Jump to content
Lancelot

Copilaria noastra vs Copilaria voastra

Recommended Posts

Old times de departe, doar seara cand venea timpul sa ma culc si cand mai ma jucam pe televizor cu vecinii stateam in casa :D in rest stateam pe afara la tupu, fotbal, lapte gros, sau iarna stand la curte, iar ienile fiind friguroase pe atunci aruncam apa intr-o zona a curtii asteptam sa inghete pana a doua zi si apoi ne dadeam pe gheata :D

Acuma viata e mult mai monotona dp mine chiar si cu toata tehnologia asta si cu internetul.

Link to comment
Share on other sites

Asa mi de dor de anii aia , tupu , flori fete si baieti , matza , copaci ( Kopaci) 21, miutze fara numar etc.... Vacantele la bunici au fost cele mai tari : la scaldat :X in tot noroiu =)) , la furat de rosii (pfoai da bune erau) , la pescuit cu ceva plase mari , nu mai stiu cum se numeau , la pandit de malai....

In clasele 1-6 era cel mai fain , no computer just nintendo , si atuncea cand ma jucam pe nintendo ( mario) era la 6 dimineata , cu o ora inainte sa ma duc la scoala , pt ca pe parcursul zilei nu aveam timp , toata ziua eram afara , si daca imi era foame , Turbo time =)) sau seminte unguresti ... sau cand jucam fotbal si dadeam intotdeauna in geamurile de la parter si cand ieseau afara oamenii sa urle la noi , noi le ceream de baut apa :)) ( culmea nesimtirii stiti voi) ........... Oricum eu in fiecare vacanta de vara retraiesc acele jocuri cu prietenii mei din copilarie :D

Am multe de povestit , v-am spus 0,001 % din copilaria mea .. nu se compara cu nimic copilarie din anii 90

Link to comment
Share on other sites

Copilaria din anii 90 a fost ceva fain, toata ziua afara, iarna cu sania vara la baie :D si daca era sa stai in casa no pc, cd, dvd, chat & mp3, doar jocuri pe televizor si muzica pe casete... iar acum nici nu se mai poate numi copilarie... acum la 10 ani numa bani & fitze au copiii in cap...

Link to comment
Share on other sites

Guest satanic

:bananadance2: lapte gros si akuma jukam cand plekam cu trenu pe undeva.....nu strica :D....

@fane spoitoru : Mafia - Poveste fara sfarsit :)):))

Prefer vremurile noi + handball`ul din perioada comunista :D

Link to comment
Share on other sites

Copilaria din `90 nu se va uita o viata intreaba ...nu era atata informatie ...afara toata ziua ..lapte-gros ...fotbal cat incape ... cartii... matza ... tupu ... pac-pac... vremuri faine ... iarna bulgareli ... in mai iesiri prin padure dupa carabusi si radasti ...nu erau atatea fitza si copii cu impresii ... Cand eram mic si se facea seara eram in casa ... ma :pray: la mama sa ma lase mai mult dar tot timpu castiga ea :)

Vremuri faine apuse prea devreme ... mi`as dori sa am din nou 10 ani sa nu am nici o grije :(

Link to comment
Share on other sites

old times rullez :right:

da... vremuri apuse, desi mi-as dori si ptr copii mei o copilarie ca a mea :( toate acele jocuri, mersul la furat de struguri, cirese etc:)) , totul era diferit, inclusiv sarbatorile, altfel asteptam pe mosu' si pe iepurila..

acum? vorba voastra.. fitze chiar si la cei de 10 ani "vreau tel nush de care, pc.. " etc .. aiurea rau.

Link to comment
Share on other sites

nu era atata informatie ...afara toata ziua ..lapte-gros ...fotbal cat incape ... cartii... matza ... tupu ... pac-pac... vremuri faine ... iarna bulgareli ... in mai iesiri prin padure dupa carabusi si radasti ...nu erau atatea fitza si copii cu impresii ...

Chiar daca si eu imi doresc cateodata sa ma intorc la acea viata (pentru ca stim cu totii, ignorance is bliss), totusi, imi place mai mult cea de acum. O fi fost distractiva viata pana prin 2003, dar in acelasi timp, eram si ignorant. Pana sa am net aveam intr-adevar mai putin griji, viata era mai usoara, nu refuzam nicio oferta de a iesi afara, de a face un act de teribilism, etc. Insa prefer sa am mai multe pe cap dar sa-mi si functioneze capul in acelasi timp. Eh, sunt bucuros ca am prins ambele perioade si am vazut cum a fost in fiecare asa ca pot spune sincer ca spunandu-ti "dar daca nu e asa cum spune majoritate? ia sa verific eu mai bine" iti va aduce mai mult bine decat rau.

Link to comment
Share on other sites

misto melodia postata mai sus...si e trist cnd te gandesti k e adevarat tot ce se spune acolo...stie careva a cui e mel?

ehe ce vremuri :( acu dk mai vezi 2 3 stransi pe o banca la o punga de semintze e bine...acu toti sunt la oferta de noapte la net caffe sau aks in fatza calculatorului jucandu`se...nu mai e cum erea odata...dk stateai 1 ora la calculator erea bine...toata ziua pe afara in fatza blocului batand o mingie sau jucand sotron sau alte jocuri de copii...acu toti vb numai de cate head shoot au dat la cs sau cate fraguri au facut la dota...

Link to comment
Share on other sites

nush daca atzi stat vreunu 5 ore la coada la lapte .. sau cumparatzi paine cu 20 d bani .. sau mergeatzi la tuns cu 1 leu 50 .... eram mic nu mai stiu nici eu bine.. dar nu se pot compara perioadele intre ele .. copii d azi au mare satisfactzie in fatza monitorului .. eu tzin minte ca de abia asteptam sa termin temele sa fug la fotbal la bloc / lucrurile s-au schimbat .. in rau :(

parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

ce frumos era cand mergeam la furat de struguri/caise/cirese

ce frumos era cand jucam fotbal in spatele blocului

ce frumos era cand jucam pitulusu

ce frumos era cand jucam prinselea pe cocotatea

ce frumos era cand jucam capra noua sau osul

Link to comment
Share on other sites

Felicitari....un topic deosebit :right:

Biza, Castel, Ratele si Vanatorii, Razboaie intre cartiere cu cornete, cititul pe ascuns noaptea (Jules Verne, Legendele Olimpului, Winnetou, Ciresarii) ce vremuri....

Copilaria a insemnat pentru mine perioada '80 - '90, o perioada extraordinara cu prieteni pe viata. Sincer imi pare rau ca baietelul meu nu va avea o copilarie ca a mea.... indiferent de posibilitatile materiale de acum ce a fost atunci nu mai gasesti azi... sau poate sunt eu un pic mai "ramolit". Asta e vremuri noi - distractii noi.

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

deci .. am ramas :| .. trist dar adevarat ..

Si ma rog , ce este asa de trist ? Scopul s-a pastrat doar metodele s-au schimbat , satisfactia poate ca acum este un pic mai mare ..... copiii din ziua de azi au ce ne-am dorit noi cand eram de varsta lor , iar acum ce facem ? ii acuzam? :-? . Gandestete ca bunicii tai habar n-aveau ce era aia o jucarie si se jucam cu naiba stie ce si trageau cu arcu in baloti de paie....apoi tu/noi ne jucam nemtica/victoria in fata blocului cu portile trasate cu o piatra (acum ce-ar fi sa te certe (stra)bunicatu ca habar nu ai sa omori o oaie). Totul se schimba fie ca iti place sau nu.

Nu e trist , e normal , se numeste evolutie.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...