Jump to content
jeki

Recenzie

Recommended Posts

Cam toata lumea citeste Twilight. :))

Am citit primele doua volume, Amurg si Luna Noua. Saptamana viitoare am sa cumpar al treilea volum, Eclipsa, si-apoi pauza pana vor traduce Zori de Zi, a patra carte.

In prezent citesc "Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain". (lance, ti-o "dedic" ca tot e vorba despre un soldatel numit launcelot :D) Ideea in sine e ok, dar urasc faptul ca-i scrisa de Mark Twain, geez, ce amalgam de cuvinte "stravechi".

bunny :) am citit-o cand aveam vreo 14 15 ani :) si mi-a placut..desi e cam trist finalul

Link to comment
Share on other sites

hm :) eu lui Lance ii recomand Pascal Bruckner - "Luni de fiere", cred ca la varsta asta are sa-i placa mai mult decat yankeul de la arthur, chiar daca nu contine lanceloti prin ea. Cartea de care zic e un fel de tratat asupra cuplului din ziua de azi si imbie macar la o meditatie asupra tristei intrebari care planeaza peste o lume plina de tentatii, egoism si superficialitate: unde naiba s-a dus dragostea adevarata?

edit: limbaj licentios in unele fragmente, nerecomandata pudicilor.

Link to comment
Share on other sites

Mitch Albom - The five people you meet in Heaven

un citat de acolo care mi`a placut:"Mânia este o otravă. Te mănâncă pe dinăuntru. Credem că ura este o armă care atacă persoana care ne-a făcut rău. Dar ura este o armă cu două tăişuri. Şi răul pe care îl facem, ni-l facem nouă."

Link to comment
Share on other sites

Guest SyNco

Ce miar place sa citesc eu : o carte despre..Obsesii...gen :Vezi filmul : The number 23 ...e o chestie interesanta..daca sar gasi carti in genu filmului..le-as citi bucuros :)

Link to comment
Share on other sites

La rascruce de vanturi; Emily Bronte.

Buna si editura adevarul, de ceva. >.<

foarte buna cartea scafandrul si fluturele mai ales ca tipul a scris cu greu cartea...

Recomand de asemenea :Lupul de stepe de Herman Hesse , Magicianul Jhon Fowells ,O mie de farame (carte despre droguri ) James Fray , Ma numesc Rosu de Orhan Pamuk

http://www.supercarti.ro/zoom.html?pic=p/p...ris%20pe%20trup

Link to comment
Share on other sites

Guest madalin97

O am eu, dar in format prc.

Ultima carte citita: Sarutul dinaintea mortii, de Ira Levin - O recomand tuturor celor pasionati de carti despre crime (nu sunt multe). O poveste foarte frumoasa despre un student, care din cauze matrimoniale ia viata actualei prietene si trece mai departe la surorile ei.

[edit] dati clik aici pls!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Multumesc

Disable posting ability permanent.

Edited by Mehico
Link to comment
Share on other sites

mersi Silent, chiar nice :)

Recomand cartea mea preferată, pentru cei ce nu au citit-o încă, e de fapt un roman clasic, nu e cu mult diferit de altele, probabil că momentul în care am citit această carte a făcut din ea ceva special.

E vorba de Vraciul/profesorul Wilczur de Tadeusz Dolega Mostowicz, e un roman captivant, are personaje frumoase, destine impresionante şi lecţii de viaţă. Cred că un om care citeşte romanul ăsta devine garantat mai bun, şi cum "frumuseţea interioară" nu e o caracteristică a noii lumi, nu ne-ar prinde rău să ne mai înfrumuseţăm şi noi pe alocuri...

şi un hint: romanul apare mâine la adevărul, e momentul potrivit să îl achiziţionaţi.

Link to comment
Share on other sites

mersi Silent, chiar nice :)

Recomand cartea mea preferată, pentru cei ce nu au citit-o încă, e de fapt un roman clasic, nu e cu mult diferit de altele, probabil că momentul în care am citit această carte a făcut din ea ceva special.

E vorba de Vraciul/profesorul Wilczur de Tadeusz Dolega Mostowicz, e un roman captivant, are personaje frumoase, destine impresionante şi lecţii de viaţă. Cred că un om care citeşte romanul ăsta devine garantat mai bun, şi cum "frumuseţea interioară" nu e o caracteristică a noii lumi, nu ne-ar prinde rău să ne mai înfrumuseţăm şi noi pe alocuri...

şi un hint: romanul apare mâine la adevărul, e momentul potrivit să îl achiziţionaţi.

Vaciul apare doar joia viitoare :P

Anyway, daca sunteti interesati, iata urmatoarele carti care vor aparea in colectia Adevarul:

43. Vraciul 1 - Tadeusz Mostowicz

44. Vraciul 2 - Tadeusz Mostowicz

45. De-a baba oarba - Vlad Musatescu

46. Spre far. Orlando - Virginia Woolf

47. Rosu si negru - Stendhal

48. Robinson Crusoe - Daniel Defoe

49. Golful francezului - Daphne du Maurier

50. Moby Dick - Herman Melville

Link to comment
Share on other sites

Recomand "Minunata lume nouă" (Aldous Huxley) şi "1984" (Orwell), citite în paralel sau cel puţin una în continuarea celeilalte, sunt imaginea extremelor lumii noastre, o viaţă sub "asediul" libertăţii, alta în umbra "fraţilor mai mari", noi suntem undeva la mijloc, nici prea-prea, nici foarte foarte. Dincolo de interpretări, deseori considerate nerelevante, cred că e stilul de carte îndrăgit de mulţi de aici, aşa că spor.

Ah, şi for fun, "M-am hotărât să devin prost", Martin Page, două ore (spun eu) care nu vor fi regretate.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...