Jump to content
AdYY_89

Vampiri, varcolaci exista oare?

Recommended Posts

2pacthuglifewestside ? serios ? luati-va credinta si discutia voastra paralela si mergeti undeva cu ea. de aceea exista PM-ul.

apropo, articolul despre varcolaci de pe wikipedia e interesant si foarte detaliat. merita citit.

si un raspuns la intrebarea de 1 milion de dolari...

Many authors have speculated that werewolf and vampire legends may have been used to explain serial killings in less rational ages.
Link to comment
Share on other sites

E imposibil sa nu fie creaturi misterioase ca vampirii si varcolacii.

Pana la urma sunt o multime de creaturi din apa si sol care nu sunt descoperite.

Sunt un mister si miturile nu mint,ele defapt sunt reale,la fel cum fantomele exista exista si ase-

menea creaturi

Link to comment
Share on other sites

Guest erifeek

Deabea astept sa vina Mos Craciun prin horn , sa imi puna cadourile sub pom si dupa sa plece cu caleasca trasa de niste caprioare cu nasu rosu zburatoareeeee333e3e3e3

Link to comment
Share on other sites

kesselring pai daca ar exista vampiri si varcolaci,gandeste-te asa:sunt nemuritori,sunt rezistenti la rani,au viteza,forta si inteligenta(vampiri)

poate vampirii ar trece neobservati ,dar varcolacii ar sari pe orice suflet le-ar iesi in cale si dupa legedenda daca te musca unul te trans in unul si ar fi epidemie de varcolaci :D

EDIT:amandoua sunt rase superioare ,ne-ar fi subjugat pana acum daca ar exsta:D

Si la lumina soarelui sclipocesc , nu?

On-Topic: In ziua de azi stiinta si medicina a descoperit o mare parte din mutatiile si derivarile biologice si anatomice a diferitelor specii (mai ales cele ale omului , care sunt defapt si cele care ne intereseaza mai mult). Sa venim acum sa intrebam daca exista vampiri este ca si cum am intreba daca Mos Craciun locuieste la Polul Nord . Evident ca nu , dar pentru cultura si imaginatie sunt inca o "fiinta" vie . Presupun ca pentru fiecare dintre noi exista sau nu .

Ca fapt divers eu de cand sunt mic (adica de cand mi-au crescut dintii) am avut 2 canini mai lungi iesiti in afara (exact ca ceea ce numesc ei vampiri) . Desigur nu beau sange si nici nu dorm ziua dar arata destul ce ciudat atunci cand cineva ma vede pe strada si zambesc :)) . Am auzit ca se pot face mai nou si ceva implanturi sau se pot pilii dintii pentru a avea coltzi si asa mai departe (va garantez ca ai mei sunt o pura coincidenta) .

Cat despre documentarul de pe Discovery , sa fim seriosi ... Discovery nu castiga prin a ne da documentare care spun 100% adevarul (uneori nici 20%) ci prin a atrage publicul la fel ca orice alt post TV . Prin urmare , multe dintre documentarele de pe Discovery sunt doar interesante , nu neaparat si adevarate .

Link to comment
Share on other sites

da sunt multe realatari si povesti despre vampiri de-a lungul timpului pe toate continentele

in orice caz daca ar exista ar fi o societate net superioara (ceva gen illuminati :D )

Exact ce ziceam şi eu . Teoretic , dacă ei chiar ar exista aşa cum sunt descrişi de folclor ar avea o istorie de mii de ani iar mulţi dintre ei ar trăi pe lungi perioade de timp . De ce ar fi aşa de greu să se ascunda in prezent in văzul lumii când şi un om poate face acest lucru , om care are şi speranţa de viaţă infimă faţa de vârsta lui .

Mai mult chiar crezi că ei in mii de ani nu şi-ar fi putut creea o societate secretă , ascunsă de restul lumii? Cum in prezent exista bănci de sânge nu e chiar aşa de greu si nu mai trebuie să te duci la vânătoare de oameni , sau ei pot folosi serviciile traficanţilor de carne vie .

Razvan . Ăla nu e un răspuns ci pur şi simplu o speculaţie . Şi eu pot să speculez că Dumnezeul creştin e defapt un extraterestru aşa cum e portretizat şi in scrierile sumeriene însă nu am caştigat niciun ban deocamdată .

Offtopic . Topicul ăsta e plin de spam fiindcă vin mulţi cretini ca voi să ne spună "că e plin de spam" . Chiar trebuie să-ţi impărtăşeşti cunoştinţele tale vaste cu restul lumii? Ştim şi noi că scaunul are de cele mai multe ori 4 picioare . Păstraţi-ză parerile imbecile pentru voi înşivă şi rămâneţi pe tema curentă sau nu postaţi dacă nu sunteţi interesaţi . E UN FORUM DE GAMING ÎNSĂ E UN TOPIC LA DISCUŢII GENERALE .

