Jump to content
Lancelot

Cum reactionati la manele?

Recommended Posts

Thade nu am zis de tine, dar in general...stiu o mica parte din tine, doar din thread-urile forumului ..ce-am citit eu...ziceam de restul, sunt cativa care nu au nici o manea pe calculator.

Link to comment
Share on other sites

ma thade daca asa au ajuns sa creada ca petrecere fara manele nu exista ce vrei?

"Oricum roCarii nu o sa intelegea niciodata manelele, asa cum nici manelistii nu o sa inteleaga rockul"

1. de ce ai scris asa?

2. te contrazic: manelarii nu inteleg rock-ul ca is cretini, iar manelele nu sunt intelese de nimeni ca is niste zgomote si doar atat (cum ati zis voi: muzica de betie..) .. si totusi parca tot mai bine-ar merge-un cargo cand esti beat.. nu stiu ce sa zic.. dar sa vad daca mai am conversatia cu un manelar caruia i-am dat soad- chop soey si i-am zis ca e manea in stil armean si m-a crezut.. si culmea: a zis ca-i place.. si cand i-am dat linkul pe youtube si a vazut ca defapt e system of a down.. a zis ca glumea.. eu tot aia consider: aia care asculta manele (la petreceri, acasa.. oriunde..) in manelari.. eu iti zic cu siguranta ca nu am absolut nicio manea prin casa si nu ascult asa ceva, nu pentru ca cei care canta asa ceva is niste cretini, ci pentru ca nu au niciun mesaj, nu au niciun ritm.. nu au nimic.. pur si simplu detesc asa ceva..

si va zic eu.. decat sa dati din sorici si din sunci o noapte pe manele mai bine sariti si dati din cap 5ore pe un alternativ calumea..

oricum cand am auzit

"Toata lumea detesta manelele. Nimeni nu are nici macar o singura manea pe calculator..sa fim seriosi"

du-te la o petrecere de oameni care se respecta si vorbeste dupa.. si ca tot ziceai tu de efectul de turma.. eu zic ca voi ascultati manele la `chefuri` doar pentru ca e un trend.. si folositi cuvantul `chef` si `bairam`(habar nu ai ce inseamna defapt) si va duceti prin discoteci tot pentru ca e un trend.. asta e efectul de turma..

eu prefer sa ma duc la munte cu prietenii.. sa ma duc in camping..sa ma duc la padure.. prefer sa inchiriez o sala de petreceri si sa fiu vomit acolo decat sa distrug casa unui prieten si sa deranjez vecinii.. sincer chiar prefer sa fiu altfel.. chiar daca fac multe prostii.. de multe ori ma bat.. iau si bataie.. dar nu is ca ceilalti.. si nu moda, simplul cuvant "trend" imi guverneaza viata, ci eu..

edit: "deci yo nu ascult manele,cand aud manele ma indepartez,dar cel mai mult imi plc cum reactioneaza un amic care e dj pune parazitii si mareste pasu"

=)) =)) =)) si eu pun iron maiden si astept sa se ia de mine =))

Link to comment
Share on other sites

Guest Anka_88

Am cam devenit imuna la manele pt k multi prieteni de ai mei asculta ...da ce pot sa fac..gusturile nu se discuta si in plus fiecare askulta ce vrea.. am ales ignoranta fiindca prietenii nu ii alegi in functie de ce muzik asculta, parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Eram si sigur ca asa o sa se ajunga, nici nu stiu de ce am postat ...

1. Nici eu nu petrec noptile prin discoteci pentru ca nu-mi plac, la fel ca si tie ...si eu prefer mai bine sa merg la munte/mare sau in alt oras.

2. Nu trebuie sa zici "voi" deoarece consider ca nu ma incadrez in grupul persoanelor care asculta manele.

3. "Efectul de turma" era doar pentru forum, nu am zis nimic de viata de zi cu zi, ci doar de userii care posteaza pe forum, la un thread avand ca exemplu un user mai "special".

4. Spuneai de petreceri, fiecare grup de persoane asculta un tip de muzica (unii rock, unii manele, unii house s.a.) asa ca "gusturile nu se discuta" ...pentru tine poate petrecerea unde se asculta rock este ceva normal si de bun simt, o petrecere obisnuita ...dar pentru altii poate petrecerea unde se asculta house e cea "normala".

5. Ritmul, versurile..nu inteleg de ce te legi de ele, cum am zis si la punctul 4, zic si aici ...pt mine rock este un gen de muzica in care artistii tipa incontinuu, se imbraca numai in culori inchise si sar in sus si'n jos (a fost un exemplu).

Nu inteleg de ce ai amestecat si vomitatul, betia printre ce am scris eu, dar sincer nu ma intereseaza..este parerea ta si o respect. Fiecare crede ce vrea.

