Jump to content
Andu

Un elev din Arad s-a împu?cat dup? ce a picat examenul de bacalaureat

Recommended Posts

Guest spanky

Daca pici bac-ul nu este un motiv intemeiat sa te sinucizi.

Eu cred ca a gresit foarte mult facand asta.

Da, si noi credem la fel -_-

Link to comment

Vinovat ca a murit a fost tacso ca nu a depozitat pusca cum prevede legea dupa usa cu lacatul pus, mai e si padurar..

Cat despre bac, ca de altfel orice examen in viata, daca mergi pe ideea ca poate iau un 5 clar esti prost si mai bine stai acasa, daca cineva invata calumea oricat de grele ar fi fost subiectele tot lua nota de trecere.

Link to comment

Vinovat ca a murit a fost tacso ca nu a depozitat pusca cum prevede legea dupa usa cu lacatul pus, mai e si padurar..

Cat despre bac, ca de altfel orice examen in viata, daca mergi pe ideea ca poate iau un 5 clar esti prost si mai bine stai acasa, daca cineva invata calumea oricat de grele ar fi fost subiectele tot lua nota de trecere.

Eu cred ca dc nu avea la indemana pusca,tot se omorea cu altceva.

Adevarul este ca sigur pusca respectiva nu a fost coresupunzator tinuta in casa.

Sinuciderea nu rezolva niciodata problemele,baiatul nu a avut curajul sa accepte realitatea

Link to comment

Cand ai un baiat in varsta de 19 ani , cat de cat il ducea capu' ba chiar era un elev bun ..nush cam ce motiv ai avea sa ascunzi pusca de copilu tau stiind ca e intreg la minte + ca nu avea 3-4 ani sa nu isi dea seama ce face pusca. Tacsu a avut incredere , nu e vina lui ca fisu a luat-o pe aratura ...

Link to comment

Sariti cu gura fara sa ganditi. Din pacate in Romania fara BAC esti o nulitate. Deja esti o nulitate si fara Master. Care deja vad ca se ia ca apa plata. Sistemul nostru nu avea nevoie de o reforma idioata ca a domnului Fu(t)neriu. Noi avem nevoie de posibilitati. De adaptabilitate, de reprofilari, de drumuri separate. La noi exista 2 optiuni. Ori dai BAC ori nu iei BAC. Nu avem nici un fel de posibilitate pentru cei ce nu iau acest examen. Asa ceva este absurd. Poate nu toti au nivelul intelectual necesar sa treaca un astfel de examen. Dar poate ar fi tinichigii buni. In cele mai multe tari dupa clasa a 10-a exista optiunea de a continua studiile teoretice sau a trece la studii practice (exista scoli de profil pentru aproape orice meserie ce nu necesita studii superioare) din cadrul carora v-or iesi cu o diploma de specialitate (nu confundati cu asa zisele noaste CURSURI de specializare, exista si acelea dar nu e acelasi lucru). Iar acele scoli pot fi abordare si dupa terminarea clasei a 12-a. Din cate stiu eu in Spania existau scoli de genul pe orice profil nu numai meserii gen mecanic auto etc. (am vazut si de ghid turistic, management si marketing etc.). Doar ca dupa absolvirea acelor scoli nu poti merge la facultate. Dar poti face inca 2 ani pentru a lua o diploma superioara. Si astfel vei avea o meserie si o specializare. Lucru ce la noi nu se poate. Esti prost! Ramai prost!

Da, sunt de acord ca nu toti trebuie sa ia BAC-ul. Dar toti trebuie sa avem o sansa mai departe.

  • Upvote 1
Link to comment
Guest koop

Voua v-a trecut prin cap ca elevul acela, odihneasca-se in pace, poate si-a luat viata pt ca a crezut ca nu mai are viitor (ca urmare a picarii bac-ului)?! E si asta ceva de luat in considerare si tine de o educatie adevarata, parerea mea. Nu cred ca e de ajuns ceea ce face scoala romaneasca din pctul asta de vedere (oricum nu face prea multe, dar de dragul discutiei). Sunt multi, repet, multi profesori si parinti care portretizeaza bac-ul drept mega-uber-ul examen din viata unui elev. Nu e adevarat. Este important, dar si daca l-ai picat inca mai exista sanse.

cand a dat-o ombladon p`aia cu capu` de pamant ai sarit BRAVO OMBLADON , SA MOARA PITIPOANCELE . Acum la cocalaru` asta de s-a sinucis la 17 ani de griji vii si spui "odihneasca-se in pace". Ceva in gandirea ta scartaie , nu mai inteleg, ori esti miserupist si sa moara toti/toate cocalari/pitipoance , ori esti evlavios, hotarasta-te.

A gandit ca n-are viitor ? Pai intr-o luna dadea iar bacu` , deci .... si tocmai , daca ar fi avut o educatie n-ar fi facut asta.

