Jump to content
Jully

Trivia Forum Championship

Recommended Posts

Acum 15 ore, Brotherhod a spus:

10. Mozzarella si e facuta in Italia.

15. Red Windsor si e facuta in Anglia.

Le ador 😄 pe toate .

corect

Felicitari pentru obtinerea primei medalii a campionatului!!

Acum 14 ore, Rebecca. a spus:

3. Parmezan, Italia.

7. Requefort, Franta.

corect

Acum 14 ore, ZaJayZ a spus:

1.       Branza din lapte de vaca, cu interior moale, textura cremoasa, produsa inca din secolul 18 si invelita in crusta comestibila de mucegai alb = ? Aceasta branza este originara din tara ... ?  Brie,Franta

14.   Branza din lapte de vaca, pastoasa, facuta din smantana coagulata, dulce, folosita ca ingredient in prajituri = ? Aceasta branza provine din tara ... ?  Mascarpone,Italia

 

 

1 nu, 14 da

Acum 13 ore, talentatu27 a spus:

16. Halloumi / Cipru

6. Cheddar / Anglia

corect

Acum 6 ore, Carp Angler a spus:

11. Romania

13. Olanda

raspunsurile nu sunt complete, trebuie sa specifici si tipul de branza, nu doar tara

Acum 5 ore, Klaudiu a spus:

2. Edam branza provine din Olanda

9.Cheddar branza provine din Anglia

 

 

2 corect, 9 nu

Acum 4 ore, Klaudiu a spus:

 

ma omori ! :)))

5, urda aia, da, corect

au ramas 1, 4, 8, 9, 11, 12, 13

  • Like 1
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Acum 16 ore, Jully a spus:
Spoiler

 

Set 2

1.       Branza din lapte de vaca, cu interior moale, textura cremoasa, produsa inca din secolul 18 si invelita in crusta comestibila de mucegai alb = ? Aceasta branza este originara din tara ... ?  > Brie - Franta

9.       Branza produsa din secolul 13, din lapte de vaca, maturata intre 4 si 14 luni, cu gust usor picant si textura cremoasa, invelita in coaja tare, cu gauri mari in interior = ? Aceasta branza este originara din tara ... ? 

11.   Branza din lapte de vaca, bivolita sau oaie, sarata, cu continut de pana la 55% grasime, care se maturizeaza in saramura = ? Aceasta branza provine din tara...?  Telemeaua- Romania

 

Hello, am vrut doar sa vad ce mai faci si cu ce te mai ocupi... iar in timp ce te spionam...am dat peste toppicul asta care, marturisesc, mi-a ocupat vreo 20 de minute de citit despre branzeturi :D. Misto relaxare !

Sper ca toate sunt bune!
PS: o sa mai arunc un ochi p-aici din cand in cand. este voie cu follow toppic? nu am vazut nici ca da, nici ca ba! 😛

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1. Camembert (Franta).
2. Edam (Olanda).

Acum 2 minute, PePe a spus:

1. Camembert (Franta).
2. Edam (Olanda).

Dupa postare am vazut ca intrebarea nr.2 a fost rezolvata.

1. Camembert (Franta).
4. E mmentaler (Elvetia).

Link to comment
Share on other sites

@wonder stii bine ca esti oricand binevenit. Trivia a fost mereu specialitatea ta 😄

Anyway, meniul zilei nu include doar branzeturi :))) asa ca te asteptam cu drag

N-am specificat nimic despre follow, fiindca eventul nu are alura celui de la Mu. Aici toata lumea are sanse egale la aceleasi premii (medalii). Dar o sa intreb colegii daca e cazul sa specificam ceva concret despre follow, ca sa nu creem discutii. Eu oricum dau quote la fiecare jucator si n-am un numar fix de seturi de intrebari. E mai relaxata atmosfera.

 

 

Acum 3 ore, PePe a spus:

1. Camembert (Franta).
2. Edam (Olanda).

Dupa postare am vazut ca intrebarea nr.2 a fost rezolvata.

1. Camembert (Franta).
4. E mmentaler (Elvetia).

1 corect, 4 nu

Acum 3 ore, Brotherhod a spus:

Mc, si sa apara medalia 😄

Am uitat sa o adaug =)))

Doar felicitarile le-am dat. Rectific acum :))

Acum 18 minute, FluRege a spus:

13.GOUDA HOLLAND din OLANDA

9.Branza Brie din FRANTA

13 da, 9 nu

au ramas 4, 8, 9, 11, 12

  • Thanks 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, hai cu un set nou

Set 3

1.       Care este limba oficiala in orasul Managua? 

2.       Punctul cel mai inalt de pe bolta cereasca se numeste ... ? 

3.       Cercul imaginar intre 2 poli ce imparte o planeta in 2 emisfere se numeste ...? 

4.       In ce an a fost retrogradata Pluto la categoria planete pitice? 

5.       Stare a materiei, ce poate fi considerata ca un gaz total sau partial ionizay, neutru din punct de vedere electric = ? 

