Jump to content
Shadow * ClimaCool

Biblia vs Teoria lui Darwin vs "ce vreti voi"

Teorii despre inceputurile lumii  

97 members have voted

  1. 1. In care teorie credeti?

    • Biblie
      36
    • Teoria lui Darwin
      35
    • Alta (care?)
      7
    • Nu cred in nici o teorie, nu ma intereseaza
      19


Recommended Posts

D-zeu e Morgan Freeman si e negru

Darwin e o broasca testoasa

Omenirea este un experiment al extraterestrilor neterminat

Istoria omenirii nu este reala, e plina de falsuri si iluzii

Ne invartim in jurul cozii cu n'spe mii de teorii care nu pot fi provate. :beer:

Link to comment
Share on other sites

Teoria evolutionista si altele nu merg din punctul meu de vedere. De ce ? Pentru ca nu exista un inceput. Daca e sa o luam pe cale evolutionista orice lucru care a evoluat ar trebui creat de ceva/cineva (ca doar din senin n-a aparut) sau de anumiti factori.

acum mergi invers, in sens opus, pe scara involutiei si fa o corelatie cu ce-ai spus tu si anume ca nu exista un inceput. acum vezi ce-ti iese.

Link to comment
Share on other sites

Sunt interesante povestiile cu aia de naste fara sa fie cardita de nimeni,dupa care un evreu pletos face minuni .

Prefer sa cred in zeii dacilor si europenilor,mai ales ca au multe in comun. Blestamata sa fie ziua cand crestinismul a ajuns in Europa :angry1:

Ma tu ai ceva in Creierul ala al tau?

:pls Close topic

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

tu gandesti ce postezi? Te'ai nascut direct la 40 de ani in bmw si cu iPod la ureche ? ;;) daca da ma scuzi.

Orice lucru se NASTE inainte de a creste. Asa si specia umana. Crezi ca oamenii de acu 2-3 milioane de ani stiau ce'i aia curent eletric? Nici macar nu stiau sa vorbeasca ;) cel mult maraiau.

Think b4 you post plx.

Continuand, am votat varianta evolutionista. Daca eram scosi dintr'o palarie magica nu era lumea cum e acum :)

Btw daca vrei vreun miracol, pm God dar cred ca e afk de cateva sute de ani, cam din vremea inchizitiilor.

Incredibil .... cum supravietuiti ma ? Cand va uitati in juru` vostru , ce intelegeti ? Cum vedeti viata ?

Pai daca , hai sa punem 60.000 de ani la socoteala ... si am ajuns sa exploram spatiu` ( ma rog .. un pic asa ) gandeste-te ce inseamna 1 milion de ani de EVOLUTIE , dar 4 milioane .... incredibil !!!

Link to comment
Share on other sites

Incredibil .... cum supravietuiti ma ? Cand va uitati in juru` vostru , ce intelegeti ? Cum vedeti viata ?

Pai daca , hai sa punem 60.000 de ani la socoteala ... si am ajuns sa exploram spatiu` ( ma rog .. un pic asa ) gandeste-te ce inseamna 1 milion de ani de EVOLUTIE , dar 4 milioane .... incredibil !!!

tu stii sa faci diferenta dintre om modern si umanoid?este adevarat ca omul modern a aparut acum aproximativ 200.000 ani in africa. dar este la fel de adevarat ca acele schelete umanoide au cateva (se estimeaza undeva intre 4 si 5) milioane de ani. omul modern este, conform teoriei, urmasul acelor umanoizi.

Link to comment
Share on other sites

Incredibil .... cum supravietuiti ma ? Cand va uitati in juru` vostru , ce intelegeti ? Cum vedeti viata ?

Pai daca , hai sa punem 60.000 de ani la socoteala ... si am ajuns sa exploram spatiu` ( ma rog .. un pic asa ) gandeste-te ce inseamna 1 milion de ani de EVOLUTIE , dar 4 milioane .... incredibil !!!

ok ok poate nu m'am exprimat bine desi nu stiu unde e eroarea din logica.

bineinteles ca nu ma refeream la omul modern (homo sapiens) ci mai degraba la stramosii nostri australopitecii [google them].

continui sa cred ca sustinatorii infocati ai teoriei creationiste sunt orbi surzi si incuiati la minte. ma insel? dovediti'mi :P

Link to comment
Share on other sites

Teoria evolutionista si altele nu merg din punctul meu de vedere. De ce ? Pentru ca nu exista un inceput. Daca e sa o luam pe cale evolutionista orice lucru care a evoluat ar trebui creat de ceva/cineva (ca doar din senin n-a aparut) sau de anumiti factori.

Problema inceputului, si faptul ca nimic nu apare din senin, parerea mea e ca ne depaseste capacitatea de intelegere(ca oameni).

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Problema inceputului, si faptul ca nimic nu apare din senin, parerea mea e ca ne depaseste capacitatea de intelegere(ca oameni).

