Jump to content
Dropkillerz

Hitler,

Recommended Posts

Deja am citit vreo 4 posturi pline de rasism. Se sesizeaza careva sa inchida topicul asta?

p.s despre Hitler nu cred ca mai e ceva de zis. Pt cei care il admira le-as dori sa fi fost deportati ca bunicii mei si multi altii direct la Auschwitz pt "vina" de a se fi nascut evrei. Numai oameni care sufera de mania persecutiei sau se simt inferiori pot admira un om atat de afectat de sindromul inferioritatii si persecutiei. La fel ca majoritatea oamenilor politici si el a fost un ipocrit si un profitor. El nici macar nu era german si arata vai de mama lui , dar el se considera rasa superioara ... Tot respectul pt forta si simtul civic al poporului german dar cei care au trait in perioada aceea sunt la fel de vinovati. Doua razboaie mondiale au izbucnit cu Germania in rol principal ... cred ca asta ar trebui sa ne dea de gandit. Ca tot citisem ceva post in care era criticata lipsa de reactie a Frantei si Angliei ar trebui sa stiti ca ambele tari erau slabite economic si inca traiau cu frica amintirilor din Primul Razboi Mondial. Asa ca atata timp cat propriul teritoriu nu le-a fost atacat , putin le-a pasat ca Germania isi anexa teritorii fara ca macar un foc de arma sa fie tras. Acelasi lucru se intampla si in prezent ... vezi cazul Georgia , cand marile puteri doar dau din gura. Pamantul e impartit si acum in sfere de influenta si atata timp cat marile puteri nu sunt afectate , restul pot sa se macelareasca pt firimituri.

Si totusi rog inchiderea acestui topic. Prea mult rasism si lipsa de cunostinte.

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte sigur ca multi dintre voi au postat in acest topic fara sa stie aproape nimic despre Hitler.

@Loyd : Hitler nu a facut niciodata bomba atomica ! A avut intentia dar nu a reusit !

Acum sa va mai spun cate ceva ! Hitler a avut de mic in el o samanta a raului. Pe cand avea 24-25 de ani , iar Primul Razboi Mondial era in desfasusare el si-a zis ca odata va fi si el un mare conducator si va avea lumea in mainile lui ! De aceea Hitler a dus o politica de pregatire si de declansare a celui de Al 2 Razboi Mondial , precum si de punere in aplicare a unui plan de exterminare in masa a evreilor si de lichidare a adversarilor politici .

Nebuneala lui Hitler :

Conform acelor idei ale lui , omenirea ar fi fost alcătuită în baza unei ierarhii valorice a raselor, iar viaţa reprezenta numai ?supravieţuirea adaptabililor”. Poporul german era considerat superior, parte din ?rasa ariană” şi îi revenea sarcina de a menţine puritatea rasei şi de a subordona rasele inferioare: evreii, ţiganii, slavii şi rasele de culoare. Hitler considera comunitatea evreiască drept un cancer care distrugea trupul Germaniei. Hitler era convins că ?alterarea sângelui şi deteriorarea rasei reprezintă singurele cauze care explică declinul civilizaţiilor străvechi. Niciodată războiul nu a ruinat naţiunile. În această lume, cine nu este de origine sănătoasă poate fi considerat pleavă. ---> Deci da , era nebun !!!

PS : Hitler a fost dintotdeauna un nebun fara minte , care vroia puterea absoluta ! :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Sunt foarte sigur ca multi dintre voi au postat in acest topic fara sa stie aproape nimic despre Hitler.

@Loyd : Hitler nu a facut niciodata bomba atomica ! A avut intentia dar nu a reusit !

Acum sa va mai spun cate ceva ! Hitler a avut de mic in el o samanta a raului. Pe cand avea 24-25 de ani , iar Primul Razboi Mondial era in desfasusare el si-a zis ca odata va fi si el un mare conducator si va avea lumea in mainile lui ! De aceea Hitler a dus o politica de pregatire si de declansare a celui de Al 2 Razboi Mondial , precum si de punere in aplicare a unui plan de exterminare in masa a evreilor si de lichidare a adversarilor politici .

