Jump to content
Andu

Un elev din Arad s-a împu?cat dup? ce a picat examenul de bacalaureat

Recommended Posts

bac-2011-octav-ganea.jpg

Un tân?r în vârst? de 19 ani, dintr-o localitate ar?dean?, s-a împu?cat în cap, în noaptea de luni spre mar?i, cu o arm? de vân?toare a tat?lui s?u, care este p?durar ?i care l-a g?sit mort în cas?, rudele afirmând c? b?iatul picase examenul de bacalaureat ?i era deprimat din aceast? cauz?.

Tân?rul urmase un liceu din municipiul Arad ?i locuia cu mama sa în acest ora?, p?rin?ii s?i fiind desp?r?i?i.

Luni, b?iatul a mers la tat?l s?u, în localitatea C?prioara.

Potrivit purt?torului de cuvânt al Poli?iei Jude?ene Arad, Camelia Tuduce, b?iatul a fost g?sit mort de c?tre tat?l s?u, care s-a întors de la p?dure în cursul nop?ii.

Tân?rul era împu?cat în cap ?i avea al?turi arma de vân?toare a tat?lui s?u.

"Tat?l b?iatului afirm? c? acesta nu avea alte motive în afar? de faptul c? a picat examenul de bacalaureat. B?rbatul a spus c? de dou? zile tân?rul era foarte deprimat", a declarat Tuduce.

La ora transmiterii acestei ?tiri, poli?i?tii ?i procurorii criminali?ti se afl? la fa?a locului pentru cercet?ri.

Sesiunea de var? a bacalaureatului a adus cele mai slabe rezultate din istorie în jude?ul Arad, cu o promovabilitate de doar 36,43 la sut?, înainte de contesta?ii, comparativ cu 86,38 la sut? în iulie 2010, în acest an existând licee cu un singur candidat promovat.

Sursa

_________________________________________________________________________________________________________________________________

Totul din cauza nenumaratelor reforme ale invatamantului...

Link to comment

Doamne..puteau sa dea ceva mai usor la bac...si dupa se mira lumea de ce se omoara etc :-j

Mai degraba puteau si ei sa invete, ca bacul nu a fost atat de greu pe cat se spune la televizor, nu stiu cum sa acopere rusinea si sar ca a fost prea greu etc :) dar nu, pun pariu ca majoritatea au stat pe facebook sa faca curte la toate vacile, sau prin jocuri de dimineata pana seara. Astfel de program ti-l permiti daca stii ca te duce capul, daca doar stai in fata oglinzii si iti spui ca esti un geniu si bacul e praf...

Link to comment
Guest Mihai Razvan

Totusi, sa stai degeaba tot anu desi sti ca nu o sa faci nimic la examen, iar cand vin rezultatele iti iei viata pe motiv ca nu ai luat bacul si ca esti cu morarul la pamant. Atata timp cat poti sa inveti si nu o faci, este numai vina ta, nimeni un are ce`ti face. Daca avea anumite dezabilitati, probleme mintale, era altceva, dar asa un baiat tanar, sanatos, ce scuza mai are ? Nici eu nu prea ma stresez invatand, dar cand stiu ca urmeaza teza / lucrare si nu prea stapanesc bine un anumit capitol, macar in acea seara, stau pana tarziu, numai sa retin ceva. Bine, aici este bac, nu este doar materia de pe un semestru, este materia predata intre clasele IX - XII. In fine, Dumnezeu sa`l odihneasca in pace. :(

Link to comment

Totusi, sa stai degeaba tot anu desi sti ca nu o sa faci nimic la examen, iar cand vin rezultatele iti iei viata pe motiv ca nu ai luat bacul si ca esti cu morarul la pamant. Atata timp cat poti sa inveti si nu o faci, este numai vina ta, nimeni un are ce`ti face. Daca avea anumite dezabilitati, probleme mintale, era altceva, dar asa un baiat tanar, sanatos, ce scuza mai are ? Nici eu nu prea ma stresez invatand, dar cand stiu ca urmeaza teza / lucrare si nu prea stapanesc bine un anumit capitol, macar in acea seara, stau pana tarziu, numai sa retin ceva. Bine, aici este bac, nu este doar materia de pe un semestru, este materia predata intre clasele IX - XII. In fine, Dumnezeu sa`l odihneasca in pace. :(

Nu stiu cat de multe rezolvi daca "ingrasi porcul in ajun".

Link to comment
Guest smiley_real92

Imbecil,mare imbecil..e sfarsitul lumii daca pici bac-ul? nu imi vine sa cred..probabil s-a intamplat si altceva de care nu stia tat'su..

r.i.p

Link to comment
Guest Global Experience

Deah ... vb. celui de mai sus, astept urmatorii. Ei viseaza la burlacita cu blonda lu` bote, la daniela crudu ... ce drac de educatie ma, in ritmu` asta in 5 ani ajungem cu o rata de peste 30 % de analfabeti , parerea mea.

Link to comment

Sincer imi pare rau pentru el , nu trebuia sa faca asta.

Nu e vina numai ministrului ca a pus camere si s-au luat note mici la BAC , e vina si a profesorilor, care daca si-ar fi facut treaba cu trebuie alta era situatie.. Bine, nu toti profesorii dar o mare parte nu isi fac treaba cum trebuie..A fost primul an in care s-au pus camere, pun pariu ca daca vine peste 1-2 ani alt ministru nu se vor mai pune.Fiecare are mentalitatea lui.

