Jump to content
Lancelot

Stalin vs Hitler

Recommended Posts

2 din calaii sadici contemporani :) ambii au pe constiinta milioane de victime plus un mic razboi la activ

Hmm pe care il considerati mai violent si mai fara disceranamant dintre cei 2 pacienti? si de ce?

Realizari..ambii au omorat everei la tona plus epurarile din prorpia tara..plus victimele razboiului...

Eu la capitolul sadism il numesc pe Stalin care numai din rusi a executat vreo 8 milioane..dar la capitolul nebunie..micul Adolf de departe

Link to comment
Share on other sites

Ambii dintre cei mai sangerosi dictatori ai secolului XX.

Totusi de departe Stalin a fost mai sadic, din vina sa sfarsind milioane de rusi, propriul sau popor.

Pentru cine vrea sa cunoasca fata lui Stalin si a contemporanilor lui si modul in care si-a "desavarsit opera", le recomand o carte zguduitoare

Imagine IPB

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar Stalin a fost muuult mai sangeros. Daca nu ma insel, prin actiunile lui au murit un numar de oameni triplu decat au murit prin actiunile lui Hitler. In fine, nu mai stiu istoria de liceu. Dar ca metode? Merg pe mana lui Stalin. In timp ce nazistii erau "gura-sparta", comunistii erau mai "silentiosi". Asta se vede si din discursurile pe care le tineau Stalin si Hitler. Hitler le tinea in aer liber, chiar daca virgula conditiile nu erau prielnice, dar cu toate astea, tipa de mama focului. In schimb, Stalin organiza discursuri in camere cu o atmosfera placuta, la fel ca glasul lui, vorbea perfect calm.

Parerea mea, rusii au fost mai civilizati decat nemtii. Cel putin in razboaiele mondiale. Ce sa mai zic de americani? Sa incepi un razboi nuclear? Noroc cu Clinton, care a evitat un al treilea razboi mondial, dar tot a intervenit razboiul rece.

Link to comment
Share on other sites

Stalin a fost mai nebun si mai crud, Hitler nu isi trimitea oamenii la moarte sigura(rusii daca nu inaintau erau secerati de mitralierele aflate in spate) :)

Hitler a facut greseala ca nu a ascultat in totalitate de generalii sai si nu i-a distrus pe rusi, cand ajunsesera aproape de Moscova.Daca ar fi continuat atacul rusia ar fi fost distrusa si nu ar mai fi avut putere sa isi revina.

Respect 4 hitler!

Link to comment
Share on other sites

Intr-adevar Stalin a fost muuult mai sangeros. Daca nu ma insel, prin actiunile lui au murit un numar de oameni triplu decat au murit prin actiunile lui Hitler. In fine, nu mai stiu istoria de liceu. Dar ca metode? Merg pe mana lui Stalin. In timp ce nazistii erau "gura-sparta", comunistii erau mai "silentiosi". Asta se vede si din discursurile pe care le tineau Stalin si Hitler. Hitler le tinea in aer liber, chiar daca virgula conditiile nu erau prielnice, dar cu toate astea, tipa de mama focului. In schimb, Stalin organiza discursuri in camere cu o atmosfera placuta, la fel ca glasul lui, vorbea perfect calm.

Parerea mea, rusii au fost mai civilizati decat nemtii. Cel putin in razboaiele mondiale. Ce sa mai zic de americani? Sa incepi un razboi nuclear? Noroc cu Clinton, care a evitat un al treilea razboi mondial, dar tot a intervenit razboiul rece.

Doamne ce amestec de idei :blink:

On topic,

Cu mintea perversa a lui Stalin si crimele comise de el se pot compara eventual Mao si Pol Pot. Hitler era un copil retardat pe langa ei.

Link to comment
Share on other sites

Statistici:

URSS: 12 milioane soldati morti / 17 milioane civili morti = 29 total

Germania: 3.25 milioane soldati morti / 2.44 milioane civili = 5.69 total

Aproximativ un milion de oameni au fost ucişi în perioadele 1935-1938, 1942 şi 1945-1950 şi milioane de oameni au fost încarceraţi în Gulag = lagărele de muncă. În Georgia, aproximativ 80.000 de oameni au fost împuşcaţi pe timpul anilor 1921, 1923-1924, 1935-1938, 1942 şi 1945-1950 şi mai mult de 100.000 de oameni au fosr transportaţi în Gulag.

Pe 5 martie 1940, Stalin şi alţi lideri sovietici au semnat un ordin pentru executarea a 25.700 de intelectuali, inclusiv 14.700 ofiţeri prizonieri de război polonezi. Aceasta a devenit cunoscut ca Masacrul de la Katyn. Au mai fost şi alte masacre josnice ale prizonierilor de război totalizând aproximativ 30.000 ? 40.000 de oameni.

