Jump to content
Shadow * ClimaCool

Biblia vs Teoria lui Darwin vs "ce vreti voi"

Teorii despre inceputurile lumii  

97 members have voted

  1. 1. In care teorie credeti?

    • Biblie
      36
    • Teoria lui Darwin
      35
    • Alta (care?)
      7
    • Nu cred in nici o teorie, nu ma intereseaza
      19


Recommended Posts

lucky asta e ideea.. daca totul a fost din @religia

Nu crezi? Problema ta; De ce trebuie sa o critici, sa te intrebi, cand ea iti spune simplu: doar crede, doar supune-te, ca altfel ajungi in iad. Totusi are un punct inteligent: codul, sau decaronul, sau legile morale. Cu cat oamenii se despart de biserica cu atat devin mai rai. Oamenii se nasc rai, copii mici nu impart niciodata jucariile cu alti copii. De ce? Pentru ca sunt egoisti, pentru ca suntem egoisti. Frica (mai ales frica de o divinitate, de dumnezeu, de viata de apoi), societatea ne fac mai buni. Noi suntem pradatori, dar in aceste conditii reusim sa ne stapanim temperamentul: religia e buna, insa nu perfecta.

De aici ramane doar o intrebare: oamenii l-au creat pe dumnezeu sau dumnezeu i-a creat pe oameni?

le: hermann topicul cu gramatica e mai sus :D

eu ti-as da jucariile mele :/

si cred ca frica de gratii ne face mai buni. elimina justitia si mai vedem apoi cati se abtin sa nu-ti dea in cap de frica lui dumnezeu ;)

Link to comment
Share on other sites

acum 400 de ani oamenilor le era mai frica de dumnezeu decat de justitie.. justitia e "mare", plina de aberatii si in general accesibila oamenilor juridici, pe cand legile biblice sunt putine, subtile si la obiect. Ideea era ca frica de dumnezeu/de viata de apoi ii face pe oameni sa se mai gandeasca o data la ceea ce fac, si in orice caz e mai eficienta decat frica de parnaie. Problema e ca acum nimeni nu mai crede in religie/biserica.

Link to comment
Share on other sites

nu prea.. aici nu vorbesc de teritoriul romanesc ci de spatii precum marea britanie, franta, spania, italia in general. biserica nu te baga la parnaie, dar iti cerea bani pentru iertarea pacatelor.. cica multi si-au dat o groaza de bani pe "biletele"

Link to comment
Share on other sites

acum 400 de ani oamenilor le era mai frica de dumnezeu decat de justitie.. justitia e "mare", plina de aberatii si in general accesibila oamenilor juridici, pe cand legile biblice sunt putine, subtile si la obiect. Ideea era ca frica de dumnezeu/de viata de apoi ii face pe oameni sa se mai gandeasca o data la ceea ce fac, si in orice caz e mai eficienta decat frica de parnaie. Problema e ca acum nimeni nu mai crede in religie/biserica.

Nu nu , acum 2000-3000 de ani poate le era frica de Doamne Doamne , sau mai bine zis de preoti/shamani insa acum 400 de ani le era frica de boieri sau rege decat autoritatea divina .

SilenR . Biblia e un fel de a fi . Fara a o lua in nume de rau insa ea ofera speranta celor disperati si fara cultura generala care din pacate cunosc destui pentru o viata intreaga . Biblia instiga teroare sub o masca a "iubirii " . Dumnezeu e tatal nostru , ne iubeste , ne iarta insa daca nu credem in el vom fi schinguiti pe vecie . E putin prea protectiv acest tata nu credeti? Si daca ar fi fost doar Biblia nu ar fi vreo problema insa sunt sute si mii de carti unde se insira o multime de aberatii ale unor insi care in loc sa-si alegea o profesie ca tot omul au preferat sa stea degeaba si sa se roage la Dumnezeu .

In fine . Nu cred in Dumnezeu . Nu este logic , pur si simplu imi da Critical Error la creier si isi da restard cand incearca sa proceseze un astfel de gand insa asta nu inseamna ca refuz orice sfat adus de crestinism . Ca orice religie prezenta , ok acum vorbind de religiile majore si nu ce cult inventat de x-ulescu , toate au un substrat comun pe care daca l-ar urma toti oamenii am trai intr-o lume mai pasnica si mai putin stresanta .

