Jump to content
Shadow * ClimaCool

Biblia vs Teoria lui Darwin vs "ce vreti voi"

Teorii despre inceputurile lumii  

97 members have voted

  1. 1. In care teorie credeti?

    • Biblie
      36
    • Teoria lui Darwin
      35
    • Alta (care?)
      7
    • Nu cred in nici o teorie, nu ma intereseaza
      19


Recommended Posts

Nu stiu daca s-a mai discutat despre acest lucru, fac pariu ca da, insa din cauza faptului ca Discovery Chanel este unul dintre putinele programe pe care le urmaresc, am dat peste doua chestii interesante care se bat si cap in cap.

Voi in care dintre cele doua teorii credeti?

Nu votati fara sa faceti si un post in care sa spuneti ce ati votat, eventual daca vreti puteti sa si argumentati raspunsul.

Eu sunt tare indecis si nu stiu care varianta e mai palpabila, sincer nici nu mai prea intereseaza acest lucru si de aceea am votat "Nu ma intereseaza".

Totusi ar trebui sa scriu si eu de ce am facut acest topic si ce anume am vazut ce m-a facut sa fac un thread pe aceasta tema.

Urmarind Discovery, in ultima vreme tot se face reclama despre o descoperire facuta amus cativa ani despre un schelet umanoid, este primul si singurul descoperit si are o vechime de cateva milioane de ani. Acest lucru adevereste si atesta teoria lui Darwin.

Intr-o seara urmarind tot Discovery Chanel, era o emisiune despre Valea Regilor, piramidele care se afla acolo si despre regii care au fost descoperiti. Era vorba despre Tutankamon si rudele acestuia. Tot in aceeasi emisiune s-a pomenit despre o mumie despre care nu se stiau prea multe si nu semana cu nici un alt rege din acea dinastie, iar oamenii de stiinta atestau ca acesta este scheletul lui Iosif, cel care a explicat visele faraonului. Sper ca nu am confundat ceva nume, sper ca Iosif era cel care a explicat visele faraonului. Deci aceasta descoperire ar atesta ca Biblia are dreptate.

Se cam bat cap in cap aceste lucruri. Voi ce pareri aveti?

Link to comment
Share on other sites

wow topicu' asta va aduce multe polemici si multe raspunsuri diferite, sincer cred ceva la mijloc , Nu cred in "omul" care sta deasupra norilor , si cred intr-o oarecare masura intr-o dezvoltare continua a fiintelor dar mai cred si in "karma" . Adica cred ca exista o oarecare balanta a lucrurilor bune/rele pe care le faci versus lucrurile care ti se vor intampla.Infine sunt foarte multe de spus pe acest subiect si e o intrebare la care fiecare poate sa isi raspunda singur , sau sa accepte raspunsul care ii se pare lui "normal"

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

schelet de milioane de ani ...

La provider-ul tau ii zice RBS si e de la chinezi ? Canalul Discovery ii zice Dyscovery ? o fi vreo facatura ceva ... dar schelet humanoid* de milioane de ani ... asta`i tare rau :))

Link to comment
Share on other sites

Daca tu te uiti toata ziua la Taraf TV nici nu am la ce sa ma astept, defapt am vazut deja de mult la ce (nu-)ti duce capul; dar altii care mai au un strop de cultura generala sau ar vrea sa aiba si urmaresc acest program, cu siguranta stiu despre ce este vorba, e inevitabil sa nu dati de acea reclama, o baga la fiecare jumate de ora.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

din cultura mea generala si de pe taraf , eu stiu ca "ADAM" (asa ii zice aluia ...stii tu ) e de prin Africa, era negru si are vreo 60.000 de ani ... pan` la cateva milioane mai e , numara tu ca iest-i m-ai destep-t.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu is cateva milioane de ani atunci is cateva mii sau zeci de mii, nu asta era important. Nu am fost foarte atent la reclama, se poate ca zice de 40 000 de ani. Mai interesant era ca semana cu o maimuta. Totusi aceste doua teorii pot fi adevarate si impreuna. Se poate ca semanau cu o maimuta dar totusi erau oameni. In Biblie nu e nici o poza sa stii cum arata un om. Nu neaparat o teorie o exclude pe cealalta. Daca iei doar o parte din teoria lui Darwin, si sa zicem ca Dumnezeu a facut omul si acesta nu s-a transformat din maimutza, inca e adevarata si restul teoriei lui Darwin, cum ca omul a evoluat fizic incat s-a transformat dintr-o creatura asemanatoare maimutei cu ceea ce e azi. Cred ca sunt prea incurcate lucrurile si daca filozofam mult, le putem incurca mai tare :))

