Jump to content
Lancelot

Gelozia..

Recommended Posts

E una din cele mai grele "boli" dintr-o relatie...Voi va loviti de ea? sau nu?

Ca o personal opinion.. unde nu e gelozie nue dragoste.. depind de fiecare caracter nivelul de intensitate al acesteia

cand iubesti esti gelos , iar atunci cand inseli clar nu mai esti gelos =))

Link to comment
Share on other sites

:nanana:

Daca ajungi sa inseli e clar ca nu iubesti si daca nu iubesti cum poti spune ca esti gelos ?

poti insela si daca iubesti, si poti fi gelos si daca inseli :nanana:

da e cea mai mare prostie sa fii gelos, prin gelozie, parerea mea, iti indepartezi partenerul, il sufoci...

:tiphat:

Link to comment
Share on other sites

:nanana:

poti insela si daca iubesti, si poti fi gelos si daca inseli :nanana:

da e cea mai mare prostie sa fii gelos, prin gelozie, parerea mea, iti indepartezi partenerul, il sufoci...

:tiphat:

Cum ai ajuns la concluzia asta ?

Atunci cand spui si simti ca iubesti inseamna ca nu`ti mai trebuie alta persoana, nu exista decat persoana iubita care inseamna totul. Daca iubesti in adevaratul sens al cuvantului cum poate sa te atraga altceva atata timp cat gandul iti este ocupat cu dragostea pe care o porti ?

Cum am mai spus...gelozia este buna atata timp cat are o limita.

Link to comment
Share on other sites

GELOZ?E, gelozii, s.f. 1. Sentiment chinuitor şi obsedant pe care îl provoacă în sufletul cuiva bănuiala sau certitudinea că fiinţa iubită îi este necredincioasă.

:D nu pot sa zic ca eu nu sunt gelos dom'le. sunt momente (determinate de felul in care ma simt, de vremea de afara, de prietenii mei, de prietenii prietenei mele, etc, multe chestii) cand esti dom'le gelos si n-ai ce face :P. Numai ca unii sunt gelosi 99% din timp si asta nu e bine :D

Link to comment
Share on other sites

erau 2 cazuri diferite ;)

1- cand iubesti esti gelos

2 - atunci cand inseli clar nu mai esti gelos

era doar parerea mea :P

1- nu generaliza. eu iubesc si nu`s geloasa :nanana:

2- n-ai intalnit niciodata cazuri in care X insela pe Y si totusi X facea cele mai mari crize de gelozie? :D eu una da :D

Link to comment
Share on other sites

Sunt gelos, sunt posesiv, pentru ca stiu ce pot pierde. este o perspectiva. Am muncit mai bine de 4 ani sa cladim o relatie si ar fi aiurea sa se termine, asa ca ne amintim mereu limitele...gelozia este buna....bine...nu ma apuc sa-i citesc mesajele sau ceva de genul (desi n-ar fi o idee rea :D)

Link to comment
Share on other sites

;) :whistle:

2- n-ai intalnit niciodata cazuri in care X insela pe Y si totusi X facea cele mai mari crize de gelozie? :D eu una da :D

si eu am vazut

si am vazut si chestia cu stirile, ieri =))

Ot: nu prea sunt gelos :)

decat in cazuri speciale

Link to comment
Share on other sites

:nanana:

poti insela si daca iubesti, si poti fi gelos si daca inseli :nanana:

da e cea mai mare prostie sa fii gelos, prin gelozie, parerea mea, iti indepartezi partenerul, il sufoci...

:tiphat:

eu sunt de acord... poti insela daca iubesti... din... durere... razbunare... poti sa iubesti un om pt ce E dar fizic pur si simplu sa nu va potriviti... la fel cum poti sa te intelegi cu un barbat super la pat si in conversatii sa fiti total opusi...

cat despre sufocare.. mie imi place sa vad ca partenerul e putin gelos/posesiv... (cu limite evident)

Link to comment
Share on other sites

Devin un demon cand sunt gelos :D . Si de multe ori raman asa cu cel care a provocat gelozia <_< . Se spune ca sunt 2 categorii de oameni :

-Cei ce iarta dar nu uita!

-Cei ce uita si nu iarta!

Eu ma incadrez in prima categorie . Dar nu iert pe cel cu care ea m-a inselat . Si nici nu uit .

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand spui si simti ca iubesti inseamna ca nu`ti mai trebuie alta persoana, nu exista decat persoana iubita care inseamna totul. Daca iubesti in adevaratul sens al cuvantului cum poate sa te atraga altceva atata timp cat gandul iti este ocupat cu dragostea pe care o porti ?

cum poate sa te atraga altcineva? hm, lejer, chiar :) nu confunda dragostea cu atractia. ah, da, ca daca persoana "din exterior" de care te simti oarecum atrasa ti-ar face avansuri si tu nu ai raspunde nicium pentru ca iubesti, asta e altceva...

si oricum ar fi, va rog incetati a da definitii "de dictionar" iubirii. sunt satula pana in gat de explicatii romantice, sadice, ironice, realiste sau din contra, asupra dragostei. e clar ca sentimentul asta se manifesta diferit la fiecare dintre noi, e clar ca iubirea presupune mai multe etape - faza obsesiei (denumita generic indragostire), faza constientiarii, faza bucuriei, faza pasiunii, faza recunostintei, faza multumirii, faza compromisurilor, faza prieteniei in cele din urma. nu incercati sa definiti iubirea doar prin prisma uneia dintre aceste etape, probabil cea prin care treceti voi in momentul actual.

sa fii gelos e extrem de simplu. ajunge sa presupui firescul, si anume ca partenerul/partenera iti apartine de drept. logic, stii ca te inseli prin afirmatia asta. dar oricum orice relatie incalca deseori principiile logicii. si chiar nu conteaza daca ai inselat sau nu pe celalalt. gelozia e in mare o chestie instinctuala, foarte greu de controlat, reprezentand doar o manifestare in exterior a posesivitatii si a instinctului fiecaruia de conservare. culmea, in mare parte, gelozia chiar nu are nici o treaba cu dragostea in sine. e o problema personala.

a, da, si prin prisma firii umane, nu voi inceta nicicum sa cred ca absolut orice om in viata este gelos cateodata, in momentele de slabiciune. e atat de usor sa fii... e mai greu sa remediezi distanta care se creeaza intre parteneri datorita geloziei, insa. cred ca tot secretul e felul in care reusesti s-o controlezi, vis-a-vis de celalalt. uneori, intr-o relatie, mai trebuie sa si taci, oricat de deschisi ati fi, voi cei pentru care "nu exista subiecte tabu intr-o relatie".

Link to comment
Share on other sites

si oricum ar fi, va rog incetati a da definitii "de dictionar" iubirii. sunt satula pana in gat de explicatii romantice, sadice, ironice, realiste sau din contra, asupra dragostei.

pentru mine iubirea si dragostea sunt 2 lucruri diferite.

in iubire nu poti sa fi gelos. in dragoste, poti.

a, da, si prin prisma firii umane, nu voi inceta nicicum sa cred ca absolut orice om in viata este gelos cateodata, in momentele de slabiciune. e atat de usor sa fii...

conteaza cat dureaza momentul de slabiciune. la unii e o cadere nervoasa de 2 zile, la altii e o umbra si un gand negru de o secunda care iti abate privirea.

in topicul asta am zis ca nu sunt gelos niciodata.

afirmatia ta ma contrazice direct deci.. tot ce pot sa spun ca sa ma "scuz" e ca e o diferenta intre a fi gelos si a te purta ca atare. poate am fost si eu gelos, dar nu am lasat niciodata sa se vada.

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...