Jump to content
Lancelot

Copilaria noastra vs Copilaria voastra

Recommended Posts

Hmm am tot vazut tot felul de articolase lacrimogene ...stiti deja istoria..Generatia care a copilarit inainte de 1989 si dupa pana prin 1994 -1995 vs new generation.

Noi guma Turbo, jocuri pe afara cta cuprine ( le stiti deja Tara,tara vrem ostasi:P, Hotii si vardistii..etc), fotbal pe maidan cat curpinde ( mai rar baschet si hanbdal), o groaza de carti citite( nu cele mai bune carti intr-adevar dar majoritatea carti care au lasat ceva in urma), prietenii durabile legate in fata blocului pe banca, injuraturi care acum nu ar mai face sa roseasca nicio babutza, Daciile si Olciturile parintilor nostri ridicate la gradul de nava spatiala,mersul la scoala in uniformele alea Versacce cu sepcile alea sexy pe cap:) si multe altele

Voi guma Orbit si inca vreo 100 de sortimente pe langa, jocuri pe PC/Internet cat curpinde ( uneori se dorm doar 2 sau 3 ore pe noapte) Messenger ( a way of life) -prietenii online muult mai numeroase decat prietenii din real life, acces la informatie si optiuni la terminarea studiilor mult peste ce a fost inainte,cate un meci de fotbal sau de baschet dar mult mai rar decat inainte, gasti de cartier din pusti teribilisti care fumeaza beau si se drogheaza in scara blocului, vacante in strainatate ( nu mai e cool sa mergi la bunici), haos vestiemntar si pe strada si la scoala,o carte pe luna ( nu generalizez) etc etc

Ur choice :) eu as alege old version cu cate ceva din cea noua..in principal accesul la informatie si optiunile pe care ti le ofera timpurile moderne :)

Link to comment
Share on other sites

pff mie imi spui ... ca inainte prin 97 asa eram la bloc la mine vre-o 50 de copii si acum mai sunt decat io si cu ink 1 care lucreaza + 5 fete ... e aiurea ... au crescut toti ba s-au mutat, au serivii si mai stiu io ce.

@am 700 de pers in mes dintre care sa zicem cu jumate vorbesc asa mai tot timpu si maxim 50 sunt care nu ii cunosc personal si cei din alte judete :) restu ii stiu pe toti personal :D

@in rest c sa zic ... era mai frumos pe vremea voastra ca nu stateai mai deloc in casa si gaseai tot timpu c sa faci, parca trecea timpu mai repede cand stateai afara nush copii multi si chesti. Acum ce faci iesi la un suc/cafea/bere 1 ora 2 3 pizza si din cand in cand la disco sambata si dupaia iar in casa la calculator :| , la scoala te duci din obligatie nu k ai invata ceva :| @eu cand eram in a 4-5-6-7-a ma duceam de drag doar sa ma joc cu colegi fotbal bambilici si alte chesti + ca ne duceam cu 2 3 ore inainte de orele de la pranz si inca 1 ora 2 dupa :| da acum prefer sa nu ma duc =))

deci concluzia era mai misto pe vremea voastra decat ce e acuma :) cu toti copii astea care stau numai la calculator si nu stiu sa se distreze, nu ies afara sa faca sport sau mai stiu io c ...

Link to comment
Share on other sites

Pot spune ca am prins putin din amandoua.. fiind nascut in 89'..

Mi-aduc aminte si de perioada cu tara tara vrem ostas , "sotron" , sau jocu ala cu lipiile .. pe "TIJE". Era altceva inainte.. cel putin prietenii din real life erau mult mai multi , si asa cum zice si Fane , in fata blocului erau zeci de copii jucand pitulusu sau Bidonas cum i se zicea pe'aici. Acum insa e pustiu , toti stau pe net ..daca treci pe langa ei mai auzi un "hai ca vorbim pe mess" :)

Daca ar fi sa aleg unu din modurile astea nu cred ca as avea cum , ci as prefera sa le imbin alegand partile frumoase din fiecare :) . Cativa prieteni in real life , cativa prieteni "pe mess" , o taina in fata blocului pe banci dar si o taina pe o conferinta :)

Frumos topic.