Si inca ceva, acu fiecare lumea critica anumite persoane pentru ca asculta anumite melodii...pentru ce ? Daca nu-ti place, vezi-ti de viata ta..tu nu ai o parere buna despre manele, eu nu am o parere buna despre rock si cred ca nu-s singurul (la fel, este un exemplu sa te fac sa intelegi)

Link to comment
Share on other sites

dar vezi? tu zici despre rock ca e "muzica in care artistii tipa in continuu".. dar habar nu ai defapt.. rock-ul cuprinde multe stiluri (pe care le poti asculta cu diferite ocazii).. manele nu au nimic.. doar niste versuri ilogice despre bani, `gagici`, dusmani =)) .. dar stii? voi ziceti despre rock pentru ca ne vedeti niste drogati si deplasati.. dar nu va vedeti pe voi (si bine nu te-am inclus pe tine)

si sincer si eu te respect m4x, desi nu pare si gata termin..

Reactionez bine, imi plac manelele.

Cat despre restu ce e ??vii rusine sa zicetzi k va plac manelele? ......

Btw, vreau sa'l vad si pe ala care zice'a k ii scuipa in fatza

Falsilor..."

cand ne intalnim?

Link to comment
Share on other sites

dar vezi? tu zici despre rock ca e "muzica in care artistii tipa in continuu".. dar habar nu ai defapt.. rock-ul cuprinde multe stiluri (pe care le poti asculta cu diferite ocazii).. manele nu au nimic.. doar niste versuri ilogice despre bani, `gagici`, dusmani =)) .. dar stii? voi ziceti despre rock pentru ca ne vedeti niste drogati si deplasati.. dar nu va vedeti pe voi (si bine nu te-am inclus pe tine)

si sincer si eu te respect m4x, desi nu pare si gata termin..

cand ne intalnim?

:)) knd vrei jmchere :) btw is din oradea

Link to comment
Share on other sites

vrei playlist-ul meu sa-ti bag pe gat 40ksongs si 300gb de metal sa realizezi ca nu am glumit cand am spus "detest manelele"?

Moamaaaa ce tare esti =)) :lol: iti dai seama cate melodii proaste ai in aia 300 Gb ? ingrijarator :-j .

Numai lume buna pe aici din cate se pare . Curios ca voi , alde tarzan (astia anti-manele) , va bateti cu pumni in piept ca aveti playlisturi de 50k rock , plete balaie .... :gives: . Un om va cere parerea si voi va declarati "jupani" , "stapani" sau mari "jmenari" si regi peste cocalari. Hai ca va-ti facut de ras in comentariile voastre. (barem Thade tocmai ne-a declarat , cu mare scarba , ca traieste in sanul unei familii de cocalari)

Am fost la multe petreceri unde se ascultau si manele ... galagie din pricina asta am facut de putine ori ... in restul situatiilor ori mi-am vazut de alta ocupatie ori m-am adaptat cum am putut. (un pahar in plus , sau cateva dansuri mai selective in functie de ce-i placea inimii pe moment).

Link to comment
Share on other sites

SilenR a fost doar un exemplu si sa-ti zic si de ce, mai multa lume vede in persoanele care asculta rock altceva decat is in realitate pt ca rock-ul este un gen mai zgomotos, mai altfel (nu stiu cum sa iti explic). Chiar daca nu-mi place nici mie, nu am zis nimic despre acele persoane. Fiecare asculta/face/vede ce vrea, nu am nimic impotriva, dar nu-mi place sa aud ca X si Y asculta manele, is niste inculti si nu mai stiu ce. Daca vreau ascult Beethoven, Mozart si alte simfonii ...atunci ai sa zici altceva..ca doar si melodiile astea nu prea sunt apreciate.

Gata, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, fiecare crede ce vrea dar mi se pare un gest penibil sa postezi despre anumite persoane care vor sa asculte un anumit tip de muzica.

Nopate buna, a fost parerea mea despre persoanele care asculta manele/rock sau altceva. Daca am suparat pe cineva cu ceva, imi cer scuze.

Link to comment
Share on other sites

k bine zice m4x .... am citit cam tot de pe aici si chiar mam amuzat :))

pot sa pun pariu k UNII NU TOTI (sa nu va aud k ziceti k mam luat de unu anume) daca as merge sa vad ce au prin calculator as gasi si manele .... parerea mea

si mai zicea cineva "injuraturi si o flegma bine plasata" sau ceva de genu.. .cati ani ai baiete ? :) lumea se mai maturizeaza la un moment dat ... ce treaba ai u cu ala sal injuri ..pt k lui ii plac manelele? ...daca ar veni unu si tear injura pt k nu ai place hanoracu tau sau nus ce ... ti sar parea normal? 8-|

sa zic si de mn acu ..nu le detest total ... la petreceri merg ..parerea mea k la o petrecere trebuie mai multe tipuri de muzica ..chiar si populara ;)

si cam atat la petreceri...si cateva melodii care le am si eu in PC

m4x zicea ceva de rock ....nici eu nu prea al inteleg... imi place melodia aia Linking Park - Numb ...si mai ascult Cargo ..in rest nu prea le suport ...