Nebuneala lui Hitler :

Conform acelor idei ale lui , omenirea ar fi fost alcătuită în baza unei ierarhii valorice a raselor, iar viaţa reprezenta numai ?supravieţuirea adaptabililor”. Poporul german era considerat superior, parte din ?rasa ariană” şi îi revenea sarcina de a menţine puritatea rasei şi de a subordona rasele inferioare: evreii, ţiganii, slavii şi rasele de culoare. Hitler considera comunitatea evreiască drept un cancer care distrugea trupul Germaniei. Hitler era convins că ?alterarea sângelui şi deteriorarea rasei reprezintă singurele cauze care explică declinul civilizaţiilor străvechi. Niciodată războiul nu a ruinat naţiunile. În această lume, cine nu este de origine sănătoasă poate fi considerat pleavă. ---> Deci da , era nebun !!!

PS : Hitler a fost dintotdeauna un nebun fara minte , care vroia puterea absoluta ! :crazy:

Apreciem copy-paste-ul. Ideea era sa-ti dai cu parerea, nu sa-ti dai cu tesla-n cap.

Link to comment
Share on other sites

Bunny eu nu am vrut sa fac pe geniul ! Am incercat sa-mi argumentez opinia . Spre deosebire de altii , care au dat un raspuns simplu , doar de dragul de al da , eu sunt altfel !

A si nu am dat niciun copy / paste ! Nu e chiar asa greu sa vorbesti despre Hitler !

Link to comment
Share on other sites

un om carismatic..marile sale victorii si bltizkreig-ul le datoreaza super-generalilor scolii germane (Rommel de exemplu)

A stiut cum si ce sa vorbeasca poprului german..care venea dupa o mare dezamagire (infranerea din WW 1)..le-a trezit patriotismul..si cu ajutorul unor ideologi fanatici..a creeat cea mai mare masinarie de propaganda din istorie..Partidul Nazist

Link to comment
Share on other sites

Super geniu

Fan Hitler ... nu era hitler si in Romania ? Ne scapa si pe noi de RRomi :(

ramai fan Hitler dar macar nu semnaliza.. si nu trebuie sa scapi de rromi ci trebuie sa-i educi.. nu se face ceva bun doar cu arma in mana (cum zice bolovanu de Vadim).. se poate si cu vorba buna si vointa..

Nu stiu acum, insa evreii cel putin erau stereotipul "comerciantilor". Hitler ii omora ca ei nu produceau nimic, doar castigau. Si apropo, problema asta cu antisemitismul a fost si in tarile comuniste, pana si in romania, doar ca a ramas in istorie ca fiind ceva "caracteristic" Germaniei, mai ales ca a lui consoarta era evreica.

Cat despre WW2, eu ma cam indoiesc ca ar fi existat, daca Hitler n-ar fi fost la putere. De ce? Pai razboiul a luat nastere doar pentru ca Germania, sub dictatura lui Hitler, a inceput sa incalce toate prevederile tratatului de pace. Eu cred ca un rol deosebit, si o mare parte din vina pentru WW2 il are Franta. De ce? Pai atunci cand nemtii au trimis din nou trupe pe malul Rynn-ului oare francezii nu au stiut? Daca luau vreo masura impotriva actiunilor lui Hitler, cand aceasta incepuse sa incalce tratatul de pace, cu siguranta nu s-ar mai fi ajuns acolo.

Si intr-adevar a fost un mare strateg, si cel putin dupa parerea mea, daca nu ar fi capitulat Mussolini, Puterile Centrale nu ar fi pierdut razboiul.

Cat despre faptul ca a fost ales de popor: chiar vazusem un citat de al lui "Ce baftă pe conducători că oamenii nu gândesc." . Normal ca spunand ceea ce vroia poporul sa auda a dus la manipularea maselor.

Iar despre "earlier life", din cate stiu eu, cand a plecat din Prusia a plecat ca artist (pictor sau scriitor).

