Jump to content
Lancelot

Copilaria noastra vs Copilaria voastra

Recommended Posts

As alege cu ochii inchis old stile .. imi aduc si acuma aminte de vacantele petrecute la tara cand ne strangeam un puhoi de copii si plecam sa disperam lumea prin sat 8-> , jocul cu tubermanele prin fatza blocului si pitulusu seara printre masini, as da orice ca sa pot sa mai retraiesc acele clipe din copilarie. Acum ? ma uit ca pe aici pe la tzara au uitat toti sa vina de parca nici nu au trait niste clipe de neuitat sa zic , cand ii intrebi de ce nu mai vi si tu in timpul liber pe la tara? primesti un raspuns sec "pai ce eu sa vin la tara :-@ " mai bine prefera statul in varful scaunului cu ochii beliti in monitor la un Counter , MU and another shits sau messenger cat cuprinde :-@ .. old stile rulzz 8-> Eu unul personal ii duc lipsa mult.

Link to comment
Share on other sites

Lumea s-a lenevit din cauza calculatorului si internetului ! E adevarat ca tehnologia a avansat dar sa ne gandim si la viitorul nostru . Acuma cred ca parinitii isi pun intrebarea "Ce vor face copii nostri cand vor fi mari?". Fiecare copil trebuie sa aiba o educatie adecvata stilului de viata.

Revin la titlul thread-ului "Copilaria noastra vs. Copilaria voastra" si cred ca Copilaria Noastra nu se aseamana de loc cu copilaria voastra

Link to comment
Share on other sites

Guest obi_wan_

eu ajung la 8:30 akas de la sc cand sa mai ies afara ?? as iesi da deja sunt obosit si nu mia pot ....scoala asta :angry1:

Link to comment
Share on other sites

eu ajung la 8:30 akas de la sc cand sa mai ies afara ?? as iesi da deja sunt obosit si nu mia pot ....scoala asta :angry1:

obi wan , dar cu "scoala asta" o sa ajungi cineva in viata, nimeni nu o sa te traga de la spate. Tu singur trebuie sa lupti ca sa ajungi cineva ! Daca copii din ziua de astazi ar citi si s-ar straduii sa invete cat mai mult , am avea si noi un "Bill Gates" al nostru!

Link to comment
Share on other sites

Atunci deja ar trebuii sa va ganditi la viitor, daca copii vostri nu vor sa ajunga sa aiba copilaria noastra.Adica plina de internet, junk food and somethin` else. ;) in zilele de azi si`un copil la 7 ani sta la calculator, cine stie pe ce site`uri intra.Dar nu asta e important, important e ca : nu are pic de exercitiu in el, mananca numai mancare proasta si alte dulciuri de dauneaza grav pentru sanatate. pacat ce s`a ajuns din cauza tehnologiei..

Technology's going to kill us all sometime ..

Link to comment
Share on other sites

o combinatie ar fi cel mai bine...I know stuff about gaming and games in general, so why give it up to play football? Oricum eu nu prea joc fotbal si joc baschet...dar oricum...ceva mai mult timp cu colegii in care sa vorbim and etc....but also pc gaming , information... Cazul cu ,,o carte pe luna'' nu este valabil si pentru mine, si alte persoane pe care le cunosc....

Parerea mea esta ca nici varianta 1 nu este grozava..dar nici 2..

O combinatie ar fi cel mai bine...cam imposibil de realizat. De curand juma' de clasa e ,,emo''' si asculta ,,emo music''....bleh...damnit..

Sa nu incep ,,anti-emo fight'' again..

Deci asta e raspunsul..o combinatie...desi nu prea e realizabil..

Link to comment
Share on other sites

Muhahahaa, cine se trezea la 7 dimineata si rupea mingea in peretii blocului? Cine tipa si urla si facea ca toate animalele din jungla? :lol: cine se urca in copaci si cadea din ei? =)) Raspunsul la toate: tampitu de mine. :D

ot: eh, ce nu faceam cand eram mic, toate prostiile pe care vi le imaginati. Puneam petarde la usi, aruncam cu baloane cu apa de pe balcon, insa cea mai tare faza si n-am s-o uit niciodata este urmatoarea: Eu cu tampitii mei din fata blocului, ne tot jucam cu mingea, si langa blocul nostru statea o baba, Dumnezeu s-o odihneasca in pace, si deobicei cand mingea ajungea la ea in curte, baga cutitu in ea :|, la un moment dat ne-am gandit sa punem pietre intr-o minge si s-o aruncam in fata usii ei. A iesit saraca baba sa dea cu piciorul in minge. :| Evident, mingea a ramas neclintita. =))

Link to comment
Share on other sites

eu unu pot sa zic ca fac parte din perioada de tranzitie .... e pacat ca s-au dus vechile obiceiuri de joaca ale copiilor dar nah , lumea evolueaza trb sa evoluam si noi , pacat ca nu stim sa o facem cum trb , si umblam numai in extreme , unii nu stiu sa aprinda un calculator , pe cand altii sunt dependenti de el ( nu generalizez ) , imi amintesc de un film pe hbo parca a fost , ceva cu masina timpului , si un savant a inceput sa le vorbeasca celor din trecut cum ca oamenii au masini care nu sunt trase de caii , si merg cu viteze foarte mari etc... oamenii de acolo radeau de el si il intrebau daca ei mai alearga , mai fac miscare etc...asa este , a fost si va fi mereu in perioadele de tranzitie.....

