Jump to content
Lancelot

Cum reactionati la manele?

Recommended Posts

Cum reactionati..cand intrati in contact cu muzica asta culta? La o petrecere sau pe strada..sau cand va pune un prieten in masina un Guta belea?:))

Desi s-a mai dus moda lor..inca se aud pe la toate colturile..si am tendinta sa reactionez urat eu unul :)

Link to comment
Share on other sites

imi vine sa-mi trag palme cand ii vad =))

cand il vad pe gutza imbracat ca un rapper... =))

DivinE asculta manele,e fan infocat

Imagine IPB

Lance eu stiam ca nu este voie sa se deschida topicuri despre manele,scuze daca ma insel. :)

Link to comment
Share on other sites

imi plac cam vreo 2-3 manele in rest deloc... au niste texte 'de sa moara mama'

nu-mi plac , mai vad ciobarleti cu Dacie uzata cu porbagaju lasat pana-n pamant cu cercel in ureche si urla manea valeu doamne si pe spatele tricoului scrie ori puma , ori adibas , nu adidas .

cand vad astfel de creaturi , valeu Doamne

Link to comment
Share on other sites

Cum reactionati..cand intrati in contact cu muzica asta culta? La o petrecere sau pe strada..sau cand va pune un prieten in masina un Guta belea?:))

Desi s-a mai dus moda lor..inca se aud pe la toate colturile..si am tendinta sa reactionez urat eu unul :)

urat adica cum?

eu personal intru in conflict cu manelarii ori ca-s eu prost si imi bat joc de ei, ori ca is ei prosti si se iau de mine ca am parul lung.. cand aud manele si sunt cu prietenii de obicei le zic sa dea mai incet si is tupeist.. cand is cu prietena ignor.. oricum manele: prostitutie mentala.. manelari=cretini.. nu am sa pot suporta asa ceva, in cel mai rau caz doar tolera..

la `chefuri` ascult un metal din ala gen foo fighters..

Link to comment
Share on other sites

La petreceri le accept ...

Detest insa sa le aud in autobuze/tramvaie :(

Oricum vremea manelelor e cam trecuta si sper sa treaca definitiv in 2, 3 ani ...

Asa si aici :)

Cand va aud pe uni ca detestati manelele, ca nu ascultati orice ar fi #-o , rad de ma prapadesc :))

Cand va duceti la chefuri, va imbatati si ascultati manele, ba chiar dansati pe ele, asta ce inseamna ?

Link to comment
Share on other sites

la petreceri ascult

sincer asia vrea sa ii urc pe toti in copaci...

depinde

ma uit la fata lui si la cum arata.. si dak chiar is nervos fac urat ..

dar dak e ala cu lant de aur de 8194812938913 kg la gat si cu inca 20 dupa el

trec si ignor

:))

Link to comment
Share on other sites

Ca sa va raspund: in forumul "Muzica" sunt interzise thread-urile de manele, nu si aici. Defapt, nu vorbim de o melodie anume sau stiu ce, ci de reactia la manele.

Si ontopic, cum a spus si MiTzA.MzQ, nu-mi spuneti ca la o petrecere ascultati numai house ore in sir, dati din cap pe metal toata noaptea (bine mai sunt si exceptii) sau stiu ce, ca nu va cred! Nici eu nu sunt fan manele, nu-mi place sa le aud cand sunt acasa sau stiu pe unde, dar la o petrecere mai merge una la 10 melodii, sa zicem (am dat un exemplu).

SilenR, asa cum tu spui despre ei ca nu stiu ce si nu stiu cum, asa si ei zic de tine ca arati nu stiu cum cu parul lung, etc. E clar ca gusturile nu se discuta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dam in cap ca asculta manele sau ca sunt rockeri sau mai stiu ce. Lasati prostiile si fiti realisti.

Link to comment
Share on other sites

Well, lucrurile stau astfel, cum sunt spuse de anumite personaje de mai sus sau din viata reala:

"ascult orice in afara de rock D-ALA..."<rock D-ALA=ceva mai heavy pt ei cred> -> COCALARI

"ascult orice in afara de manele, nu le suport!";"dar rock?";"aaaaa da, dar linkin park... nu rock D-ALA" -> COCALARI

"nu ascult manele, doar la petreceri, acolo ce vrei sa ascult?" -> COCALARI

"nu-mi plac manelele dar cand ma imbat nu mai conteaza" -> COCALARI

acum sa fiu mai on-topic:

nu ascult, nu voi asculta, nu am ascultat, detest.

