Jump to content
Lancelot

Zodiile

Recommended Posts

Sincer sa fiu..DA,cred :). Dar nu in cele de pe pro tv sau programe tv pocnite de genu "veti avea succes in afaceri..ve-ti face $".

Chiar mi s-a intamplat ce a zis odata..."veti avea un accident din cauza apei"..si da..in ziua respectiva (in care sa zis ca voi avea accidentu) am cazut...mai precis am alunecat :/

Link to comment
Share on other sites

ade' date='Feb 16 2007, 00:05' post='1754474']

Sincer sa fiu..DA,cred :). Dar nu in cele de pe pro tv sau programe tv pocnite de genu "veti avea succes in afaceri..ve-ti face $".

Chiar mi s-a intamplat ce a zis odata..."veti avea un accident din cauza apei"..si da..in ziua respectiva (in care sa zis ca voi avea accidentu) am cazut...mai precis am alunecat :/

cine te-a intrebat de horoscop? e vorba de zodii aici :dooh:

Link to comment
Share on other sites

Credeti ca astrologia este mai apropiata de stiinta sau de ceva asemanator vrajitoriei?

Aparent asa ar fi :). Astro....logos.. stiinta despre stele.

Nu e nici stiinta, nici vrajitorie, desi poate putin mai aproape de a 2 categorie, daca nu ne referim la vrajitorie in sensul ei peiorativ. Se pare ca originile ei ar fi undeva in zona civilizatiei babilonienilor (Mesopotamia), pe la mijlocul mileniului al 2-lea inainte de Hristos.

Astrologia are ca obiect prezicerea viitorului, cunoastera omului prin prisma interactiunii Cosmosului asupra Pamantului.

Oficial, comunitatea stiintifica considera astrologia ca fiind o pseudostiinta.

Totusi, unul din meritele fundamentale ale astrologiei este acela ca a premers oarecum astronomiei de astazi, ca stiinta. Cu mult inainte ca astronomia sa devina stiinta, astrologii au fost primii care au observat atent cosmosul, cunosteau miscarile corpurilor ceresti, etc.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred in nimic ce are legatura cu zodiile, horoscopul...

Sunt unele atribute care ne pot parea caracteristice dar fiecare individ are felul lui de a fi si de a gandi si nu ne spune noua pozitia soarelui sau a lunii etc. cum sa reactionam intr-o anumita ipostaza, dk sa fim generosi sau nu, optimisti sau pesimisti...depinde de situatia respectiva, de educatia noastra, de felul nostru de a gandi....

Scrie in zodiacul meu k meseriile care ma caracterizeaza sunt de medic, profesor, actor etc. Cine nu si-a dorit macar odata in viata sa fie medic? sau profesor? sau actor?

De-asemenea mai spune zodiacul ca "infidelitatea" este una din trasaturile mele, ca ador libertatea si nu pot fi fidela unui singur barbat. :blink: Wtf...in viata mea n-am inselat pe nimeni si nu as face-o niciodata pt k mi-as incalca principiile.

Compatibilitatile intre zodii iarasi mi se par niste aberatii...depinde doar de mine si de persoana respectiva dk ne intelegem bine sau nu... :tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca sunteti in stare sa afirmati ca au sau nu o legatura stelele cu viata noastra.

Pana una alta suntem elemente ale aceluiasi univers, dar voi sunteti prea mici si prea pro.. erm, neindrumati ca sa va puteti documenta despre ce e de fapt vorba.

Continuati sa ganditi bullshituri, e calea cea buna.

Link to comment
Share on other sites

era vorba aia ce nu poti atinge nu e credibil >:) dar asa am pierde multe din micile noastre placeri

dragostea nu o atingi si totusi e credibila :right:

durerea nu o poti atinge si totusi exista :hair:

raul sau binele la fel nu le poti atinge si totusi ... :dooh:

Sufletul nu il poti atinge si el totusi exista ;)

... si tot asa pana te saturi de ex.

Razele soarelui nu le poti atinge si totusi te afecteaza .

Cred intr-o oarecare masura ca ne poate afecta (hai sa nu zicem zodiacul) insa astrele sau stelele cum vreti sa le ziceti cred ca ne influenteaza intr-un fel sau altul .

Link to comment
Share on other sites

procrestinatzi, nu? :D

Black, daca inainte sa injuri crestinismul ai citi Biblia, ai putea observa multe...

Inclusiv faptul ca aparitia crestinismului este efectul unei anumite configuratii astrale.

Stii... povestea cu cei trei magi din Babilon, care observand o anumita configuratie astrala au stiut ca urmeaza sa se nasca Messia.

Faptul ca anumiti preoti considera astrologia ca blasfemie este o alta poveste.

Btw, unul din cele mai dotate (uman si tehnologic) centre de astrologie din lume se afla la Vatican.

De altfel este plina istoria de legaturi directe cu anumite configuratii astrale la un moment dat:

- disparitia Imperiului Incas s-a datorat unei configuratii astrale de moment;

- viata Babilonului era strans legata de astrologie;

- sa nu mai vorbesc de marile civilizatii asiatice.

Istoria a fost influentata in mod direct de configuratii astrale, noi suntem produsul istoriei, deci indirect suntem influentati de astre.

Link to comment
Share on other sites

Istoria a fost influentata in mod direct de configuratii astrale, noi suntem produsul istoriei, deci indirect suntem influentati de astre.

A fost intr`o oarecare masura si asta numai la nivel intelectual. Un fel de self-convinceing ca stelele au vreun efect asupra civilizatiei lor.

Niciodata never nu te vor face stelele sa te duci pana la magazin si atunci sa fii lovit de tren. E liber arbitru! Probabil horoscopul de azi are la baza observarea evenimentelor petrecute intr`o anumita configuratie astrala pentru un grup de persoane si astfel s`a generalizat. Well, eu sunt de parere ca e o minciuna, cu conotatie satanica pe deasupra. Ma rog, partea cu increderea in zodii...

Zodiile nu vor influenta niciodata decursul vietii unei persoane numai la nivel de gandire... (which should be very small in that case)

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

Astrologia a avut un rol determinant in evolutia omenirii. Intrebarea e daca acest lucru s-a datorat pozitiei astrelor sau interpretarii date de oameni acestor pozitii.

Incadrarea oamenilor in stereotipuri se face din mai multe puncte de vedere. Zodiacul e una din modalitati, probabil cea mai veche. Are la baza metode empirice, dar si o perioada foarte lunga de observatie. Nu mi se pare cea mai potrivita atitudine ignorarea unor date rezultate din mii de ani de experienta. Merita un pic de atentie. :right:

Off topic @ black

Dintre toti doritorii de fursecuri, nu s-a obosit nimeni sa verifice la date personale :P

Data nasterii :19 Iunie 1986
E drept ca nu-ti scrie la fiecare user, dar un fursec merita un pic de efort, nu?
Link to comment
Share on other sites

Guest y2kmonster

<object width="468" height="290"><param name="movie" value="http://www.spymac.com/hop?id=1803924"></param><param'>http://www.spymac.com/hop?id=1803924"></param><param name="wmode" value="transparent"></param><embed src="http://www.spymac.com/hop?id=1803924" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="468" height="290"></embed></object>

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...