Jump to content
Lancelot

Cum reactionati la manele?

Recommended Posts

Ca sa raspund la intrebarea pusa de Lancelot, nu pot sa zic ca nu ma intereseaza prea mult sau ca ma deranjeaza prea mult acest gen muzical. Nu e nimic altceva decat un gen muzical care din punct de vedere comercial este la fel de bine vandut in tara noastra, ca si R&B-ul sau Hip-Hop-ul.

- Dupa ce am ajuns ca in tara noastra sa domine un singur variabil(banii), manelistii nu fac altceva, decat se axeaza pe acest lucru, si bineinteles, le iese extraordinar de bine.

Majoritatea manelelor sunt pentru oameni inculti.

Cine ti-a spus asta :)?

E ca si cum ai spune: Majoritatea muzicii house sunt pentru clubberi inculti, care isi intind parul, isi cumpara haine asemanatoare, si n-au nici un pic de stil in viata lor.

Link to comment
Share on other sites

LOL ce panarama, cum sa spuneti voi ca muzica n-are treaba, sau omul conteaza, sau gusturile nu se discuta...

1.de cate ori te-au alergat tiganii/cocalarii pe strada?

2.de cate ori ai fost privit cu scarba?

3.de cate ori ai fost injurat si s-au aruncat cu pietre dupa tine?

ps: eu imi tin respiratia cand trec pe langa tigani.

niciodata :)) ...ma rog daca tziganii au vreo treaba cu manelele la tine....e clar .. :))

Link to comment
Share on other sites

e CLAR CE? Nu tiganii canta manelele alea atat de 'dulci' amice? Esti orb sau pari orb sau cumva ai vreo alta problema? Sau cumva iti place sa te minti singur cum va mintiti voi de obicei, ai masini, femei, bani, cand tu n-ai ce manca?

Link to comment
Share on other sites

Thade exact la asta s-a ajuns, daca iei apararea cuiva tu spui ca si el face parte...NU-i asa, dar nu mai are rost sa ma repet fiecare intelege ce si cum vrea si nu-si schimba parerea deloc. Eu nu am nimic cu nimeni, daca asculta manele sa asculte ...ce vrei sa-i fac ? sa-i trimit in Egipt ?

Si mentalitatea ca "am masina, am bani, am femei dar n-am ce manca" este la majoritatea romanilor.

Link to comment
Share on other sites

e CLAR CE? Nu tiganii canta manelele alea atat de 'dulci' amice? Esti orb sau pari orb sau cumva ai vreo alta problema? Sau cumva iti place sa te minti singur cum va mintiti voi de obicei, ai masini, femei, bani, cand tu n-ai ce manca?

esti tare :)) nam ce zice ...nam masini ...bani am atat cat sa-mi ajunga sa traiesc decent ...de mancat am ...femei numi trebuie decat 1 numi trebuie mai multe ;)

si vezi k nu te-am jignit ;) ....oricum crezi ce vrei ...si eu am multe parere despre rock-eri dar le tin pt mine nu le fac publice k sa ma dau mare sa ies in evidenta ... k am nus cate zdemii de GB de metalica sau nus ce...

Link to comment
Share on other sites

Referitor la "roackeri" , voi daca sunteti la un botez / o nunta / un banchet , credeti ca toata seara veti asculta rock sau house sau hip-hop , nu , bineinteles fiecare cu gusturile lui , sincer nu zic ca nu e bine o "populară" la un chef :P , sau o manea , daca dai prea mult din cap si esti si beat e clar vei sta toata noaptea in "budă" :P , asa ca nu , numai voi sunteti roackeri , am vazut roackeri la un chef care dansau pe manele si pe populara (nu zic in ce stare erau =)) ) Asa ca nu ascult acasa sau afara "manele" , daca e la o petrecere nu zic ca nu dansez ^_^

