Jump to content
Lancelot

Din cine se trage omul?;;)

Recommended Posts

Ok sunt de acord cu tine , las eu de la mine si accept ca sunteti niste maimute , dar pe maimuta cine a facut-o ? :dontknow:

P.s. - o rugaminte am sa argumentezi daca vrei sa ne spui ceva !

omg, Dumnezeu a facut-o, ce e asa de greu...pana sa faca omul...a facut animalele right? Si..a zis..hai sa fac o maimuta...asta urmand sa evolueze in marea mea creatie: OMUL. Si uite ca Dumnezeu a asteptat si a tot asteptat, si maimuta n-a mai evoluat, asa ca l-a creat pe om chiar El Insusi. :rofl1: Credeti-ma!!!1111unu, asa scrie in Biblie...its the book of mankind, not! 8-|

ps: hai dati quote din reply-ul meu si contestati-l, macar aberez si eu odata cu voi. :nanana:

Link to comment
Share on other sites

^ nu e chiar un subiect nou e asemanator cu cel de la sondaje, cat despre cearta, nu cred ca se poate incheia vreodata decat cu un topic inchis, e ca si in cazul gusturilor "nu se discuta", fiecare isi sustine sus si tare parerea, deh, fiecare are dreptate :P pt mine fiind mai important viitorul decat trecutul

PS: si mai vad si oameni "maturi" ca "dumi" sau "Beethoven" care-si pun mintea cu altii, in perspectiva convingerii lor, chiar se merita? (o fi spam? :))

Link to comment
Share on other sites

Dupa indelungi meditatii... cred ca ne tragem din Lancelot. Ia uitati ce topic a reusit din nou sa faca omu (sau zeu) asta :)

Lance... ai o bere pt ca gasesti tot timpu subiect de cearta :D

Eu nu ma cert . am discutat cu cine am putut discuta , atata doar ca sau trezit doi maimutzoi sa se afirme cu alte maimutzolerile lor =)) sau cum sa zic :banghead: auzi frate maimutzele si-au tras-o cu extraterestri asa am ajuns noi oamenii =)) :blink: =))

Link to comment
Share on other sites

Dupa indelungi meditatii... cred ca ne tragem din Lancelot. Ia uitati ce topic a reusit din nou sa faca omu (sau zeu) asta :)

Tinand cont de faptul ca e narcisist nu cred ca este de acord ca mai poate exista macar o persoana asemeni lui :P

@_bunny_ : ideea este ca evolutia nu este contestata de crestinism (prin Biserica), pentru ca ar fi absurd. Este evident ca omul de astazi este difeit de omul de acum 2000 de ani, cand a aparut crestinismul, macar dpdv al sperantei de viata. Biserica nu poate nega asta, evident ca accepta ideea de evolutie.

In schimb este in total dezacord cu evolutionismul care este un curent sau o filosofie care merge pe principiul ca intreg Universul - inclusiv amoeba si omul - este rezultatul unor procese exclusiv naturale, ce pot fi explicate si demonstrate fara a se lua in calcul interventia divina.

Acum ai inteles?

Link to comment
Share on other sites

Tinand cont de faptul ca e narcisist nu cred ca este de acord ca mai poate exista macar o persoana asemeni lui :P

@_bunny_ : ideea este ca evolutia nu este contestata de crestinism (prin Biserica), pentru ca ar fi absurd. Este evident ca omul de astazi este difeit de omul de acum 2000 de ani, cand a aparut crestinismul, macar dpdv al sperantei de viata. Biserica nu poate nega asta, evident ca accepta ideea de evolutie.

In schimb este in total dezacord cu evolutionismul care este un curent sau o filosofie care merge pe principiul ca intreg Universul - inclusiv amoeba si omul - este rezultatul unor procese exclusiv naturale, ce pot fi explicate si demonstrate fara a se lua in calcul interventia divina.

Acum ai inteles?

Ce sa inteleaga ? daca il intrebi cum a venit pe lume o sa zica ca la adus barZa =))

P.s.- maimutzele si-au tras-o cu eXtraterestri si asa a ajuns omu =)) atata poate unii si nu cred ca merita sa ne mai obosim cu iei "Thora"

Link to comment
Share on other sites

In schimb este in total dezacord cu evolutionismul care este un curent sau o filosofie care merge pe principiul ca intreg Universul - inclusiv amoeba si omul - este rezultatul unor procese exclusiv naturale, ce pot fi explicate si demonstrate fara a se lua in calcul interventia divina.

Acum ai inteles?

Corect!! Ai zis proces natural, nu supranatural (divin), deci esti de-acord cu ce am spus inainte prin 'aberatiile' mele nu? Eu am inteles, si stiam asta :) dar tu? Vad ca treci dintr-o parte in cealalta. :) Cat despre extraterestrii si...eventuala lor relatie cu maimultele nu pot spune decat...lol.

le: i'm out, sleeping time, mai ne 'certam' si maine daca nu se supara IceMan si-l inchide. :nanana:

Link to comment
Share on other sites

PS: si mai vad si oameni "maturi" ca "dumi" sau "Beethoven" care-si pun mintea cu altii, in perspectiva convingerii lor, chiar se merita? (o fi spam? :))

Care convingeri? Unde ai vazut tu in ceea ce am scris eu militarea pentru "o convingere" si atacarea alteia? Am corectat prostiile spuse cu convingere, asta da. Toata lumea posteaza, majoritatea nici macar nu citesc posturile pe care le combat. Imi spui te rog ce "convingere " am exprimat eu?

