Jump to content
Lancelot

Sinuciderea :)

Recommended Posts

Din punctul meu de vedere trebuie sa fii extrem de prost ca sa te sinucizi.

Unii mor in incercarea de a santaja emotional pe cineva.

Lumea in care traim este pur si simplu gresita, cu totii avem senzatia ca ceea ce se intampla nu este normal.

Recomand melodia Adam song de Blink 182 =))

@blk tu ai vazut cum s-au sinucis aia de pe langa Hitler?.. sa nu mai zic de culte.?Poti sa te sinucizi doar pentru ca ai fost invatat ca lucrul asta este o "onoare" sau ca un lucru "suprem", " high ranking" blerglbl

Cred ca pana la urma totul se rezuma la educatie dar sunt foarte multi factori, daca esti invatat de mic ca a muri pentru x este un lucru bun atunci o vei face fara probleme.

Daca eu pot sa manipulez mase de oi/ oameni pot sa ii fac sa creada ( credinta) orice, de exemplu dupa moarte or sa primeasca 72 de virgine si multi bani/ pamanturi/ palate/ viata vesnica.

Si asa fenomenul este suprapopulare este in continua crestere.

Frica de moarte cat si instinctul de aparare poat fii usor inselate/invinse prin unele din principalele caracteristici ale omului cum ar fii: invidia ,viclenia, minciuna, dorinta pentru putere.

Dar si prin a sfarsi o suferinta indelungata ,cazuri pe care le-as putea intelege.

Sunt oameni care cred in Zeitati chiar daca realitatea pe care o percep le spun contrariul si nu au nici o dovada ca exista!.....despre asta e vorba, mai mult prostie. :))

Link to comment
Share on other sites

baieti, exista 2 feluri de SINUCIGASI, cei care sunt cu adevarat NEBUNI (culte sau ce ati mai enumerat voi pe aici) si cei care chiar au o problema cu sentimentele, cei cu parinti, tradati in dragoste and bullshits like this.Problema e, cum s-a mai spus, nu e nimeni care sa ii ajute sa treaca peste probleme, sa ii sprijine,nu cred ca oricare mergeti la parinti si ziceti ca x si y v-o inselat, nu va iubeste, eu cred ca majoritatea prefera sa tina in ei.Si mai este inca o problema,cea a celor cu probleme in familii, acolo e cam acelasi lucru, spiritele nu se pot calma cu o vorba-doua, cineva trebuie sa-i trezeasca la realitate si nimeni nu le sprijina moralul :)

Link to comment
Share on other sites

In mod normal sinuciderea poate fi catalogata ca o forma de iesire in evidenta,atribuita in mod frecvent persoanelor care manifesta tulburari de comportament,psihice...E felul prin care o persoana alege de a rezolva anumite probleme sau modul prin care alege sa fuga de o anumita raspundere...In 80 la suta din cazuri,sinucigasii spera sa fie prinsi inainte de a savarsi acest gest,lasand astfel indicii:

-prin comportament

-lasand biletele,scrisori,posturi pe internet,etc...

Sinuciderea este dealtfel o forma de comportament suta la suta umana,pana acum nemaintalnindu-se la nici o alta forma de viata sau specie cunoscuta.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca trebuie sa te gandesti de 10 ori inainte sa ajungi sa`ti iei viata. Sunt si alte metode (poate nu chiar asa eficiente) prin care sa scapi de necazuri. Nu stiu...poate sa pleci de acasa, vreo saptamana, doua pana se limpezesc lucrurile. Pt ca majoritatea din parinti incearca sa se apropie unul de celalalt cand copilul lor este disparut, sau cand are o problema de sanatate mai grava. Si plus de asta, sinuciderea din dragoste mi se pare cea mai mare prostie, deoarece vad ca cei care fac asta sunt cei mai multi dintre adolescenti.

E foarte trist ce se intampla :|

Da,se apropie unul de altul dupa ce moare respectivu...

O persoana ar trebui sa mearga macar o singura data pe an la un control psihologic sau sa ceara ajutor de la un psiholog cand are probleme financiare,in familie etc

In Romania nu se pune accent pe stomatologi si psihologi,romanul ajunge la aceste persoane in ultima clipa,cand i pica toata dantura sau i se face internare la fara clanta.

Un psiholog percepe altfel problemele unui adolescent si cu siguranta ii poate da niste sfaturi mai bune decat cele ale parintilor.

Link to comment
Share on other sites

Guest erifeek

Ba da, exista avortul. ^_^ Probabil te-ai referit strict la persoana care se naste, (impropiu spus -__-') corect atunci, si nu persoana care naste (sau urmeaza sa nasca) si poate alege daca doreste sa-l pastreze sau nu. :P

Cat despre sinucidere, hai nu fiti naivi, toti v-ati gandit macar odata cum ar fi sa mori si in ce circumstante. I know i did. :D (ma gandeam oare cati ma vor plange xD, kiddin)

vroiai sa te sinucizi m3n ?

Link to comment
Share on other sites

In mod normal sinuciderea poate fi catalogata ca o forma de iesire in evidenta,atribuita in mod frecvent persoanelor care manifesta tulburari de comportament,psihice...E felul prin care o persoana alege de a rezolva anumite probleme sau modul prin care alege sa fuga de o anumita raspundere...In 80 la suta din cazuri,sinucigasii spera sa fie prinsi inainte de a savarsi acest gest,lasand astfel indicii:

-prin comportament

-lasand biletele,scrisori,posturi pe internet,etc...

Sinuciderea este dealtfel o forma de comportament suta la suta umana,pana acum nemaintalnindu-se la nici o alta forma de viata sau specie cunoscuta.

Foarte tare asta :)) Nu m-am gandit.

Sa te sinucizi..ehe astea-s povesti; tre sa gasesti ceva pentru care merita sa traiesti :))

Am avut si eu niste ganduri sinucigashe,dar totul s-a rezumat doar la a gandi. Nu m-as sinucide orice s-ar intampla. Viata o ai dupa cum ti-o faci ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...