Link to comment
Share on other sites

Hmm ... interesant.Si eu am prins vremurile alea putin, la fel ca si {Strike} ... era frumos ... copii multi, galagie, ne certau cei batrani ca bateam mingea in fata blocului si le stricam florile din gradini, stateam pana noaptea la 1, legam usile din bloc intre ele ( >:) ), ne jucam cu sticle cu apa gaurite in dop, colindam dealurile zi de zi, jucam "Pac! Pac!" cu tevile cu cornete ETC ... era prea frumos ... acum aproape toata ziua in casa la PC, afara la o tigara sau prin oras la 1 suc ceva ... aiurea rau de tot.

In legatura cu cititul cartilor, nu cred ca prea multa lume mai citeste vreo carte ... sunt putini care fac asta, pana si cei de-a 3 a sau a 4 a prefera sa se joace pe PC decat sa citeasca Fat Frumos, Fata babei si fata mosului, Inul si chimesa, Sarea-n bucate ETC ... cea mai citita carte este Legislatia dupa parerea mea ... si cred ca singura.

Deci la fel ca si {Strike} as prefera sa imbin ce e frumos din fiecare.

Link to comment
Share on other sites

oldies but goldies...:D si eu tot promotia 89 :D .....si ce sa zic ns cel mai bine sa le imbini pe amndoua si sa iei ce'i mai bun .Nu duc lipsa de prieten nici in real life :D iar pa mess ....ns prosteala pot sa zik.Insa cu pc'uu s'a kam pierdut tupeul copilului din ziua de azi :D .se stabilesc intalniri intre baieti si fete iar kand se intalnesk f2f sunt muti .....nu ka pa timpuri :D cand nu aveam telefon, net si alte kestii iar daca iti placea de o fata trebuia sa ii versi o tona de vrajeala + sa stii sa te si comportiii ,,,.Conkluzie sunt partii bune si rele in ambele perioade :D.

Link to comment
Share on other sites

Legat de ce zici tu lance ... La varsta mea de 16 ani , asa dupa cum ma gandesc io am trecut de copilarie... Pe cand eram io copil faceam exact ce zici tu , jucam fotbal toata ziua ,ratele si vanatorii , tupu ( ascunselea ) , castel , pac pac cu tevile de berman (alea prin care se baga cablurile in pereti, sau cel putin se bagau), carti , ma jucam cu jucarii ... ma mai jucam pe calc da rar , aveam din cls 1 un jaf de 486 pe care mergea gta 1 si carti ... oricum 98% din timp il pierdeam pe afara .. asta pana la varsta de 14 ani cand miam pus internet .. de atunci sau cam dus toate ... acuma majoritatea timpului la calc.. oricum regret asta :)) mas lasa de calc numa nu am cum :( Altfel era mai de mult 8-> in concluzie ... iubeam viata de atunci :D deci old times..

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca am apucat sa prind vechile distractii si ca generatia mea le cuprinde pe amandoua.In mod cert prefer distractiile de acum cu o singura exceptie si anume mi-as dorii sa fac mai multa miscare ( de obicei ies la fotbal maxim o data pe luna ... ) si in afara de dansatul prin cluburi miscarea = 0.

Link to comment
Share on other sites

eu unul ma consider norocos ca am avut ocazia sa prind jocurile copilariei din fata blocului, vremurile alea. daca ar fi sa aleg intre stilul de viata de astazi si cel care l-am trait, as opta oricand pt cel din urma.

Link to comment
Share on other sites

LAAAAPTEEE GROOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS!!! :D ... si acuma-l mai jucam vara ... cu toate ca se uita altii la noi ca la felul 5 [is printre noi si cativa de 25+ :P ...]

Ma bucur ca am prins vremurile alea ... cu Castel si Tara, tara vrem ostasi ... si restu` joacelor :P [tupu, pac-pac] ...

Si cum zice si Lance ... as vrea si eu vremurile vechi dar cu ... niste "scapari" din vremurile astea [accesul la informatie si optiunile pe care ti le ofera timpurile moderne ].

Nice topic Lance ... VIVA BRIFCOR & TURBO!

