Jump to content
Lancelot

Din cine se trage omul?;;)

Recommended Posts

1. cele mai noi specii sunt cele mai adaptabile. nu sunt specii perfecte ;)

specii perfecte sunt cele VECHI care au trait mult. noi de-abia am aparut. (vezi animale perfecte : crocodilul, rechinul.. animale care exista de sute de milioane de ani)

2. nu suntem varful evolutiei

Black, teoria evolutionista a lui Darwin are la baza teoria selectiei naturale (propusa tot de catre el).

Conform teoriei selectiei naturale, natura opreste tot ceea ce este mai bun si mai adaptat la mediu, inlaturand ceea ce este prost si neadaptat.

Mergand pe acest principiu, marea majoritate a sustinatorilor darwinismului pun omul pe cea mai inalta treapta pe scara evolutiva. Facand asta, contrazic teoria selectiei naturale, si implicit, teoria evolutionista propusa de catre Darwin.

Drept este ca exista o minoritate a adeptilor teoriei selectiei naturale, care nu pun omul in varful piramidei, considerand ca este o specie noua, ce abia a inceput propria selectie naturala, dar minoritatea respectiva a cam aruncat cartea aia cu maimutele la cosul de gunoi.

si inainte de Dumnezeu ce a fost?

Pai aici este foarte simplu.

Dumnezeu este Absolutul, absolutul nu suporta comparatie, daca se pune problema creatiei, nu poate fi creat decat de catre Absolut, adica de el insusi.

Atunci:

- ori Dumnezeu se poate autocrea;

- ori el exista din totdeauna, fiind infinitul, eternitatea, totul si nimic, inceputul si sfarsitul.

Q.e.d.

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeu este Absolutul, absolutul nu suporta comparatie, daca se pune problema creatiei, nu poate fi creat decat de catre Absolut, adica de el insusi.

Atunci:

- ori Dumnezeu se poate autocrea;

- ori el exista din totdeauna, fiind infinitul, eternitatea, totul si nimic, inceputul si sfarsitul.

Q.e.d.

Thora!, cu asta ai rapus tot efortul tau de a parea om cult ;) . Nu e nimic mai simplu in lumea asta decat sa dovedesti ca "exista d-zeu": el este absolut, nu poate fi comparat, etc etc. Astea sunt dupa tine motive plauzibile aduse de un om cu o gandire rationala? C`mon!!! Sunt scarbit ...

Eu nu o sa-mi bat capul dovedind unora ca e asa sau invers. Voi alegeti cum va irositi viata.

LE: buna exprimare aNNa-

Link to comment
Share on other sites

Evolutia nu are loc neaparat intr-o linie dreapta continua si cu o viteza constanta.

Exista lacune in cunostintele noastre, si traiectoria exacta a evolutiei este necunoscuta,

desi presupunerile logice au dus la unele dintre cel mai probabile sugestii.

Analizarea si compararea ADN-ului este o metoda folosita des in determinarea paternitatii

sau stabilirea unui grad de rudenie intre doua persoane.

Aceeasi metoda ne permite sa spunem ca cimpanzeii sunt cea mai apropiata ruda a noastra inca in viata

(oamenii si cimpanzeii bonobo au in comun 98.4% din ADN).

Aceasta insa nu inseamna ca oamenii au evoluat din cimpanzei.

Cand Darwin a publicat faimoasa sa carte "Evolutia Speciilor",

urmata de "Originea omului" nu se descoperise practic nici o fosila a stramosilor omului.

De ce nu continua cimpanzeii sa evolueze si sa devina la fel de destepti ca omul?

Pentru ca un creier mai mare insemna un consum de energie mai mare,

care nu poate fi intotdeauna sustinut.

La fel, un leu mai mare poate avea mai mult succes la vanatoare,

insa necesita mai multa energie si deci trebuie sa manance mai mult.

Marimea optima a unui leu este exact cea care o are. In acelasi fel,

inteligenta optima a cimpanzeului pentru mediul si "societatea" in care traieste este exact cea pe care o are.

P.s. - argumente mai sunt

Link to comment
Share on other sites

Black, teoria evolutionista a lui Darwin are la baza teoria selectiei naturale (propusa tot de catre el).

Conform teoriei selectiei naturale, natura opreste tot ceea ce este mai bun si mai adaptat la mediu, inlaturand ceea ce este prost si neadaptat.

Mergand pe acest principiu, marea majoritate a sustinatorilor darwinismului pun omul pe cea mai inalta treapta pe scara evolutiva. Facand asta, contrazic teoria selectiei naturale, si implicit, teoria evolutionista propusa de catre Darwin.