Link to comment
Share on other sites

eu ajung la 8:30 akas de la sc cand sa mai ies afara ?? as iesi da deja sunt obosit si nu mia pot ....scoala asta :angry1:

scoala a fost mereu. vii de la scoala, mananci, iti faci o baie si ce mai vrei tu ( nu va ganditi la prostii :| ), apoi iesi pe afara prin fata blocului ca sigur iti trece oboseala si se prinde ceva.

si la scoala de ce nu va distrati unii dintre voi si ziceti ca nu va place? fiindca nu aveti laptop-urile cu voi, de asta. de lapte gros si smantanos ati auzit? eu sunt in clasa a 11-a si vreau sa zic ca ma duc zambind la scoala, nu fiindca imi place sa invat ( hell no <_< ), ci fiindca stiu ca acolo ne adunam multi tembeli si facem fel si fel de prostii...

Link to comment
Share on other sites

eu sunt din 93 ( am 15 ani ) ... dar totusi.. s-a schimbat mult de cand a aparut internetul... eu cam din 2006 am inceput sa joc foarte mult pe comp .... si nush de ce ... acum cred ca sunt dependent.... daca nu ma joc simt ca nu stiu ce sa fac... neaparat trebuie sa joc un cs un ceva :(((

daca e topicul asta... zic si eu ce faceam INAINTE sa am internetu asta puscat.. cum ar fi:

Langa casa mea este un fel de shantz .... si pe peretti santului se poate sta foarte comod.. tin minte ... de mult acu vreo 6 ani... statea acolo un om care vindea fructe MULTE si vara... avea foarte multi pepeni ( lubenitza ) .. si daca era umpic lovit nu le putea vinde... taia bucata lovita si ne dadea noua.. in fiecare seara ne adunam acolo multi copii... vreo 20... si mancam lubenita... in ziua de azi... in loc sa mancam lubenitza si sa povestim ... vorbim pe mess si ne dam mari cate fraguri am facut la CS :|

Sau ... aici in apropiere este un depozit mare.. si are o curte imensa.... cand ne adunam TOT cartieru acolo la fotbal ce fain era... vineam tot murdar acasa :) de la praf... Programu era deobicei de pe la ora 4-5 ( dupa ce plecau muncitorii ) pana seara .. ora 22 - 23... oricum era foarte fain.... acuma cand ma duc acolo la ora 7-8 seara.. pustiu... nimeni :((

Au fost faze in care m-am dus afara... chemam prieten afara... ( prieteni care ma chemau ei pe mine mai demult ) acuma ii chem si zic ca nu vin pentru ca au ajuns departe la un joc.. sau are meci la cs...

Este foarte trist ce se intampla...

Felicitari pentru topic... m-ati facut sa imi aduc aminte de toate aventurile de pe afara cu prietenii :(( ... as mai vrea sa povestesc da degeaba ca scriu prea mult si foarte putini citesc :))

EDIT: CHIAR ACUMA am sunat pe unu sa merem pe afara... si zice " Nu vin acuma ca fac ceva la silkroad sa fac level UP "

noah... :|

Link to comment
Share on other sites

Like the others ... Vremuri frumoase , eram cam 13 copii la bloc dintre care 12 erau fete si eu singuru baiat si cel mai mic :)) Aveam 4-5 ani. Intodeauna ma jucam cu fetele pana pe la varsta de 7 ani cand i am intalnit pe baieti(gexy a fost unul dintre ei ) +10 :D Ne am imprietenit toti , toata ziua stateam in fata blocului pana la ora 22:00 cu babele pe banca vara si ascultam ce vorbeau ele acolo.

Vremuri frumoase :D

Old times ,sa readuc aminte faptul in care generatia noastra din cartier pe la varsta de 11-12 atuncea a inceput adevarata "imagine a Pc-ului" ,pana atuncea mai rar ,in schimb sunt bucuros ca am prins o parte din acele vremuri ale copilariei si am trait din plin acele momente (fotbal,ratele si vanatori ,alergatea &more more stufs)

In aceste momente daca iti aduci aminte am mai ramas doar 3 sau 4 care mai iesim din cand in cand sa ne distram(eu,tu,alex(mortal) si sandu-rareori.

Un topic foarte reusit care acuma imi readuce amintirea acelor momente.