Link to comment
Share on other sites

@HipnotykBoy am fost prin 3 scoli si de cand eram mic umblam cu niste vecini mai mari care se duceau prin alte cartiere si mi-au facut cunostinta cu diverse persoane care la randu lor mi-au facut cun cu alti si le ziceau sa aibe grija de mine :) pana am crescut si acu ma intalnesc cu ei prin oras si mai stiu io pe unde

@din 700 am zis k 50 nu le stiu + alti din alte orase care ar mai fi si aia cam 100 si cu jumate din 700 350 vorbesc mai tot timpu :)

@intreabal pe kebba k stiu ce vb :D @ e f mica craiova si cu o populatie de 200.000 + sau cat are nu m`i se pare cine stie ce sa cunosti 350 de persoane personal =))

@mie cel mai mult imi place vara ca nu stau de loc acasa si ce mai folosesc e mesu doar sa imi dau intalnire cu cate cineva :) in rest luna august nu o petrec in craiova si nu ma ating de net :D decat o data la 2 sapt ...

Link to comment
Share on other sites

@intreabal pe kebba k stiu ce vb :D @ e f mica craiova si cu o populatie de 200.000 + sau cat are nu m`i se pare cine stie ce sa cunosti 350 de persoane personal =))

asta asa e ...vine vaca asta la balul bobocilor din liceul meu si il vad ca vorbeste cu acelasi persoane cu care vb eu si pe care eu le-am cunoscut in 3 ani :D :*

btw fane craiova are 300.000 + din cate stiu eu :P ne faci sa aratam a catun cu ce spui tu acolo :lol:

(populaţie: Craiova are o populaţie de 339.622 locuitori (2006))

OT : aveam si eu scrisoarea aia catre alta generatie..si voiam sa scriu si eu una intr-un timp pt generatia trecuta cum ar veni :D sa vad daca-mi iese ceva funny ...

Link to comment
Share on other sites

LAAAAPTEEE GROOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS!!! :D ... si acuma-l mai jucam vara ... cu toate ca se uita altii la noi ca la felul 5 [is printre noi si cativa de 25+ :P ...]

Ma bucur ca am prins vremurile alea ... cu Castel si Tara, tara vrem ostasi ... si restu` joacelor :P [tupu, pac-pac] ...

Si cum zice si Lance ... as vrea si eu vremurile vechi dar cu ... niste "scapari" din vremurile astea [accesul la informatie si optiunile pe care ti le ofera timpurile moderne ].

Nice topic Lance ... VIVA BRIFCOR & TURBO!

+1

PS: Si azi am jucat Lapte Gros, la scoala. Da' ne-a prins dirigintele :sef:

Link to comment
Share on other sites

As da orice sa ma pot intoarce in timp, sa ma trezesc in vechea gasca din fata blocului, si sa ne jucam :wub: , sa mancam seminte pe banca din parc, etc...

As da orice sa ma pot intoarce in timp sa ma bucur intr-adevar de copilarie, fara a fi bantuita constant de dorinta maturizarii :( tocmai d-aia mor de ciuda cand vad pustii de 15-16 ani ca stau inchisi in casa, albi la fata in toiul verii, cu coloana stramba de la atata stat pe scaun la calculator, prefera sa faca un CS in retea decat sa bata mingea pe terenul de fotbal

Cat de fraiera eram... imi doream sa fiu mare...

LAAAAPTEEE GROOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOS!!! :D

exact =)) ce ne mai rupeam cocoasele =))

Link to comment
Share on other sites

Old times ! Sunt nascut in 90, deci am prins ceva din anii aia. Guma turbo, cu cartonase, toata ziua afara, plecat dimineata la 9, veneam la pranz in casa sa mananc (nu de alta, dar ma chema bunica, altfel nu veneam), si apoi ieseam iar afara si veneam la 11 seara. Ne jucam tot felu de jocuri (Tara,tara vrem ostasi, pitulusu, ne jucam cu tubermanele, hotii si vardistii, fotbal, etc), mancam seminte in fata blocului si ne goneau vecinii ca facem mizerie. Ne jucam cu sticlele cu apa, de ne schimbam de 3 ori pe zi hainele. As renunta oricand la viata asta, sa ma intorc in trecut, aia era viata, nu ce e acum. Toti copii de 14 ani,stau in casa, la calc fara sa stie ce inseamna cu adevarat distractia. Ma gandesc, ca odata cu trecerea anilor, cresc si eu, si ma maturizez, ca n`o sa mai pot face niciodata ce`am facut.Nimeni nu mai iese afara din casa, pe la bloc e pustiu. Inainte vroiam sa fiu mare, acum vreau sa fiu din nou mic ...