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Unde scrie ca daca nu credem vom fi schingiuti pe vecie , unde-s aia care in loc sa munceasca stau si se roaga la Dumnezeu ... nu prea inteleg ce-ai scris acolo si btw, religia nu "instiga teroare" , ca prin intermediul ei au reusit sa manipuleze populatia ... da , cu asta sunt de acord, dar teroare ?

Am si eu o intrebare ... dc esti prost?

un warn ceva si la asta ?

acum 400 de ani oamenilor le era mai frica de dumnezeu decat de justitie...

Ia intreaba-i si pe aia din vremea lu` Vlad Tepes, ca cred ca si Dumnezeu ii tremurau mainile cand auzea de el :))

Link to comment
Share on other sites

Problema e ca acum nimeni nu mai crede in religie/biserica.

oare pt ca toata lumea stie ca biserica e o institutie infecta, si cu asta, ea si-a pierdut puterea de manipulare asupra oamenilor

si care religie?

unii se omoara pt religia lor, dc ceva ce produce violenta trebuie sa aiba rol de justitie

daca omu trebuie sa aiba frica, atunci motivu' e ratiunea, nu credinta

logica iti spune c e bine si c e rau, nu o carte cu povestioare

ca nu mai crede nimeni in ea e o normalitate

problema era cand credeau prea multi

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

oare pt ca toata lumea stie ca biserica e o institutie infecta, si cu asta, ea si-a pierdut puterea de manipulare asupra oamenilor

si care religie?

unii se omoara pt religia lor, dc ceva ce produce violenta trebuie sa aiba rol de justitie

daca omu trebuie sa aiba frica, atunci motivu' e ratiunea, nu credinta

logica iti spune c e bine si c e rau, nu o carte cu povestioare

ca nu mai crede nimeni in ea e o normalitate

problema era cand credeau prea multi

+ stiinta care in zilele noastre e capabila sa explice multe lucruri din "povestioare" , e normal ca oamenii intelegand ca exista o explicatie logica sa nu mai creada ca totul se intampla dupa bunul plac al celui de sus.

Link to comment
Share on other sites

Hop si eu in acest topic,,,Chiar daca pot sa aduc n motive cu ajutorul carora sa dovedesc ca aberatiile din biblie sunt gresite am sa aduc un argument simplu...

Presupunem ca :

1.Entitate atotputernica creaza tarana(pamant).

2.Entitate-a creaza din tarana 2 entitati ifnerioare(oameni).

Acum intrebarea...In prezent exista mai mutle rase de oameni cu diferite obiceiuri,diferite gene..daca presupunerea anterioara este adevarata atunci cu mde exista aceste rase?

Acum nu sariti repede cu a pai s-au multiplicat foarte repede si dupa aceea s-au teleportat in taote colturile lumii.Si dupa aceea in fucntie de zonele in care erau ei teleportati s-au dezvoltat.WRONG.

Inca ceva in legatura cu turnul Babilon a carui constructie i-a fost oprita de catre D-zeu prin incurcarea limbilor muncitorilor.Ei bine o libma se invata,in mare parte faci acest lucru cu ajutorul chestiei ditnre urechi...Chiar si asa DACA presupun ca printr-o minune i-a invatat miraculos alte limbi.Ei bine nu le era cumva usor sa invete o singura limba pe care sa o vorbeasca?Sau mai multe?Cum noi putem invata mai multe limbi asa puteau si ei?

Contruiau o cladire inalta ca sa ajunga in ceruri?Vaiiii incredibil....acum n sute mii de ani au resuit performante deastea?si noi abia recent(alte tari) au resuite sa contruiasca primii zgarie nori...si totusi nu a oprit nimeni contrstructia lor....aaa stai defapt da au intrat 2 avioane in 2 turnurii a da... D-zeu a fost normal incearca sa ne protejeze ...

Scuzati-mi greselile.. ma cam grabesc.