Despre moartea lui, eu stiam ca s-ar fi sinucis cu ceanura ca sa nu fie prins.

Desi a exagerat, totul a fost facut cu un scop, deci cel putin din punctul meu de vedere nu a fost un nebun, si nici un geniu, poate doar undeva la mijloc, prefer sa zic "un om dedicat".

la faza cu neimplicarea englezilor si francezilor eu zic ca au fost interese politice cat si vb lu money, frica dupa primul razboi mondial.. daca vroia cineva important ca Hitler sa moara, stati linistit ca murea pentru ca si atunci erau spioni inteligenti si greu de gasit..

Hitler a fost un nebun si insetat dupa putere.. a vrut toata lumea pentru el dar nu i-a mers pentru ca au fost tari ca si Rusia si SUA, care s-au impus.. binenteles avand si ele interese politice.. pacat de cele cateva milioane de evrei omorati degeaba.. chiar nu meritau o astfel de soarta.. si tind sa cred ca Hitler s-ar fi inchinat Satanei pentru ca evreii sunt numiti "poporul lui Dumnezeu".. iar explicatia "ei castigau si nu pierdeau" mi se parea absurda.. nici nemtii n-o duceau mai rau stati linistiti :)

la fel a fost si cu Stalin doar ca el era un pic mai normal.. si inca se mai vad urmarile comunismului la faza cu Georgia.. inteleg de ce nu vor rusii sa adere la UE dar nu inteleg ce-au avut cu bietii georgieni desi aveau ca interes politic sa n-aiba granita cu SUA..

oricum nici americanii nu sunt mai destepti.. trebuia sa-i prinda direct pe Ben Laden si Saddam Hussein fara moartea atator afgani, irakieni si membri NATO (printre care si romani).. doar suntem in era tehnologiei si cred ca sunt destule trupe Delta Force.. dar datorita orgoliului si intereselor politice au izbucnit niste conflicte, zic eu degeaba.. in fine.. DORINTA DE PUTERE zice totul!

Link to comment
Share on other sites

Bunny eu nu am vrut sa fac pe geniul ! Am incercat sa-mi argumentez opinia . Spre deosebire de altii , care au dat un raspuns simplu , doar de dragul de al da , eu sunt altfel !

A si nu am dat niciun copy / paste ! Nu e chiar asa greu sa vorbesti despre Hitler !

Atunci nu inteleg de ce iti bagi nasul in subiecte la care nu ai habar. Eu sincer sa fiu, nu mi-a placut istoria, deci mare lucru nu stiu despre Hitler. :)

Link to comment
Share on other sites

hitler nu a fost nebun si faptul ca a killarit cateva milioane de oameni nu a facuto din placere cum ar fi fost un hobby a facuto pentru ca erau multi si ganditiva daca ar fi acum milioanele alia de oameni nu crezi ca ar fi fost o mica imbulzeala tiar place sa traiesti in china?? sunt locuri in china unde nici nu ai loc sa respiri ....era un destept fara minte parerea mea nu ma criticati degeaba

Link to comment
Share on other sites

hitler nu a fost nebun si faptul ca a killarit cateva milioane de oameni nu a facuto din placere cum ar fi fost un hobby a facuto pentru ca erau multi si ganditiva daca ar fi acum milioanele alia de oameni nu crezi ca ar fi fost o mica imbulzeala tiar place sa traiesti in china?? sunt locuri in china unde nici nu ai loc sa respiri ....era un destept fara minte parerea mea nu ma criticati degeaba

Si tu ai nevoie de "spatiu vital?". E usor sa zici ca a facut bine. Sunt curios ce ai fi zis daca te aflai printre milioanele alea care au fost inlaturate "pentru a face loc ( dupa spusele tale ) ".

