Jump to content
jeki

Recenzie

Recommended Posts

Pentru cei dezamagiti. Pentru cei dezorientati. Pentru cei in cautarea unor repere pentru a continua in aceasta societate romaneasca disfunctionala si bolnava,

Dan Puric - Despre omul frumos

"Poate ca acesti oameni frumosi suntem noi si am uitat. Suntem reeducati astfel incat sa ne blestemam conditia de romani, sa purtam cu umilinta aceasta haina pe care Dumnezeu a dat-o fiecarui neam prin care este un popor aparte. Omul frumos se afla printre noi, el doar trebuie sesizat, recunoscut." (Dan Puric)

Link to comment
Share on other sites

Am reusit in sfarsit sa citesc ceva de Herta Muller (laureata premiului Nobel pentru literatura pe 2009).

Animalul inimii

O carte trista despre zbaterea omului prins in dictatura, despre universul fricii si minciunii in care se traia in Romania comunista. Sentimentele autoarei fata de uratenia care o sugruma si metafora 'animalului inimii' care se chinuie in fiecare individ sunt elementele cele mai puternice ale cartii.

Mi-a lasat un gust amar cartea dar o recomand pentru toti cei care vor sa inteleaga mai mult despre ceea ce am fost si care vor sa caute explicatii pentru felul in care suntem acum.

Link to comment
Share on other sites

Al cincilea as - Rodica Ojog Braşoveanu .

Îmi recomandă şi mie cineva nişte cărţi a căror temă principală să fie misterul? Aş fi zis romane poliţiste însă nu doar ele , ceva fascinant cu foarte multe răsturnări de situaţie , cu persoaje extrem de bine conturate , dramă , haz şi un final incredibil .

Link to comment
Share on other sites

Al cincilea as - Rodica Ojog Braşoveanu .

Îmi recomandă şi mie cineva nişte cărţi a căror temă principală să fie misterul? Aş fi zis romane poliţiste însă nu doar ele , ceva fascinant cu foarte multe răsturnări de situaţie , cu persoaje extrem de bine conturate , dramă , haz şi un final incredibil .

Hai sa incepem cu 2, asa, primele care imi vin in minte:

Numele trandafirului a lui Umberto Eco - care e ceva mai mult decat doar un roman de mister... a fost pentru mine pentru un timp cea mai buna carte citita

si mai recent aparuta Barbati care urasc femeile, prima din seria Millenium a lui Stieg Larsson. Doar pe asta am apucat sa o citesc dar sunt aparute si urmatoarele, Fata care s-a jucat cu focul si Castelul din nori s-a sfaramat(la editura Trei).

Link to comment
Share on other sites

Alchimia dorintei - Tarun Tejpal (aparuta la Nemira)

Pasiune, abandon, erotism halucinant - o poveste de iubire in doua acte, cu India contemporana si vechiul Paris ca toile de fond.

... inca mai rumeg despre ea, e o carte tulburatoare...

Link to comment
Share on other sites

Guest Dunk[sm]

Va recomand Baronul Munchausen de Gottfried August Burger. Este o carte cam veche, dar frumoasa. Am citit-o si mi-a placut.

Link to comment
Share on other sites

Guest deles

Cititi asta: Cum sa-ti pastrezi sanatatea creierului

Jean Carper

Carte asta va va raspunde la multe intrebari despre diferite situatii din viata de zi cu zi.

Creierul ne conduce!

Link to comment
Share on other sites

Norwagian Wood - Haruki Murakami

Read online

Cartea prezinta viata amoroasa a unui tanar (posibil chiar autorul). In ciuda faptului ca Toru Watanabe a avut multe femei sub asternuturi, acesta ramane fidel sentimental doar uneia, Naoko, o adevarata enigma pentru el. Pe parcursul romanului, Toru traieste povesti de iubire ciudate, spectaculoase, romantice si in final, dureroase.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...