Ohoo. Adica, a spune despre o persoana care a murit, chiar si daca e vorba de o sinucidere, odihneasca-se in pace, inseamna ca ceva este neinregula cu gandirea mea... tu realizezi ce spui ? Nici n-are rost sa comentez restul postului pt ca stupiditatea care reiese din primele 2 randuri e incredibila. O sa trec totusi cu vederea peste asta pt ca sunt sigur ca ai actionat impulsiv, doar ca sa ma ataci verbal. Ca daca citeai ce-ai scris probabil te gandeai de doua ori inainte sa dai add reply.

Faptul ca tu n-ai inteles postul meu, asta e..nu toti pot: am zis clar ca tine de educatie nu numai ceea ce inveti pt bac dar si sa stii ceea ce inseamna un examen, o greutate in viata. Sa stii sa nu renunti la primul esec si sa lupti in continuare. Asta tine de o educatie care intarareste caracterul unei persoane.

Link to comment

Din pacate in Romania fara BAC esti o nulitate.

RIGHT !!!!!!! Cati dintre miliardarii in euro de la noi din tara au bacul luat? Toti banuiesc .. plus master si 5 doctorate :P

Btw, cunosc persoane cu salarii mari privind media pe tara (50-60mil), care n-au decat o profesioanala terminata ... asa ca ai mai multe sanse in viata daca puti de prost.

Si legat de stire ... tot asa!!!!!

Link to comment

Ce spui tu FallOut despre miliardari e altceva. Majoritatea miliardarilor sunt oameni de afaceri, iar simtul afacerilor nu il inveti sau il predai, e ceva nativ. E alta discutie.

Eu ma refer ca in Romania trebuie sa existe mai multe posibilitati de invatamant liceal si post-liceal inainte sa incepem sa facem reforme idioate si sa ingreunam sistemul mai mult. E ok sa faci BAC-ul foarte drastic cand deja ai un plan pentru toate categoriile de oameni. Nu doar pentru micii Einstein.

Link to comment

. Din pacate in Romania fara BAC esti o nulitate.

Da? Pai uite ca am si bac, ba chiar am si politehnica terminata. Ai putea spune ca nu sunt o nulitate, dar oare imi gasesc ceva de munca in mai putin de o luna? Nu, pentru ca n-am experienta, si rar gasesti unde sa angajeze persoane fara experienta. De abia isi gasesc persoanele cu 3-4 pagini la cv de munca si experienta sarita de peste 5-10 ani, la ce sa mai sper eu. Deci fix pix, te intorci de unde ai plecat, in Romania esti o nulitate si cu bac si cu facultate terminata.

Cat despre ontopic, daca era incurajat mai mult poate nu facea asta, dar ma rog, fiecare face ce vrea cu propria viata.

Link to comment

Ce spui tu FallOut despre miliardari e altceva. Majoritatea miliardarilor sunt oameni de afaceri, iar simtul afacerilor nu il inveti sau il predai, e ceva nativ. E alta discutie.

Eu ma refer ca in Romania trebuie sa existe mai multe posibilitati de invatamant liceal si post-liceal inainte sa incepem sa facem reforme idioate si sa ingreunam sistemul mai mult. E ok sa faci BAC-ul foarte drastic cand deja ai un plan pentru toate categoriile de oameni. Nu doar pentru micii Einstein.

Simtul afacerii ... nesimtitul afacerii .. tot tre sa stii ceva matematica, ceva mai multa, ceva economie, ceva management... etc.

Link to comment

Mare lucru,nu a luat bacul.Cat sa te duca bibilica pentru a face un asemenea lucru ? Sa te sinucizi din cauza unui amarat de BAC !

Oricum,si cu bacul luat mori de foame in Romania.Daca vreti sa aveti tot ce v-ati dorit toata viata,furati cand prindeti ocazia si nu iertati nimic.Cine a furat, a trait bine.

Link to comment
Guest Swiftpwns

Nu stiu ce a fost in cap-ul lui , dar o decizie gresita.

Probabil ca a avut anumite temeri , nu putem stii ce era in familia lui , si ce fel de parinti avea. (Dumnezeu sa il ierte , sper ca este un exemplu bun pentru toti.) Cei drept , nu trebuie urmat.

  • Downvote 1
Link to comment

Nu stiu ce a fost in cap-ul lui , dar o decizie gresita.

Probabil ca a avut anumite temeri , nu putem stii ce era in familia lui , si ce fel de parinti avea. (Dumnezeu sa il ierte , sper ca este un exemplu bun pentru toti.) Cei drept , nu trebuie urmat.

Cap-ul? You shitting me bro?

OnTopic: Nu cred ca picatul bacului e singurul motiv pentru care a facut asta. Probabil avea el si altceva. In orice caz, daca o persoana face asta pentru un examen inseamna ca are FOARTE multe insecuritati adunate de-a lungul timpului. Poate fi si din cauza parintilor, cum au spus altii, fiindca il presau prea mult; si nu numai inainte de bac, ci probabil toata viata lui. Asa ajunge un om cu o personalitate introvertita cand are parinti care nu sunt multumiti de nimic.

Cat despre arma, mi se pare normal sa fi fost pusa la loc sigur, sub lacat. E absurd sa spui ca tatal avea incredere in fiul sau - e foarte probabil ca el sa nu fie singura persoana care umbla pe acolo.