Link to comment
Share on other sites

hitler nu a fost nebun si faptul ca a killarit cateva milioane de oameni nu a facuto din placere cum ar fi fost un hobby a facuto pentru ca erau multi si ganditiva daca ar fi acum milioanele alia de oameni nu crezi ca ar fi fost o mica imbulzeala tiar place sa traiesti in china?? sunt locuri in china unde nici nu ai loc sa respiri ....era un destept fara minte parerea mea nu ma criticati degeaba

si daca China are 1 miliard de persoane atunci hai sa-i omoram pe toti ca sa putem respira =)) ba ce gandire aveti.. esti cumva Dumnezeu si nu stiu eu? asta trebuia facut inainte de a se naste atatia si nu dupa aceea.. doar Dumnezeu isi permite sa dea si sa ia viata oamenilor.. oricum s-a schimbat treaba si nu mai au voie sa faca decat doi copii pe familie..

asa de curiozitate.. cati ani ai?

Link to comment
Share on other sites

hitler nu a fost nebun si faptul ca a killarit cateva milioane de oameni nu a facuto din placere cum ar fi fost un hobby a facuto pentru ca erau multi si ganditiva daca ar fi acum milioanele alia de oameni nu crezi ca ar fi fost o mica imbulzeala tiar place sa traiesti in china?? sunt locuri in china unde nici nu ai loc sa respiri ....era un destept fara minte parerea mea nu ma criticati degeaba

Daca bunicii tai ar fi fost ucisi de Hitler,nu mai postai astazi ineptiile astea.

Hitler?un nebun cu sclipiri de geniu.Si cred ca daca nu ataca Rusia intr'un moment nepotrivit altfel s'ar fi scris istoria lumii.

Link to comment
Share on other sites

hitler nu a fost nebun si faptul ca a killarit cateva milioane de oameni nu a facuto din placere cum ar fi fost un hobby a facuto pentru ca erau multi si ganditiva daca ar fi acum milioanele alia de oameni nu crezi ca ar fi fost o mica imbulzeala tiar place sa traiesti in china?? sunt locuri in china unde nici nu ai loc sa respiri ....era un destept fara minte parerea mea nu ma criticati degeaba

aha , deci el n-a omorat degeaba cateva milioane ,

sa traduc ce zici tu pe limbajul nostru

"intr-o zi hitler se trezeste ca n-are aer, faceau vecini praf si erau multi , n-avea loc sa faca nimica de ei si ce s-a gandit , ia sa mai tai din ei ca si asa astia-s ca brazii , tai unu mai cad 2 de langa el."

Cum frate sa gandesti asa , ori esti vreun satanist dintr-ala 'pasnic' cum se zicea intr-un topic :rofl1: , ori esti prost , sa omori lumea ca n-ai loc de ei .

Fa mai o inventie ceva , cladiri imense , in care sa fie malluri ,parcuri etc...ceva noi tehnologii dar nu hai sa taiem ca ajunge in casa.

Geniu n-a fost si Saddam a facut cam aceleasi acte , numai ca o facea din alte motive ( americanii si moartea dupa petrol )

le:gigicarnat , daca toti tii la aer si esti un eco friendly :) ,vrei aer mult , inchide pcul , incepe sa mananci mai putin , lasa tigarile , arunca la cos mizeriile ca poluezi mult

Link to comment
Share on other sites

hitler nu a fost nebun si faptul ca a killarit cateva milioane de oameni nu a facuto din placere cum ar fi fost un hobby a facuto pentru ca erau multi si ganditiva daca ar fi acum milioanele alia de oameni nu crezi ca ar fi fost o mica imbulzeala tiar place sa traiesti in china?? sunt locuri in china unde nici nu ai loc sa respiri ....era un destept fara minte parerea mea nu ma criticati degeaba

Exact :-j

Hai sa-i dam si premiul nobel pentru pace #-o

Link to comment
Share on other sites

Guest stefteo21

arunca la cos mizeriile ca poluezi mult

Eu arunc la cos mizeriile :>

Hitler a fost innebunit din cauza puterii pe care o avea, a vazut cum isi anexa teritorii dupa teritorii dupa teritorii dupa teritorii fara ca nimeni sa faca nimic si i s-a urcat la cap, pana au facut astia alianta si l-au terminat.