Link to comment
Share on other sites

Asa si aici :)

Cand va aud pe uni ca detestati manelele, ca nu ascultati orice ar fi #-o , rad de ma prapadesc :))

Cand va duceti la chefuri, va imbatati si ascultati manele, ba chiar dansati pe ele, asta ce inseamna ?

sa mori tu :blink: sa vii la un `chef` cu mine sa vezi ca numai manele se asculta.. cand incep sa dau din cap la un `hit` de-a lu` Gutza nu ma mai opresc =)) .. eu la chefuri ascult muzica in genul `foo fighters- the pretender`..dar bine mai merge si un alternativ, un voltaj.. apoi o populara^^.. dar in niciun caz manele..

"Cand va aud pe uni ca detestati manelele, ca nu ascultati orice ar fi #-o , rad de ma prapadesc"

si eu rad cand spuneti ca nu asculti rock deloc.. ca e porcarie.. si nu cred ca stiu 1 care sa zica faptul ca nirvana- smells like teen spirits, sau metalica- unforgiven sau metalica - nothing else matters nu sunt piese super bestiale.. eu insa nu ascult absolut nicio manea.. si in principal nu o fac pentru ca nu-mi place asa ceva.. pur si simplu nu suport..

edit:

"SilenR, asa cum tu spui despre ei ca nu stiu ce si nu stiu cum, asa si ei zic de tine ca arati nu stiu cum cu parul lung, etc. E clar ca gusturile nu se discuta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dam in cap ca asculta manele sau ca sunt rockeri sau mai stiu ce. Lasati prostiile si fiti realisti."

iceman asta e realitatea mea.. daca nu ar da manelele la maxim eu i-as tolera.. dar asa ca se iau si de mine.. sigur ca ma iau si eu de ei.. niciodata pe strada nu mi-a zis un rockar despre prietena mea: "ce p**** buna".. insa cam toti manelarii fac asa.. deci zi si tu cum ii pot suporta? cum sa nu imi dau in cap cu ei?

dupa cum a spus si thade.. "nu ascult, nu voi asculta, nu am ascultat, detest".. manele si tot ce tine de= prost gust..

Link to comment
Share on other sites

Right Ice, parerea mea e ca "nu se numeste petrecere daca nu se baga cel putin 1 manea". In fine, fiecare cum vrea. Personal, maneaua mi se pare un gen de muzica ca oricare altul, eu daca nu ascult rock, inseamna ca ar trebui sa reactionez urat la rockeristi ? Nu am negat niciodata ca nu ascult in veci manele, nu vreau sa aud de el, dar nici nu le agreez asa mult.

Link to comment
Share on other sites

sa mori tu :blink: sa vii la un `chef` cu mine sa vezi ca numai manele se asculta.. cand incep sa dau din cap la un `hit` de-a lu` Gutza nu ma mai opresc =)) .. eu la chefuri ascult muzica in genul `foo fighters- the pretender`..dar bine mai merge si un alternativ, un voltaj.. apoi o populara^^.. dar in niciun caz manele..

"Cand va aud pe uni ca detestati manelele, ca nu ascultati orice ar fi #-o , rad de ma prapadesc"

si eu rad cand spuneti ca nu asculti rock deloc.. ca e porcarie.. si nu cred ca stiu 1 care sa zica faptul ca nirvana- smells like teen spirits, sau metalica- unforgiven sau metalica - nothing else matters nu sunt piese super bestiale.. eu insa nu ascult absolut nicio manea.. si in principal nu o fac pentru ca nu-mi place asa ceva.. pur si simplu nu suport..

edit:

"SilenR, asa cum tu spui despre ei ca nu stiu ce si nu stiu cum, asa si ei zic de tine ca arati nu stiu cum cu parul lung, etc. E clar ca gusturile nu se discuta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa le dam in cap ca asculta manele sau ca sunt rockeri sau mai stiu ce. Lasati prostiile si fiti realisti."

iceman asta e realitatea mea.. daca nu ar da manelele la maxim eu i-as tolera.. dar asa ca se iau si de mine.. sigur ca ma iau si eu de ei.. niciodata pe strada nu mi-a zis un rockar despre prietena mea: "ce p**** buna".. insa cam toti manelarii fac asa.. deci zi si tu cum ii pot suporta? cum sa nu imi dau in cap cu ei?

dupa cum a spus si thade.. "nu ascult, nu voi asculta, nu am ascultat, detest".. manele si tot ce tine de= prost gust..

Eu am zis doar , ca nu cred ca atunci cand esti la un chef, cand esti beat, si se baga o manea, 2 3 5141031 , nu dansezi pe ea, sau nu o asculti :|

Nu cred ca iesi afar, sa fim sincer, vrei doar sa dai impresia.

Ia citeste tu mai bine , unde am zis ca nu ascult rock ?

