Jump to content
Guest

Portugalia U21 - Romania U21 1-2

Recommended Posts

                       

                 Ali Palabiyik

Vineri noapte, fotbalul românesc a obţinut unul dintre cele mai importante rezultate din ultimii ani. După 2-1 în Portugalia, avem o şansă imensă de calificare la Euro 2019 din Italia şi San Marino şi trebuie precizat că victoria a fost obţinută în condiţiile în care toate deciziile importante ale arbitrului turc Ali Palabiyik au fost dictate contra noastră!

A fost un meci normal, fără evenimente deosebite, dar cu toate acestea de la margine au fost arătate 9 minute de prelungire! Dar "centralul" a fluierat finalul după 10 minute şi 46 de secunde!
Chiar dacă nu a existat nicio accidentare care să necesite o pauză lungă, nu au pătruns suporteri pe teren, nu s-au aruncat cu obiecte pe gazon, n-a picat nocturna... Adică nimic din ce se întâmplă de obicei pentru ca arbitrul să dicteze asemenea prelungiri. Au fost tragerile obişnuite de timp de la un meci.

În plus, arbitrul de centru a fost extrem de rigid şi a scos foarte uşor cartonaşele din buzunar. Cei doi eliminaţi, ambii de la noi, au mers la vestiare în urma primirii a câte două cartonaşe galbene. Nedelcearu în minutul 70, iar Andrei Ivan în minutul 90.

"Am vorbit cu Mirel aseară, am vrut să-l felicit şi l-am întrebat şi eu de ce 9 minute?! Mi-a zis că n-au fost 9, ci 10:46, şi chiar nu-şi explică din ce motiv", a spus Mihai Stoichiţă.

Turcul Ali Palabiyik, 37 de ani, este arbitru internaţional din 2015, iar la meciul Portugalia-România a rupt norma de "galbene". Numai nouă ne-a dat 7 , iar lusitanilor două. Conform unei statistici făcute de transfermarkt.de, media sa, de-a lungul carierei, este 5,5 cartonase galbene pe meci. Iar la meciurile internaţionale este foarte atent cu ruperea echilibrului. Acum n-a fost deloc aşa.

În 2018-2019 a mai fluierat în preliminariile UEFA Europa League, la Dinamo Zagreb-Happoel Beer Sheva, 5-0, şi în preliminariile UEFA Europa League, la Jagiellonia-Gent, scor 0-1. La primul a dat 5 galbene, iar la cel de-al doilea 4. Adică s-a încadrat în normă.

YXNoPTNlODY4MzhiY2RjOGQ5NDIyYzY2OTQ1ZWE4MzBjNTk2.thumb.jpg

 

Clasamentul grupei:
Bosnia-Herțegovina 8 6 0 2 22-5 18
ROMÂNIA 7 4 3 0 11-4 15
Portugalia 7 4 1 2 18-9 13
Țara Galilor 7 3 1 3 8-9 10
Elveția 8 2 1 5 7-15 7
Liechtenstein 7 0 0 7 2-26 0



Meciuri rămase de disputat:

11 septembrie 2018
ROMÂNIA – Bosnia-Herțegovina, Elveția – Liechtenstein, Țara Galilor – Portugalia

12 octombrie 2018
Liechtenstein – Portugalia (11.10.2018); ROMÂNIA – Țara Galilor

16 octombrie 2018
ROMÂNIA – Liechtenstein, Portugalia – Bosnia-Herțegovina, Țara Galilor – Elveția




sursa

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...