Omul e cel mai adaptat la medu in momentul ACESTA. pe vremea dinozaurilor (daca accepti existenta lor doar pe baza unor cateva mii de fosile descoperite) omul nu putea exista. de aceea nu a existat. asta inseamna evolutie. adaptarea la mediu. in acest mediu oamenii sunt perfecti (ca specie, nu ca acte) ergo, au luat nastere.

Drept este ca exista o minoritate a adeptilor teoriei selectiei naturale, care nu pun omul in varful piramidei, considerand ca este o specie noua, ce abia a inceput propria selectie naturala, dar minoritatea respectiva a cam aruncat cartea aia cu maimutele la cosul de gunoi.

link or it didn't happen. arata-mi ca "au aruncat cartea aia cu maimutele la gunoi" adepti ai teoriei evolutionismului si ca au imbratisat creerea divina.

Pai aici este foarte simplu.

Dumnezeu este Absolutul, absolutul nu suporta comparatie, daca se pune problema creatiei, nu poate fi creat decat de catre Absolut, adica de el insusi.

Atunci:

- ori Dumnezeu se poate autocrea;

- ori el exista din totdeauna, fiind infinitul, eternitatea, totul si nimic, inceputul si sfarsitul.

Q.e.d.

Din pacate nu e deloc simplu.

- ori Dumnezeu se poate autocrea

din nimic apare vointa de a se creea pe sine o fiinta divina.

pot combate chestia asta cu faptul ca materia a luat fiinta din cauza principiului non-contradictiei cum ca a nu exista nimic este absurd si imposibil. tu spui ca dumnezeu s-a auto-creeat dar nu poti sa accepti credinta altor oameni ca materia s-a auto-creeat singura din necesitate si imposibilitatea inexistentei?

- ori el exista din totdeauna, fiind infinitul, eternitatea, totul si nimic, inceputul si sfarsitul.

da. asta e abordarea crestina. nu e q.e.d. deloc pentru ca nu ai spus nimic.

eu spun ca planetele si stelele si bla bla bla exista dintotedauna si nu le-a creeat nimeni. cu ce combati chestia asta?

Link to comment
Share on other sites

Dumnezeu este Absolutul, absolutul nu suporta comparatie, daca se pune problema creatiei, nu poate fi creat decat de catre Absolut, adica de el insusi.

Atunci:

- ori Dumnezeu se poate autocrea;

- ori el exista din totdeauna, fiind infinitul, eternitatea, totul si nimic, inceputul si sfarsitul.

Q.e.d.

Ce prostii poti spune, sincer :rofl1:. q.e.d? ai demonstrat ceva? Propia ta teorie? Tu crezi ca daca iti afirmi o parere trebuie sa credem in ea?

le: word vinsanity.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea ca topicul asta nu are niciun rost si ar trebui inchis inca de pe acum , pentru ca aici nu e decat rost de cearta . nu poti convinge un credincios ca suntem maimute cum nu poti sa convingi marmota sa fure din gentzi .

Link to comment
Share on other sites

dubios.. probabil din maimutele care s-au reprodus cu extraterestrii

Fara suparare dar la replica asta meriti o bulina rosie =))

Link to comment
Share on other sites

parerea mea ca topicul asta nu are niciun rost si ar trebui inchis inca de pe acum , pentru ca aici nu e decat rost de cearta . nu poti convinge un credincios ca suntem maimute cum nu poti sa convingi marmota sa fure din gentzi .

great wisdom there

Link to comment
Share on other sites

Poate ne spui si cand s-a demonstrat ferm acest lucru? Eu stiam ca nu degeaba se testeaza in faza finala efectele medicamentelor inovatoare pe porci. Asta apropo de similitudini organice.

Mai uitate pe Discovery Chanel ;) ai sa vezi

Link to comment
Share on other sites

De ce nu continua cimpanzeii sa evolueze si sa devina la fel de destepti ca omul?

Pentru ca nu mai traiesc in acelasi mod de viata, in alte cuvinte ecosistemul a fost perturbat, nu mai pot evolua in conditii 'normale'. Iar tu dumi n-ai cum sa demonstrezi ca Dumnezeul Bibliei este cel care a creat Universul si tot ce exista, dar exista inevitabil un plan dupa care suntem alcatuiti, si asta nu poate sa apara la voia intamplarii. Iar in legatura cu teoria evolutionista, exista studii, teorii, urme ale evolutiei, asemanari. Cum ai vrea sa-ti demonstrez? Nu am cum, nu sunt nici Darwin nici Dumnezeu.

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca nu mai traiesc in acelasi mod de viata, in alte cuvinte ecosistemul a fost perturbat, nu mai pot evolua in conditii 'normale'. Iar tu dumi n-ai cum sa demonstrezi ca Dumnezeul Bibliei este cel care a creat Universul si tot ce exista, dar exista inevitabil un plan dupa care suntem alcatuiti, si asta nu poate sa apara la voia intamplarii. Iar in legatura cu teoria evolutionista, exista studii, teorii, urme ale evolutiei, asemanari. Cum ai vrea sa-ti demonstrez? Nu am cum, nu sunt nici Darwin nici Dumnezeu.

