Jump to content
Mihnea

Tot mai multi tineri se gandesc sa isi ia viata

Recommended Posts

Sursa:ProTv

Un caz bulversant cu un scolar de 11 ani din Targu Jiu care n-a mai vrut sa traiasca din cauza unor note proaste si cifrele privind sinuciderea la tineri, comunicate de psihiatrii, ne ingrijoreaza serios.

A fost un soc teribil pentru mama lui Remus sa afle de la politisti ca fiul ei s-a prabusit de la aproape 40 de metri. Femeia, divortata de 10 ani se chinuia sa-i asigure baiatului de toate. O singura problema ar fi avut elevul de clasa a cincea: notele proaste de la matematica.

Remus aparea in catalog cu note de 3 la matematica. Mama povesteste ca il incuraja si-i spunea mereu ca n-o sa ramana corijent. In schimb, tatal, plecat la munca in Italia, vorbea altfel cu el, sustine bunicul.

Cel mic parea obsedat de materia care ii facea zile negre: pana si biletul de adio l-a scris intr-un caiet de matematica. Profesorul insista: nicidecum nu isi teroriza scolarii, ci incerca sa ii motiveze.

Link to comment
Guest Wandering

cand m-am uitat la stire mi-a venit sa plang,prea multi EMO,prea multi sinucigasi COPII,tocmai viitorul se darama in fata noastra si o sa ramanem numai cu niste hahalele

Link to comment

Am auzit si eu de stire azi inainte sa plec la munca.

Am ramas efectiv stupefiat de cele auzite.

Toata ziua numai la asta m-am gandit.

E de-a dreptul socant ce s-a intamplat.

Si pentru Dumnezeu, ce aveti cu el ?

Are doar 11 ani.

La varsta aia nici nu constientizeaza bine ce inseamna viata sau moartea.

Singurul lucru de care era sigur:

Scoala - cea mai importanta institutie de formare a individului de mic.

Practic, toti acesti ani se invart in jurul scolii.

Profesorul care, dupa cum spune si numele, este cea mai importanta persoana.

E sarcina lui sa te invete, sa te formeze ca om.

Uite ca aceasta persoana i-a intors spatele si inca in ce fel.

Ce conluzie putea sa traga un copil ?!

'Ca a gresit grav, ca locul lui nu e aici, trebuie sa plece'

A interpretat gresit expresia si a luat o decizie care in sinea lui a crezut ca-i cea corecta.

Sunt convins ca el nu a gandit ca un om matur care ia decizia de a-si lua viata. Aia da, sunt ratati.

O persoana cu un caracter slab, victima sigura a lumii de azi.

Doar o persoana cu cunostinte psihologice ar fi putut preveni cazul lui.

Nu-i consider pe parinti vinovati pentru moartea lui.

Nu comparati cazul asta cu un 'ordinary emo case'.

Link to comment

vina parintilor 1000001 % pun pariu ca masa era isterica cand venea la invatatura si il certa daca lua note mici , daca nu il certa nu vad cum ar fii putut sa-l afecteze atat de mult , nu face sens deloc .

:slap: tu nu banghesti ca masa il incuraja si il motiva spunandui ca nu va ramane corigent? si tacso era ala de il ameninta la telefon. Eu prin generala am avut un coleg de clasa care saracu a fost tuns chel in cap si dat in puta goala pe scara sa stea vreo 2-3 ore pentru probleme la invatatura. Singura persoana care mia facut zile fripte cand eram elev a fost sora mea, si maicamea nu regret nici o palma luata sau o mustrare.

Link to comment

Da'cum, la 11 ani trebuie sa te gandesti la cati copii o sa faci, nevasta sa aibe cracii lungi sau midget, ca deh, 11 ani domne', om in toata firea. Fss...

Mie sincer imi pare rau de maica-sa, care s-a chinuit saraca singura sa-i asigure pruncului ei o viata buna, si baiatul s-a sinucis. Mai mult ca sigur e vina lu' taica-su.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...