Tin sa mentionez faptul ...Lance ai nota 11+ pentru acest topic(parerea mea cel mai reusit topic al tau care l-am vazut pana acuma din 2005 de cand activez pe acest forum pana in momentul de fata :cool2: )

Link to comment
Share on other sites

@HipnotykBoy am fost prin 3 scoli si de cand eram mic umblam cu niste vecini mai mari care se duceau prin alte cartiere si mi-au facut cunostinta cu diverse persoane care la randu lor mi-au facut cun cu alti si le ziceau sa aibe grija de mine :) pana am crescut si acu ma intalnesc cu ei prin oras si mai stiu io pe unde

@din 700 am zis k 50 nu le stiu + alti din alte orase care ar mai fi si aia cam 100 si cu jumate din 700 350 vorbesc mai tot timpu :)

@intreabal pe kebba k stiu ce vb :D @ e f mica craiova si cu o populatie de 200.000 + sau cat are nu m`i se pare cine stie ce sa cunosti 350 de persoane personal =))

@mie cel mai mult imi place vara ca nu stau de loc acasa si ce mai folosesc e mesu doar sa imi dau intalnire cu cate cineva :) in rest luna august nu o petrec in craiova si nu ma ating de net :D decat o data la 2 sapt ...

pe 10 mii ca , cunosc mai multi ca tine ? vezi ca suntem 300.000 + , ma regasesc si eu pe aci doar ca am fost in 2 scoli :)

Link to comment
Share on other sites

in ziua de azi dak iei calcu de la prunc se sinucide ca nu stie ce sa faca fara :) ... pfff inainte nu era zi in care sa nu joc fotbal acuma...pause mai un suc mai o cafa mai o tigara = monotonie

Link to comment
Share on other sites

Intradevar ....cand eram mic....chiar imi doream sa cresc mai repede...MARE GRESEALA INSA !!!!!

Vremea copilariei a fost ceva extraordinar si mai ales ca am prins acea vreme "veche " cum se spune....vacantzelel la bunici ....castelul in fatza blocului sau bataile cu cornete ...etc etc ...ar fii chiar multe de enumerat...insa nu putem judeca si pe cei ce s-au nascut mai tarziu decat noi ....noi putem spune ca am prins exact vremea schimbarii ....tin minte cand dormeam sub calorifer in timpul revolutziei ...3 schimbari monetare ...etc etc ....

Ei insa s-au nascut cu ele pe tava ....si nu sunt ei devina ptr asta ...

Intradevar le putem spune ca , copilaria noastra a fost mult mai palpitanta ...mult mai multe nebunii faceam ....nemai atingeau parintzii ca spargeam cate un geam ...sau fugeam de la scoala....

Ma rog astea sunt vremurile noastre a celor putzin mai mari decat majoritatea celor care fregventzeaza pe aici ....

Dar tzin sa repet .....Nu este vina lor ca s-au nascut acum

Pacatul lor este insa ca nu vor sa citeasca ...sa cunoasca...etc etc

Ptr multzi ..chiar majoritatea ...PC-ul este rezolvarea tuturor problemelor.

Cu toate astea noi nu putem face chiar nimic.

Spor la treaba all .

Link to comment
Share on other sites

Castel era belea, jucam in disperare dar ne si oficam :D. Mai jucam ratele si vanatorii, fete filme sau baieti, batista parfumata, tara tara vrem ostasi, ascunsa, iarna bataie cu bulgari: scara 1 vs. scara 2, caii si calaretii pe sanii, telefonul fara fir (niciodata nu se ajungea la cuvantul care dadea startul, era logic ca trebuia schimbe unul ceva :D),

As da orice sa dispara tehnologia asta si sa am iar 10 ani.

Blocurile din zona unde stau eu au fost date in folosinta in 1990 si aproape toti eram de aceeasi varsta. Urla strada de copii. Acum abia mai zaresc pe cate unul cu bicicleta sau jucandu-se singur cu mingea.

Momentan nu facem decat sa ne plimbam cu cd-uri de la unu la altu: i-al pe asta da-l p-ala, vreau programul x, ai cd cu windows ? etc. :((

Link to comment
Share on other sites

old time cea mai beton

toata ziua ma rugam de ai mei lastima afara ca se joaca astia hoti si politai pe juma de zona fudeam de imi ieseau plamini

sau ne adunam 30 40 si baeti si trageam o tura cu tuburile bineinteles tuburi furate din blocurile in constructi :))

sa nu mai vb de scunsa , sau jucam cu fetele elastic de mai mult noi tineam elasticu decat ele

of of ce vremuri

acuma daca ai vezi pe cei mici daca se aduna afara ai si aud !! ai terminat jocu ala , facem un counter in retea sau las ca vb pe mirc ca alceva nu prea stiu sa mai faca , ma mir ca mai merg la cate un fotbal sau baschet dar si la ala cate juma de repriza ca il asteapta fifa acasa sau manager 200x

asta e , alea au fost niste vremuri acuma sunt altele si poate peste 15 20 de ani o sa fie altele totul se schimba nimic nu ramane la fel

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...