Link to comment
Share on other sites

Corect!! Ai zis proces natural, nu supranatural (divin), deci esti de-acord cu ce am spus inainte prin 'aberatiile' mele nu? Eu am inteles, si stiam asta :) dar tu? Vad ca treci dintr-o parte in cealalta. :)

Eu doar am explicat cele doua notiuni, ca sa intelegi ca desi par sinonime nu sunt deloc asa.

Nu, nu sunt de acord cu principiile teoriei evolutioniste. Dar nu pentru ca asa mi-a zis popa, ci pentru ca intr-o perioada si eu am negat posibilitatea existentei divinitatii si m-am refugiat in evolutionism, cautand acolo raspunsuri. O perioada am crezut ca evolutionismul poate releva adevarul despre viata, om, Univers, etc. Din pacate nu a fost asa...

Vezi tu, pana acum cativa ani se putea demonstra "stiintific" cum a aparut viata pe pamant, plecand de la pricipiile de atunci, si anume ca nu poate exista viata fara apa, lumina, oxigen si o temperatura adecvata. De curand, s-au descoperit forme de viata ce pot trai fara lumina si oxigen, la peste 5000 de metri adancime in oceane, precum si forme de viata relativ evoluate ce traiesc pe langa vulcanii oceanici la peste 500 de grade celsius.

Ideea este ca la ora asta umanitatea nici macar nu este in stare sa dea o definitie a vietii, in schimb are pretentia ca stie exact cum si unde a aparut.

Link to comment
Share on other sites

dumi, esti nisip ?

Macar nu-s iesit din maimutza care si-a tras-o cu un extraterestru ca tine , doar tu sustineai asta =))

p.s - nu conteaza ce sunt , nisip , bascula , tarnacop e.t.c , conteaza ca exist :nanana:

Link to comment
Share on other sites

dubios, credeam ca realizezi unde e caterinca si unde e serios dar noah...

asta e, conteaza ca existam , sa nu mai punem atatea intrebari care nu'si au rostul.. so close already

Nu tre sa te superi pe mine acuma , sa lungit caterinca asta se pare prea mult... B) :-*

Link to comment
Share on other sites

Dupa indelungi meditatii... cred ca ne tragem din Lancelot. Ia uitati ce topic a reusit din nou sa faca omu (sau zeu) asta :)

Lance... ai o bere pt ca gasesti tot timpu subiect de cearta :D

>:) make it a Sprite u rascal :D

Hmm interesant..unii din voi idn orgoliu va agatati de anumite idei/ concepte usor arhaice..e bine sa priviti cu amnadoi ochii si sa fiti deschisi la tot ce e nou..argumentat stiintific sau doar pe baze ecumenice :)

Daca incercam sa aflam cine l-a creeat pe Dumnezeu inseamna ca acceptam faptul ca nu e o divinitate si e un lucru palpabil..nu e doar un concenpt...

Oricum daca ar fi sa marjam pe teoria lui Darwin..dc a incetat procesul de umanizare al maimutei si de ce nu se mai intampla si in zilele astea ca maimuta sa se ridice si sa inceapa sa se rada cu Gilette?

PS Ptr a v atrage din mine inseamna ca am renuntat la ceva cromozomi pretiosi de ai mei si sunt prea zgarcit ptr asta >:)

Link to comment
Share on other sites

Ba eu am creat omul... la inceput am fost singur... m-am nascut sub o piatra . Eram ciuperca . Si am vazut o maimuta sexy rau . Si nah... ce puteam sa fac . Si au mai aparut niste specimene ca mie (voi) . Si asa se explica si prostia :D . Dar sa mor daca stiu de unde vine inteligenta :blink: . Cred ca maimuta aia stie mai bine :-?

Link to comment
Share on other sites

Guest y2kmonster

<object width="468" height="351"><param name="movie" value="http://www.spymac.com/hop?id=1557222"></param><param'>http://www.spymac.com/hop?id=1557222"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.spymac.com/hop?id=1557222" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="468" height="351"></embed></object>

Link to comment
Share on other sites

<object width="468" height="351"><param name="movie" value="http://www.spymac.com/hop?id=1557222"></param><param'>http://www.spymac.com/hop?id=1557222"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.spymac.com/hop?id=1557222" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="468" height="351"></embed></object>

corect! ^_^

Link to comment
Share on other sites

omul se trage din Dumnezeu..

trup & suflet =))=))

OT# probabil dintr'o anume specie de maimuta care a evoluat dintr'o anume specie de reptila ce a iesit dintr'un mic pestisor din ape...pe care cu sigutanta l'au "implantat" acolo niste mici omuleti extra care cu si mai multa siguranta au aparut intr'un stil Big Bang :D

...dar asta desigur e doar parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

nici nu trebuie sa crezi, trebuie sa citesti toate scriierile stiintifice care trateaza acest subiect si ai sa vezi ca toate spun acelasi lucru: omul a evoluat din maimuta prin mai multe etape

ps: NU EXISTA dumnezeu ca entitate si ca fiinta materiala (si nici nu a existat vreodata)... deci, cum naiba ceva ce nu e material sa poata se creeze ceva ce e material (e cumva pleonasm?)

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...