Jump to content
AnaMaria

Ce Muzica ascultam si cat de reusita e?!

Recommended Posts

creste dorul de tara cand ascult cantece de genul, dar cel de desupra iti unge sufletul stiind ca esti roman :)

 

Da,daca te referi la aia cu Traiasca Tricolorul,a  fost facuta in anii 80. Iti poti da seama dupa steagurile cu stema din clip.Acceseaza ultimu clip de al meu Litoralul Romanesc anii 1965-1985.Mi-e unu imi vine sa plang cand urmaresc ala ,cand vad ce a fost odata ,ce curatenie,civilizatie.Daca nu ar specifica in poze , nici nu ti-ai dat seama ca aia e Romania , pare o alta tara din UE. In veci nu o  sa mai avem asaceva   :)

 

Edited by ADY_SM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am vazut in mare parte tara si am fost pe dincolo, nu exista tara, sau zona care sa aiba mai multe ca noi, o tara atat de frumoasa, este atat de trist ce se intampla acum, nu zic ca in perioada comunismului era bine, era pentru unii dar alti o duceau foarte greu dar era ordine, era disciplina, erau reguli de care lumea se temea, mai mult sau mai putin "ortodoxe", dar se muncea peste tot, produceam de toate, nu eram inglobati in datorii, daca ar fi dat mai mult poporului Ceausescu era inca la putere; in schimb acum am distrus toate combinatele din tara, abia gasesti de lucru cu studii superioare, (intr-un mall sau supermarket), esti platiti incat poti sa supravietuiesti nu sa traiesti, nu mai esti respectat in masa, generatile care vin din spate te sperie, doar mobile, figuri, lipsa totala de valori morale, e greu de crezut ca ei ne vor scoate din picaj, ca sa nu vorbesc de politica, de coruptia in care se scalda.

Sunt plecat de ceva timp, sunt bine aici, platiti foarte bine, respectat pe toata insula deoarece toata lumea ma cunoaste pentru ca-mi dedic viata echipei de fotbal din Bastia, dar in nici o secunda nu as da Corsica pe Romania si in fiecare zi mi-e dor de casa...

 

 

 

un clip care vorbeste de suferinta noastra, e greu sa fii roman !

 

una din melodiile care le ascult cand vreau sa ma simt aproape de tara :

 

Edited by Bastia
Link to comment
Share on other sites

:D

 

canalul este France 2, tipa este minunata, are si voce, wow !

 

 

melodia pe care intra Bastia de la vestiare inainte de meci (cine nu cunoaste Corsica nu o poate intelege, este un cantec dedicat celor din FLNC, pentru patriotii Corsicani)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...