Link to comment
Share on other sites

Când a apărut legenda vampirilor?

Prima apariţie a cuvântului “upir” ( în prima formă a cuvântului de mai târziu care a devenit “vampir”) se regăseşte într-un document din anul 1047, referitor la un prinţ rus care este numit “upir şichy”, sau vampir periculos. Mai târziu, în 1190 Walter Map în “De Nagis Curialium” face referiri asupra unui vampir ca existent în Anglia. Totodată, în 1196, Wiliam de Newburgh în ale sale “Cronici” înregistrează câteva poveşti despre vampiri originari din Anglia

Vampirii în tradiţiile populare româneşti:

De cele mai multe ori, în tradiţiile populare româneşti, vampirii sunt identificaţi cu strigoii morţi, ce vin şi sug sângele celor vii în timp ce aceştia dorm. Pentru că nu se ştie sigur niciodată despre niciun om, în momentul când este înmormântat, dacă va fi sau nu strigoi, în unele zone se pune mortului câte un bob de lămâie în fiecare nară, “ca să nu mai poată răsufla”, în urechi, în ochi şi în gură. Mai demult, cadavrele erau exhumate la trei până la şapte ani după înmormântare şi, dacă descompunerea lor nu era completă, li se introducea o ţeapă în inimă (ţeapa se confecţiona din lemn de trandafir sălbatic sau din frasin, în alte părţi din fier roşu).

Ca să piară în sfârşit strigoiul, cei ce l-au dezgropat trebuie să îi înfigă ţepuşa în inimă (sau în buric); sau, despicând “mortul încă viu” să îi scoată inima din piept ca să fie arsă pe cărbuni, ca siguranţă că a murit. Dacă strigoiul-vampir rămâne nedescoperit timp de şapte ani, după ce ucide în voie mai ales copiii neamului său, apoi alţi oameni, el poate să plece într-o altă ţară sau într-un loc unde se vorbeşte altă limbă şi să devină iarăşi fiinţă omenească, să se căsătorească şi să facă copii care, după moarte, devin strigoi-vampiri

Strigoiul mort nu se poate îndepărta prea mult de groapa lui, întrucât trebuie să se întoarcă în ea înainte de răsăritul] soarelui. Dacă se bănuieşte prezenţa malefică a unui strigoi-vampir într-o zonă, se apelează la un băiat sau la o fată, destul de tineri încât să fie încă virgini. Cel ales trebuie să încalece un cal de o singură culoare, alb, roib sau negru, de asemenea virgin. Calul cu călăreţul copil este dus la cimitir şi pus să treacă peste toate gropile. Dacă refuză să treacă peste o groapă înseamnă că acolo se află un strigoi. în ceea ce îi priveşte pe strigoii vii, se consideră că orice persoană care nu mănâncă usturoi, sau are aversiune la usturoi, poate fi un strigoi.

Link to comment
Share on other sites

strigoiul nu prea seamana cu descrierea clasica a vampirului cu care ne-am obisnuit. stiam aceste lucruri dar eu tind sa cred ca strigoiul face parte din ramura spiritelor. spun asta deoarece orice ruda/cunoscut al decedatului, care are parte de o moarte suspecta (ex: moare calcat de cai, sau de o boala netratabila) i se atribuie strigoiului. ca si cum se razbuna pe cei vii pentru propria-i tragedie.

un lucru ciudat la textul de mai sus e ca spune ca nu are cum sa se stie cine devine strigoi sau nu. dupa cate am citit si vorbit cu "batranii" am aflat ca orice persoana rea, sau tanara, care moare dintr-un motiv nenatural (accident, boala) devine automat strigoi.

legenda asta am auzit-o atat in moldova, prin zona piatra neamt, cat si prin banat.

Link to comment
Share on other sites

dudes, eu am vaz la televizor pe Discovery un documentar despre vampiri...desi nush dak a fost fake sau real......in America se luase un interviu la un vampir....si dp kum am vaz a recunoskut k bea sange desi nu sange de om si nu omoara oameni, iar chestia ku ziua cum k nu ar putea iesi la lumina zilei, nu era adevarata.....A zis k doarme in sicriu...avea dintii ascutiti....si pentru a se hranii, a zis k are ferma si creste animale....bea sange de animal...