Btw, lasa taraful ca nu te ajuta la nimic, doar te faci de ras cu el:

Oamenii de stiinta consemnau recent descoperirea celui mai vechi schelet uman, apartinand unui stramos al nostru care a trait acum 4,4 milioane de ani (cu aproximativ un milion de ani inaintea faimoasei “Lucy”, fosila descoperita acum treizeci si cinci de ani si considerata cea mai veche pana in acest moment

Deci Ardi ar fi faimoasa descoperire despre care vorbeam, oricum si pe locul 2 se afla o fosila de amuz 3+ milioane de ani, care a fost descoperita amuz 35 de ani, deci mult prea departe de ce ai vazut tu pe taraf. Sau de 40 de ani nu ai mai iesit din sectiunea CS?

Si am gasit si stirea de pe discovery: http://dsc.discovery.com/tv/ardipithecus/ardipithecus.html

Tot acolo puteti gasi si stirea despre Tutankamon si gradele de rudenie si urmarile testelor de adn. Nu stiu sigur daca pe site pomeneste de scheletul lui Iosif, insa in emisiune au pomenit.

Link to comment
Share on other sites

Omul, asa structura biologica inzestrata cu ratiune si har cum este, pare a se gasi, dintotdeauna, in acel stadiu intermediar pe care EMil Cioran il descria atat de sugestiv : intre o maimuta fara par si un inger fara aripi "

articol preluat din terra magazin, chiar prezenta teoria lui darwin intr-un numar, + ca avea si cd-u.

am votat nici o teorie pt ca nu cred in ele, insa imi plac cele care se afla in contradictoriu cu religia.

Link to comment
Share on other sites

Daca tu te uiti toata ziua la Taraf TV nici nu am la ce sa ma astept, defapt am vazut deja de mult la ce (nu-)ti duce capul; dar altii care mai au un strop de cultura generala sau ar vrea sa aiba si urmaresc acest program, cu siguranta stiu despre ce este vorba, e inevitabil sa nu dati de acea reclama, o baga la fiecare jumate de ora.

nu inteleg de ce deschizi topic daca la urmatoru tau reply dai cu injectii in x,y. e parerea lui,respect-o sau, adu-i contra argumente or stfu.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Daca Pamantul ar fi fost populat in perioada asta de 4 milioane de ani , crede-ma dragule ca ne beam cafeaua la marginea Universului si aprindeam soarele de la intrerupator, gandeste ... nu`i greu.

Link to comment
Share on other sites

wait for ittttt...dumnezeu nu exista

Pana aici ti-a fost scris, ai dat startul. =)

Fiecare crede ce vrea, nu va mai dati unu in capul celuilalt incercand sa demonstrati ceva cuiva, n-are rost. Nu-si va schimba nimeni parerile din cauza unor reply-uri pe forum. O sa realizeze el, poate, candva, daca s-a inselat sau nu.

Link to comment
Share on other sites

Guest SherkaN

Eu unu` nu incerc sa jignesc sau ... dar pe Discovery apar tot felu` de "savanti" care sustin ca piramidele au fost construite de extraterestrii ... si am vazut N emisiuni tampite acolo ... dar din moment ce el in anul 2010 incepe sa creada ca pe om nu l-a creat Dumnezeu ...

Link to comment
Share on other sites

LUCIAN, DU-TE BA La culcare =))

@ cred putin in bibilie :-?? procent mic =)

si nu, nu-mi fac cruce cand vad o gramada de caramizi in fatza ochilor la volan =)

gura ma jeleu ca tu esti primul cu mainile in aer cand auzi clopotul =))

pai nu te stiu eu? si la examene esti cu palmele lipite

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeu , Darwin , colonizare , etc . Sunt n teorii despre aparitia omului pe Terra si mai toate nu au un gram de veridicitate . Cea mai apropiata de adevar s-ar afla teoria evolutionista insa si aia e cam subreda din moment ce datarea cu C14 nu prea e demna de incredere - Datarea C14 un mare fals stiintific .

