Jump to content
Fury

4 pași pentru începătorii în fitness

Recommended Posts

Ai decis că e momentul să te antrenezi serios. Ca și tine, alte sute de tineri din România iau această decizie poate chiar în aceeași zi cu tine. Este important să știi niște lucruri pentru a nu te lovi de dificultățile inerente unei asemenea decizii.

Începe cu… începutul!

Să începi nu e așa ușor, de aceea, cei mai mulți se hotărăsc să înceapă, dar… nu de azi. E vorba totuși de o schimbare majoră a stilului de viață. Trebuie să ieși din casă, să renunți poate la niște emisiuni TV .......

Antrenează-ți mintea!

Grabeste-te incet !

Ia-ți un partener de antrenament!

Competitivitatea face minuni .

Folosește de la început suplimentele nutritive!

Mulți începători cred că suplimentele nutritive sunt pentru cei mai avansați, dar nu este așa. Suplimentele sunt, în esență, părți din alimente obișnuite și au scopul de a suplini (de aceea se numesc suplimente) anumite necesități crescute ale organismului. Când faci sport....

sursa

Edited by Fury
Link to comment

Cred ca daca chiar vrei sa faci ceva si nu iti permite timpul sa alergi la sala, poti face cate ceva si acasa. Exista atatea filmulete pe internet dupa care poti face un antrenament de cateva minute. Am incercat si eu la un moment dat si dupa 15 minute eram....epuizata total. Bineinteles mai poti achizitiona si cate ceva, o coarda, niste gantere, o bicicleta (desi mai bine alergati pe afara in jurul casei/blocului, e mult mai sanatos).

Si iar foarte importanta ar fi si alimentatia, daca tot iti doresti sa faci ceva pentru corpul tau.

  • Upvote 1
Link to comment

Ideea e ca trebuie sa incepi si sa nu te opresti , apoi iti trebuie pe cineva care are ceva cunostinte in domeniu sa iti recomande un tip de antrenament si o alimentatie potrivita pentru a ajunge unde iti doresti intr-un timp relativ scurt . Neavand rezultate motivatia scade ...

Electra cat timp ai facut antrenament singura , acasa ? :D

Edited by Fury
Link to comment

Ideea e ca trebuie sa incepi si sa nu te opresti , apoi iti trebuie pe cineva care are ceva cunostinte in domeniu sa iti recomande un tip de antrenament si o alimentatie potrivita pentru a ajunge unde iti doresti intr-un timp relativ scurt . Neavand rezultate motivatia scade ...

Electra cat timp ai facut antrenament singura , acasa ? :D

Destul de putin, sunt cam puturoasa, am inceput sa alerg pe urma pe afara, apoi am ramas gravida si s-a dus tot sportul meu. De atunci nu am mai facut nimic, desi ar fi buna putina miscare pentru tonifiere.

Edited by Electra
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...