Jump to content
bunny

Intrebari stupide

Recommended Posts

Ce-ar fi sa ne rezumam la un singur topic de intrebari de genul: "de ce apa este uda", "de ce soarele e rotund" s.a.m.d. caci, dupa cum se vede prinde bine la "public". Si totusi, daca prostie avem, prostie cultivam. (fara niciun fel de "conotatie jignitoare", generally speaking). Am facut topicul asta aici incat sa nu avem probleme cu warnuri/suspenduri.

Spre exemplu, am si eu o intrebare, mai mult sau mai putin stupida:

De ce atunci cand nu merge scara rulanta oamenii folosesc scarile? Scara rulanta are mai putine trepte. Adica, unde-i logica in toata treaba asta?

LE: Btw, o chestie pe care eu n-am inteles-o niciodata. Faceti acest calcul: 231/0.0008. => huh? Eu nu inteleg cum de-ti da un numar atat de mare. (daca e s-o iau babeste, e putin logic, cu cat te apropii de 1, sau cu cat creste valoarea impartitorului, cu atat si rezultatul este mai mic, insa nu pare putin bizar? :/ )

Link to comment
Share on other sites

LE: Btw, o chestie pe care eu n-am inteles-o niciodata. Faceti acest calcul: 231/0.0008. => huh? Eu nu inteleg cum de-ti da un numar atat de mare.

Daca le transformi in fractii, 0.0008 va deveni 80.000, de unde si rezultatul.

231 : 0.0008 = 231/1 : 8/10000 = 231 x 10000/8 = 231 x 1250 = 288750

Link to comment
Share on other sites

ce-i gresit cu calculul ca nu inteleg?:-?

Nu, nimic, e doar o chestie care pentru mine a fost mereu ciudata. :D Un numar il imparti la un alt numar acela fiind subunitar, si da un numar mai mare decat deimpartitul. E ca si cum ai imparti un mar la o jumatate de mar si-ti da 3 mere, sau ceva de genu. :D Am dat un exemplu aleatoriu.

Link to comment
Share on other sites

Nu, nimic, e doar o chestie care pentru mine a fost mereu ciudata. :D Un numar il imparti la un alt numar acela fiind subunitar, si da un numar mai mare decat deimpartitul. E ca si cum ai imparti un mar la o jumatate de mar si-ti da 3 mere, sau ceva de genu. :D Am dat un exemplu aleatoriu.

Impartindu-l trebuie sa transformi operatia :D si din cauza aceea apare rezultatul.

Daca imparti un mar la o jumatate de mar, iti da 2 mere. :))

Link to comment
Share on other sites

Impartindu-l trebuie sa transformi operatia :D si din cauza aceea apare rezultatul.

Daca imparti un mar la o jumatate de mar, iti da 2 mere. :))

Am specificat, exemplu aleatoriu. ^^ Si totusi, vezi? 1/0.5 = 2. Nu e putin...unusual? :)

Link to comment
Share on other sites

Sa vin aici cu intrebarea intrebarilor : De ce are barbatul sfarcuri(mameloane) ??

In prima faza de dezvoltare, embrionul creste fara sa aiba un sex determinat, astfel apar caractere comune, de-abia dupa 6 saptamani intra in scena cromozomul X sau Y, care definitiveaza sexul copilului.

Am specificat, exemplu aleatoriu. ^^ Si totusi, vezi? 1/0.5 = 2. Nu e putin...unusual? :)

In realitate, da. In matematica, n-ar trebui sa ne mire. :))

Link to comment
Share on other sites

Probabil asta e raspunsul la intrebarea mea.

Am arata urat deoarece esti obisnuit cu ele.

De ce atunci cand nu merge scara rulanta oamenii folosesc scarile? Scara rulanta are mai putine trepte. Adica, unde-i logica in toata treaba asta?