Link to comment
Share on other sites

Hop si eu in acest topic,,,Chiar daca pot sa aduc n motive cu ajutorul carora sa dovedesc ca aberatiile din biblie sunt gresite am sa aduc un argument simplu...

Initial e celula ou, care se divide formand mai multe celule, care aceste celule incep sa se diferentieze alcatuind tesuturi fiecare cu un rol specific => din celula ou apar mai multe tipuri de celule cu functii si structura diferita.

Acuma fa analogia cu omul, iar partea a doua a post-ului tau mi se pare irelevanta.

Au fost oameni intr-adevar sclipitori care au incercat sa demonteze teorii din biblie si n-au reusit decat din punctul lor de vedere fara ca parerile lor sa fie imprumutate si deci e gresit sa incepi din start cu atata siguranta pe tine ca poti aduce n motive cu ajutorul carora sa dovedesc ca aberatiile din biblie sunt gresite.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc ca mi-ai explicat si mie procesul de diviziune celulara..Ai uitat sa zici de cate feluri este si in cate faze se desfasoara.Totusi daca ai fi citit atent postul meu,ai fi observat ca nu eram preocupat de inmultirea lor ci de teleportarea lor in anumite zone.

Edit: Explica-mi te rog cum apar celule din tarana(pamant) si cu mse divid celulele mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Edit: Explica-mi te rog cum apar celule din tarana(pamant) si cu mse divid celulele mai departe.

Celule n-apar din pamant si nu ma pune pe mine sa-ti explic de unde au aparut celulele si cine le-a creat fiindca daca as sti asta probabil n-as sta pe forum sa ma sparg in teorii...

Te intrebi cum au ajuns in toate colturile lumii ? Ok, uite o teorie proprie pusa cap la cap acum 3 minute odata cu citirea postului tau :

Probabil ca au fost doi oameni primordiala asa cum zice biserica, apoi s-au inmultit si au facut nshpe copii care la randul lor s-au inmultit pana cand au constatat ca nu mai au loc unii de altii si au inceput sa migreze... nu stiu e o banalitate, dar n-am alte idei la ora asta sunt si foarte obosit asa ca o sa ma retrag din discutie... lasa-ti totusi o parere si poate am sa raspund maine seara pe tema asta

Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate s-au gandit ei asa ca domne e prea frumos aici haide prin zone desertice sau polare.Iari n legatura cu inmultirea,daca este adevarat noi la momentul actual ar fi trebuit de aavem 5 maine si 45535435435 boli genetice?De ce?Pai deoarece fiecare persoana are niste gene mutante,caer in mare parte sunt incative.Dar daca are copii cu o persoana din aceeasi familia cu a lui ,adica mama,tara,sora,frate,posibilitatea ca ,copilor lor sa aiba o boala genetica sau sa fie mutant este mult mai mare.MULT mai mare.Probabil ai auzit de familia regala franceza cu tot cu HEnricii lor?EI bine acela este un exemplu bun.

Link to comment
Share on other sites

Undeva gresiti cand confundati religia cu biserica si cu Dumnezeu.

Deci e clar, daca crezi in teoria lui Darwin atunci poti gasi mii de explicatii si lucruri care s-au adeverit ori s-au explicat intr-un fel sau altul si in decursul timpului se vor gasi si mai multe indicii si o sa se faca mai multe explicatii cat mai credibile pe aceasta teorie.

Sa crezi in Dumnezeu e total altfel, te poti baza doar pe ce scrie in Biblie. Foarte putin probabil sa se mai gaseasca alte documente despre acele vremuri, care au existat sigur au fost deja descoperite si ascunse de vazul lumii. Sunt atatea lucruri ce se stiu si totusi sunt ascunse de public. Oricum, biserica si religia nu prea mai au nici o legatura cu ceea ce se numeste "crezanie in Dumnezeu". La biserica cum zicea cineva de aici vezi tot feluri de oameni care merg sa fie la numar, sa ii mai vada si pe ei cineva pe acolo, sa isi mai faca temele la ceva, sa citeasca o carte in timpul slujbei, sa mearga ca asa se face, si sunt prea putini cei care merg sa auda intr-adevar cuvantul Lui Dumnezeu. Si aici nu e vorba doar despre cei tineri ci la fel a devenit doar o simpla obisnuinta si in randul celor in varsta.

