Jump to content
bunny

Intrebari stupide

Recommended Posts

nu se pun intrebari stupide lol , se pun intrebari gresite care va duc la raspunsuri false

Cam asta am zis si eu, in alte cuvinte, dar las titlul topicului asa cum l-am scris, e mai "stupid" asa. :D

Link to comment
Share on other sites

LE: Btw, o chestie pe care eu n-am inteles-o niciodata. Faceti acest calcul: 231/0.0008. => huh? Eu nu inteleg cum de-ti da un numar atat de mare. (daca e s-o iau babeste, e putin logic, cu cat te apropii de 1, sau cu cat creste valoarea impartitorului, cu atat si rezultatul este mai mic, insa nu pare putin bizar? :/ )

Tu la ce facultate zici ca esti, iepure? Cum sa nu fie logic? :P

Anyway, toate intrebarile astea ar trebui sa fie logice daca stai putin sa te gandesti si ai cunostinte elementare de fizica si chimie.

Link to comment
Share on other sites

sunt mai putine, dar mai inalte si mai greu de urcat.

Ca sa explic mai in detaliu putin. Sunt greu de urcat pentru ca scarile rulante nu sunt facute pentru a fi urcate. O scara ideala are inaltimea pe jumatate cat latimea. La scara rulanta daca nu ma insel, inaltimea = latimea ceea ce le face incomod de urcat.

Link to comment
Share on other sites

sunt mai putine, dar mai inalte si mai greu de urcat.

Pai si cum e bine? Mai multe si mai usor de urcat sau mai putine si mai greu de urcat? In ce situatie iesi in "pierdere"? Adica unde depui mai mult efort? Ia sa compari scarile normale si treptele de la scara rulanta, nu prea e mare diferenta, doar 3-4 cm.

O alta intrebare stupida =)) Ai un kg de cartofi mari si un kg de cartofi mici. Dupa ce ii cureti de coaja, care cantaresc mai mult? Si de ce?

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Cei mari o sa cantareasca mai mult deoarece coaja lor cantareste mai putin.

Cred ca nu te-ai exprimat bine fiindca vezi tu, coaja de cartofi mici e la fel de grea ca si coaja de pe cartofii mari. Eu cred ca o sa cantareasca la fel si dupa, nu ?

Ce intrebare stupida.. -_-

Link to comment
Share on other sites

Cred ca nu te-ai exprimat bine fiindca vezi tu, coaja de cartofi mici e la fel de grea ca si coaja de pe cartofii mari. Eu cred ca o sa cantareasca la fel si dupa, nu ?

Ce intrebare stupida.. -_-

Depinde de tipul cartofilor . Tind să cred că cei mai mici vor cântări mai mult deoarece de multe ori cei mari au şi o coaja foarte groasă . E exact ca la pepeni când cumperi un hândrălău de 10-12 kg şi vezi apoi ca vreo 3 kg era doar coaja , dacă ai noroc să fie doar atât .

Link to comment
Share on other sites

Hai sa luam teoretic coaja fiind egala ca diametru/grosime in ambele cazuri. Am uitat sa specific asta. :-? Dupa taiere, mai au aceeasi cantitate egala? Daca nu, care sunt mai "grei" ?

Edited by bunny
Link to comment
Share on other sites

daca ai un kil de x si un kil de y si coaja ambelor tipuri de cartofi este egala din orice punct de vedere ...dupa curatare vor avea aceiasi greutate ..

Eu nu cred asta. Volumul cartofilor e diferit, dupa eliminarea suprafetei de coaja nu mai au aceeasi greutate. Se pierde mai multa coaja la unii dintre ei insa nu ma pot specifica la care dintre ei, mari sau mici. :D Tind sa cred ca la cei mici cureti mai multa coaja. :-?

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

Da, cureti mai multa coaja insa aia mari au un volum mai mare si coaja este aproximativ in aceiasi cantitate si chiar daca ar fi o diferenta este infima. :) lumineaza-ne totusi :D care si cum si mai ales cum ai ajuns la raspuns.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...