Jump to content
Nok!a

Ministrul Sănătăţii vrea taxă pe viciu la suc, bomboane şi hamburgeri

Recommended Posts

Ministerul Sănătăţi intenţionează să introducă o nouă taxă, după cea de viciu, şi anume taxa pe fast food, pentru susţinerea programelor naţionale de sănătate.

?Intenţionăm introducerea unei taxe pe fast food, dulciuri, băuturi carbogazoase pentru susţinerea unor programe naţionale de sănătate”, a anunţat ministrul Sănătăţii, Attila Cseke. Acesta a spus că a cerut Comisiei de sănătate a ministerului o poziţie faţă de această propunere pentru a stabili cum pot fi aplicate aceste taxe. De asemenea, ministrul a precizat că va discuta şi cu producării şi distribuitorii acestor produse în legătură cu modalitate aplicării acestei taxe.

Ministrul nu a dat niciun fel de informaţie în legătură cu sumele pe care le-ar putea colecta la buget prin introducerea taxei pe produse fast food. Potrivit demnitarului, începând de marţi, pe site-ul Ministerului Sănătăţii este în dezbatere publică proiectul de hotărâre de guvern de introducere a acestei taxe.

Taxa va fi procent din vânzarea produselor ?vicioase”

?Similară taxei de viciu, noua taxă va reprezenta un procent din vânzarea produselor fast food, iar fondurile pe care le vom colecta vor fi utilizate pentru suplimentarea fondurilor necesare derulării programelor de sănătate, dar şi a celor de investiţii în infrastructura din sistem. În aceaste zile am cerut Comisiei de nutriţie a MS să stabilească exact detaliile privind modul de aplicare a conceptului. Vom avea întâlniri cu producătorii şi cu cei vizaţi de această măsură”, a mai spus ministrul.

SURSA: MediaFax

NOT COOL

Link to comment
Guest celmaislabaN^

La prima vedere pare sa afecteze doar comerciantii de astfel de produse, dar o data cu introducerea noilor taxe, vor creste si preturile la fast food, dulciuri etc... Nu mi se pare deloc corect, adica eu aleg ce sa mananc nu ei :|

@ si de ce **** avem ministru ungur la sanatate?

Link to comment
Guest stefteo21

ministrul Sănătăţii, Attila Cseke.

Ma serios acum... avem unguri la cultura... il avem pe asta? Ce e cu politica asta? Ce nume de roman e ala ?

Link to comment

Taxa pe viciu... Copilu' de 10 ani care se duce sa isi cumpere o ciocolata si o sticla de suc are deja vicii, mai sa fie. N-am avut timp sa mananc acasa si dupa-amiaza ma duc in pauza sa imi cumpar un sandwich pentru ca mi-e, am un viciu tata. Sa iti fie foame e un viciu in tara asta. Sa iti fie sete e un viciu.

In curand o sa se puna taxa pe viciu la aer (ca deh, e poluat si ne ameteste), la asfalt (ne toceste adidasii), la apa (daca are germeni? Nu e sanatoasa).

Hotii astia au facut imprumuturi la FMI pana n-au mai putut sa care valizele cu bani si acum ne pun taxa pe tot ce apuca pentru ca n-au de unde sa scoata banii aia.

Link to comment

Taxa pe viciu... Copilu' de 10 ani care se duce sa isi cumpere o ciocolata si o sticla de suc are deja vicii, mai sa fie. N-am avut timp sa mananc acasa si dupa-amiaza ma duc in pauza sa imi cumpar un sandwich pentru ca mi-e, am un viciu tata. Sa iti fie foame e un viciu in tara asta. Sa iti fie sete e un viciu.

In curand o sa se puna taxa pe viciu la aer (ca deh, e poluat si ne ameteste), la asfalt (ne toceste adidasii), la apa (daca are germeni? Nu e sanatoasa).

Hotii astia au facut imprumuturi la FMI pana n-au mai putut sa care valizele cu bani si acum ne pun taxa pe tot ce apuca pentru ca n-au de unde sa scoata banii aia.

Bai `teligentule!

Stai lin ca nu ai inteles nimic!

Si asta, petarda de ministru, sa ma suga!

Nu ma-nteresesaza de suc si bomboane, dar sa nu-mi mai scumpeasca tigarile de 2 ori pe luna - da-l in gatu ma-sii!

Link to comment

Al dracu' treaba, mai nou ungurii ne vor sanatosi =))

Saracii nu mai stiu pe ce cacat sa puna taxe si impozite, bugetul e spart de atatea furturi si campanii, tre' sa-i intelegem.

ps:cel mai mult mi-as dori sa ne conduca ORICARE politician avizat din UE.Macar sa stiu dracului ca nu sunt tot niste romani la putere. (acum is unguri, intelegeti voi)

@TheodorescuS, taxa de mediu, pai cum iti permiti sa poluezi atmosfera? :))

Link to comment

O sa ma taxeze si cand o sa ma c*c,ce tare.