Controleaza ti limbaju, oke ?

Link to comment
Share on other sites

Oameni buni stati putin :)) ... incurcati lucrurile ... Normal ca la o petrecere unde se strang NUMAI roCari nu o sa auzi o manea! / sau sa spun altfel - un roCar nu se va duce la o petrecere unde stie ca se vor asculta manele.

Cand zici ca la petreceri ACCEPTI manele, nu inseamna ca se asculta NUMAI manele !

Desi nu am nici o manea in playlist, daca ma duc la un chef prefer o manea in detrimentul unei piese rock - dc? - pt ca niciodata nu am inteles niciodata cum dansezi pe o melodie rock; // am un prieten care mi-a povestit cum dansau 2 roCari: era unu la o masa, celalta la alta masa; la care unu zice hai sa dansam : incep amandoi sa dea din cap ca nebunii, si asta a fost dansul ... //

"ascult orice in afara de manele, nu le suport!";"dar rock?";"aaaaa da, dar linkin park... nu rock D-ALA" -> COCALARI
- daca saracu asculta Morandi, cum vrei sa asculte rock D-ALA ?

Oricum roCarii nu o sa intelegea niciodata manelele, asa cum nici manelistii nu o sa inteleaga rockul ... Si totusi aici nu este vorba despre manelisti sau roCari ...

Link to comment
Share on other sites

La petreceri nu ma duc daca sunt manele sau ma duc dar stau cat mai departe :))iar pe strada evit mereu maneau

NU voi intelege niciodata ce vad uni la manele

1.Au o voce de se sparg termopanele cand o auzi

2.Nau nici un pic de cultura

3.Canta despre acelasi lucru mereu ca au bani femei,ca a fost parasit de iubita bla bla bla ...cum de nu sa plictisit lumea sa auda aceleasi lucruri mereu ,mereu si mereu

NU cred ca maneau e un gen de muzica e doar o MARE PROSTIE....face tara de ras :banghead::banghead:

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea detesta manelele. Nimeni nu are nici macar o singura manea pe calculator..sa fim seriosi, daca a postat cineva cu un "rang" mai mare inainte (cazul de fata Lancelot, care a si facut thread-ul) de acu toti ..."noi detestam manelele" . Cum am mai zis si o repet, nu conteaza despre ce se vorbeste in ele, atata timp cat cineva CANTA, tot vor fi un alt gen de muzica.

Acu sa nu credeti ca o fi eu mare manelist, pentru ca nu-s...nu ma dau in vant dupa ele, dar ma enerveaza ca toata lumea se ia dupa un user mai vechi sau care are un userbar dedesubt, ca na ...are prioritate si daca zicem ce zice si el suntem vazuti altfel pe forum. Uite ca eu nu-s asa, nu-s antimanele sau anti altceva, fiecare cu ce-i place, gusturile nu se discuta.

Ca veni vorba de cultura, sunt MULT mai multi politiceni care habar n-au sa vorbeasca si tot manelistii is de vina ?

Vocea, o intrebare, are cineva voce frumoasa in ziua de azi ...in afara de cativa, care sunt raritati ...toata lumea face playback.

Asa a fost intodeauna si asa va ramane, la romani este efectul de turma...I rest my case.

Link to comment
Share on other sites

Eu ma refeream ca nu am asa ceva in calculator,in casa sau mai stiu eu pe unde.La o petrecere,da le accepti.Dar cand ii vezi pe toti cu maneaua pe telefon,telefonul in buzunar,de nici nu stiu sa vorbeasca si cu o imbracaminte de ....Muzica e buna de la ele,dar versurile lasa de dorit.In manele este vorba doar despre bani,femei,si ca se crede nu stiu care "boss"(cred ca nici nu stiu ce inseamna).Si atunci cand canta,aceea voce este a lor?

De multe ori stau si ma amuz de versurile pe care le fac,cum era copilul acela mic,de canta ca o sa moara de dorul ei,sau mai stiu eu ce.Era ceva mai vechi, =)) cand la un moment dat,zice cineva : "pt Susanu,cel mai adevarat rapper" =)).Pacat de fetele acelea care apar prin videoclipurile lor.Thade :wub:, a zis-o cel mai bine.

Link to comment
Share on other sites

Toata lumea detesta manelele. Nimeni nu are nici macar o singura manea pe calculator..sa fim seriosi, daca a postat cineva cu un "rang" mai mare inainte (cazul de fata Lancelot, care a si facut thread-ul) de acu toti ..."noi detestam manelele" .

vrei playlist-ul meu sa-ti bag pe gat 40ksongs si 300gb de metal sa realizezi ca nu am glumit cand am spus "detest manelele"?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...