Jump to content
nwradu

Uniformele scolare au revenit in clase

Recommended Posts

Profesorii si elevii au avut termen doar pana in semestrul II ca sa-si revizuiasca tinuta. Adica sa-si aduca parul la culoarea naturala, sa lungeasca bluzele si fustele sau sa cumpere haine decente pentru scoala.

In semestrul II vor curge sanctiunile daca noul Regulament Scolar nu va fi respectat, ne-a declarat Paloma Petrescu, secretar de stat in Ministerul Educatiei. Elevii, parintii si profesorii din zeci de scoli au ales deja uniforme noi, care insa nu au nimic in comun cu cele din perioada comunista.

In luna ianuarie, Inspectoratul Scolar Arges a organizat chiar o parada a uniformelor scolare, unde parintii si elevii si-au ales modelele si culorile preferate. Fiecare scoala a avut obligatia sa-si revizuiasca Regulamentul de Ordine Interioara, potrivit ultimelor decizii ale Ministerului Educatiei.

De pilda, la Liceul Teoretic “Ion Creanga”, din Capitala, a fost decisa tinuta obligatorie, in limitele decentei impuse de statutul de elev. Astfel, fetele trebuie sa poarte fusta sau pantaloni negri, iar bluza, tricoul sau camasa trebuie sa fie obligatoriu albe. Deasupra este permis doar sacou, jacheta sau pulover de culoare visinie. Baietii trebuie sa poarte si ei aceleasi tinute. Sunt in totalitate interzise bluzele cu inscriptii, decoltate sau scurte. Fustele nu au voie sa fie nici cu talia joasa, nici stramte. Bermudele nu au ce sa caute in scoala. Pantofii cu tocuri foarte inalte nu sunt acceptati sub nici o forma. Nu e permis nici unui elev sa poarte parul vopsit, coafat, barba sau parul lung, chiar daca e prins. Lanturile, cataramele, centurile, cerceii in spranceana, in nas sau in buze nu trec de poarta scolii. Tatuajele vizibile, margelele sau alte accesorii extravagante sunt prohibite.

“Sunt incantata sa spun ca am vazut in multe scoli uniforme foarte frumoase, desi nu sunt obligatorii. Am cerut ca elevii sa aiba tinute decente si sa poarte ceva distinctiv pentru a putea depista intrusii, insa foarte multi au ales uniforma. A fost placut sa constat ca liceenilor nu le e rusine in uniforma. Din acest semestru tinuta decenta in scoli este obligatorie si pentru profesori. In caz contrar, vom da sanctiuni”, ne-a declarat Paloma Petrescu.

Liceenii de la Colegiul “Iulia Hasdeu” vin in sacou grena, asortat cu un material ecosez. Si aici elevele si-au ales modelele de fusta dupa gustul propriu.

sursa: Libertatea

Parerea mea: nu e rau niste decenta in scoli, stiu ca atunci cand esti elevi e marfa sa vezi fete aproape dezbracate pe culoare, dar se ajunsese de zici ca era pe centura. Ce mi se pare urat e sa fortezi o uniforma, niste culori nasoale, toti imbracati la fel de parca ar fi robotei. Una e sa ceri imbracaminte decenta, alta e sa fortezi o anume uniforma. Si aia ca faca par vopsit sau barba sau par lung mi se pare prea de tot deja, mare branza ca un elev are barba...

Link to comment

mda....ce fericire dry.gif nici nu ma gandesc k o sa port uniforma da oricum mia atras atentia faza cu bermudele biggrin.gif si la aia care au tatuaje ce o sa le faca ? o sa ii puna sa il scoata....dak asta vor o sa fie o tampenie mare k de ex o fata de la mine din clasa are tatuaj chiar desupra taliei pe spate si ii cam se vede tatuajul de la bluza scurta eusa_whistle.gif oricum traiasca comunismul de la noi icon_peace.gif

Link to comment

Nu e comunism, uniforme se poata in toata lumea la scoala, chiar as zice ca intram in rundul lumii asa. In Europa se poarta, sau macar exista un cod vestimentar, iar in America o gramada de licee au uniforma proprie, ca aia sunt si mai mandri de culori, steaguri, etc...

Link to comment

Si ce se va intampla cu cei care au o situatie materiala sub mediu, scoala nu-i va ajuta presupun... ar fi zeci de astfel de elevi si in plus nu poti sa porti aceeasi uniforma toata saptamana ar mai trebui una "de rezerva"....ideea e foarte buna, astfel nu se vor mai face comparatii , toti la fel, dar eu zic ca o sa fie foarte greu si multi nu o sa fie de acord fie elevi fie parinti.