Desigur teoria creationista , aia cu Doamne Doamne mai pe intelesul tuturor "cade" . Cel putin daca nu este interpretata corect si luata mot-a-mot asa cum fac toti "credinciosii" . Dumnezeu si Raiul pot avea multe semnificatii , Dumnezeu poate fi la fel de usor un extraterestru , iar Raiul o nava spatiala sau o alta planeta la fel cum poate fi un spirit benevolent .

Faptul ca Dumnezeu exista sau nu ramane la latitudinea tuturor fiindca nu pot nici nega si nici aproba aceasta teorie .

Link to comment
Share on other sites

Nu cred in nici o teorie...a mai fost un topic de genu',stai sa apara turbomaxim :lol: si ne apucam sa vorbim despre religie

Am votat teoria lui Darwin. Am mai explicat destul si in celelalte N topicuri care s-au facut pe tema asta si care inevitabil au sfarsit inchise.

@Lucian: o sa vina un "credincios" si o sa iti dea peste nas spunandu-ti ca o sa arzi in flacarile iadului si ca diavolul se bucura auzindu-te ca faci astfel de remarci. Ma rog, amandoi exista la fel de mult (in opinia mea). Nu inteleg de ce se simt lezati cand le spui ca nu crezi in asa ceva, apoi incep sa faca scandal.

Link to comment
Share on other sites

Sunt interesante povestiile cu aia de naste fara sa fie cardita de nimeni,dupa care un evreu pletos face minuni .

Prefer sa cred in zeii dacilor si europenilor,mai ales ca au multe in comun. Blestamata sa fie ziua cand crestinismul a ajuns in Europa :angry1:

Link to comment
Share on other sites

Teoria evolutionista si altele nu merg din punctul meu de vedere. De ce ? Pentru ca nu exista un inceput. Daca e sa o luam pe cale evolutionista orice lucru care a evoluat ar trebui creat de ceva/cineva (ca doar din senin n-a aparut) sau de anumiti factori.

Link to comment
Share on other sites

Daca Pamantul ar fi fost populat in perioada asta de 4 milioane de ani , crede-ma dragule ca ne beam cafeaua la marginea Universului si aprindeam soarele de la intrerupator, gandeste ... nu`i greu.

tu gandesti ce postezi? Te'ai nascut direct la 40 de ani in bmw si cu iPod la ureche ? ;;) daca da ma scuzi.

Orice lucru se NASTE inainte de a creste. Asa si specia umana. Crezi ca oamenii de acu 2-3 milioane de ani stiau ce'i aia curent eletric? Nici macar nu stiau sa vorbeasca ;) cel mult maraiau.

Think b4 you post plx.

Continuand, am votat varianta evolutionista. Daca eram scosi dintr'o palarie magica nu era lumea cum e acum :)

Btw daca vrei vreun miracol, pm God dar cred ca e afk de cateva sute de ani, cam din vremea inchizitiilor.

Link to comment
Share on other sites

Teoria evolutionista si altele nu merg din punctul meu de vedere. De ce ? Pentru ca nu exista un inceput. Daca e sa o luam pe cale evolutionista orice lucru care a evoluat ar trebui creat de ceva/cineva (ca doar din senin n-a aparut) sau de anumiti factori.

Ti-as recomanda acest comic-strip:

http://www.stonemakerargument.com/1.html

Un mic quote din el:

Finally, let us for the sake of argument, accept that the premise is true: Anything that is complex, must then require a designer. Wouldn?t we then by our own premise, have to assume that the designer itself, which is complex by definition, must also require a designer?

si urmarea:

If we can assert a magic monkey could exist eternally and then one day design something, then we can equally assert that the universe itself existed eternally and then one day began expanding, or been in an endless loop of expansion and contraction, or thousands of other examples.
Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...