Jump to content
Mihnea

Tot mai multi tineri se gandesc sa isi ia viata

Recommended Posts

+1 cry...

wtf ce probleme existentiale avea ala sa isi ia viata la 11 ani? copil cretin! eu stiu pe cineva care a avut doi parinti betivi, care se ducea la munca cat a fost la liceu (asta pe la 14-15 ani), si care acum a ajuns in marea britanie si nu, nu cerseste! how about me? taicameu a fost ofiter de marina si statea in voiaj 1-2ani, maicamea avea cabinet la galati, iar eu stateam la tecuci.. in clasa a2a stiam sa-mi fac omleta.. uneori nu venea in fiecare zi acasa, ci noaptea dormea in cabinet. cu toate astea nu-mi amintesc sa fi fost vreodata cu mintea la "problemele existentiale" pe care si le punea copilu` ala idiot..

pentru mine e clar ca era dezaxat mintal, alta explicatie nu vad

Link to comment

emo .. :(

nop! emo e un concept, defapt emo nu sunt diferiti cu mult, ceea ce numes ei probleme sunt defapt problemele clasice ale adolescentilor pus intr-o imagine mai insistenta.

probleme mari de tot sa vrei sa te sinucizi din cauza unor note... :(, a mai zis cineva ca e prostie, mda aprob pt lucrez cu fel si fel de romani -> romania e o tara de prosti! -1 tot acolo e!

Link to comment
Guest Bogdan.

L-au gasit vecinii, l-au ingropat parintzii

Injurand si blestemand soarta lui si sfintzii

Iar in cartier, oricare ar fi el..la fel..

Inca unul mort, in curand o s uite de el..

Aceasta este inca o poveste despre..

Un copil ce nu mai este

Peste el s-a pus de mult pamant..

Iar la mormant nu vine nimeni

Si tovarashii lui nu-l mai plang..

By Nimeni Altu-Inca o poveste

Ii vina lu masa,ea i`o impus sa invete,daca nu,va spune moshu ca nu facea asta.

Link to comment

+1 cry...

wtf ce probleme existentiale avea ala sa isi ia viata la 11 ani? copil cretin! eu stiu pe cineva care a avut doi parinti betivi, care se ducea la munca cat a fost la liceu (asta pe la 14-15 ani), si care acum a ajuns in marea britanie si nu, nu cerseste! how about me? taicameu a fost ofiter de marina si statea in voiaj 1-2ani, maicamea avea cabinet la galati, iar eu stateam la tecuci.. in clasa a2a stiam sa-mi fac omleta.. uneori nu venea in fiecare zi acasa, ci noaptea dormea in cabinet. cu toate astea nu-mi amintesc sa fi fost vreodata cu mintea la "problemele existentiale" pe care si le punea copilu` ala idiot..

pentru mine e clar ca era dezaxat mintal, alta explicatie nu vad

Citesc si ma minunez. Am citat mai sus doar unul din comentariile mai virulente desi exista mai multe care bat in aceeasi directie. Cat de usor faceti voi judecati de valoare exact pe acelasi mecanism pe care il condamnati atat de des la 'aia mai batrani' - 'eu eram mai necajit, dar uite cat am tras fata de tine care nu faci nimic', 'eu, care m-am chinuit, nu ca tine tinut in puf', 'ai mintea plina de prostii', 'esti nebun, dezaxat, etc etc'. Suna cunoscut? ...

Indiferent de situatia lor existentiala propriu-zisa, oamenii pot fi foarte fragili. Cu atat mai mult copiii. Este vorba aici despre un copil aflat intr-o situatie limita. Faptul ca a ajuns sa recurga la un gest extrem ar trebui sa ne dea tuturor de gandit. Cel mai probabil ca nu a avut cu cine vorbi despre problemele si framantarile lui, ca s-a simtit neinteles si abandonat, poate supus unei presiuni si unui stres pentru care nu era pregatit sa faca fata. Nu toti suntem eroi - unii dintre noi au nevoie de mai multe resurse din jur pentru a putea supravietui pe lumea asta.

