Jump to content
Lancelot

Sinuciderea :)

Recommended Posts

Eram sigur ca pui acel topic. :)

Nu-i o chestie genetica,daca ar fi o chestie genetica,n-ar mai exista sinucigasi :lol:

E vorba de mentalitatea fiecaruia si puterea de a trece peste obstacolele intalnite in viata.

Majoritatea dintre noi au avut ganduri de genul asta macar o singura data si eu am avut un astfel de gand cand aveam 14 ani,n-am de ce sa neg asta si inca ma bucur ca nu am facut-o.

Viata e foarte frumoasa,chiar daca uneori ti-o trage pe la spate destul de rau,daca stii cum sa o traiesti si cum sa te bucuri de ea,chiar merita si chiar e frumoasa. :)

As fi spus ca viata trebuie traita ca si cum a doua zi ar fi ultima,dar un mare bulshit,daca viata nu se termina maine si maine trebuie sa suporti ceea ce ai facut ieri?

Link to comment
Share on other sites

Nu-i inteleg pe astia care se sinucid asa aiurea gen spanzurare....oricum mori ce rost are sa te sinucizi?Si totusi daca vrei sa te sinucizi macar fa-o cu un scop.Sa ramana ceva in urma ta.Gen intra cu o centura de dinamita in Parlament.Si iti ridicam statuie!Pe bune acum, daca vrei sa te sinucizi macar fa ceva util :)

Link to comment
Share on other sites

majoritatea sinucigasilor sunt cei idioti. intrebarea e care-s cei mai mari idioti? cei care-si iau viata c-au luat o nota mica, profii/iubitii/parintii nu-i iubesc si alte motive d-astea care te fac sa-i omori din mila sau cei care sar cu capul inainte pentru o cauza precum obsedatii religiosi care se arunca in aer pentru a atinge extazul etern? eu unul nu-mi dau seama...

minoritatea ramasa zic eu ca ii reprezinta pe aceia ce nu au de ales. cred ca exista momente cand nu ai ce face decat sa-ti dai viata pentru ceva sau cineva. (un exemplu din natura ar fi masculul de calugarita care se lasa mancat de viu de partenera pentru a asigura nasterea viitorilor sai copii. e instinctuala, dar e o alegere)

per total, sinuciderea e o alegere proasta si idiotica, cu exceptia a acelor momente in care desi ai de ales, persoana care esti/ai devenit stie ca nu ai de ales decat sa te sacrifici.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea nu se sinucid pentru ca vor, ci pentru ca nu mai pot indura anumite lucruri.

@monshael, imagineaza-ti urmatorul scenariu: esti elev (intre 12-18 ani), te trezesti la 7 sa mergi la scoala, vii la 2 de la scoala, mananci, te pui sa dormi o ora, doua (ca noaptea trecuta te-ai pus sa dormi tarziu din cauza scandalului de acasa) apoi te trezesti din somn cu tipete in casa gen "iar ai venit beat acasa, cat crezi ca o sa te mai suport ? " si auzi cum o bate pe maica-ta, apoi te dai jos din pat, mergi la bucatarie si incerci sa vorbesti cu el sa incerci sa-l calmezi, dar el beat si tare in gura te loveste si pe tine, apoi te uiti in suportul de vase si-ti zici in gand "sa iau cutitul sa-l bag in el, sau in mine? cat o sa mai suport? ", iar el nu se calmeaza, o tine in scandal 5 ore, apoi doarme, se trezeste, iar bea, iar scandal pana seara tarziu, iar te pui sa dormi pe la 1,2 dimineata, iar te duci la scoala obosit, iar vii acasa, iar mananci, iar dormi o ora doua , iar te trezesti cu tipete si injuraturi si iar, si iar, si iar...intrebandu-te cat mai rezisti. <- acest scenariu repetat zilnic cred ca te va face sa-ti schimbi parerea despre cei care se sinucid. Am dat doar un mic exemplu, desi sunt zeci de exemple..

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea nu se sinucid pentru ca vor, ci pentru ca nu mai pot indura anumite lucruri.

