Jump to content
Lancelot

Copilaria noastra vs Copilaria voastra

Recommended Posts

@shady moto.....daca tu numesti asta evolutie......du`te tata si arunca`te. Apropo nu inteleg de ce vrei sa pari tu mai intelept dand niste explicatii care nu au nici o acoperire, nu inteleg sincer. Dupa cum ai zis imi pari un copil care nu a avut prieteni in copilarie si care avea calculator si statea inchis in casa. Asta e soarta. Sau poate nu ai varsta respectiva sa iti dai seama de ce a fost inainte si ce este acuma. Fiecare cu copilaria lui.

p.s linkul ala leonard daca te`ai fi uitat mai inainte a mai fost postat ;)

p.p.s shady moto lasa`te ca n`ai treaba pe tema asta......parerea mea

Link to comment
Share on other sites

@shady moto.....daca tu numesti asta evolutie......du`te tata si arunca`te. Apropo nu inteleg de ce vrei sa pari tu mai intelept dand niste explicatii care nu au nici o acoperire, nu inteleg sincer. Dupa cum ai zis imi pari un copil care nu a avut prieteni in copilarie si care avea calculator si statea inchis in casa. Asta e soarta. Sau poate nu ai varsta respectiva sa iti dai seama de ce a fost inainte si ce este acuma. Fiecare cu copilaria lui.

p.s linkul ala leonard daca te`ai fi uitat mai inainte a mai fost postat ;)

p.p.s shady moto lasa`te ca n`ai treaba pe tema asta......parerea mea

=)) Parerea mea este sa inveti sa citesti .

Sa inteleg ca te-a deprimat soarta dupa discutia noastra pe pm? :) Si ca sa ma lamuresti si pe mine fara sa ma mai jignesti : cum numesti tu procesul prin care un omenirea trece de la : jucarii facute din coji de nuca->jucarii din lemn->arcuri si sabii din coceni de porumb->plastic->plusuri->computere->...OZN sau naiba stie ce mai urmeaza? Sau de la vanat animale->....->a implora parintii sa-ti cumpere o banana/bomboane->ati permite sa renunti la o minge sparta?

Lumea le schimba , se dezvolta deci "evolueaza"...daca nu poti intelege asta si mai si condamni omul care o spune inseamna ca esti debil mintal.

PS:ps acum nu incepe iar cu tone de pm ca ma iau de viata ta plapanda.

LE:ca o scuza pt flame'urile in care am intrat in ultima vreme : urasc oamenii prosti.

Link to comment
Share on other sites

=)) Parerea mea este sa inveti sa citesti .

Sa inteleg ca te-a deprimat soarta dupa discutia noastra pe pm? :) Si ca sa ma lamuresti si pe mine fara sa ma mai jignesti : cum numesti tu procesul prin care un omenirea trece de la : jucarii facute din coji de nuca->jucarii din lemn->arcuri si sabii din coceni de porumb->plastic->plusuri->computere->...OZN sau naiba stie ce mai urmeaza? Sau de la vanat animale->....->a implora parintii sa-ti cumpere o banana/bomboane->ati permite sa renunti la o minge sparta?

Lumea le schimba , se dezvolta deci "evolueaza"...daca nu poti intelege asta si mai si condamni omul care o spune inseamna ca esti debil mintal.

PS:ps acum nu incepe iar cu tone de pm ca ma iau de viata ta plapanda.

LE:ca o scuza pt flame'urile in care am intrat in ultima vreme : urasc oamenii prosti.

Nu cred ca ai inteles esentialul. Era vorba de sentimentul de atunci si cel de acuma. De copilaria de atunci iti aduci aminte cu placere si ai ce povesti zile intregi, acuma in afara de kill-frag-xxx. nu prea mai e mare branza. Nu are legatura cu ce iti permiteai si ce nu, este vorba de amintiri, cu ce ai ramas.

Link to comment
Share on other sites

Hai ca devine SF ... unde traiti ?

Eu vad in fiecare zi copii pe afara si nu s-a ajuns in stadiul de care ziceti voi.

Link to comment
Share on other sites

eram noi mici si nu prea gandeam, daca aveam mintea de acum, copilaria noastra era una TRISTA.

ps: as fi preferat copilaria de acum, nu mi se pare mare diferenta totusi intre ce eram noi si ce sunt ei, asa cum noi vorbeam despre masini teleghidate asa vorbesc ei despre counter-strike. A mai evoluat lumea, fiecare avem propriile aminitir, nici pe vremea parintilor nostri nu era ca pe vremea noastra s.a.m.d

Link to comment
Share on other sites

pff mie imi spui ... ca inainte prin 97 asa eram la bloc la mine vre-o 50 de copii si acum mai sunt decat io si cu ink 1 care lucreaza + 5 fete ... e aiurea ... au crescut toti ba s-au mutat, au serivii si mai stiu io ce.