Link to comment
Share on other sites

Ascult manele,rock,hip...si toate genurile de muzica kre`mi plac cum suna,nu va inteleg cu discriminarea voastra fata de un gen de muzica ,un chef fara manele nu merge fiti drq seriosi,sau na depinde de persoane,kt de lipsit de viata esti ,cu juma de ochi deschis cu berea in mana si dai din cap :blink:

RaifalM3n    Adaugat acum 49 minute
     am 18 ani "baiete" si da asta fac `ptr ca majoritatea ascultatorilor de manele ` sunt nisthe distrusi ...

chiar ieri stateam in parc cu un amic ` discutam de toate cele`si unu si una trec pe langa noi` desigur ascultand la maxim `manele ..


de parca incearca sa impresioneze pe cineva. 

e vorba de cum se exprima ` cum se asculta si cum se manifesta astia cand asculta manele` 

am mai ziso si o repet ` nu cred ca un trancer ` se manifesta ca un manelar ` in asa fel incat sa devina insuportabil .

nu zic ca nu sunt retardati` si in alte genuri ` da parca la costum si cu replici` de genu" pumnii mei minte nu are" ` astia sunt candidatii ideali . . .

Dc vb de alti fara sa te uiti in oglinda,sa`ti dai seama ce esti defapt =)) ,care`i treaba ta ce face ala sau ala #-o

Dupa cum ziceam nu fac discriminare asc orice...dar knd va vad....ma pufneste rasu sincer.. :blink:

Manele nu asculta doar tiganii :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci :) la chefuri 2 3 manele mai de doamne ajuta merg, in general pe strada cand aud pe careva k are maneaua data in blana (si aia de prost gust gen tot ce se da pe taraf tv) inchid geamu si imi dau si io in blana acolo numai k sa nu il mai aud :) si cam atat k prieteni care asculta manele nu prea mai am au renuntat si ei la ele :)

Link to comment
Share on other sites

ma hai k sunteti tari :)) pe bune de nu .. :))) nu stiu voi cum sunteti ...da mai sunt unii care pe net sunt mari si tari da daca e vorba sa se intalneasca fatza in fatza se da disparut ...sa fim seriosi ... :)) nu am zis de toti aici ..dar sunt destui de astia

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca 95% din vecinii mei cu care ies seara p`afara is manelisti, nu prea am cum sa reactionez. :D Daca ei se apuca sa bage manele pe telefon, ma duc mai incolo. Daca suntem in masina altuia si baga manele, il rog sa schimbe muzica, sau sa o opreasca. In cluburi de manele nu merg iara daca sunt la un chef, nu o sa pot sa ii zic la Dj "frate, nu mai baga manele sa ma distrez si eu", cand restu de 30-40 de oameni danseaza de numa. Atunci ma conformez si stau, nu am ce face.

Acasa nu ascult, in club nu ascult, dar la chef`uri/nunti/botezuri etc, ce ash putea face ?

Link to comment
Share on other sites

Guest MiNT Cu sTiL

Recunosc ca am ascultat manele si inca mai ascult cate una daia de dragoste nu cu " arunc bani si sunt jmecher " .. dar la mine in "pestera" .. niciodata in masina sau pe telefon

.. MINIMALU` m`a lecuit de manele! :D

Link to comment
Share on other sites

imi plac cam vreo 2-3 manele in rest deloc... au niste texte 'de sa moara mama'

in rest nwa si run dmc #-o

@on, nu reactionez in nici un fel ii ignor si daca se nimereste sa ajung la ceva chef nunta botez sau mormantare unde se asculta manele sunt ala plictisit ce se uita din 5 in cinci minute la ceas asteptand sa plec, in timp ce se raceste mancarea servita la eveniment, nu reusesc sa socializez cu nimeni la asemenea evenimente si ma gandesc serios uneori sa imi las balta prietena care alta data canta cu mine la un concert vama veche sau iris si acum bate din palme si se distreaza cu Adi DeNiro sau cum il mai cheama ... la insistentele ei ne certam mereu dupa chefurile astea:

Ea: ce ai avut aseara

Eu: nimic

Ea: hai ma ca nu erai in apele tale, tu deobicei dansezi si vb cu lumea

Eu: nu am avut nimic

Ea: esti suparat pe mine ?