@monshael, imagineaza-ti urmatorul scenariu: esti elev (intre 12-18 ani), te trezesti la 7 sa mergi la scoala, vii la 2 de la scoala, mananci, te pui sa dormi o ora, doua (ca noaptea trecuta te-ai pus sa dormi tarziu din cauza scandalului de acasa) apoi te trezesti din somn cu tipete in casa gen "iar ai venit beat acasa, cat crezi ca o sa te mai suport ? " si auzi cum o bate pe maica-ta, apoi te dai jos din pat, mergi la bucatarie si incerci sa vorbesti cu el sa incerci sa-l calmezi, dar el beat si tare in gura te loveste si pe tine, apoi te uiti in suportul de vase si-ti zici in gand "sa iau cutitul sa-l bag in el, sau in mine? cat o sa mai suport? ", iar el nu se calmeaza, o tine in scandal 5 ore, apoi doarme, se trezeste, iar bea, iar scandal pana seara tarziu, iar te pui sa dormi pe la 1,2 dimineata, iar te duci la scoala obosit, iar vii acasa, iar mananci, iar dormi o ora doua , iar te trezesti cu tipete si injuraturi si iar, si iar, si iar...intrebandu-te cat mai rezisti. <- acest scenariu repetat zilnic cred ca te va face sa-ti schimbi parerea despre cei care se sinucid. Am dat doar un mic exemplu, desi sunt zeci de exemple..

Nu m-as sinucide decat in cazul in care sunt sigur ca voi muri insa drumul pana acolo v-a fi plin de chin si umilinta . Sunt barbat si am o onoare si mandrie de protejat insa in rest nu vad altceva . Toate familiile au situatii mai bune sau mai rele , suisuri si coborasuri . Daca tu decizi sa-ti termini viata numai de la asta inseamna ca n-ai dreptul din start de a trai . Sunt oameni care au trecut prin situatii si mai grele si au reusit sa se ridice . Stii viata e grea oricine ai fi si iti trebuie curaj ca sa o infrunti .

Din partea mea cine vrea sa se sinucida n-are decat . Consider viata mea si a persoanelor la care tin fiind sacra in rest nu dau 2 lei . Nu te cunosc , nu ma cunosti , poate vei zice ca sunt egoist insa nu am idealuri naive si nici tu traiesc intr-o lume paralela .

In primul rand cand te sinucizi mori , caput , the end , owari , se rupe filmul . Toti anii pe care i-ai trait pana atunci se duc pe apa sambetei fara a lasa o amintire placuta in urma . De ce s-au mai chinuit ai tai atata timp sa te creasca si trebuie sa te gandesti si la cei pe care-i lasi in urma .

Link to comment
Share on other sites

Cand decizi sa te sinucizi esti cel mai mare las. Ai renuntat la orice lupta. In viata trebuie sa ai scopuri pentru care traiesti, ca barbat trebuie sa te realizezi, sa-ti cumperi o masina, sa-ti intemeiezi o familie, sa ai un copil si sa poti sa fi capabil sa-i oferi o viata buna: iar toate astea te fac sa lupti. Viata e ca o curva, daca stii s-o invarti pe placul tau ai de castigat, daca nu ... suferi.

Link to comment
Share on other sites

ca barbat trebuie sa te realizezi, sa-ti cumperi o masina

:rofl1:

Multi aveti o perceptie gresita asupra mortii si inerent asupra vietii.

Eu n-am nicio problema cu oamenii care se sinucid si nu am cine stie ce preconceptii fata de personalitatea lor. Este viata lor si alegerea lor cand se termina. A spune orice altceva inseamna sa spui ca altceva decat noi (read: God) ne dicteaza viata, ceea ce este fals.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum sa spus cei cu ganduri sinucigase, din start nu ar trebui sa aibe dreptul de a trai, daca ai o viata de rahat, fa ceva in privinta asta si schimba, sinuciderea nu e o cale, ai un tata betiv si nu mai suporti, pleaca de acasa dute stai la o ruda, la bunici unde e liniste, un narav nu poti schimba dar un om da.

Link to comment
Share on other sites

Majoritatea nu se sinucid pentru ca vor, ci pentru ca nu mai pot indura anumite lucruri.