Un tampit care bea sange de oi si de vaci nu e vampir.

dude, chiar nu ai altceva de facut dekat sa ma faci pe mn prost?....eu cred k uh ejti mai prost ka prostu.....te rog frumos dute si fa pisi in olitza k deja putzi.....eu nu te-am jiknith pokemonule..... vreau sa raman on topic....si crek am pus o intrebare ka toata lumea....eu vam rugat sa va datzi cu parerea, dak nu crezi uh nu comenta deampulea.....nu tre sa ma faci pe mn prost...dute si masturbeazate....GET A FCKIN LIFE!!!!!

bah disperatule eu v-am rugat sa dati cu parerea dak credeti k exista....nu sa va dati cu parerea despre mine....!!!

PS: "Dinamovist" dak sunt fan The Game inseamna k nu am voie sa cred in chestiile astea?....imi plak chestiile de genu, si nush ce sa zic eu cred k exista cel putini vampiri ...hai k varcolaci poate am exagerat.....anywayz...fiekare legenda are un sambure de adevar...

Hmmm, si zici ca ai 20 de ani.

Dude, wtf.... u dun' even know who u talkin' to, beside Im not a fuckin' kid, Im 20 years old...and I dun' fuckin' belive in Tooth Fairy, I just want to hear ppl opinions and if they belive in this kind of shit "Vampires and Werewolves"....cuz' I do, I've seen some shit on the TV....and one more thang'.. Dun' fuckin' judge me if u dun' know me!!!!! Im sick of this shit, dam'....Im done!!!...no more!!...This is bulshit!

Y em so skared

insfarsit cineva care e on topic si isi da cu parerea, nush dc altii nu inteleg, si vorbesc la misto....

eu am vazut niste chestii pe discovery care m-au fascinat in legatura cu vampirii, ceea ce ma facut sa cred ca exista, insa despre varcolaci mai greu....desi nu se stie niciodata, am vazut tot asa pe discovery un documentar cum ca ar fi existat in anul 1764 in sud-vestul Frantei intr-o padure un asa numit Varcolac, care cica ar fi omorat multe animale domestice printre care sa descoperit ca a omorat si oameni (pastori)....insa nustiu ce sa cred.

Daca se pune problema cu "cica", e cam clara treaba.

In fine, crezi in bau-bau in continuare.

Link to comment
Share on other sites

Dude, wtf.... u dun' even know who u talkin' to, beside Im not a fuckin' kid, Im 20 years old...and I dun' fuckin' belive in Tooth Fairy, I just want to hear ppl opinions and if they belive in this kind of shit "Vampires and Werewolves"....cuz' I do, I've seen some shit on the TV....and one more thang'.. Dun' fuckin' judge me if u dun' know me!!!!! Im sick of this shit, dam'....Im done!!!...no more!!...This is bulshit!

Nu cred in asa ceva nu exista pur si simplu

@lol cul inglis man

Link to comment
Share on other sites

dudes, eu am vaz la televizor pe Discovery un documentar despre vampiri...desi nush dak a fost fake sau real......in America se luase un interviu la un vampir....si dp kum am vaz a recunoskut k bea sange desi nu sange de om si nu omoara oameni, iar chestia ku ziua cum k nu ar putea iesi la lumina zilei, nu era adevarata.....A zis k doarme in sicriu...avea dintii ascutiti....si pentru a se hranii, a zis k are ferma si creste animale....bea sange de animal...

ma eu unu cred ca te-ai uitat la true blood si credeai ca-i discovery.

Link to comment
Share on other sites

dudes, eu am vaz la televizor pe Discovery un documentar despre vampiri...desi nush dak a fost fake sau real......in America se luase un interviu la un vampir....si dp kum am vaz a recunoskut k bea sange desi nu sange de om si nu omoara oameni, iar chestia ku ziua cum k nu ar putea iesi la lumina zilei, nu era adevarata.....A zis k doarme in sicriu...avea dintii ascutiti....si pentru a se hranii, a zis k are ferma si creste animale....bea sange de animal...

Ăla era doar un nebun , dinţii ascuţiţi puteau fi făcuţi foarte uşor de un medic stomatolog priceput . Că bea sânge avea pe baubau la cap sau vroia să-şi facă reclamă .

Dude, wtf.... u dun' even know who u talkin' to, beside Im not a fuckin' kid, Im 20 years old...and I dun' fuckin' belive in Tooth Fairy, I just want to hear ppl opinions and if they belive in this kind of shit "Vampires and Werewolves"....cuz' I do, I've seen some shit on the TV....and one more thang'.. Dun' fuckin' judge me if u dun' know me!!!!! Im sick of this shit, dam'....Im done!!!...no more!!...This is bulshit!

Înceteaza cu limbajul ăsta de cioara analfabetă că nu impresionezi pe nimeni . E un forum românesc şi chiar dacă scrii în engleză măcar scrie corect . Iar restul sunteţi cei mai deştepţi oameni , mai ales cei care vin cu intenţia de a badjocori . Nu te interesează tema topicului nu te obligă nimeni să postezi . Că există sau nu asta nu ştie nimeni , din punctul meu de vedere nu poţi nega ceva nu ştii .