Deci "dude" adu argumente concrete nu povesti :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Deci "dude" adu argumente concrete nu povesti :whistle:

Da-mi tu argument concret in afara de:

1. dumnezeu nu are nevoie de argumente

2. dumnezeu nu suporta comparatie

3. mi-a zis becali

4. mi-a zis popa

5. scrie in biblie

hai cu closed ca o sa ajungem la 7 pagini ca la ala cu icoanele.

Link to comment
Share on other sites

Deci "dude" adu argumente concrete nu povesti :whistle:

Deci, nerd, :) ce-am vrut eu sa-ti explic tie e ca nu poti demonstra ceva concrect(in general), iar tu ai sarit pe mine sa-ti demonstrez eu(personal), n-am cum, in alte cuvinte bati campii degeaba. ;]

ps: omg ai dreptate, GOD EXISTS lo0key here

i like this part

ARGUMENT FROM BIOGENESIS

(1) Where did Adam come from, dummy?

(2) Therefore, God exists.

ARGUMENT FROM PROBABLE PROOF

(1) God exists.

(2) Can I prove it? Probably.

(3) Therefore, God exists.

ARGUMENT FROM STUPID BUMPER STICKER (II)

(1) God said it.

(2) I believe it.

(3) That settles it.

(4) Therefore, God exists.

WAYSON'S ARGUMENT

(1) Scientists generally accept the theory of evolution.

(2) I don't.

(3) Therefore, they are lying or fabricating their data.

(4) Therefore, God Exists.

cate dovezi...:rofl1:

Link to comment
Share on other sites

:dooh: Mai cultule numai fa spam , ca nu te agreeam , aici e topicul , nu ti-a cerut parera buny aici trebuie sa postam idei noi. Next time reclam Moderatorul

OT: Sa demonstrat ferm ca maimuta 99 % din fizicul si psihicul ei este egal cu al nostru deci .. noi suntem urmasii ei :readthis:

Mai uitate pe Discovery Chanel ;) ai sa vezi

frumos...data viitoare cand dai lectii de "cultura" nu mai pomeni si de "discovery chanel".....ai grija sa "reclami moderatorul" pentru off-topicul asta care l-am facut aici. scopul era sa ne spunem si parerile in legatura cu originile noastre.m-am exprimat cat se poate de elocvent in celalalt post al meu ca personal cred in teoria evolutionista,dar banuiesc ca esti genul de persoana care daca citeste 2 randuri are impresia ca a citit "shogun" in toate limbile...

a zis cineva mai devreme ca bine ar fi sa se inchida topicul asta...am zis si eu si chiar cred asta, ca nu o sa ajungem la nici o concluzie aici..deja o dam iar in topicul asta: http://www.linkmania.ro/forums/index.php?s...amp;hl=dumnezeu

Link to comment
Share on other sites

Fane, sa faci cinste ca vad ca ai castigat pariul asta :rofl1: =))))

@Thora! : respect , pt mine esti cel mai cult de aici, + inca vreo 2-3 :)

Hai impacati-va ;;) lumea are nevoie de ceva in care sa creada...sunt multe fenomene care nu pot fi explicate de stiinta dar si multe fenomene miraculoase care pot fi. Hai lasati-va ca nu are rost sa va certati atat, topicurile astea n-aduc nimic bun ! Atata timp cat n-ati trait in acele vremuri ca sa vedeti omul evoluand din maimuta sau pe Iisus inviind nu stiti nimic ! Si nici idiotii aia de-i vedeti la TV nu stiu nimic...sunt presupuneri ! (still i believe in G)

Sper ca nu se gaseste vreunu sa-mi dea quote pt ce am zis pt ca nu-i raspund :)

@bunny putin respect pt dumi :) e de ajuns de batran cat sa-ti fie tata :)

Link to comment
Share on other sites

ba da..aduc si ceva bun.atrag atentia asupra faptului ca unii nu frecventeaza sau nu au frecventat orele de limba romana ^_^ .culmea, aceleasi persoane care mai au si pretentia de a fi "culte" :)

AHAHAHAHA asta e sigur 100% verificata ..hahahah OWNED

Link to comment
Share on other sites

Atata timp cat n-ati trait in acele vremuri ca sa vedeti omul evoluand din maimuta sau pe Iisus inviind nu stiti nimic ! Si nici idiotii aia de-i vedeti la TV nu stiu nimic...sunt presupuneri !

Nici politia nu e acolo cand se comite crima si totusi e in stare sa prinda criminalu. Culmea toate inchisorile astea sunt pline de oameni arestati pe "presupuneri" :blink:

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...