Link to comment

Sincer imi pare rau pentru el , nu trebuia sa faca asta.

Nu e vina numai ministrului ca a pus camere si s-au luat note mici la BAC , e vina si a profesorilor, care daca si-ar fi facut treaba cu trebuie alta era situatie.. Bine, nu toti profesorii dar o mare parte nu isi fac treaba cum trebuie..A fost primul an in care s-au pus camere, pun pariu ca daca vine peste 1-2 ani alt ministru nu se vor mai pune.Fiecare are mentalitatea lui.

Vor mai exista reforme peste reforme si uite asa nu va exista un sistem educational stabil.

Link to comment

Deah ... vb. celui de mai sus, astept urmatorii. Ei viseaza la burlacita cu blonda lu` bote, la daniela crudu ... ce drac de educatie ma, in ritmu` asta in 5 ani ajungem cu o rata de peste 30 % de analfabeti , parerea mea.

ce 30%? deja 40% dintre romani is analfabeti :))

Link to comment
Guest Global Experience

Deah ... vb. celui de mai sus, astept urmatorii. Ei viseaza la burlacita cu blonda lu` bote, la daniela crudu ... ce drac de educatie ma, in ritmu` asta in 5 ani ajungem cu o rata de peste 30 % de analfabeti , parerea mea.

ce 30%? deja 40% dintre romani is analfabeti :))

nu prea cred dar nici nu te contrazic. Numai pe forumu` asta vad unele specimene ..... te doare mintea :)

Link to comment
Guest koop

Voua v-a trecut prin cap ca elevul acela, odihneasca-se in pace, poate si-a luat viata pt ca a crezut ca nu mai are viitor (ca urmare a picarii bac-ului)?! E si asta ceva de luat in considerare si tine de o educatie adevarata, parerea mea. Nu cred ca e de ajuns ceea ce face scoala romaneasca din pctul asta de vedere (oricum nu face prea multe, dar de dragul discutiei). Sunt multi, repet, multi profesori si parinti care portretizeaza bac-ul drept mega-uber-ul examen din viata unui elev. Nu e adevarat. Este important, dar si daca l-ai picat inca mai exista sanse.

Link to comment
Guest Global Experience

Voua v-a trecut prin cap ca elevul acela, odihneasca-se in pace, poate si-a luat viata pt ca a crezut ca nu mai are viitor (ca urmare a picarii bac-ului)?! E si asta ceva de luat in considerare si tine de o educatie adevarata, parerea mea. Nu cred ca e de ajuns ceea ce face scoala romaneasca din pctul asta de vedere (oricum nu face prea multe, dar de dragul discutiei). Sunt multi, repet, multi profesori si parinti care portretizeaza bac-ul drept mega-uber-ul examen din viata unui elev. Nu e adevarat. Este important, dar si daca l-ai picat inca mai exista sanse.

cand a dat-o ombladon p`aia cu capu` de pamant ai sarit BRAVO OMBLADON , SA MOARA PITIPOANCELE . Acum la cocalaru` asta de s-a sinucis la 17 ani de griji vii si spui "odihneasca-se in pace". Ceva in gandirea ta scartaie , nu mai inteleg, ori esti miserupist si sa moara toti/toate cocalari/pitipoance , ori esti evlavios, hotarasta-te.

A gandit ca n-are viitor ? Pai intr-o luna dadea iar bacu` , deci .... si tocmai , daca ar fi avut o educatie n-ar fi facut asta.

Link to comment

Pe langa vina elevului ca nu s-a pregatit pentru examen, ii mai invinuiesc si pe parinti pentru ca nu l-au incurajat inainte de examen. Daca il incurajau, posibil ca baiatul sa nu se gandeasca la reactia parintilor la aflarea vestii ca a picat si sa nu faca acel gest.

Imi amintesc ca atunci cand am dat examenul de bacalaureat, nu invatasem absolut deloc, iar tata mi-a zis ceva de genul "atat iti trebuie, sa nu iei bacu". Eram oarecum sperat cand sa plec la primul examen, insa bunicul (Dumnezeu sa-l odihneasca) a venit la mine si mi-a zis ca orice s-ar intampla la bac, sa vin acasa. Cu increderea capatata, am trecut fara probleme de examene.

Bun, daca si parintii constientizau faptul ca baiatul nu trebuie presat si trebuie incurajat, altfel probabil ar fi stat lucrurile.

Spunea cineva mai sus ca si profesorii sunt de vina ca nu pregatesc elevii cum trebuie. Are mare dreptate, sunt multi profesori carora nu le pasa de soarta elevilor pe care ii pregatesc.

Link to comment

Voua v-a trecut prin cap ca elevul acela, odihneasca-se in pace, poate si-a luat viata pt ca a crezut ca nu mai are viitor (ca urmare a picarii bac-ului)?! E si asta ceva de luat in considerare si tine de o educatie adevarata, parerea mea. Nu cred ca e de ajuns ceea ce face scoala romaneasca din pctul asta de vedere (oricum nu face prea multe, dar de dragul discutiei). Sunt multi, repet, multi profesori si parinti care portretizeaza bac-ul drept mega-uber-ul examen din viata unui elev. Nu e adevarat. Este important, dar si daca l-ai picat inca mai exista sanse.

=)) srry :D :))) =))

Tu , ai viitoru asa stralucit ??? Asa ca punct de vedere din partea ta , sa o aud si pe asta. :)

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...