Old times dar cu cateva din beneficiile prezentului.

Am remarcat ceva iarna asta, n`am mai vazut niciun ghetus :(

Link to comment
Share on other sites

Like the others ... Vremuri frumoase , eram cam 13 copii la bloc dintre care 12 erau fete si eu singuru baiat si cel mai mic :)) Aveam 4-5 ani. Intodeauna ma jucam cu fetele pana pe la varsta de 7 ani cand i am intalnit pe baieti(gexy a fost unul dintre ei ) +10 :D Ne am imprietenit toti , toata ziua stateam in fata blocului pana la ora 22:00 cu babele pe banca vara si ascultam ce vorbeau ele acolo.

Vremuri frumoase :D

Link to comment
Share on other sites

in primu rand > felicitari pt topic

de multe ori stau si ma gandesc la asta ^^ ... ma bucur ca am apucat si eu generatia "nerobotizata" fiind nascut in 91'. Tin minte cum stateam de dimineata pana seara afara, mereu gaseam ceva de facut , niciodata nu ne plictiseam :wub: . Tin minte cum mancam seminte de foamne ... numa, numa sa raman afara cu prietenii :)) . Sincer sa va spun eu la 12-13 ani nu stiam ce e ala internet, si ma bucur ca deabea de 2 ani am parte de el . De asemea nu stiam valoare banului ( tin minte ca pe la 8-9-10 am gasit o bancnota de 500 lei vechi ... credeam ca e o avere , pana m-am dus la magazin si am primit doar 2 jeleuri ).

Astazi ... alte vremuri ... prieteniile s-au mai dizolvat, acum tinerii colinda de dimineata pana seara cluburile, fumeaza si petrec foarte mult tp in fata pcului.

O cauza ar fi si lipsa spatiilor de joaca !!! :banghead:

concluzie : ma bucur ca am apucat vremurile alea ... si ii compatimesc pe cei care nu vor mai avea parte de ele :(

Link to comment
Share on other sites

Stilul old school a apus din 2 motive: PC-ul si Internetul. Cel putin, asta e parerea mea.

Mda... vremurile vechi:

- masinutele de tabla;

- faimosul TEC la 50 de lei (parca) si chimicalele pe care nu dadea nimeni 2 bani;

- "masinile" facute din fel de fel de cutii prinse cu sarma;

- sabia si scutul... mai exact, batul si cartonul;

- tevile si cornetele... balcoanele vecinilor pline de hartii;

- meciurile de fotbal (eram slab de tot la fotbal, dar imi placea);

- cainii comunitari crescuti de cand erau niste ghemotoace de blana pana in stadiul in care ne daramau doar sarind pe noi;

- genunchii plini de rani in fiecare vara;

- pistoalele cu capse;

- "Leapsa", "Lapte gros" si, sa nu uitam, orele petrecute cautandu-ne unii pe altii printre garaje;

- gumele Turbo si surprizele... mai tarziu, faimoasele gume cu tatuaj (la un moment dat, aveam ambele brate acoperite... mai neplacut a fost cand m-am pus pe curatat);

- salile de jocuri video, unde mergeam si jucam ore intregi Bomberman... pe banii altora, pentru ca-i surclasam aproape pe toti (modestia din mine vorbeste).

- mai tarziu, consolele Terminator si Sega... faimosul "Azi vii la mine si aduci <<Street Fighter>>, maine trec eu pe la tine cu tot ce am";

- vechile seriale de animatie: "Double Dragons", "Cowboys of Moo Mesa", "Bravestarr", "Voltron", "Macron I", "Testoasele Ninja", "Biker Mice from Mars" si, fireste, clasicele desene cu Donald, Tom si Jerry, Chip si Dale, Bugs Bunny, Daffy si zeci de alte personaje.

- cartile copilariei, de la "Colt Alb" (prima carte citita si una dintre cele mai speciale) la "Sindbad" si de la "Fram, ursul polar" la "Robinson Crusoe"... si, normal, cam orice carte scrisa de Jules Verne.

M-a prins melancolia. Vechiul stil cuprindea cam tot ce ne trecea prin minte, cat timp indeplinea o conditie: sa fie ceva amuzant.