Eu: dezamagit

Ea: de ce ?

si incepe nebunia :sef:

suport destul de bine "conditiile grele" atata vreme cat nu incepe vre-un petrecaret sa ma cheme la BAERAM :crazy:

Link to comment
Share on other sites

Melodia aia ma turbeaza nu o suport deloc :(( cand al vad p soarecu` ala :(( ami vine sa ma arunc

Ot: da, cand esti beat merge ca uns o manea :D

Peace

=)))

Vroiam sa intru cu niste prieteni intr-un club de manele din Bucuresti, sa vedem ce dracu e acolo. Nici macar nu ne-au lasat sa intram, deoarece "nu eram imbracati adecvat pentru acest club SELECT!" =)). Dar cand vedeai ce fel de fufe intrau, ti-ai fi dorit sa fi manelist, trust me. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu prea critic manelistii deoarece toata muzica comerciala are anumite defecte ca si fiecare gen muzical.

Ca si manelist nu as accepta sa ma jigneasca unu care asculta parazitii de exemplu o trupa care injura in asa hal nu cred ca ar avea cat de cat putina cultura , ca si rocker nu as accepta sa zica un manelist de mine ca ma dau cu , capu de toti peretii atata timp cat el cerseste prin videoclipuri etc.

Link to comment
Share on other sites

Referitor la "roackeri" , voi daca sunteti la un botez / o nunta / un banchet , credeti ca toata seara veti asculta rock sau house sau hip-hop , nu , bineinteles fiecare cu gusturile lui , sincer nu zic ca nu e bine o "populară" la un chef :P , sau o manea , daca dai prea mult din cap si esti si beat e clar vei sta toata noaptea in "budă" :P , asa ca nu , numai voi sunteti roackeri , am vazut roackeri la un chef care dansau pe manele si pe populara (nu zic in ce stare erau =)) ) Asa ca nu ascult acasa sau afara "manele" , daca e la o petrecere nu zic ca nu dansez ^_^

ti-as spune sa taci in ****** ***** ca esti ******.. tu la un botez sau la o nunta asculti manele mai? sau rockerii la de astea asculta rock? tu esti dus cu capu` baiete.. intai gandeste-te ce zici.. si da sincer eu la o petrecere ascult populara/ alternativ si rave.. ce e asa de deplasat? sincer mi-ar fi rusine sa ascult dezacordurile tiganilor alora si sa dansez pe ele.. sincer .. rockar care danseaza pe manele nu e rockar.. iti garantez eu.. daca vrei iti arat prieteni de ai mei, noi cand eram beti si la vama asta vara cand eram drogati si in cea mai teribila stare crezi ca ascultam manele? doah.. acum m-am schimbat mult.. nu mai beau, nu mai fumez nu ma mai droghez de mult timp (cam 10-11 luni) si totusi nu ascult manele..

pentru cultura ta.. o manea e o chestie foarte defirita fata de "o populara" (as u use to say).. muzica populara este muzica pur romaneasca, cea care merge cel mai bine la un botez, la o nunta.. dar cand incepi sa spui ca botez/nunta fara manea nu merge e clar ma ce fel de om esti

ps: mortii se scrie cu 2 de i

Ascult manele,rock,hip...si toate genurile de muzica kre`mi plac cum suna,nu va inteleg cu discriminarea voastra fata de un gen de muzica ,un chef fara manele nu merge fiti drq seriosi,sau na depinde de persoane,kt de lipsit de viata esti ,cu juma de ochi deschis cu berea in mana si dai din cap :blink:

fel incat sa devina insuportabil .

pentru tine nu merge ma..

zi tu ca melodia asta nu mere de zbenguiala.. eu iti zic ca aia pentru care o petrecere inseamna sa dai din sunci sunt mai putin lipsiti de viata decat mine..