Despre sinucidere:

Rareori gestul sinucigas apare ca impuls spontan. In marea majoritate a cazurilor, exista fazele intermediare clasice care il inconjoara pe suicidar intr-o aura specifica. Exista o vreme inainte de comiterea actului propriu zis in care sinucigasul cere ajutor celor din jur. Nu explicit, dar prin comportamentul sau. Cine are ochi si atentie, observa si poate face ceva.

Ceea ce e inspaimantator este faptul ca pentru acest copil nu a existat nimeni in jur sa vada in ce stare este. Practic, a fost lasat sa moara.

Pentru noi, astfel de drame nu pot fi decat invitatii de a fi mai atenti si mai apropiati de cei pe care ii iubim. De cei care conteaza pentru noi. Prietenia nu e doar un context de distractie sau interese comune ci si o resursa pentru suflet si psihic. In goana asta dupa bani si bunastare materiala uitam mult prea ades de noi ca fiinte, de ceea ce trebuie si sufletului nu doar corpului. Uitam sa spunem o vorba buna, uitam sa transmitem un gand bun, uitam ca putem ajuta - asa cum uneori avem si noi nevoie sa fim ajutati.

Inainte de a condamna si a da cu piatra sau a cauta vinovati sa ne oprim o secunda si sa ne gandim cat de oameni suntem.

Tu pe cine ai ajutat azi?

Link to comment

Toti cei care s-au perindat de 20 de ani pe la Ministerul Educatiei pot sa aiba pe constiinta pe acest baiat! Cum este posibil ca la 11 ani sa aiba doua note de 3 la matematica! Ce profesori fara nici un pic de empatie si cunostinte de psihopedagogie pastram in sistem! iar materia este asa de stufoasa, incat ce facea saracutzul asta in clasa a 5-a, in alte tari se face la liceu sau la facultate!

Link to comment

Toti cei care s-au perindat de 20 de ani pe la Ministerul Educatiei pot sa aiba pe constiinta pe acest baiat! Cum este posibil ca la 11 ani sa aiba doua note de 3 la matematica! Ce profesori fara nici un pic de empatie si cunostinte de psihopedagogie pastram in sistem! iar materia este asa de stufoasa, incat ce facea saracutzul asta in clasa a 5-a, in alte tari se face la liceu sau la facultate!

Pai daca e barna copilu , n-ai vrea sa ii dea 9 ? Notele sunt de la 1 la 10 , daca vrei 10 inveti , daca vrei sa te joci pe calculator si sa joci prinsa la 11 ani ia 3.Si pentru 3 tre' sa fi tare ratat , sa te intrebe si sa taci ca sconcsu , concluzie: baiatu era un nub al vietii , mare lucru mai bine la 11 ani decat la 30 de ani , scuteste planeta de ceva oxigen consumat degeaba.

Link to comment

Pai daca e barna copilu , n-ai vrea sa ii dea 9 ? Notele sunt de la 1 la 10 , daca vrei 10 inveti , daca vrei sa te joci pe calculator si sa joci prinsa la 11 ani ia 3.Si pentru 3 tre' sa fi tare ratat , sa te intrebe si sa taci ca sconcsu , concluzie: baiatu era un nub al vietii , mare lucru mai bine la 11 ani decat la 30 de ani , scuteste planeta de ceva oxigen consumat degeaba.

Nu iei in calcul temperamentul profesorului...

Link to comment

nu e vb de profesor ... multi profesori isi fac treaba . "nu stii meriti nota 3" inveti ai 10 :) aici depinde de educatia primita .. dezbinarea de familii .. tatal il certa ... maicasa il tinea in puf ... copilul a cazut intr`un declin nu a stiut cum sa ii faca sa fie bine ... si el a ales moartea fara a se gandi ce repercusiuni pot avea asupra familiei .....

parerea mea este ca nu era constient de ce urma sa faca :tiphat:

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...