@monshael, imagineaza-ti urmatorul scenariu: esti elev (intre 12-18 ani), te trezesti la 7 sa mergi la scoala, vii la 2 de la scoala, mananci, te pui sa dormi o ora, doua (ca noaptea trecuta te-ai pus sa dormi tarziu din cauza scandalului de acasa) apoi te trezesti din somn cu tipete in casa gen "iar ai venit beat acasa, cat crezi ca o sa te mai suport ? " si auzi cum o bate pe maica-ta, apoi te dai jos din pat, mergi la bucatarie si incerci sa vorbesti cu el sa incerci sa-l calmezi, dar el beat si tare in gura te loveste si pe tine, apoi te uiti in suportul de vase si-ti zici in gand "sa iau cutitul sa-l bag in el, sau in mine? cat o sa mai suport? ", iar el nu se calmeaza, o tine in scandal 5 ore, apoi doarme, se trezeste, iar bea, iar scandal pana seara tarziu, iar te pui sa dormi pe la 1,2 dimineata, iar te duci la scoala obosit, iar vii acasa, iar mananci, iar dormi o ora doua , iar te trezesti cu tipete si injuraturi si iar, si iar, si iar...intrebandu-te cat mai rezisti. <- acest scenariu repetat zilnic cred ca te va face sa-ti schimbi parerea despre cei care se sinucid. Am dat doar un mic exemplu, desi sunt zeci de exemple..

In multe cazuri de genul asta , parintii sunt vinovati ... dar totusi eu nu vad sinuciderea ca pe o cale de scapare ... Sunt metode legale de a scapa de un astfel de om

Link to comment
Share on other sites

hmm :) sunt multe de zis pe subiect...

Aici e un topic relevant http://www.linkmania.ro/forums/index.php?s...view=getnewpost

E o chestie genetica? se mosteneste? De ce ne mor tinerii? Cum apare impulsul respectiv?

E o forma de evadare sau e doar o metoda de a-i pedepsii pe cei dragi si pe cei care nu te inteleg?:)

"Sinuciderea :), de ce? cum? si mai ales de ce?:)"

De ce? Din lipsa de ratiune.

CUM? Taiat vene, spanzurat, aruncat de la etaj. lol ce intrebare

De ce? (de 2 ori aceeasi intrebare)

Este imposibil sa fie ceva ereditar. Daca nu exista suficienta comunicare intre parinti-copii, cel mai probabil se ajunge aici. Avand prea multe de zis dar neavand cui sa le zici, ajungi la un moment dat in care cedezi si, poc...suicide.

Link to comment
Share on other sites

cei care se sinucid nu o fac doar de dragul lor, au niste probleme, cum ziceau altii, probabil in familie ... mama batuta, tata beat, pumni picioare, kkt de viata, nu ?

insa cei care se sinucid pentru o iubire, sau prostii de genu, nu au nici o scuza :)

Link to comment
Share on other sites

E o chestie genetica? se mosteneste? De ce ne mor tinerii? Cum apare impulsul respectiv?

E o forma de evadare sau e doar o metoda de a-i pedepsii pe cei dragi si pe cei care nu te inteleg?:)

Chestie genetica ? Nici de cum. Mosteneste ? Nici vorba. De ce ne mor tinerii ? Din cauza prostiei lor. O forma de evadare pe naiba , sinuciderea e doar pentru cei slabi , pentru cei care numai au de ce sa traiasca s.a. . In unele cazuri poate sa fie si vina parintilor , in momente de disperare oricine ar recurge la astfel de metode , ma refer la cei slabi

Link to comment
Share on other sites

Boli la creier care deregleaza psihicul.

Traditie, imi amintesc ca nu stiu ce ministru japonez s-a sinucis pentru ca nu a facut cea ce a a promis.

Lipsa de caracter, de incredere in sine, de putere interioara, de duritate, de vointa pana la urma. O viata plina de chinuri, greutati si scandaluri. Un viitor intunecat si fara speranta. Lipsa comunicarii cu alti oameni.

Sa te sacrifici pentru cineva. Adica cand te arunci pe o grenada si salvezi viata celorlalti tot sinucidere se cheama.

Cum? Exista o infinitate de modalitati.

Link to comment
Share on other sites

Da,arata-mi tu psihologi care zic si sustin asta cu dovezi.

Vorbeste si el ca sa nu-i rugineasca tastatura, stai chill.

Ca sa poti sa intelegi cu adevarat natura umana e nevoie de mai mult de o facultate de psihologie. Si ca sa intelegi moartea si moralitatea sinuciderii.. nu cred ca avem posibilitatea rationala de a cuprinde aceste concepte.

Totusi, lumea e simpla si se refera la lucruri simple. Raportezi lumea la golurile tale si cine nu se conformeaza e idiot sau bolnav. Sa fim sinceri, cine de aici e in masura sa vorbeasca despre moralitatea chiar si contextuala a sinuciderii? Multi sunt inca ancorati in conceptul antic de deitate si creatie divina deci iti dai seama cat de competenta poate fi discutia.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...