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca exista asemeanea creaturi pot fi chair si pintre noi dar nu le putem vedea noi sunt multe opini in legatura cu acest subiect si multe parti cum ar fi cei religiosi si cei stiintifici .Deci din punct de vedere religios sunt niste demoni dar din punct de vedere stiintific sunt niste creaturi aparute in urma unor radiati sau ceva in genu

Link to comment
Share on other sites

Să presupunem puţin că omul a apărut în urma evoluţiei din maimuţe în homo sapiens . Dacă această teorie ar fi corectă de ce ar fi imposibilă existenţa vampirilor? Priviţi-o ca pe o altă ramură a acestei evoluţii sau o mutaţie genetică apărută cu mult timp în urmă .

Link to comment
Share on other sites

Problema se pune in felul urmator

Fiecare crede in ceea ce vrea , uni cred in dmz alti in alah eu cred in spiridusul verde dea deasupra biroului meu , atat timp cat nimeni nu poate dovedi cu argumente si dovezi solide ca aceea persoana exista / nu exista , nu aveti nici un drept de a "judeca" credinta altor persoane.

Ps : In Vampiri si Varcolagi Nu cred

Activitati paranormale exista. (sau cel putin pana acuma nu s-a gasit nici o dovada stintifica sa explice anumite fenome )

Link to comment
Share on other sites

Când a apărut legenda vampirilor?

Prima apariţie a cuvântului “upir” ( în prima formă a cuvântului de mai târziu care a devenit “vampir”) se regăseşte într-un document din anul 1047, referitor la un prinţ rus care este numit “upir şichy”, sau vampir periculos. Mai târziu, în 1190 Walter Map în “De Nagis Curialium” face referiri asupra unui vampir ca existent în Anglia. Totodată, în 1196, Wiliam de Newburgh în ale sale “Cronici” înregistrează câteva poveşti despre vampiri originari din Anglia

Vampirii în tradiţiile populare româneşti:

De cele mai multe ori, în tradiţiile populare româneşti, vampirii sunt identificaţi cu strigoii morţi, ce vin şi sug sângele celor vii în timp ce aceştia dorm. Pentru că nu se ştie sigur niciodată despre niciun om, în momentul când este înmormântat, dacă va fi sau nu strigoi, în unele zone se pune mortului câte un bob de lămâie în fiecare nară, “ca să nu mai poată răsufla”, în urechi, în ochi şi în gură. Mai demult, cadavrele erau exhumate la trei până la şapte ani după înmormântare şi, dacă descompunerea lor nu era completă, li se introducea o ţeapă în inimă (ţeapa se confecţiona din lemn de trandafir sălbatic sau din frasin, în alte părţi din fier roşu).

Ca să piară în sfârşit strigoiul, cei ce l-au dezgropat trebuie să îi înfigă ţepuşa în inimă (sau în buric); sau, despicând “mortul încă viu” să îi scoată inima din piept ca să fie arsă pe cărbuni, ca siguranţă că a murit. Dacă strigoiul-vampir rămâne nedescoperit timp de şapte ani, după ce ucide în voie mai ales copiii neamului său, apoi alţi oameni, el poate să plece într-o altă ţară sau într-un loc unde se vorbeşte altă limbă şi să devină iarăşi fiinţă omenească, să se căsătorească şi să facă copii care, după moarte, devin strigoi-vampiri

Strigoiul mort nu se poate îndepărta prea mult de groapa lui, întrucât trebuie să se întoarcă în ea înainte de răsăritul] soarelui. Dacă se bănuieşte prezenţa malefică a unui strigoi-vampir într-o zonă, se apelează la un băiat sau la o fată, destul de tineri încât să fie încă virgini. Cel ales trebuie să încalece un cal de o singură culoare, alb, roib sau negru, de asemenea virgin. Calul cu călăreţul copil este dus la cimitir şi pus să treacă peste toate gropile. Dacă refuză să treacă peste o groapă înseamnă că acolo se află un strigoi. în ceea ce îi priveşte pe strigoii vii, se consideră că orice persoană care nu mănâncă usturoi, sau are aversiune la usturoi, poate fi un strigoi.

Misto pe wikipedia a?

Ma daca tot dati citate, dati oameni buni si sursa, bibliografie ceva, unii mai tampi pot sa creada ca e scris de voi. Si se inchina din cap pana in picioare de azi pe maine cum de te-ai schimbat asa brusc, estetic.

Vampiri, varcolaci, frumos frumos, am citit si eu amurg.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...