Daca vreun intelectual se trezea cu chef de Counter-Strike, nu ii mergea internetul, stia ca in casa aia e o arma si spargea usa, apoi juca for real? Desigur, e un scenariu mult exagerat, dar totusi e stupiditate pura sa lasi o arma asa.

Link to comment

De vina sunt parintii, fara sa mai intram in alte detalii. Trebuiau sa-l incurajeze, sa-i explice sa inteleaga baiatu ca trebuie sa se pregateasca daca vrea sa urmeze o facultate, daca nu, la munca. Daca eram toti destepti nu mai aveam d-astia care sa-i platim sa ne sape in gradina.

Link to comment

Majoritatea de aici comentati fara voi , toti il faceti copil fara cap,etc.. V-ati gandit probabil ca parintii l-au terorizat la aflarea vestii ? V-ati gandit ca poate BAC-ul a reprezentat mult pt. el ? Numai sa bateti din gura fara sa voi stiti si sa jignit pe toata lumea, unii dintre voi aveti cap si cunostinte dar nu aveti bun simt .

@Nagasaky si aici in Italia e la fel . Copii de aici nu au grija cu scoala, mai preocupati sunt sa aibe tigari la ei si niste euro in buzunar pt. un suc .

Link to comment

Mai degraba puteau si ei sa invete, ca bacul nu a fost atat de greu pe cat se spune la televizor, nu stiu cum sa acopere rusinea si sar ca a fost prea greu etc :) dar nu, pun pariu ca majoritatea au stat pe facebook sa faca curte la toate vacile, sau prin jocuri de dimineata pana seara. Astfel de program ti-l permiti daca stii ca te duce capul, daca doar stai in fata oglinzii si iti spui ca esti un geniu si bacul e praf...

Daca dai matematica m1 si esti un elev mediu iti zic eu ca nu iei 5. Anul asta au luat bacul la m1 doar elevii cat se poate buni. A fost destul de greu.

Cat despre protagonistul stirii.. Nu mai criticati voi atat. Poate ca bacul a insemnat foarte mult pentru el si poate ca ai lui au reactionat aiurea.

Link to comment

Pana la urma eu nu prea inteleg, sa ma lamureasca cineva. Discutii peste discutii pe tema bacului de anul acesta, dar eu nu inteleg de ce elevii dau vina pe camerele de luat vederi. Cum mama naibi s-au luat note mici din cauza camerelor ? Pai alea erau puse cu scopul reducerii fraudarii examenului. Nu i-a lasat camera sa "copieze" tot ce au in memorie ? Ah da, uitasem, nu mai e la moda sa inveti, DELOC, mai bine copiezi, si asa ajunge o tara plina de idioti cu nu stiu cate facultati terminate pe spaga, dar nu stiu sa formuleze o propozitie. Daca ar durea prostia, multi ar fi in agonie.

Link to comment

Buna ziua, sunt momente in viata de maxim stres .. depinde de caracterul fiecaruia... simti cateodata ca te depasesc toate ..si pur si simplu vezi cum toate planuri tale se prabusesc ..si nu mai ai rabdarea si puterea necesara sa o iei de la capat..Intr-un moment de ala cred ca fiecare dintre noi am apasa pe tragaci .. daca am avea arma la indemana.. deci e o fractiune de secunda in care nu gandesti lucid..daca ai trecut de fractiunea aia de secunda.. eviti tragedia.. copilul respectiv n-a trecut de fractiunea aia de secunda..Pacat ..Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

Eu stiu dupa prevederiile legii ca o arma de foc se pastreaza intr-un dulap special amenajat.. Intr-un fel cine a detinut permisul de port arma ..e vinovatul moral.. ca nu si-a securizat arma.:)

O zi buna.

Link to comment

Buna ziua, sunt momente in viata de maxim stres .. depinde de caracterul fiecaruia... simti cateodata ca te depasesc toate ..si pur si simplu vezi cum toate planuri tale se prabusesc ..si nu mai ai rabdarea si puterea necesara sa o iei de la capat..Intr-un moment de ala cred ca fiecare dintre noi am apasa pe tragaci .. daca am avea arma la indemana.. deci e o fractiune de secunda in care nu gandesti lucid..daca ai trecut de fractiunea aia de secunda.. eviti tragedia.. copilul respectiv n-a trecut de fractiunea aia de secunda..Pacat ..Dumnezeu sa il odihneasca in pace.

Eu stiu dupa prevederiile legii ca o arma de foc se pastreaza intr-un dulap special amenajat.. Intr-un fel cine a detinut permisul de port arma ..e vinovatul moral.. ca nu si-a securizat arma.:)

O zi buna.

Caz rezolvat,fractiunea de secunda e de vina !

@ Trebuie sa fii complet idiot ca sa faci asa ceva.

Link to comment

Mda, fu la stiri acu cateva seri, defapt baiatul trecuse cu 9,60 in loc de 2,60 or wtehfuxever cat stia el. Cand i-au deschis teza, au aflat nota reala. Too late tho.

Lame.

mda mda right , esti fan otv cumva? parca am mai vazut povestea asta undeva. or fi astia prosti dar nici chiar asa.

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...