asculta ma un iris sa vezi ce versuri are, apoi asculta un guta si da-ti seama si singur care e diferenta dintre cele 2 tipologii.. pur si simplu mi-ar fi rusine sa ascult asemenea aberatii pe care le transmit tiganii aia.. si zicea unu ca nu toti manelarii is inculti.. frate sa-ti zic eu o vorba: aia care dau la sapa si pleaca in italia majoritatea asculta manele.. la mine in liceu asa e: eu is privit ca un zapacit.. si nu am o imagine prea pozitiva, insa toti apeleaza la mine, desi am facut multe prostii eu am luat de 2ori consecutiv diploma procopiu.. niciunul dintre cei care sunt considerati inteligentii colegiului, si care merg pe la concursuri nu asculta manele.. si crede-ma ca ii cunosc pe toti si stiu ce zic.. si cu siguranta un om inteligent nu va accepta muzica aia.. iti garantez eu..

stii? eu am multe cu manelarii dar daca as putea sa-i elimin n-as face-o.. si stii de ce? pentru ca avem nevoie de din aia care sa dea la sapa, si care cred ca viata inseamna sa te duci in discoteca, sa iti dai viata pentru o echipa de fotbal, sa scuipi seminte pana-ti pica dintii si sa asculti manele..

orice ati zice manelarii is numai tigani (cel putin interpretii) cu nume de te apuca rasu cand le auzi.. si oricum toti tiganii is manelari.. asa ca shut up plz.. exista un proverb.. "cine se aseamana se aduna.."

respect Burne.. I always will..

also respect Raifal si Thade

edit: sry ca am reactionat asa nasol.. insa daca toti cei din jurul tau sunt asa cum esti si tu nu inseamna ca sunt si altfel de oameni..

Link to comment
Share on other sites

ti-as spune sa taci in ****** ***** ca esti ******.. tu la un botez sau la o nunta asculti manele mai? sau rockerii la de astea asculta rock? tu esti dus cu capu` baiete.. intai gandeste-te ce zici.. si da sincer eu la o petrecere ascult populara/ alternativ si rave.. ce e asa de deplasat? sincer mi-ar fi rusine sa ascult dezacordurile tiganilor alora si sa dansez pe ele.. sincer .. rockar care danseaza pe manele nu e rockar.. iti garantez eu.. daca vrei iti arat prieteni de ai mei, noi cand eram beti si la vama asta vara cand eram drogati si in cea mai teribila stare crezi ca ascultam manele? doah.. acum m-am schimbat mult.. nu mai beau, nu mai fumez nu ma mai droghez de mult timp (cam 10-11 luni) si totusi nu ascult manele..

pentru cultura ta.. o manea e o chestie foarte defirita fata de "o populara" (as u use to say).. muzica populara este muzica pur romaneasca, cea care merge cel mai bine la un botez, la o nunta.. dar cand incepi sa spui ca botez/nunta fara manea nu merge e clar ma ce fel de om esti

ps: mortii se scrie cu 2 de i

pentru tine nu merge ma..

zi tu ca melodia asta nu mere de zbenguiala.. eu iti zic ca aia pentru care o petrecere inseamna sa dai din sunci sunt mai putin lipsiti de viata decat mine..

asculta ma un iris sa vezi ce versuri are, apoi asculta un guta si da-ti seama si singur care e diferenta dintre cele 2 tipologii.. pur si simplu mi-ar fi rusine sa ascult asemenea aberatii pe care le transmit tiganii aia.. si zicea unu ca nu toti manelarii is inculti.. frate sa-ti zic eu o vorba: aia care dau la sapa si pleaca in italia majoritatea asculta manele.. la mine in liceu asa e: eu is privit ca un zapacit.. si nu am o imagine prea pozitiva, insa toti apeleaza la mine, desi am facut multe prostii eu am luat de 2ori consecutiv diploma procopiu.. niciunul dintre cei care sunt considerati inteligentii colegiului, si care merg pe la concursuri nu asculta manele.. si crede-ma ca ii cunosc pe toti si stiu ce zic.. si cu siguranta un om inteligent nu va accepta muzica aia.. iti garantez eu..