Cat despre taxa de poluare si aia e un mare rahat pe bat bagat romanilor pe gat,gazele evacuate de masini,e un nimic fata de cele care le scot fabricile,uzinele,centralele,vapoarele de gabarit urias,trenuri,tiruri,nave spatiale avioane,etc

Sa traiti bine !

Link to comment

Aoleuuuuuuuuu, intai mi au scumpit benzina si acum vor si sucul :( .. O sa mor, o sa ruginesc de la apa :(( :(( :((.

E bine, anu' asta termin a 12a, sa vad pe unde intru la facultate si cred ca ma duc sa vad cum e vremea pe afara ca astia vad ca ne mananca de vi ;)

Link to comment

Bai `teligentule!

Stai lin ca nu ai inteles nimic!

Si asta, petarda de ministru, sa ma suga!

Nu ma-nteresesaza de suc si bomboane, dar sa nu-mi mai scumpeasca tigarile de 2 ori pe luna - da-l in gatu ma-sii!

Imi cer scuze, banii vor fi redirectionati spre Ministerul Sanatatii. Desi avem o datorie externa uriasa (pe care nimeni nu are habar cum o vom plati), se ridica pretul la orice dar banii se duc spre ministerele vizate. La fel si cu disponibilizarile din invatamant. O sa se scumpeasca totul pana o sa se iasa in strada.

Link to comment

generatia mcdonalds, plangeti :rofl1:

pff de parca tu nu ai fi mancat niciodata la m'c , kfc si etc ce fast fooduri mai sunt , ai facut si tu +1 si esti fericit

O.T. o sa ne pune taxe si pe aerul pe care il respiram , doamneeeee de unde veniti ba zdrentelor ca a-ti sapat tara asta pana nu ati mai putut , ma intreb oare cat mai dureaza pana iese lumea pe strazi , CAT OARE??

Link to comment

Ati vrut unguri v-au dat unguri (Pentru cei care inca ii pupati stiti voi unde)

Vezi ca e deja al 2-lea thread in aceasta sectiune in care generalizezi ungurii...nu mi se pare corect ;) !

Cum adica ati vrut unguri? Cine a vrut unguri? Cati dintre romanii, care l-au votat pe Base au votat pentru unguri?

In primul rand, inainte ca Geoana sa piarda alegerile UDMR-ul era de partea PSD-ului si nicidecum de partea lui Basescu. Deci, in concluzie tot acelasi rahat am fi mancat si cu Geoana, doar ca multi dintre voi nu vreti sa recunoasteti acest lucru!

Fiind ungur, ma simt foarte penibil ca multi dintre voi ne injurati si ne faceti bozgori din cauza unor excroci care au ajuns la putere datorita lipsei de coloana vertebrala.

Oare cat timp vor mai fi tolerate aceste thread-uri?

Link to comment

In primul rand, inainte ca Geoana sa piarda alegerile UDMR-ul era de partea PSD-ului si nicidecum de partea lui Basescu. Deci, in concluzie tot acelasi rahat am fi mancat si cu Geoana, doar ca multi dintre voi nu vreti sa recunoasteti acest lucru!

Fiind ungur, ma simt foarte penibil ca multi dintre voi ne injurati si ne faceti bozgori din cauza unor excroci care au ajuns la putere datorita lipsei de coloana vertebrala.

Daca iesea geoana nu mergea la guvernare cu udmr 100% , mergea cu pnl ...si daca esti ungur si noi nu suportam ungurii care e problema ta ? dute si vorbeste de tara ta pe alt forum , numai vorbi tu aici despre ungurii tai , my last reply

Link to comment

Vezi ca e deja al 2-lea thread in aceasta sectiune in care generalizezi ungurii...nu mi se pare corect ;) !

Cum adica ati vrut unguri? Cine a vrut unguri? Cati dintre romanii, care l-au votat pe Base au votat pentru unguri?

In primul rand, inainte ca Geoana sa piarda alegerile UDMR-ul era de partea PSD-ului si nicidecum de partea lui Basescu. Deci, in concluzie tot acelasi rahat am fi mancat si cu Geoana, doar ca multi dintre voi nu vreti sa recunoasteti acest lucru!

Fiind ungur, ma simt foarte penibil ca multi dintre voi ne injurati si ne faceti bozgori din cauza unor excroci care au ajuns la putere datorita lipsei de coloana vertebrala.

Oare cat timp vor mai fi tolerate aceste thread-uri?

Nu generalizam, doar ca UDMR aduce un renume rau celorlalti, atata timp cat va exista UDMR toti veti fi bagati de voie sau nu in aceeasi oala cu ei.

Daca iesea geoana nu mergea la guvernare cu udmr 100% , mergea cu pnl ...si daca esti ungur si noi nu suportam ungurii care e problema ta ? dute si vorbeste de tara ta pe alt forum , numai vorbi tu aici despre ungurii tai , my last reply

Tu termina-te ca nu esti in jungla aici.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...