Jump to content
Lancelot

Cum reactionati la manele?

Recommended Posts

era vorba de manele, nu de house.

Nush cum venise vorba intr-o ora de istorie, anu trecut, despre house, la care o colega ( care asculta numai rock) a zis ca muzica house este varianta mai avansata a manelelor #-o

Link to comment
Share on other sites

Incep sa tremur,fac spume la gura si sparg boxele lu' ala la care canta manelele mancati-as :crazy:

Acum ca sa fiu on topic,de cele mai multe ori incerc sa ignor manelele iar daca sunt acasa sau pe strada cu castile in urechi dau muzica mai tare sa nu le mai aud.

Link to comment
Share on other sites

Guest Kamikaze

cand sunt beat nici nu-mi dau seama ce ascult, m-au si filmat o data cand fredonam o manea... :rofl1:

cat despre reactionat, nu stiu ce sa zic, urat nu reactionez, prefer sa nu bag in seama.

Link to comment
Share on other sites

era vorba de manele, nu de house.

daca e vb de manele , dc se vorbeste mai mult de rock ?si se fac diferente intre genuri?ca nu-i manea vs rock, e cum reactionezi la menele,a zis unu o data de haus , si gata sari repede,toti zic de ce asculta ei la petreceri ,si ce muzica merge mai bine (rock sau manea) total offtopic

on : nu reactionez..

Link to comment
Share on other sites

amuzant si gata de a fi inchis ptr spam :)

@ Creator..ma refeream in principal la cei care se manifesta ca ultimii tarani scapati dintr-un laborator de clonare a prostiei ..cei care merg cu maneaua la maxim la telefon sau in masina si la cei care imbraca treningul reabouk si ies prin oras cate 10 sau 12 si se iau de pustii care se dau cu skate-ul

Si chiar cu toate calitatile tale descrise acolo..imi e greu sa cred ca am avea atatea in comun.. :)

Link to comment
Share on other sites

eu unul nu reactionez nicicum la manelisti si nici la rockeri .. detesc emo-istii :ceuameni: (fiecaru cu gusturiile lui )

cateodata ... la chefuri mai ales cand aud manele nu-i problema atata timp cat nu e guta ;)

Link to comment
Share on other sites

Ce reactie sa ai la manele? Nu sunt echivalentul muzical al kryptonitei, asa ca haideti sa ne calmam. Fac parte din cultura societatii noastre si este imposibil sa le facem sa dispara. Din punctul meu de vedere, si minimal-ul ar trebui eradicat. Ei, si? Oricum asta nu se va intampla.

Cel mai intelept e sa ignori si, din cand in cand, sa-l mai bati pe cate unul care asculta manele cu volumul la maxim in autobuz.

Link to comment
Share on other sites

Dau cu capu de pereti :)) LoL

Sincer nush , poate daca nu ar fi asa multi care sa se intreaca in bani si inimi crepate in patru as mai asculta cate una din an in paste , dar asa ..

Wtf .. anyway topic de spam :))

Link to comment
Share on other sites

Eu chiar sunt anti manele. Unii se ascund cand isi dau seama ca is inculti si spun ca nu asculta.

Reactia: Ori o iau la fuga daca sunt mai multi si mai buni, ori ma iau de ei daca is mai putini :D

Link to comment
Share on other sites

Well, lucrurile stau astfel, cum sunt spuse de anumite personaje de mai sus sau din viata reala:

"ascult orice in afara de rock D-ALA..."<rock D-ALA=ceva mai heavy pt ei cred> -> COCALARI

"ascult orice in afara de manele, nu le suport!";"dar rock?";"aaaaa da, dar linkin park... nu rock D-ALA" -> COCALARI

"nu ascult manele, doar la petreceri, acolo ce vrei sa ascult?" -> COCALARI

"nu-mi plac manelele dar cand ma imbat nu mai conteaza" -> COCALARI

acum sa fiu mai on-topic:

nu ascult, nu voi asculta, nu am ascultat, detest.

100% +1.

sa mori tu :blink: sa vii la un `chef` cu mine sa vezi ca numai manele se asculta.. cand incep sa dau din cap la un `hit` de-a lu` Gutza nu ma mai opresc =)) .. eu la chefuri ascult muzica in genul `foo fighters- the pretender`..dar bine mai merge si un alternativ, un voltaj.. apoi o populara^^.. dar in niciun caz manele..

"Cand va aud pe uni ca detestati manelele, ca nu ascultati orice ar fi #-o , rad de ma prapadesc"

si eu rad cand spuneti ca nu asculti rock deloc.. ca e porcarie.. si nu cred ca stiu 1 care sa zica faptul ca nirvana- smells like teen spirits, sau metalica- unforgiven sau metalica - nothing else matters nu sunt piese super bestiale.. eu insa nu ascult absolut nicio manea.. si in principal nu o fac pentru ca nu-mi place asa ceva.. pur si simplu nu suport..

Sunt foarte multi...

Oameni buni stati putin :)) ... incurcati lucrurile ... Normal ca la o petrecere unde se strang NUMAI roCari nu o sa auzi o manea! / sau sa spun altfel - un roCar nu se va duce la o petrecere unde stie ca se vor asculta manele.

Cand zici ca la petreceri ACCEPTI manele, nu inseamna ca se asculta NUMAI manele !