stii? eu am multe cu manelarii dar daca as putea sa-i elimin n-as face-o.. si stii de ce? pentru ca avem nevoie de din aia care sa dea la sapa, si care cred ca viata inseamna sa te duci in discoteca, sa iti dai viata pentru o echipa de fotbal, sa scuipi seminte pana-ti pica dintii si sa asculti manele..

orice ati zice manelarii is numai tigani (cel putin interpretii) cu nume de te apuca rasu cand le auzi.. si oricum toti tiganii is manelari.. asa ca shut up plz.. exista un proverb.. "cine se aseamana se aduna.."

respect Burne.. I always will..

also respect Raifal si Thade

edit: sry ca am reactionat asa nasol.. insa daca toti cei din jurul tau sunt asa cum esti si tu nu inseamna ca sunt si altfel de oameni..

1 : la o nunta/botez se asculta si manele/muzica lautareasca

2 : daca tie nu-ti place , altora poate . Nu toti sunt oi . Inceteaza sa-ti impui parerea , nici macar nu o faci cum trebuie.

3 : manelarii in topicul asta nu au sarit cu gura & atacuri . Voi da.(curios)

4 : Burne a stiut cum sa-si redea frumos ideile si parerile , fara a imita vreo gorila . Apropo de asta , asemenea lui am blestemat si eu multe majorate si strangeam din dinti cand imi vedeam consoarta "destrabalandu-se"

5 : chiar nu toti ascultatori de manele sunt inculti . Uite ca tot veni vorba , tu cu toate olimpiadele tale esti mult mai prost decat multi useri de pe forum (si nu numai) care au ascultat manele la ocazii sau nu.

6 : esti comic . Inceteaza sa te mai faci de ras , pe nimeni de aici nu-l intereseaza viata ta privata : imaginea de la scoala , cand borashti tu , sau ce ai fumat ultima oara .... in numele persoanelor neinteresate : nu-ti mai da atata importanta , noua chiar nu ne pasa. 8-|

Link to comment
Share on other sites

5 : chiar nu toti ascultatori de manele sunt inculti . Uite ca tot veni vorba , tu cu toate olimpiadele tale esti mult mai prost decat multi useri de pe forum care au ascultat manele la ocazii sau nu.

6 : esti comic . Inceteaza sa te mai faci de ras , pe nimeni de aici nu-l intereseaza viata ta privata : imaginea de la scoala , cand borashti tu , sau ce ai fumat ultima oara .... in numele persoanelor neinteresate : nu-ti mai da atata importanta , noua chiar nu ne pasa. 8-|

5..wtf !? de cand il faci u prost pe el ???

6..shit...el ti-a dat un exemplu din viata personala

In calitate de rocker...accept manelele la petreceri,dar nu dansez pe ele ,stau in banca mea !...

damn...majoritatea prietenilor mei asculta manele,n`am ce face nu poti judeca un om dupa felul de muzica care il asculta ;)

Link to comment
Share on other sites

imi vine sa-mi trag palme cand ii vad =))

cand il vad pe gutza imbracat ca un rapper... =))

DivinE asculta manele,e fan infocat

Imagine IPB

Lance eu stiam ca nu este voie sa se deschida topicuri despre manele,scuze daca ma insel. :)

Nu ascult manele...dar nu am ce face...le ascult indirect, in taxiuri...la prieteni in masina, etc.

La petreceri merg unele manele :)

Link to comment
Share on other sites

1 : la o nunta/botez se asculta si manele/muzica lautareasca

2 : daca tie nu-ti place , altora poate . Nu toti sunt oi . Inceteaza sa-ti impui parerea , nici macar nu o faci cum trebuie.