6.       Proprietate a unui corp de a avea tridimensionalitate (lungime, latime, inaltime) = ? 

7.       Acest papagal traieste in padurile australiene. Are penaj alb si pe cap un mot de pene rosii, albe si galbene. Are 40 cm inaltime = ? 

8.       Ordin de insecte ce cuprinde mai multe specii decat oricare alt ordin? 

9.       Insecta cu elitre rosii cu 7 puncte negre = ? 

10.   Cel mai inalt varf al acestor munti este Hovarla, si se afla pe teritoriul Ucrainei = ? 

11.   Complex monahal medieval, in orasul Calimanesti = ?

12.   Halitul este o clorura naturala de sodiu, cunoscuta si sub denumirea de ...? 

13.   Guvernator habsburgic al Transilvaniei in perioada 1778-1787 = ?

14.   Cel mai renumit pictor flamand, nascut la in Westfalia, in 1577 = ?

15.   Regenta pentru fiul ei, Ludovic al XIII-lea a fost ... ? 

Link to comment
Share on other sites

Grabita sa zbor la distractie si plaja, am uitat sa postez situatia punctelor dupa setul precedent. Asa ca incepem intai cu asta, si apoi validarile raspunsurilor de la noul set.

Spoiler

553874532_Frtitlu.png.0201fdc368427115f976ea0faad65bec.png

BUn si acum validarile

Acum 8 ore, Rebecca. a spus:

1. Limba spaniolă

2. Zenit

corect

Acum 7 ore, talentatu27 a spus:

3. Ecuator

4. 2006

corect

Acum 7 ore, Klaudiu a spus:

11. Manastirea Cozia

14. Peter Paul Rubens

corect

Acum 2 ore, Brotherhod a spus:

10. Muntii Maramuresului .

12. Sarea gema.

 

corect

au ramas 5, 6, 7, 8, 9, 13, 15

Link to comment
Share on other sites

Acum 17 ore, OverBACK17 a spus:

6. Volumul

9. Buburuza

corect

Acum 7 ore, PePe a spus:

5. Atomi nedisociati.
8. Coleoptera.

5 nu, 8 da

Acum 3 ore, Carp Angler a spus:

13. Samuel Brukenthal ?

15. Maria De Medici

corect

Acum 1 oră, Rebecca. a spus:

7. Inka Kakadu

corect

@PePe mai adaug un hint, fiindca nu am reusit sa gasesc relatia intre ce ai zis tu si ce astept eu ca raspuns.

Un alt sens al cuvantului meu (intrebarea 5) se refera la o parte lichida a sangelui sau limfei, ce contine apa, saruri, lipide, glucide, anticorpi, etc.

 

Link to comment
Share on other sites

Si setul nou

1.       Planta medicinala si legumicola, cu rizom gros, rotund, cu frunze penate, cu coada lunga, colorate verde intens = ? 

2.       Aceasta plata e cunoscuta si sub denumirea de patrunjel chinezesc = ? 

3.       Planta originara din India de sud si Sri Lanka, cu floare alba spre purpurie, cu fruct carnos de culoare alba sau violet = ? 

4.       Planta cu frunze parfumate verde deschis, matasoase, cu flori de culoare alba aranjate intr-o terminatie numita racem = ? 

5.       Planta legumicola de provenienta indiana, sub forma de vita taratoare ce creste agatandu-se de spaliere prin intermediul carceilor. Fructele sunt cilindrice, alungite si pot fi mancate in stare cruda sau murate = ? 

6.       Planta erbacee anuala, cu flori galbene si carnoase, al carei fruct se foloseste de Ziua Mortilor in multe tari americane = ? 

7.       Din ce familie face parte laptuca? 

8.       Leguma comestibila verde sau rosie, printre cele mai vechi cunoscute de oameni, al carei suc poate fi intrebuintat ca indicator PH. Elementele ei florale sunt asezate in cruce = ? 

9.       Radacina vegetala de culoare portocalie = ? 

10.   Leguma verde cu inflorescenta mai putin compacta decat a conopidei = ? 

11.   Planta anuala scunda si paroasa, cu seminte comestibile, al carei nume inseamna lentila in limba latina = ? 

12.   Planta ierboasa ce poate atinge 1m inaltime, provenita din Persia unde era folosita ca nutret pentru cai. La radacina ei traiesc bacterii fixatoare de azot cu care planta traieste in simbioza = ? 

13.   Planta leguminoasa originara din America, ce nu suporta soluri saline, de la care se pot consuma atat pastaia tanara si cat si bobul uscat = ? 

14.   Planta lemnoasa, perena, cu frunze totdeauna verzi, in forma de ace, cu flori albastre, albe sau rosii. Se intrebuinteaza in medicina si industria parfumurilor si numele ei inseamna literalmente roua marii = ? 

15.   Planta atestata ca facand parte din flora spontana a Bucurestiului in anul 1912, de catre prof. Zacharia Pantu = ? 

Link to comment
Share on other sites



  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...