Corect, si cred ca e si bine sa ramana asa, un mister. Atat Universul cat si Viata nu cred ca o sa intelegem vreodata cum a luat nastere, oricum ... Dumnezeu n-are nici o legatura :))

Link to comment
Share on other sites

Aici multi ati afirmat ca credeti in diferite teorii dar nu prea multi dintre voi ati adus argumente, macar ceva minciuni stiintifice ce ati auzit si voi.

Btw Sherkan, posturile tale suna cel mai stupid pana acuma. De la inceput de cand ai incercat sa ma ataci pe mine de parca eu as fi ala care vorbeste aiurea, eu ce am afirmat am afirmat pe o baza stiintifica, nu stiu ce ozn-uri ai visat tu la discovery in legatura cu piramidele, chiar nu asta era subiectul. Adica toata lumea stie ca s-au descoperit schelete umanoide de milioane de ani vechime iar tu si amu afirmi teoria ta cu cei 60 000 de ani de parca tu ai fi ala care l-a descoperit. Daca acuma la fiecare doua luni se scoate un procesor si o placa grafica ultra mega hiper moderna, si multe articole de ultimul racnet, crezi ca tot timpul asa era omul? Exact asa rasa umana putea sa nici nu evolueze in decurs de 100 000 000 ani nimic, puteam fi aceeasi oameni primitivi ca si amus milioane de ani, tu crezi ca daca s-a descoperit focul, instantaneu trebuia sa se descopere si bomba nucleara. Pacat ca unii care n-au nici o treaba posteaza in acest topic unde am inceput cu doua exemple concrete de cercetare. Daca citesti raspunsurile unora, iti dai seama ca nici 40 000 000 de ani nu ne-a ajuns sa evoluam destul, bine ca altii au evoluat in 40 000.

Btw, se zicea si de Arca lui Noe ca e atat de mare incat se vede din satelit, pe muntele Ararat, insa e la marginea dintre cele doua tari, pe un teritoriu pe care se afla o baza militara si e bine securizat. Hmmm, nu stiu cat e de adevarat, acuma nici nu prea am mult timp sa caut.

Link to comment
Share on other sites

Loc. adv. După chipul şi asemănarea cuiva = întocmai, leit, la fel (cu cineva sau cu ceva)

ASEMĂN?RE, asemănări, s.f. Faptul de a (se) asemăna; analogie, similitudine

Daca teoretic Dumnezeu ne-ar fi creat dupa stadiul lui de inteligenta nu am mai fi oameni. Locutiunea respectiva se refera strict la aspectul fizic. Nici nu stiu de ce m-am bagat sa postez aici fiindca astea sunt cele mai urate topicuri de discutie de pe internet si niciodata nu o sa se finalizeze cu un raspuns concludent, dar probabil ca postul lui luckyshot m-a facut sa nu ma pot abtine ... :dontknow: eventual incepem sa ne batem in teorii de cacat cu privire la credintele mele si opiniile tale.

Link to comment
Share on other sites

D-zeu e Morgan Freeman si e negru

Darwin e o broasca testoasa

Omenirea este un experiment al extraterestrilor neterminat

Istoria omenirii nu este reala, e plina de falsuri si iluzii

Ne invartim in jurul cozii cu n'spe mii de teorii care nu pot fi provate. :beer:

Este parerea ta si trebuie respectata insa pari sa fi prea sigur pe tine in cele spune,mai mult iei totul in gluma.Eu nu sunt de aceeasi parere cu tine ,tocmai sunt exact de parere opusa.

Link to comment
Share on other sites

acum mergi invers, in sens opus, pe scara involutiei si fa o corelatie cu ce-ai spus tu si anume ca nu exista un inceput. acum vezi ce-ti iese.

lucky asta e ideea.. daca totul a fost din totdeauna? noi suntem oameni, noi avem un inceput si un sfarsit, noi murim, noi nu putem percepe lumea ca fiind eterna, fara varsta, fara timp.

@

ce cred eu? ce credea einstein? ce credea fizicianul X? ce credea Iisus, evreul? Nu-mi pasa! Is doar teorii, speculatii, convingeri, dar fara vreun sambure de adevar- sau poate doar ma insel eu. Oricum ce rost are sa te intrebi acum? Probabil cand ai fost fat si ai stat in burta mamei te-ai intrebat daca mai exista ceva dupa spatiul ala restrans, acum neamintindu-ti de atunci de intrebi din nou. Degeaba.. De ce nu poti avea rabdare? Mai e putin..

@religia

Nu crezi? Problema ta; De ce trebuie sa o critici, sa te intrebi, cand ea iti spune simplu: doar crede, doar supune-te, ca altfel ajungi in iad. Totusi are un punct inteligent: codul, sau decaronul, sau legile morale. Cu cat oamenii se despart de biserica cu atat devin mai rai. Oamenii se nasc rai, copii mici nu impart niciodata jucariile cu alti copii. De ce? Pentru ca sunt egoisti, pentru ca suntem egoisti. Frica (mai ales frica de o divinitate, de dumnezeu, de viata de apoi), societatea ne fac mai buni. Noi suntem pradatori, dar in aceste conditii reusim sa ne stapanim temperamentul: religia e buna, insa nu perfecta.