Eu am umblat destul la biserica ani de zile si am vazut ca nu e tocmai ceea ce ar trebui sa fie. Decat sa mergi acolo regulat doar ca sa nu stai acasa, la fel poti sta si acasa si sa incerci sa fi mai bun, asa cum incerc si eu sa fiu. Deci cam atat despre crezania in Dumnezeu, nimic dovedit stiintific, e nevoie doar de o incredere orbeasca care au baza intr-o carte, care nu se stie de unde e ereditara exact.

Cineva a mai adus si subiectul ca unora le este mai frica de Dumnezeu decat de justitie. Pai in lumea de azi te mai miri ca nimanui nu ii este frica de justitie? Cu 2 telefoane si o cunostinta iti rezolvi toate problemele pe care le ai cu justitia, vezi criminali fugind pe strada ce au stat 1-2 ani in inchisoare, altul care a furat o paine sta in temnite cu anii (nu o luati mot-a-mot).

S-a mai ivit si intrebarea cum poate fi Dumnezeu iertator si bun si drept.

Aici presupunem ca exista Dumnezeu.

E iertator pentru ca daca ne-ar sanctiona pentru cea mai mica greseala, n-am merita sa traim o zi. E bun pentru ca ne iarta de fiecare data de cate ori ne cerem iertare si ne da o noua sansa. E drept pentru ca dupa ce murim ne judeca dupa legile pe care le-a dat, daca te-ai pocait mergi in rai, altfel ajungi in iad. Nu exista cale de mijloc, mita, sau altceva. E incoruptibil.

Link to comment
Share on other sites

Pe parcursul istoriei au existat mai multe "versiuni"de biblie printre care intr-o versiune scria ca Pamantul este plat.Iar in legatura cu frica de justie/d-zeu ei bine sa luam un mic exemplu:

Om violeaza o fata.

Te intalnesti cu acel om.

Il intrebi daca, crede in D-zeu.

El zice ca da.

Il intrebi de ce a violat-o pe fata aceea.

El zice ca de placere.

Deci multa lume chiar daca in capul lor "cred, ca , cred" in d-zeu ei nu sunt constienti d urmarile actiunilor lor dupa vor da coltul .E la moda sa zici da cand te intreaba cineva crezi in d-zeu.

Link to comment
Share on other sites

Da ai dreptate s-au gandit ei asa ca domne e prea frumos aici haide prin zone desertice sau polare.Iari n legatura cu inmultirea,daca este adevarat noi la momentul actual ar fi trebuit de aavem 5 maine si 45535435435 boli genetice?De ce?Pai deoarece fiecare persoana are niste gene mutante,caer in mare parte sunt incative.Dar daca are copii cu o persoana din aceeasi familia cu a lui ,adica mama,tara,sora,frate,posibilitatea ca ,copilor lor sa aiba o boala genetica sau sa fie mutant este mult mai mare.MULT mai mare.Probabil ai auzit de familia regala franceza cu tot cu HEnricii lor?EI bine acela este un exenplu bun.

Observ ca esti prea incordat si indreptat impotriva persoanei cu care vorbesti :)... trebuie sa intelegi ca treaba asta ESTE ATAT DE RELATIVA incat nu poti veni acum si sa zici " BAI FRATE ! EU AM RASPUNSUL SI AM SA DEMONSTREZ IN 3 RANDURI SCRISE CU GRESELI DE ORTOGRAFIE - scuze pentru ele - CUM BIBLIA A GRESIT " si nici intr-un caz sa ceri raspunsuri clare si precise. Corpul uman este foarte ciudat si daca intr-adevar Dumnezeu a permis copiilor lui Adam si Eva sa aiba copii la randul lor asta n-o stie nimeni si nici intr-un caz n-o stii tu care esti atat de sigur ca ai dreptate sau eu..

LE: Religia a evoluat odata cu oamenii si acuma este mai permisiva cum n-a fost niciodata si aici vorbesc de crestinism nu de copii cu bomba in chiloti.