Link to comment

nici daca ma ameinta ca ma exmatriculeaza nu ma duc in uniforma !!!

iar despre faza cu buricu gol sunt total de acord (sa existe in continuare), e singurul motiv pentru care vin la scoala biggrin.gif

Din partea mea pot veni si dezbracate , nu ma deranjeaza

Link to comment

nici daca ma ameinta ca ma exmatriculeaza nu ma duc in uniforma !!!

iar despre faza cu buricu gol sunt total de acord (sa existe in continuare), e singurul motiv pentru care vin la scoala biggrin.gif

Din partea mea pot veni si dezbracate , nu ma deranjeaza

ai la ce te uita, dupa ce iei un 4 la mate te relaxezi nitel

Link to comment

eu sincer n-am probleme cu uniforma... si cu ideea de uniforma... da' nu gen sacou etc.... la noi la liceu ( informatica - iasi ) era vb sa se faca pt elevi hanorace sau bluze la baza gatului cu maneca lunga...bleumarin sau negre... pana l-a urma it's not power of the ppl ci e power of the directoare... imagine doar un sacou albastru regal... cu sigla liceului cu alb... si niste nasturi cat balcoanele Pamelei... eh asta e....

macar noi am scapat numai cu sacou....

totusi este si o parte buna smile.gif nu mai exista certuri si umilinte pt unii de genul... eu ma duk cu lanturi la gat bratari... blugi de 5 mil pantofi de 2 mil bluza si camasa de inca cateva mil... si defilez la scoala in fata unora care nu-si permit asa ceva... si sunt multi care fac asa (urat din partea lor sa se mai si laude)....

+ k fiind toti in uniforma... intradevar se stiu care de unde e cand intra prin scoli etc smile.gif

are parti bune.... da' si rele smile.gif

Link to comment

Mi se pare o idee buna uniforma - sa fie una cat de cat satisfacatoare, pe gustul majoritatii.

Apoi pana la urma, cui nu-i place , n-are decat sa nu se mai duca la scoala.

Si asa nu prea se mai face scoala; cand vad la tv ce haos e in scoli ma apuca ameteala. eusa_doh.gif

e mult de dezbatut....

Link to comment

uniforma tine de traditie. De 100 si ceva de ani, in Colegiul National Vasile Alecsandri din Galati a ramas aceeasi uniforma. Poate asta face diferenta dintre elevii de la liceele de cartier, unde nu e recomandat sa ai nici 1000 lei in buzunar, pentru ca risti sa te taie vreunu si liceele cu traditie, cu rezultate foarte bune si unde media de intrare este peste 8.

Link to comment

De pilda, la Liceul Teoretic “Ion Creanga”, din Capitala, a fost decisa tinuta obligatorie, in limitele decentei impuse de statutul de elev. Astfel, fetele trebuie sa poarte fusta sau pantaloni negri, iar bluza, tricoul sau camasa trebuie sa fie obligatoriu albe. Deasupra este permis doar sacou, jacheta sau pulover de culoare visinie. Baietii trebuie sa poarte si ei aceleasi tinute. Sunt in totalitate interzise bluzele cu inscriptii, decoltate sau scurte. Fustele nu au voie sa fie nici cu talia joasa, nici stramte. Bermudele nu au ce sa caute in scoala. Pantofii cu tocuri foarte inalte nu sunt acceptati sub nici o forma. Nu e permis nici unui elev sa poarte parul vopsit, coafat, barba sau parul lung, chiar daca e prins. Lanturile, cataramele, centurile, cerceii in spranceana, in nas sau in buze nu trec de poarta scolii. Tatuajele vizibile, margelele sau alte accesorii extravagante sunt prohibite.

lol aici am facut eu liceul...intradevar sunt foarte severi in legatura cu uniforma visinie blink.gif.

Link to comment

Nu e comunism, uniforme se poata in toata lumea la scoala, chiar as zice ca intram in rundul lumii asa. In Europa se poarta, sau macar exista un cod vestimentar, iar in America o gramada de licee au uniforma proprie, ca aia sunt si mai mandri de culori, steaguri, etc...

imi place ,noi intram in UE preturile cresc salariile nu(nu k am probleme k banii sau asha ceva dar totushi )

noi intram in randu lumii cu uniforme dar tot noi avem cea mai grea shcola au dat asta la tv shi am shi nishte prieteni in america(chicago) + lumea are scoli mai bune(americanii au fotbal american,basket,fotbal,golf:D,hokey ect noi ce avem fotbal shi o umbra f mica de basket)

lucrurile devin din ce in ce mai frumoase

Link to comment

imi cer scuze pt k "redeschid acest forum vechi" dar Ash vrea sa va zik k :

-La scola 56(unde inv eu coser,v2irus etc) de ieri uniformele sunt obligatorii.....O sa incerk sa fac poze cu mobilu sa le vedeti\sa vedeti elevii

uniforma e ohmy.gif pereche de pantaloni negrii shi o vesta roshie(facute de scola ),elevii tre sa shi ia o camasha alba

PS:tin sa subliniez k aratam toti k nishte Chelnari

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...