Istoricii sunt în general de acord că foametea, mortalitatea din lagărele de muncă şi din închisori, ca şi terorismul de stat (deportările şi epurările politice) au făcut milioane de victime de care Stalin şi tovarăşii săi sunt responsabili direct sau indirect. Câte milioane? de victime au murit pe vremea lui Stalin este o chestiune îndelung disputată. Deşi nu s-a recunoscut o cifră oficială de către guvernele sovietic sau rus, cele mai multe estimări sunt între 8 şi 20 de milioane de victime. Comparaţii ale rezultatelor recensămintelor din perioada 1926-1937 sugerează decesul a 5 ? 10 milioane de oameni în plus faţă de ce ar fi fost normal în acea perioadă, cei mai mulţi morţi de foame în perioada 1931-1934. Recensământul din 1926 arată că populaţia Uniunii Sovietice era de 147 milioane, iar în 1937 recensământul da un total de 162-163 milioane. Aceste cifre sunt cu 14 milioane mai puţin decât valoarea estimată a populaţiei şi nu au fost dezvăluite, totul fiind considerat "sabotaj" iar cei care s-au ocupat de organizarea recensământului au fost aspru pedepsiţi. Un alt recensământ s-a făcut în 1939, totuşi cifra de 170 milioane este atribuită direct deciziei lui Stalin (vezi şi Populaţia Uniunii Sovietice). Trebuie notat faptul ca cifra de 14 milioane nu trebuie să însemne în mod automat 14 milioane de morţi suplimentari, atâta vreme cât 3 milioane s-ar putea să fie naşteri care nu au avut loc ca urmare a reducerii fertilităţii sau a controlului naşterilor. 50 de milioane reprezintă cifra cea mai mare care a fost estimată pentru perioada 1920 ? 1953, dar probabil ca ea este mult exagerată.

"Moartea unui om este o tragedie. Moartea a milioane este statistică"

Link to comment
Share on other sites

adevaru e ca nemtzii au fost facuti praf de iarna din rusia care atingea si -30 de grade

tancurile masinile etc nu faceau fatza iar cand sa topit zapada 'mocirla si noroi..:|

totusi ati vazut viata lui hitler?

a fost chiar ieri pe History Channel

destul de destept felu cum a ajuns cancelar si faptul ca a luptat in ww1 si a ajuns caporal'

cam la fel a ajuns si stalin la putere omorand oamenii si distrugand vietzi

ps :votez ptr hitler ptr nebunie si metodele lui nebunesti

Link to comment
Share on other sites

Multi germani au murit in Rusia deoarece Hitler nu le'a dat echipamentul adecvat. Aici ma refer la imbracaminte. Crezand ca lupta impotriva rusilor se va termina repede (blitzkreig), Hitler a dat echipamente (potrivite pentru conditiile din Rusia) la numai 10 / 15 % din armata ce se afla acolo.

Link to comment
Share on other sites

Hitler a fost mai nebun zic eu, am o colega la care strabunicul i-a fost omorat de Hitler, Stalin a fost putin mai sadic :blink: .

:blink:

Ma fratele meu poti sa nu mai aberezi pe aici?

(stra)Bunicul unei colege de-a ta a fost omorat de Hitler (a venit Hitler la usa si i-a bagat cutzitu in inima) :blink:

Cui ii pasa de colega ta? Ce legatura are cu topicul?

ontopic:

amandoi au fost niste genii care au avut o singura problema. erau constienti de inteligenta lor si mult prea aroganti.

hitler nu asculta de generalii lui de parca era el buricu pamantului si ceilalti doar viezuri iar stalin nu stia ce inseamna retragere strategica ( nici hitler nu stia de fapt ).

Daca macar unul din ei ar fi avut un dram de modestie sau liciditate am fi vorbit alta limba acum.

eu cred ca Hitler castiga "duelul" asta :)

Link to comment
Share on other sites

black' date='Feb 13 2007, 19:10']

:blink:

Ma fratele meu poti sa nu mai aberezi pe aici?

(stra)Bunicul unei colege de-a ta a fost omorat de Hitler (a venit Hitler la usa si i-a bagat cutzitu in inima) :blink:

Cui ii pasa de colega ta? Ce legatura are cu topicul?

ontopic:

amandoi au fost niste genii care au avut o singura problema. erau constienti de inteligenta lor si mult prea aroganti.

hitler nu asculta de generalii lui de parca era el buricu pamantului si ceilalti doar viezuri iar stalin nu stia ce inseamna retragere strategica ( nici hitler nu stia de fapt ).

Daca macar unul din ei ar fi avut un dram de modestie sau liciditate am fi vorbit alta limba acum.

eu cred ca Hitler castiga "duelul" asta :)

Dar eu doar dadeam motivul pentru care am mai multa ciuda pe Hitler, de Stalin si asa nu stiu prea multe, de Hitler am invatat si la istorie... Ce te face sa crezi ca aberez?

Link to comment
Share on other sites

Stalin a fost cel mai sangeros , crud si nebun..bine poate nu asa nebun ca Hitler dar totusi.Un mic offtopic:daca Hitler mai parcurgea cei 1.5 km pana la Moscova azi ne salutam cu Heil Hitler!Aveam deja pentium 15 la ora asta :P

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...