Jump to content
jeki

Recenzie

Recommended Posts

Nu sunt sigur, eu o am de ceva vreme si doar acuma recent am apucat s-o citesc. Erich von Daniken a scris niste carti foarte interesante, in care vorbeste despre existenta extraterestrilor si despre influenta pe care acestia au avut-o de-a lungul existentei rasei umane :D

Am reusit sa fac si eu rost de cartea asta, cu mari batai de cap si nervii de rigoare, of course! :)

Imi fac timp anul asta, si o citesc. Revin cu impresii...asa ca, ramaneti aproape! :)

Link to comment
Share on other sites

Dan Brown Digital Fortress ;)

Intr-adevar, mi-a placut si mie ^^

In rest...

John Fowles - "Colectionarul" si "Magicianul"

Oscar Wilde - "Portretul lui Dorian Gray" (a fost si un film de curand, nu cine stie ce, dar cartea e draguta)

Link to comment
Share on other sites

Cartea Prison Break: The Classified FBI Files .. a vazut-o cineva in Romania ?

nup nu am vauzt-o

@Amurg de Meyer..cea dupa care e si filmul care ruleaza acum pe la cinema..O carte usoara de vacanta..nu e chiar rea dar cam siropoasa pentru gustul meu

Link to comment
Share on other sites

Aici pot sa fac recomandari ca am o pasiune pt citit...ce mi-a placut mie ft mult si recomand

1."Zahir" -Paulo Coelho (o carte despre un nimic absolut numit iubire)

2."Descult in lanul de secara"-Z.Stancu ( psihologie personalitatii tradusa fascinant)

3."Enigma Otiliei"-George Calinescu (cred ca am citit-o de vreo 6 ori)

4."Bulion pe canapea"-San Antonio (comedii in stilul inconfundabil a lui San Antonio)

5."Drumet in calea lupilor"- Nicolae Dragos (asasinatul lui Nicolae Iorga)

6."Codul lui Da Vinci" - Dan Brown (nu cred ca mai are nevoie de nicio prezentare)

7."The Black Cat" - Edgar Allan Poe (un roman dincolo de limitele imaginatiei)

8."Der Antichrist" - GHICITI CINE!!! (filosof 1844-1900) fara google!!!

9."Nori peste balcoane" - Sanda Stolojan (jurnal parizian -face referiri la E.M. Cioran)

10.CODUL BUNELOR MANIERE!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@Amurg de Meyer..cea dupa care e si filmul care ruleaza acum pe la cinema..O carte usoara de vacanta..nu e chiar rea dar cam siropoasa pentru gustul meu

azi mi-a venit prin posta de la dol, ma pun sa o citesc sa vad ce e de ea :)

6."Codul lui Da Vinci" - Dan Brown (nu cred ca mai are nevoie de nicio prezentare)

am citit-o si eu acum ceva timp, mi-a placut

Link to comment
Share on other sites

Shogun a citit cineva? m-ar interesa si pe mn ..poate cineva sa faca un rezumat pe scurt fara prea multe spoilere?

O descriere a civilizatiei japoneze medievale :) vauzta prin ochii unui european. E o carte care se merita citita..desi la prima vedere par descurajante cele 2 volume groase cat perna..Uneori se pierde in detaliu Clawell e unul din cei mai buni autori pe aceste teme (din ce am citit eu)

Descurajante? Am citit cartea in '89 (editia aceea scoasa pe hartie igienica :() si-mi doream sa mai aibe doua volume cel putin la fel de groase.

Edited by Beethoven
Link to comment
Share on other sites

Hmm..m-ati convins .. astept sa apara editia in ziarul Adevarul si o citesc..

Eu ca sa citesc o carte trebuie sa arate si copertile,foile si scrisul mai binisor ca sa o citesc..nu suport sa citesc carti din anii 90 ..

Stiu ca defapt continutul conteaza dar totusi :D

Link to comment
Share on other sites

Recomand romanul "Gallows Thief" de Bernard Cornwell. Desi are numai 135 de pagini e interesant. Roman politist, in care Rider Sandman este angajat ca anchetator pentru a afla daca acuzatul Charles Corday, condamnat la moarte prin spanzuratoare, este cel care a comis crima, avand la dispozitie doar 7 zile.

Link to comment
Share on other sites

Amurg - Stephenie Meyer's

Cam toata lumea citeste Twilight. :))

Am citit primele doua volume, Amurg si Luna Noua. Saptamana viitoare am sa cumpar al treilea volum, Eclipsa, si-apoi pauza pana vor traduce Zori de Zi, a patra carte.

In prezent citesc "Un yankeu la curtea regelui Arthur - Mark Twain". (lance, ti-o "dedic" ca tot e vorba despre un soldatel numit launcelot :D) Ideea in sine e ok, dar urasc faptul ca-i scrisa de Mark Twain, geez, ce amalgam de cuvinte "stravechi".

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...