Lumea e obisnuita sa observe, nu sa gandeasca. Vede ca nu merge scara rulanta, clar trebuie s-o ia pe scari. Dar totusi, am urcat odata scara rulanta si 10-15 persoane urcand pe scari. Ei se uitau la mine, eu ma uitam la ei, probabil pe moment se gandeau "fraiere, nu merge scara rulanta si tot o urci", bine bine, dar cine a ajuns primul sus? "who's the sucker now? >:/"

Link to comment
Share on other sites

Am specificat, exemplu aleatoriu. ^^ Si totusi, vezi? 1/0.5 = 2. Nu e putin...unusual? :)

Hm..pai fa si proba 2*0.5=1,asa-i? :) E ca si cum ai avea un mar pe care tre sa-l imparti la doi copii,nu le dai jumate? Si acele doua jumatati fac marul intreg,sper ca intelegi pe unde bat.

Link to comment
Share on other sites

Hm..pai fa si proba 2*0.5=1,asa-i? :) E ca si cum ai avea un mar pe care tre sa-l imparti la doi copii,nu le dai jumate? Si acele doua jumatati fac marul intreg,sper ca intelegi pe unde bat.

Intr-adevar ai dreptate, stiu ca asa este, dar e chestia aia pe moment de ramai blocat cand faci acel calcul si ti se pare ca...o_O wtf? Si te gandesti ca poate nu e bine si mai faci odata si-ti da acelasi rezultat, zici "asta e, atata da" si asa lasi. N-ati avut niciodata probleme la calcule, sa va dea rezultate enorme si nu v-ati intrebat niciodata de ce? Cam asa si eu acum. :)

@Legacy, da, adevarat, dar na, macar ne mai "delectam" si noi. =)

Link to comment
Share on other sites

Alta intrebare: De ce e prost omul?

Exemplu: Acum cativa ani eram cu unchiul meu si cu cativa soldati la o baza militara.Aveau un antrenament sa contruiasca o cazemata,sau cum se numeste ,din pamant.Aia inteligenti se gandesc sa foloseasca dinamita sa faca groapa.Dinamita sau alt explozibil nu stiu sigur.Buun.Planteaza acolo aia si ne ducem departe noi 200 m asa.Unu mai inteligent se gandeste sa stea la 30 m.Buum.Inaitne sa explodeze aia se intoarce cu spatele la incarcatura.Bang o bucata de pamant il lovveste in picior si il rupe.Rupe adica piciorul de la genunchi in jos se balansa la 180 de grade in ambele directii.

Link to comment
Share on other sites

Alta intrebare: De ce e prost omul?

Exemplu: Acum cativa ani eram cu unchiul meu si cu cativa soldati la o baza militara.Aveau un antrenament sa contruiasca o cazemata,sau cum se numeste ,din pamant.Aia inteligenti se gandesc sa foloseasca dinamita sa faca groapa.Dinamita sau alt explozibil nu stiu sigur.Buun.Planteaza acolo aia si ne ducem departe noi 200 m asa.Unu mai inteligent se gandeste sa stea la 30 m.Buum.Inaitne sa explodeze aia se intoarce cu spatele la incarcatura.Bang o bucata de pamant il lovveste in picior si il rupe.Rupe adica piciorul de la genunchi in jos se balansa la 180 de grade in ambele directii.

E o trasatura a fiecaruia dintre noi, la unii e mai pregnanta, la altii e diminuata.

Am uitat intrebarea mea cea "stupida" ..

De ce ne punem intrebari stupide?

De ce sa nu ne punem? :D

Link to comment
Share on other sites

Am uitat intrebarea mea cea "stupida" ..

De ce ne punem intrebari stupide?

Uite, spre exemplu nici nu stim daca o intrebare e stupida sau nu, pur si simplu e o intrebare si necesita raspuns, unul cat mai plauzibil, unul cat mai aproape de adevar. Spre exemplu acel topic cu "de ce apa este uda?" evident ca noi majoritatea ne-am apucat sa radem de initiatorul topicului, dar e o intrebare cat se poate de...hmm, nu normala, o intrebare bizara, o intrebare la care nu stim cu adevarat raspunsul si tocmai de-aia ne punem pe ras.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...