3 : manelarii in topicul asta nu au sarit cu gura & atacuri . Voi da.(curios)

4 : Burne a stiut cum sa-si redea frumos ideile si parerile , fara a imita vreo gorila . Apropo de asta , asemenea lui am blestemat si eu multe majorate si strangeam din dinti cand imi vedeam consoarta "destrabalandu-se"

5 : chiar nu toti ascultatori de manele sunt inculti . Uite ca tot veni vorba , tu cu toate olimpiadele tale esti mult mai prost decat multi useri de pe forum (si nu numai) care au ascultat manele la ocazii sau nu.

6 : esti comic . Inceteaza sa te mai faci de ras , pe nimeni de aici nu-l intereseaza viata ta privata : imaginea de la scoala , cand borashti tu , sau ce ai fumat ultima oara .... in numele persoanelor neinteresate : nu-ti mai da atata importanta , noua chiar nu ne pasa. 29.gif

Mare om esti :D

Degeaba incerci sa le explici, ca ei tot pe a lor o tin ;)

Link to comment
Share on other sites

5..wtf !? de cand il faci u prost pe el ???

6..shit...el ti-a dat un exemplu din viata personala

In calitate de rocker...accept manelele la petreceri,dar nu dansez pe ele ,stau in banca mea !...

damn...majoritatea prietenilor mei asculta manele,n`am ce face nu poti judeca un om dupa felul de muzica care il asculta ;)

5. Nu l-am facut eu . Si nici el nu cred ca ar infirma asta.

6. Nu este primul in topicul asta , si nu e primul topic in care face asta ....

In calitatea ta de rocker si de om onorabil cu o coloana vertebrala care face afirmati inteligente pe forum gen : " nu judeca un om dupa ce muzica asculta" , cum poti sa susti sau sa mergi in paralel cu parerile lui SilentR ? (e doar un exemplu , fiindca nu este el singurul tarzan)

Link to comment
Share on other sites

1 : la o nunta/botez se asculta si manele/muzica lautareasca

2 : daca tie nu-ti place , altora poate . Nu toti sunt oi . Inceteaza sa-ti impui parerea , nici macar nu o faci cum trebuie.

3 : manelarii in topicul asta nu au sarit cu gura & atacuri . Voi da.(curios)

4 : Burne a stiut cum sa-si redea frumos ideile si parerile , fara a imita vreo gorila . Apropo de asta , asemenea lui am blestemat si eu multe majorate si strangeam din dinti cand imi vedeam consoarta "destrabalandu-se"

5 : chiar nu toti ascultatori de manele sunt inculti . Uite ca tot veni vorba , tu cu toate olimpiadele tale esti mult mai prost decat multi useri de pe forum (si nu numai) care au ascultat manele la ocazii sau nu.

6 : esti comic . Inceteaza sa te mai faci de ras , pe nimeni de aici nu-l intereseaza viata ta privata : imaginea de la scoala , cand borashti tu , sau ce ai fumat ultima oara .... in numele persoanelor neinteresate : nu-ti mai da atata importanta , noua chiar nu ne pasa. 8-|

In mare parte de-acord cu tine. Ma bucur ca mai exista persoane cu ceva in cap prin sectiunile astea. :)

@SilenR, calm down, sa nu se sparga vreo vena, dam dracu de alte belele. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt un fan al manelelor,ascult doar cand nu depinde de mine acest lucru :D (la o nunta,botez,intr'un taxi etc.),nu ma deranjeaza cei carora le plac manelele asa cum nu ma deranjeaza cei care asculta rock(spun asta deoarece vad ca s'a pornit un razboi intre simpatizantii rockului si simpatizantii manelelor).Daca ar fi sa'mi exprim o parere sincera atunci trebuie sa spun ca rockerii sunt de obicei "extremisti".Cine asculta alt gen de muzica este prost,incult,tigan s.a.m.d

@SlenR :tu vrei sa ne "convertesti " pe toti??ti'ai exprimat parerea,nu'ti era de ajuns?trebuie sa jignesti alti useri ?chiar trebuie sa fie toata lumea de acord cu tine?fii mai calm,nu impresionezi pe nimeni cu posturile tale

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...