Cea mai mare greseala a lui a fost cand a atacat Rusia... insa si Japonia are o oarecare vina pentru ca din cauza lor au intrat americanii in razboi, din cauza atacului de la Pearl Harbor. Cel putin asa zice toata lumea... oficial... si zic si eu ca ei. :D

Zicea cineva la un moment dat, ca Germania incepea sa-si anexeze teritorii si Anglia si Franta nu faceau nimic... pai normal caci erau prea slabite si in plus fiecare isi vedea de painea lui...dar a intrecut masura cand a atacat Polonia.

Avea generali buni, avea armata bine organizata... avea blitzkriegul... si avea o tactica de atac care se baza pe o cooperare foarte buna intre avion si tanc... era un bun comandor, insa unul putin nebun.

Link to comment
Share on other sites

hitler nu a fost nebun si faptul ca a killarit cateva milioane de oameni nu a facuto din placere cum ar fi fost un hobby a facuto pentru ca erau multi si ganditiva daca ar fi acum milioanele alia de oameni nu crezi ca ar fi fost o mica imbulzeala tiar place sa traiesti in china?? sunt locuri in china unde nici nu ai loc sa respiri ....era un destept fara minte parerea mea nu ma criticati degeaba

omg @ daca rudele tale erau implicate in acele acte criminale, ce ziceai acum? injurai de toti sfintii . . .

@ ai niste idei in capsorul ala al tau, doamne . . .

@ cat despre hitler, un om sadic fara creier si cat se poate de nebun.

Link to comment
Share on other sites

Cu sau fara el cred ca tot ar fi existat al 3-a Reich si s-ar fi declansat oricum al II-a RM . Prea multi bani au fost facuti din acel razboi ca sa nu existe .

Ce admir la el a fost curajul si talentul de a manipula masele . Un geniu al strategiei razboiului nu stiu daca a fost atata timp cat a avut niste maresali de geniu . S-a vazut cum a gresit atacand Rusia , mai ales in timpul iernii . E aproape imposibil un razboi pe 3 fronturi dus de o tara .

Cat despre antisemitism de acel act sunt dezgustat . Uciderea in masa a fost un act inuman . Acelasi lucru il pot adresa si americanilor care au ras pur si simplu de pe fata Pamantului Hiroshima si Nagasaki . Atatia oameni nevinovati au murit degeaba.

Apropo bomba atomica a fost facut in mare parte datorita cercetatorilor germani care au fost adusi in SUA dupa caderea Germaniei si uraniul de asemeni .

De un lucru ma indoiesc. Ca Hitler s-ar fi sinucis . Cred ca mai degraba a fost ucis pentru a evita posibile scandaluri ce ar urma .

Daca Hitler a fost un nebun atunci Stalin a fost tatal lor . Pacat de evreii si de prizonierii de razboi ucisi si alte popoare insa de rromi nu mi-e mila . Poate as fi rasist in acest moment insa pana in momentul de fata rromii nu au facut decat sa strice imaginea Romaniei . Modul lor de viata e dezgustator in unele cazuri . Cu cei cinstiti nu am nimic insa sunt prea putini . E secolul 21 sa se trezeasca nu mai traim in triburi ci in comunitati .

>Ei au atacat intai fara avertisment fara mila Pearl Harbor

>Ei au fost aliati cu nazistii

>Au fost avertizati sa se prea pentru ca altfel o sa iasa urat

>Chiar si dupa prima bomba nu s-au predat decat dupa ce au dat-o pe a 2-a ... cred ca daca nu se predau mai lansau vreo 15 si acu nu mai era nici o Japonia pe harta

cat despre hitler, nici n-are rost sa vorbiti despre o asemenea persoana un IDIOT/NEBUN/HANDICAPAT si ce mai vreti voi sa ziceti despre el doar chestii rele a facut ala si nimica bun.

va pierdeti timpu vorbind despre un imbecil :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...