@am 700 de pers in mes dintre care sa zicem cu jumate vorbesc asa mai tot timpu si maxim 50 sunt care nu ii cunosc personal si cei din alte judete :) restu ii stiu pe toti personal :D

@in rest c sa zic ... era mai frumos pe vremea voastra ca nu stateai mai deloc in casa si gaseai tot timpu c sa faci, parca trecea timpu mai repede cand stateai afara nush copii multi si chesti. Acum ce faci iesi la un suc/cafea/bere 1 ora 2 3 pizza si din cand in cand la disco sambata si dupaia iar in casa la calculator :| , la scoala te duci din obligatie nu k ai invata ceva :| @eu cand eram in a 4-5-6-7-a ma duceam de drag doar sa ma joc cu colegi fotbal bambilici si alte chesti + ca ne duceam cu 2 3 ore inainte de orele de la pranz si inca 1 ora 2 dupa :| da acum prefer sa nu ma duc =))

deci concluzia era mai misto pe vremea voastra decat ce e acuma :) cu toti copii astea care stau numai la calculator si nu stiu sa se distreze, nu ies afara sa faca sport sau mai stiu io c ...

LASA CA O SA FACETI SI VOI COPII CARE LA RANDU LOR O SA STEA CATE 50 IN FATA BLOCULUI :))

Link to comment
Share on other sites

@shady moto din nou vorbesti pe langa subiect si total aiurea.....legat de pm`uri m`am simtit atacat la postul tau si a trebuit sa iti raspund

@Blaidy nu e chiar asa cum zici tu sau este posibil ca la tine la bloc sa fie multi copii dar la mine la bloc vreau sa iti zic ca toti stau in casa si se joaca incontinuu. Chestia e ca ei nu mai interactioneaza sau daca o fac o fac doar pe net. Plus ca vreau sa iti zic ca la scoala in pauze se cred in Motal Kombat sau alte jocuri si sa ii vezi cum se bat sau alte prostii. De jucat cu mingea sau alte jocuri interactive nici nu se mai pune problema.=> concluzia e ca sunt putin cam retarzi dar asta e.

Zicea un anonim inainte......cica EVOLUAM b-( #-o

Link to comment
Share on other sites

@shady moto din nou vorbesti pe langa subiect si total aiurea.....legat de pm`uri m`am simtit atacat la postul tau si a trebuit sa iti raspund.

=> concluzia e ca sunt putin cam retarzi dar asta e.

Zicea un anonim inainte......cica EVOLUAM b-( #-o

Nu am fost chiar deloc pe langa subiect , nu stiu dc nu ma mira ca nu ai observat asta sau ca nu te-ai simtit sa imi raspunzi la intrebare. Oricum pun pariu ca copiii aia care tu ii numesti retarzi sunt si au fost mai desptepti decat ai fost tu vreodata in viata ta.

PS: sa inteleg ca tot nu ai ajuns la litera 'N' din alfabet? (shady_mon[to)

Link to comment
Share on other sites

o chestie am de spus, o copilarie la casa difera enorm de mult de o copilarie traita la bloc, indiferent ca a fost inainte sau dupa cominism, sa traiesti la bloc esti inconjurat de xx copii pe cand sa traiesti la casa[ pe o strada cu case] inseamna x copii, si legatura este mai puternica pentru ca nu iti permiti sa te certi cu 2-3, ca ramai pe dinafara

eu unu am crescut la casa, langa padure, si pot zice ca am avut o copilarie superba si nu regret deloc nici o secunda ... pana cand m-am mutat la bloc ... cand totul sa schimbat, viata de la oras e mai dura [ am copilarit la 7-8 km de Brasov ].

legat de calculator am o singura remarca de facut, si aceea ca nu calculatorul in sine face rau unui copil, ci internetul, pentru ca fara retea/internet informatia este limitata precum si accesul la jocuri si alte surse de a-ti pierde timpul, iar parinti care le dau pe mana copiilor un calculator pana in 10 ani, eu zic ca nu le pasa de ei sau pur si simplu nu realizeaza cat de "malefic" este pentru un copil, calculator+internet = solidaritate imo

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...