De aici ramane doar o intrebare: oamenii l-au creat pe dumnezeu sau dumnezeu i-a creat pe oameni?

le: hermann topicul cu gramatica e mai sus :D

Link to comment
Share on other sites

daca dumnezeu a creat omul dupa chipul si asmenarea sa, atunci imi dau seama ca nu era un tip prea inteligent

Vad ca nici tu nu esti prea inteligenta :(

Mai intai sa sti ce inseamna ca la creat dupa chipul si asemanarea sa si dupa aia mai vorbim :crazy:

Link to comment
Share on other sites

@religia

Nu crezi? Problema ta; De ce trebuie sa o critici, sa te intrebi, cand ea iti spune simplu: doar crede, doar supune-te, ca altfel ajungi in iad. Totusi are un punct inteligent: codul, sau decaronul, sau legile morale. Cu cat oamenii se despart de biserica cu atat devin mai rai. Oamenii se nasc rai, copii mici nu impart niciodata jucariile cu alti copii. De ce? Pentru ca sunt egoisti, pentru ca suntem egoisti. Frica (mai ales frica de o divinitate, de dumnezeu, de viata de apoi), societatea ne fac mai buni. Noi suntem pradatori, dar in aceste conditii reusim sa ne stapanim temperamentul: religia e buna, insa nu perfecta.

De aici ramane doar o intrebare: oamenii l-au creat pe dumnezeu sau dumnezeu i-a creat pe oameni?

Eu as merge pe partea ca "Oamenii l-au creat pe dumnezeu." In ziua de azi intelegem majoritatea fenomenelor simple sau complicate. In preistorie omul nu avea capacitatea necesara de a intelege lucruri elementare: de ce ploua, de ce rasare soarele, de ce nu a prins vanat. Probabil ca in acele vremuri omul se simtea singur. Aceste doua premise duc la concluzia ca omul a creat diferite zeitati. Zei atribuiti ploii, recoltei, razboiului. La inceput acesti zei erau creati de un grup restrans, apoi, odata cu cresterea populatiei sau in timpul razboaielor cand teritoriile erau ocupate (modul de viata al celor ocupati se schimba, adoptandu-l pe cel al invadatorilor), ideile stramosilor s-au transmis, au fost adaptate societatii din perioada Z si s-a ajuns pana la religiile monoteiste din ziua de azi.

In ziua de azi, mai ales printre cei de varsta mea, mersul la biserica nu e ceva ce tine de morala, e inca un loc unde sa isi vada prietenii, unde sa barfeasca, unde sa fie vazuti. O singura data am mers cu un grup mai maricel de persoane si am fost de-a dreptul scarbit de ce vedeam in jurul meu: toti se jucau, vorbeau, nu aveau treaba cu slujba. Frica de divinitate nu prea mai are efect in randurile oamenilor, cel putin in fata celor mai tineri care se dau "credinciosi" dar sunt mai rai decat ne-am putea imagina.

Whatever, am vorbit prostii, ignore this post.

Link to comment
Share on other sites

Vad ca nici tu nu esti prea inteligenta :(

Mai intai sa sti ce inseamna ca la creat dupa chipul si asemanarea sa si dupa aia mai vorbim :crazy:

stiu ce inseamna si mai stiu si ca nu se refera la aspectul fizic, asa cum poate credeti tu si herman.

in plus, era un mod de a spune, o figura de stil si chiar nu ma mir ca n-ati luat-o ca atare. acum nu mai cred ca dumnezeu nu era un tip prea inteligent, acum ma gandesc serios daca nu cumva dumnezeu era un tip paranoic, obsedat si cu probleme grave la mansarda. asta sau dumnezeu era blonda.

Link to comment
Share on other sites

@lucky..

oamenii cu adevarat religiosi sustin iubirea, toleranta, darnicia, adica sunt naivi. Totusi vine o carte, probabil o facatura, probabil "cuvantul lui dumnezeu", care zice ca daca nu faci cele sfinte putrezesti dracului in iad. Dar nu exista nicio cale de mijloc: eu nu vreau sa ajung in rai, eu nu vreau sa pier in iad, doar vreau sa fiu undeva liber, unde sa fac ce vreau eu, nu ce vor ei. De altfel Dumnezeu e descris ca fiind bun, iertator, iubitor, si apoi DREPT. Cum poate fi si bun, iertator si drept in acelasi timp? Daca exista si e doar naiv, ca un copil, neavand habar defapt de ce-a creat? De aia l-o fi trimis pe fii-su, evreul.. Binele absolut nu exista, sau eu nu-l pot percepe - daca o fi, el e doar naiv.

Pe de alta parte in biblie scrie "la inceput a fost cuvantul". Cuvantul cui? De asta ma intreb eu "oare chiar dumnezeu l-a creat pe om, sau defapt omul pe dumnezeu?"

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...