Din pacate, asa cum s-a mai spus, pustii sunt prea ocupati sa joace Mu si Counter Strike ca sa se mai distreze cu adevarat. Parintii sunt adesea prea paranoici si nu prea sunt de acord sa-i lase pe langa bloc, "ca invata sa injure si sa se bata" (mare nenorocire). Vechile jocuri si distractii mor. Bine, cele mai multe au murit deja. Putinele ramase vor fi, in scurt timp, inlocuite de ocupatiile din lumea virtuala. Totusi, copiii mei vor afla cate ceva si despre stilul vechi. Nu strica.

Gata, fumez o tigara si incarc un ROM de Sega sau Nintendo... am spus ca topicul mi-a trezit amintiri.

Link to comment
Share on other sites

Sunt fericit ca am prins si jocurile copilariei de demult :D ..inca mai tin minte ca jucam mai toata ziua Lapte Gros in fatza blocului (si blocul era la strada) si stateau oamenii si se uitau la noi de parca era concert...nu mint....se adunau si se uitau cum jucam, eram multi copii, apoi mai pe seara, dupa ce se intuneca jucam hotii si vardistii, v-ati-ascunselea....apoi mai mergeam pe un camp de langa oras si jucam fotbal....nu-mi place acu, toata ziua numai PC si net ...nu mai fac copii miscare cum faceau alta data ;) ...

btw ...eram la un prieten la bloc si am auzit o discutie intre 2 copii in jur de 9 ani aman2 ...ei vorbeau de CS/Fifa/San andreas, ca jucau impreuna....ba unu zice la un moment-dat "te sun eu cand ajung acasa sa jucam Fifa" ...am ramas :blink: ...cand aveam eu 9 ani, ce calculator....rar, era ceva special cand ne jucam la calculator ....noi eram cu pokemonii, dragon ball ...si din astea :D ....inca imi lipsesc vremurile alea

Link to comment
Share on other sites

am prins destule din vremurile "vechi" ...tin minte parca prin 96-97 au bagat ai mei cablu si ma uitam toata ziua la Cartoon Network,din cand in cand mai ma jucam pe un Nintendo din ala cu casete , am avut multe din alea,faceam schimb cu colegii/prietenii ; mai faceam schimb si cu surprize Turbo sau autocolante Panini ..si acum mai am albume World Cup '98 ,Euro 2000 si altele...

jucam gropita,aveam teava cu cornete,jucam fotbal in spatele blocului...erau alte vremuri...acum contactul cu calculatorul se face la o varsta mica

Link to comment
Share on other sites

hehehe akum copii se distreaza ONLINE nu toti fumeaza si beau sau alte chestii totul depinde de modul in care te-au educat parintii

Vrei sa spui ca daca tu vei avea grija de copilul tau pana la o varsta el nu va fuma sau nu va bea ?...fii serios este deajuns sa mearga intr-un club si a doua zi il vezi cu un pachet de tigari si o bere in mana......fiecare face ce vrea hai la varta de 10 , 11 ,13 ani parca ti-e frica sa tragi un fum sau sa bei o bere ca daca te prinde tata dar dupa asta.....fix in cot de doare...am prieteni care erau cuminti la scoala aveau numai 10 erau educati si cand ieseau din scoala isi aprind tigara fara nici o problema incepeau sa injure si alte chestii...

Vrei sa spui ca daca eu ma apuc de fumat si de baut asta inseamna ca parintii nu m-au educat bine :| ?

@ on: Acuma mi se pare foarte naspa mi se intanpla uneori sa ma duc la unul il chem afara si imi spune nu pot acuma am meci la CS sau joaca Mu....

Mai ales ca de multe ori ma duc cu baietii la un fotbal si ii auzi dupa 20 de min hai repede ca nu am timp sa joc fiindcam trebuie sa joc 1 vs 1 cu cineva...

Inainte era mai bine nu aveau chiar toti calculatoare.... eu cred ca mai bine te distrai inainte acuma 80% se distreaza mai mult pe net de exemplu am un prieten mai bun si ma duc la el in fiecare zi ii tot spun hai ma afara mergem bem o bere imi raspunde nu ma ce sa fac prefera sa joc Fifa sau alte jocuri tanpite.....

Prin 98 - 99 toata ziua stateam afara cu astia veneam odata pe zi acasa mancam si gata :D.....acu toti stau in casa...

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...