Jump to content
jeki

Recenzie

Recommended Posts

Colectia Sven Hassel a aparut pana la urma pe la vreun ziar?

Nice topic :)

+1 si daca le are cineva si in format electronic sau stie de unde le pot cumpara sau download pm me !^^!

Exact asta caut si eu, si se pare ca nici un ziar sau vreo revista nu se oboseste ...

Am cautat pe la librarii de m-au luat dracii, am cautat pe net, am gasit ceva exemplare dar de la edituri diferite, plus adaptari dupa originale :| Si degeaba incerc sa dau comanda, nu se publica o colectie intreaga decat daca se face comanda de peste 100 bucati/carte :|

aionys, i got them, dar nici n-am reusit sa citesc jumate, ma dor ochii de mor.

Cei de la ziarul Adevarul se laudau ca vor scoate Colectia Sven Hassel,dar nu stiu exact cand.La mine in oras mi s-a spus ca voi gasi colectiile Adevarul numai in librarii.

O asemenea carte e destul de greu de gasit... am cautat pe net si 1 singur rezultat..Ai putea sa-ti faci comanda pe site-ul de adineaori sau pe

acesta

Sper ca ti-am fost de ajutor.

nu glumesc absolut deloc, dar sven hassel am colectia de 21 carti ( minus vol 17 si 19). am observat ca au mai aparut inca 3 noi carti scrise de el, dar ma indoiesc de calitatea... literera a lor (un volum nou este intitulat "nisipuri insangerate" celelalte 2 nu mai stiu ca nu m-au interesat -aveau coperte de desene animate-) in bucuresti le gasiti (colectia originala -fara vol 17 si 19 :) - la obor langa fantana e un tip acolo si le da cu 5 lei cartea. eu le aveam in biblioteca cand mi-a venit "pofta" de lectura, bafta mea.

cat despre "amintiri despre viitor" UAU!

;o am si pe aceasta dar e intr-o stare deplorabila(coperta). pentru a o achizitiona, ma ofer sa dau o tura prin bucuresti sa vi le trimit daca vreti neaparat -am pile :) la un anticar- . dar sa platiti voi curierul rapid. amintiri... e mai usor de gasit.

spor! si ma bucur ca lumea mai citeste. :)

Link to comment
Share on other sites

nu glumesc absolut deloc, dar sven hassel am colectia de 21 carti ( minus vol 17 si 19). am observat ca au mai aparut inca 3 noi carti scrise de el, dar ma indoiesc de calitatea... literera a lor (un volum nou este intitulat "nisipuri insangerate" celelalte 2 nu mai stiu ca nu m-au interesat -aveau coperte de desene animate-) in bucuresti le gasiti (colectia originala -fara vol 17 si 19 :) - la obor langa fantana e un tip acolo si le da cu 5 lei cartea. eu le aveam in biblioteca cand mi-a venit "pofta" de lectura, bafta mea.

21 de carti ? nu cred... eventual adaptari dupa originale, dar nici cu alea nu sunt 21 iti garantez... 1 singur autor a facut adaptari dupa cartile lui Sven Hassel, si acela era un american supranumit Swen Hazel ce a facut adaptari dupa 4 dintre carti, si una dintre ele ar fi Stepa Mortii (Nisipuri Insangerate).

Link to comment
Share on other sites

Mendebilul de Mircea Cartarescu

Un roman care mi-a amintit de vremurile cand eram copil si ma jucam de-a v-ati ascunselea in spatele blocului prin gropile facute de catre cei de la apa nova. Ne mozoleam, ne umpleam de noroi, de pamant, de nisip, ajungeam in casa si ne certau mamele: "pe unde te-ai bagat, ma copilule?" Mi-a amintit de perioadele in care lumea intreaga reprezenta un loc de joaca in mintile noastre.

Cat de frumos este sa fi copil... dar timpul trece...

Momentele astea sunt surprinse foarte bine in roman + multe altele.

Link to comment
Share on other sites

Colectia Sven Hassel a aparut pana la urma pe la vreun ziar?

Nice topic

+1 si daca le are cineva si in format electronic sau stie de unde le pot cumpara sau download pm me !^^!

Am gasit colectia de cumparat pe site-ul okazii.ro

Grabiti-va ca ieri au inceput noi licitatii...

Link to comment
Share on other sites

Guest the dark angel

Mendebilul de Mircea Cartarescu

Un roman care mi-a amintit de vremurile cand eram copil si ma jucam de-a v-ati ascunselea in spatele blocului prin gropile facute de catre cei de la apa nova. Ne mozoleam, ne umpleam de noroi, de pamant, de nisip, ajungeam in casa si ne certau mamele: "pe unde te-ai bagat, ma copilule?" Mi-a amintit de perioadele in care lumea intreaga reprezenta un loc de joaca in mintile noastre.

Cat de frumos este sa fi copil... dar timpul trece...

Momentele astea sunt surprinse foarte bine in roman + multe altele.

Cartea Mendebilul nu e roman!!!!

Sunt mai multe nuvele/povestiri si intr-adevar merita citite.bafta!

Link to comment
Share on other sites

Aici cartile lui Sven Hassel restul care le gasiti la diversi tarabagii sub numele Swen Hasel sunt scrise de un admirator (wannabe) si care au o oarecare asemanare, dar NU este originalul.

Pt fani, fiu lui a scris si el carti de razboi (Mike Hassel)...asa se zice, k ar fi fiul lui. Eroul razboaielor este un mercenar roman, dar stilul este mult mai vulgar si mai lipsit de farmec.

Distractie placuta. :cool2:

Link to comment
Share on other sites

Singura revista care o citesc si o cumpar lunar, e revista Terra. De vreo 3-4 ori/an mai cumpar si PC Games.

Daca vreti sa cititi o foarte frumoasa poveste, despre un baiat de vreo 7-10 ani impreuna cu familia sa, in lagarele din Japonia pe vremea celui de-al doilea razboi mondial, va recomand cartea Rosu Ucigas - Jeroen Brouwers.

Link to comment
Share on other sites

Caut si eu "Avangerul" nu stiu cum il cheama pe autor. Cine ma poate ajuta.

Ok, am gasit 2 carti cu acelasi nume : Razbunatorul de Edgard Wallace si Razbunatorul de Frederick Forsyth.

Nu stiu de care ai nevoie, google it, poate stii despre ce e vorba in carte si vei gasi detalii and stuff.

Lectura placuta!

Link to comment
Share on other sites

Suna interesant cartea asta. Crezi ca o pot gasi si in Bucuresti?

Nu sunt sigur, eu o am de ceva vreme si doar acuma recent am apucat s-o citesc. Erich von Daniken a scris niste carti foarte interesante, in care vorbeste despre existenta extraterestrilor si despre influenta pe care acestia au avut-o de-a lungul existentei rasei umane :D

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...