Link to comment
Share on other sites

Well, unele ma amuza tare, gen maneaua aluia mic, cu made in romania. :D

Melodia aia ma turbeaza nu o suport deloc :(( cand al vad p soarecu` ala :(( ami vine sa ma arunc

Ot: da, cand esti beat merge ca uns o manea :D

Peace

Link to comment
Share on other sites

Imi plac manenele , dar nu cele tiganesti sau exagerate . Un exemplu de o manea care merita ascultata , nu dansata sau mai stiu eu ce http://www.youtube.com/watch?v=cgdnyhPPP-U...feature=related . Just listen and after talk , nu mai fiti asa rautaciosi , daca incep si eu acuma sa zic ca nu imi plac emo's , rockeri houseri sau mai stiu eu ce si voi v-ati supara la fel ca manelistii , parca ati fi rasisti.

Nu am nimic impotriva nimanui a fost doar un exemplu , fiecare are dreptul sa asculte ce vrea inima lui , nimeni nu poate obliga pe cineva sa nu asculte manele sau mai stiu eu ce stil de muzica , asa ca incetati cu exagerarile.

Le : acum 1 luna sau 2 a fost un topic despre baietii emo , mi se pare ca inca mai e pe aici dar nu am timp sa il caut , cand s-a inceput sa vorbeasca despre ei .. imediat toti ati sarit cu gura si ati inceput sa faceti scandal si alea alea , asa ca incetati.

Edited by ShB
Link to comment
Share on other sites

urasc manelele din cauza oamenilor care le asculta (majoritatea), eu nu incep sa ii injur sau sa ma leg de ei...dar cand aud ca baga pe telefon manele ma enervez la culme...se pare ca multi nu stiu ca s-au inventat castile...

cand merg in public am la mine mp3 playerul si ascult rock si nu ii aud pe manelari...

acum cateva zile eram in tramvai si or bagat 2 manele...neavand la mine mp3 playerul, am cerut de la un coleg telefonul si am bagat AC/DC - Highway to hell, minune ....or inchis telefonul aia si l-am inchis si eu... si nu s-or luat de noi....se poate rezolva usor situatiile de genu :beer:

si cei care spun ca nu asculta rock pentru ca li se pare a fi un gen muzical cu urlete....va inselati....exista foarte multe subgenuri de rock dintre care sigur va place una

Link to comment
Share on other sites

Haideti ca sunteti amuzanti, acu dupa cateva "certuri" si-au mai schimbat parerea =)) . In fine, lasand asta la o parte vad ca o tineti tot asa "manelistii sunt inculti". OK, nu am vrut sa aduc la discutie, dar vad ca degeaba ...frate-meu are 19 ani, invata la un liceu bun ...e a 12-a si din clasa I a fost cel mai bun din clasa lui, sem trecut a terminat cu 9.50 ...este elev model, vrea la o facultate buna ..etc. Nimic rau in asta, dar asculta manele si numai manele ...mai rar asculta si altceva, ii plac dar NU E INCULT dupa cum am zis, asa ca nu amestecati prostia cu maneaua. Nici eu nu suport sa aud in mijloacele de transport in comun manele, dar asta-i Romania (nu doar manelestii ci toti romanii is asa) asa ca nu va legati numai de ei.

Link to comment
Share on other sites

LOL ce panarama, cum sa spuneti voi ca muzica n-are treaba, sau omul conteaza, sau gusturile nu se discuta...

1.de cate ori te-au alergat tiganii/cocalarii pe strada?

2.de cate ori ai fost privit cu scarba?

3.de cate ori ai fost injurat si s-au aruncat cu pietre dupa tine?

ps: eu imi tin respiratia cand trec pe langa tigani.

Link to comment
Share on other sites

Thade intelege, NU ascult manele, am explicat mai sus de ce tot postez. Apropo daca si tiganii cresc intr-un mediu prielnic, crezi ca ar mai bate/fura ? NU...daca te duci intr-o "mahala" si vezi ce greu traiesc ei...fura ca sa traiasca de pe o zi pe alta, dar in fine ...IAR ai sa intelegi ca tin si cu tiganii...iar e gresit, NU.

De ce amesteci maneaua cu tiganii, DA asculta ...dar asta nu are nici o treaba, ci doar CUM TRAIESC ei ...asta conteaza

Gata ultimul post aici.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu ti-am zis tie nimic... nush de ce mi te-ai adresat mie... dar in fine, p-aia care fura, VOI ii ascultati. Hahahah imi aduc aminte ca era unu printr-o discoteca si se inchina si-i multumea lu' d'zeu ca i-a bagat maneaua, te pisa plansu' cand ii vezi =))

Link to comment
Share on other sites

am 18 ani "baiete" si da asta fac `ptr ca majoritatea ascultatorilor de manele ` sunt nisthe distrusi ...

chiar ieri stateam in parc cu un amic ` discutam de toate cele`si unu si una trec pe langa noi` desigur ascultand la maxim `manele ..

de parca incearca sa impresioneze pe cineva.

e vorba de cum se exprima ` cum se asculta si cum se manifesta astia cand asculta manele`

am mai ziso si o repet ` nu cred ca un trancer ` se manifesta ca un manelar ` in asa fel incat sa devina insuportabil .

nu zic ca nu sunt retardati` si in alte genuri ` da parca la costum si cu replici` de genu" pumnii mei minte nu are" ` astia sunt candidatii ideali . . .

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...