare,englezii "pe cat sunt de cuminti la meciuri" pe atat de mult pot fi si rai/cu tupeu,crezi ca n-ar risca ei sa introduca torte pe stadion,daca ar fi ... Dar,chiar nu-mi dau seama de ce nu au facut acest lucru,sau n-am vazut eu ...Poate nu le plac,cine stie .. :))

Link to comment
Share on other sites

La faza cu cartofii cred ca e mai usor sa iti dai seama daca te uiti la extremitati.

Imagineaza-ti un cartof de un kg si un kg de cartofi cat boabele de fasole.

Ambii ocupa un volum in spatiu. Cartoful gigant va avea coaja doar pe exteriorul volumului pe cand cartofii mici vor avea foarte multa coaja si in interior => mai multa coaja pe cartofii minusculi.

Daca imparti cartoful mare in 2 cartofi de o.5kg si upgradezi cartofii aia mici la marimea unor prune, tot cam acelasi lucru. Pana la cartofii din povestea lui bunny, cartofii mai mari vor avea mai putina coaja. Si, evident, cartofii mari vor cantari mai MULT deoarece cei mici aveau mai multa coaja => au pierdut mai multa greutate. Cel putin eu asa gandesc problema.

Link to comment
Share on other sites

La faza cu cartofii cred ca e mai usor sa iti dai seama daca te uiti la extremitati.

Imagineaza-ti un cartof de un kg si un kg de cartofi cat boabele de fasole.

Ambii ocupa un volum in spatiu. Cartoful gigant va avea coaja doar pe exteriorul volumului pe cand cartofii mici vor avea foarte multa coaja si in interior => mai multa coaja pe cartofii minusculi.

Daca imparti cartoful mare in 2 cartofi de o.5kg si upgradezi cartofii aia mici la marimea unor prune, tot cam acelasi lucru. Pana la cartofii din povestea lui bunny, cartofii mai mari vor avea mai putina coaja. Si, evident, cartofii mari vor cantari mai MULT deoarece cei mici aveau mai multa coaja => au pierdut mai multa greutate. Cel putin eu asa gandesc problema.

E ca si cum ai unii 2 mese de 4 persoane fiecare.

Cand le unim, pierdem din start 2 locuri.

Asa si cu cartofii, cand avem unul mai mare, e mai putina coaja fata de cei mai multi si mai mici.

Link to comment
Share on other sites

La faza cu cartofii cred ca e mai usor sa iti dai seama daca te uiti la extremitati.

Imagineaza-ti un cartof de un kg si un kg de cartofi cat boabele de fasole.

Ambii ocupa un volum in spatiu. Cartoful gigant va avea coaja doar pe exteriorul volumului pe cand cartofii mici vor avea foarte multa coaja si in interior => mai multa coaja pe cartofii minusculi.

Daca imparti cartoful mare in 2 cartofi de o.5kg si upgradezi cartofii aia mici la marimea unor prune, tot cam acelasi lucru. Pana la cartofii din povestea lui bunny, cartofii mai mari vor avea mai putina coaja. Si, evident, cartofii mari vor cantari mai MULT deoarece cei mici aveau mai multa coaja => au pierdut mai multa greutate. Cel putin eu asa gandesc problema.

bravo e ca s cand ai avea 2 corpri in unu si cand le separi ramane gol care iar la un corp mai mare nu mai e gol

Link to comment
Share on other sites

revive of the topic. @_@

de ce nu se pune mancarea deja gatita in frigider? care-i fenomenul? de ce trebuie sa se raceasca intai pana la temperatura camerei? Sau de ce trebuie ca viteza de racire sa fie lenta si constanta si nu direct si rapida? Ma rog, nu chiar asa de rapida...dar intelegeti voi.

probabil ca se strica, dar de ce? din cauza unei raciri cu "viteza" mai mare?

Link to comment
Share on other sites

revive of the topic. @_@

de ce nu se pune mancarea deja gatita in frigider? care-i fenomenul? de ce trebuie sa se raceasca intai pana la temperatura camerei? Sau de ce trebuie ca viteza de racire sa fie lenta si constanta si nu direct si rapida? Ma rog, nu chiar asa de rapida...dar intelegeti voi.

probabil ca se strica, dar de ce? din cauza unei raciri cu "viteza" mai mare?

Intr-un frigider de marime normala nu e indicat sa bagi o ditamai oala cu mancare prea calda. Se ridica prea mult temperatura frigiderului si se pot strica celelalte alimente. :D

Link to comment
Share on other sites

pentru ca apa cu cat e mai calda, cu atat e mai pura, deci cu mai putine impuritati sau alte substante, iar apa pura ingheata la o temperatura mai mica decat apa cu impuritati, deci si mai repede. cu cat e mai fierbinte, cu atat e mai curata si cu atat ingheata mai repede. de exemplu, se da cu sare cand ninge, pentru ca apa sarata ingheata la temperaturi mult mai mici decat in mod normal.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...