Jump to content

Recommended Posts

On 30.06.2015 at 2:11 AM, 41nd said:

Salut,

nu mă pricep la chimie dar am un stomac mai sensibil care-mi spune destul de rapid când am ales greșit ce să halesc :gu_07:.

În ultima vreme am lăsat-o mai moale cu sucurile și băutura (energizantă desigur) și-am început să consum mai multă apă plată îmbuteliată din comerțul obișnuit. Am început cu Borsec la 2l și-am constatat că după vreo zi și ceva de la desfacere dac-o mai beau începe să țipe stomacul cu dureri ușoare și apoi crampe.

Cineva mi-a recomandat Aqua Carpatica și mi-am adus aminte că obișnuiam să mai beau așa ceva cu niște ani în urmă. Am luat AC la o sticlă mare gen 2,5l și-am constatat că după vreo trei zile pot să beau din ea fără probleme fără să mai am chinuri la stomac.

A mai pățit cineva cu astea două "brand"-uri ceva asemănător? Aveți alte recomandări de cumpărat din magazinele de la noi?

Mersi!

Ceaiul verde ajuta la digeste... aceeasi problema o am eu de sarbatori cand mananac prostii..... este un catalog care spune cum sa amesteci mancarea pentru o digestie usoara:)

Link to comment

Afla ce apa plata este bine sa bei, deoarece nu conteaza doar cantitatea, ci si calitatea acesteia. Corpul contine apa intr-un procent de aproximativ 75 %, de aceea, pentru a functiona corect si a fi sanatos, este necesar sa bem intre 8 – 10 pahare de apa pe zi. Insa, apa plata trebuie sa indeplineasca anumite conditii pentru a fi considerata de calitate.

Ca sa descoperi cea mai buna apa plata, trebuie sa stii ca unul dintre criteriile principale in desemnarea calitatii este felul in care este ambalata: apa minerala plata la sticla fumurie este considerata a fi cea mai indicata, deoarece proprietatile i se conserva mult mai bine. Daca preferi sticlele cu apa plata la PET, trebuie sa stii ca nu trebuie expuse la razele soarelui si nici la caldura.

Link to comment

@41nd într-un top de anul trecut, bucovina (  N1_5942325000059.png?w=460&h=460&q=90&bc) a fost situată pe primul loc. Mereu când cumpărăm apă pentru casă, şi cumpărăm cu baxurile, mereu am preferat bucovina, nu am avut niciun fel de problemă cu stomacul de când o beau, poate dacă o mai combinam cu dulciurile sau alte prostii, mă mai lua puţin burta.

 

"In acest fel, Bucovina, detinuta de catre Rio Bucovina, este considerata cea mai sanatoasa apa minerala plata de pe piata, cu un continut de 78 mg/l de reziduu sec, conform buletinului de analiza SNAM din data de 8.06.2011. Pe locul doi se afla Aquatique, detinuta de catre Romaqua Group, care are un nivel al reziduului sec de 87 mg/l, conform buletinului de analiza al LAREX din august 2012. Pe locul trei este apa minerala plata Keia, detinuta de catre Nicoltana SA care, conform buletinului de analiza LAREX din aprilie 2009 are o concentratie chimica de reziduu sec de 124 mg/l."

Poţi citi mai multe şi aici: http://www.romaniatv.net/topul-celor-mai-sanatoase-ape-minerale-din-romania_200610.html
 

Edited by Johannes
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...