Desi nu am nici o manea in playlist, daca ma duc la un chef prefer o manea in detrimentul unei piese rock - dc? - pt ca niciodata nu am inteles niciodata cum dansezi pe o melodie rock; // am un prieten care mi-a povestit cum dansau 2 roCari: era unu la o masa, celalta la alta masa; la care unu zice hai sa dansam : incep amandoi sa dea din cap ca nebunii, si asta a fost dansul ... //

- daca saracu asculta Morandi, cum vrei sa asculte rock D-ALA ?

Oricum roCarii nu o sa intelegea niciodata manelele, asa cum nici manelistii nu o sa inteleaga rockul ... Si totusi aici nu este vorba despre manelisti sau roCari ...

Ai tu grija cu 'roCarii' astia ca pot fi mai inteligenti, si s-ar putea gandi ca esti manelar. Ce naspa ar fi nu?

La prima am ras cu lacrimi. :D

Eu nu inteleg 1 SINGUR LUCRU (ma rog din mai multe) la manele... Bai frate! CE sunt cu videoclipurile astea de doi bani? Uitati-va si voi:

http://www.youtube.com/watch?v=lmKWfcp5JEM

Parca sunt alcatuite de catre un copil mic.

Cred ca fratele meu de 6 ani ar face asa ceva, si inca la panarama.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg 1 SINGUR LUCRU (ma rog din mai multe) la manele... Bai frate! CE sunt cu videoclipurile astea de doi bani? Uitati-va si voi:

http://www.youtube.com/watch?v=lmKWfcp5JEM

Parca sunt alcatuite de catre un copil mic.

Cred ca fratele meu de 6 ani ar face asa ceva, si inca la panarama.

Dupa cum poti observa, aceste videoclipuri sunt din tara noastra si au cele mai mari vizualizari pe youtube :). Cu toate ca valoreaza 2 bani din punct de vedere calitativ, si ca se scoate o melodie la fiecare 5 minute, cu toate acestea sunt cele mai vizualizate.

- De fapt, manelistii nu fac altceva decat sa copieze un sablon din strainatate din domeniul Hip-Hop / R&B / House / Trance. Sunt la fel de comerciale si aceste genuri muzicale, diferenta e ca toti din tara asta cred ca daca e din strainatate, este cantata in engleza, se aduna 80.000 de oameni la un concert, atunci e muzica de calitate.

Problema nu manelistii reprezinta in aceasta tara, ci faptul ca multi dintre noi nu au valori adevarate, si considera ca achizitionand o masina, cumparand haine de marca devin mai valorosi intr-o lume falsa, plina de teribilism si de impresii.

Link to comment
Share on other sites

Asa este. Eu cred ca manelistii nu s-au maturizat cum trebuie, este singura explicatie pe care o pot gasi, desi ar trebui sa se manifeste in masa si e cam grav.

Faptul ca au cel mai mare nr de vizualizari... Cred ca acum inteleg de ce proful meu de chimie nu vorbeste bine romana. :D

Ma rog, ca tot este o problema nationala, sper sa nu devina internationala. Nu as vrea sa aud manele pe unde merg in strainatate, sau ca aia de sus sa ne desconsidere pentru chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

eu unul nu reactionez nicicum la manelisti si nici la rockeri .. detesc emo-istii :ceuameni: (fiecaru cu gusturiile lui )

cateodata ... la chefuri mai ales cand aud manele nu-i problema atata timp cat nu e guta ;)

si ce ai tu cu cei care sunt emo?

in caz ca n-ai vazut,s-a zis ca manelarii,"cocalarii"(?Thade B) ),se iau de cei emo ;)(avea dreptate).Eu in locul vostru nu as mai deschide gura.A zis unul singur ceva si acum repetati majoritatea acelasi lucru.De 6 pagini se scrie acelasi lucru.

Link to comment
Share on other sites

Asa este. Eu cred ca manelistii nu s-au maturizat cum trebuie, este singura explicatie pe care o pot gasi, desi ar trebui sa se manifeste in masa si e cam grav.

Faptul ca au cel mai mare nr de vizualizari... Cred ca acum inteleg de ce proful meu de chimie nu vorbeste bine romana. :D

Ma rog, ca tot este o problema nationala, sper sa nu devina internationala. Nu as vrea sa aud manele pe unde merg in strainatate, sau ca aia de sus sa ne desconsidere pentru chestia asta.

Muhahahha :)).

La prima fraza ai nevoie de subtitrare , macar la ultima parte . Proful tau de chimie macar a facut o facultate (sunt curios cat de departe o sa ajungi tu) , iar romana nici tu nu o stapanesti . Las-o mai usor cu internationalul , asta nu o sa se intample pt ca fiecare tara are cultura ei proprie.

Btw , dc nu o lasa-ti voi balta ? Multi lasati numai balari in post'urile voastre .

Lance cred ca mai bine daca ai inchide topicul . Prea multi nu sunt in stare sa atace ideea si nu omul . + ca aceeasi prea multi si-au dat in petec , denaturam comunitatea linkmania . :lol:

Link to comment
Share on other sites

La prima fraza ai nevoie de subtitrare , macar la ultima parte . Proful tau de chimie macar a facut o facultate (sunt curios cat de departe o sa ajungi tu) , iar romana nici tu nu o stapanesti . Las-o mai usor cu internationalul , asta nu o sa se intample pt ca fiecare tara are cultura ei proprie.

Am facut vreo greseala de exprimare?

Lasa, a fost un coleg de-al meu in polonia cu niste amici si le-au pus la vrajeala manele. Crede-o sau nu, au spus ca stiu genul de muzica si ca le place.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...