Jump to content
The Connection

Cartea preferata .

Recommended Posts

Guest oberst Hinka

Pai ar fi... Regii blestemati - Druon Maurice

Amurgul templierilor - Hanny Alders

Victorii pierdute - Erich Lewinsky von Manstein

Templierii,istorie si mistere - Cristian Tiberiu Popescu

Caderea Constantinopolului - Vintila Corbu

Si cele 14 volume ale lu' Sven Hassel

Link to comment
Share on other sites

Guest anders

Martin Heidegger - Fiinta si timp

Immanuel Kant - Bazele metafizicii moravurilor

Wow eusa_clap.gif Iar a treia probabil ca e "L'ecriture et la difference" a lui Derrida smile.gif

Anyway, cartea mea favorita-ptr.forumul asta- ramane "De veghe in lanul de secara" de J.D. Salinger.

Link to comment
Share on other sites

Chiar, ce misto era Jules Verne. Si 20.000 de leghe sub mari, si Ocolul pamantului, si Muntele de aur, si aia cu calatorie pana la luna, sau sub pamant, o gramada de carti misto...

le-am citit biggrin.giftongue.gif

is inca 2 carti misto: Rapit de pirati si Insula comorii (foc la pupa!arrrrrrr!)

Link to comment
Share on other sites

Wow eusa_clap.gif Iar a treia probabil ca e "L'ecriture et la difference" a lui Derrida smile.gif

Anyway, cartea mea favorita-ptr.forumul asta- ramane "De veghe in lanul de secara" de J.D. Salinger.

De fapt mai sunt 2 carti preferate care stiu ca-mi plac dar nu le-am citit

fenomenologia spiritului si critica ratiunii pure dar nu le-am gasit inca.

Alte carti care mi-au placut:

Irving Stone - Bucuria vietii

Kafka - America / Castelul / Procesul

Link to comment
Share on other sites

Preferatul meu absolut este seria The Dark Tower de Stephen King, imi lipsesc inca 2 carti din serie, dar celelalte le consider bestiale. Le recomand impatimitilor de Zona Crepusculara.

George Orwell - Ferma animalelor, cateva carti de Stan Nicholls, The Orks, (la celelalte nu le stiu titlurile in engleza, unu stiu ca este Quicksilver Zenith..) si inca cateva carti fantasy (The Elfs, The Dwarfs) dar nu-mi aduc aminde de autori.

Desigur seria The Lord of the Rings, Silmarillionul, Noutati din Pamantul de Mijloc (cred ca asa se traduce), Hobbitul.

Le Miserable de Viktor Hugo.

Harry Potter si Camera Secretelor, si The Halfblood Prince (cat de cat interesante).

Interviu cu un Vampir de Ann Rice.

Astea nu sunt cartile pe care l-am citit in viata mea, astea-s cartile care mi-au placut.

P.S.: pe wikisource.org si wikibooks.org gasiti ebooks, sau linkuri spre ebooks gratuite, mai cautati si pe gutenberg.org. Cartile sunt mai vechi, dar sunt clasici adevarati.

Link to comment
Share on other sites

o I forgot

Jules Verne 20000 leghe, ocolul pamantului in 80 de zile, un oras plutitor, de la pamant la luna (parca asta-i titlul)

jules verna e interesant.... doar (asta-i parerea mea) ca e pentru cei de la gimnaziu ( atunci le-am citit) e lectura usoara si simpla acceptata de majoritatea publicului

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...