Link to comment
Share on other sites

Decat sa mergi acolo regulat doar ca sa nu stai acasa, la fel poti sta si acasa si sa incerci sa fi mai bun, asa cum incerc si eu sa fiu.

Eu pot sa stau acasa si fara sa cred in dumnezeu, dar sa fiu bun. Nu sunt bun pentru ca o sa primesc viata vesnica (unde?) ci pentru ca imi place sa fiu asa (desi mi se intampla sa fiu constrans de situatii si sa fiu rau).

Link to comment
Share on other sites

PS: Nu afirm ca n-ai dreptate in ceea ce spui, as fi curios doar de o sursa de unde ai scos asta.

Inchizitia sustinea ca Pamantul e plat si toti cei care ziceau ca nu e asa plateau cu varf si indesat. Totusi Galileo Galilei a tinut pentru el asta si pe patul de moarte a zis : "E pour si muove"

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu de aceea incerc sa fiu bun pentru ca astept o recompensa ci pentru ca imi place si mie sa fiu asa si pentru ca sunt prea multi cei care is rai si nu-mi place sa fiu in pas co moda. Oricum daca stai doar acasa si faci lucrur bune, nu cred ca ai avea sperante sa ajungi in Rai in cazul ca acesta exista. In Biblie spune clar, nu conteaza cate fapte bne faci, cine nu se pocaieste nu ajunge in Rai.

Herrnam: poti sa dezvolti ideea cu Galilei pentru ca prea cunosc povestea lui, poti sa si traguci fraza dintre ghilmele, nici la franceza nu aveam 10.

Link to comment
Share on other sites

Herrman: "Bolile genetice apar datorita unor modificari survenite la nivelul genelor sau cromozomilor transmise ereditar.Ele apar frecvent la casatoriile in familie."Este dovedit stintific acest lucru si nu il poti nega.Esteo sansa mai mare ,mult mai mare cum am zis si in postul anterior.Si inca ceva :) Este o mare diferenta intre modul cum gandesti si intre modul cum scrii.Nu sunt deloc incordat si nu am nimic cu tine.

Link to comment
Share on other sites

Susţinerea de către Galileo a copernicanismului a dus la controverse în epocă, o mare majoritate a filosofilor şi astronomilor încă susţinând (cel puţin declarativ) viziunea geocentrică cum ca Pământul ar fi centrul universului. După 1610, când a început să susţină public heliocentrismul, a întâmpinat o puternică opoziţie din partea a numeroşi filosofi şi clerici, doi dintre aceştia din urmă denunţându-l inchiziţiei romane la începutul lui 1615. Deşi la acea vreme a fost achitat de orice acuzaţie, Biserica catolică a condamnat heliocentrismul ca fiind ?fals şi contrar Scripturii” în februarie 1616,[10] iar Galileo a fost avertizat să abandoneze susţinerea sa?ceea ce a promis să facă. După ce, mai târziu, şi-a apărat din nou părerile în celebra sa lucrare, Dialog despre cele două sisteme principale ale lumii, publicată în 1632, a fost judecat de Inchiziţie, găsit ?vehement suspect de erezie”, forţat să retracteze şi şi-a petrecut restul vieţii în arest la domiciliu.

Ehh chiar m-a interesat chestiile privitoare de Galilei si m-am documentat putin de pe Wikipedia :P

Link to comment
Share on other sites

Susţinerea de către Galileo a copernicanismului a dus la controverse în epocă, o mare majoritate a filosofilor şi astronomilor încă susţinând (cel puţin declarativ) viziunea geocentrică cum ca Pământul ar fi centrul universului. După 1610, când a început să susţină public heliocentrismul, a întâmpinat o puternică opoziţie din partea a numeroşi filosofi şi clerici, doi dintre aceştia din urmă denunţându-l inchiziţiei romane la începutul lui 1615.

sursa: wiki

Apoi el si-a pastrat pentru dansul convingerile, iar pe patul de moarte a spus : " Si totusi se invarte " fiindca deja nu mai aveau ce sa-i faca... deci el toata viata a traiat cu ideea ca e pamantul e rotund si ca nu este centrul universului ceea ce era destul de grav pentru vremea respectiva.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...