Jump to content
Andrei2011

Osama Bin Laden Impuscat

Recommended Posts

"Retired CIA veteran Paul Pillar, who served as the agency's national intelligence officer for the Middle East and South Asia from 2000 to 2004, said that al-Qaida has been widely decentralized, spreading to Yemen-based al-Qaida in the Arabian Peninsula and other organizations, and that Bin Laden's death would have little impact on terrorist operations.

"In terms of operational control and direction, most of the change that matters has already taken place," he said. Bin Laden's role "for some time has been more as a symbol and a source of ideology than an instigator of operations. That role will continue dead as well as alive."

Link to comment

ba ati devenit asa tampi de la o vreme de nici voi nu va puteti descrie. va chinuiti mintea sa scoateti niste idei asa de prost preconcepute doar ca sa dea bine pe forum. well, succes in continuare. :right:

da, a murit osama, da. hmm, da, hai sa ne certam pe tema asta.

Link to comment

Mort , capturat Osama nu mai conteaza de acum incolo ...America se plictiseste si isi cauta alta tinta ;)

Cum am mai spus, ar fi diverse posibilitati:

In primul rand, americanii au intrat acolo pentru petrol, nu pentru a propovadui pacea. Acum:

- daca Osama a existat au intrat acolo avand motivul de a-l cauta, dar in paralel au luat si ce au vrut.

- daca Osama n-a existat au intrat acolo doar ca sa-l caute.

Oricum ar fi, e naiv cel care crede ca se vor retrage de acolo dupa acest eveniment. In urma celor doua posibilitati apare si riscul atentatelor, mult mai crescut in cazul in care bin Laden a existat.

Link to comment

Asta e o vrajeala pentru masa. Asemenea lideri nu vor fi ucisi niciodata. Sunt mai importanti in viata decat morti. A vrut Obama sa-si ridice rating-ul, dar cu mine nu-i merge :P

De ce? Pe Saddam Hussein cum l-au prins?

Oricum, eu nu cred in acest Osama. L-a vazut cineva vreodata? Nu! Au aparut doar inregistrari cu acesta. Apareau imagini cu el dar mereu era acelasi, la fel de "tanar".

Din cate am vazut la stiri, acesta a fost gasit intr-o vila in apropiere de o baza militara. Era chiar atat de tampit sa stea in vila stiind ca e cel mai cautat om din lume?

Obama a urmarit in direct cand Bin Laden a fost impuscat in cap cu ajutorul unui soldat avand o camera montata pe echipament. Acum ca s-a dus, puteau sa arate o poza cu trupul sau, dar nimic. Daca acest Bin Laden a existat si a fost omorat nu cred ca teroristii vor sta cu mainile in san, vom vedea ce va urma.

@Random Hero Exact.

Link to comment

Ma nene de existat a existat ...care e treaba cu el asta nu se stie cum dracu poti sa spui ca :

''Oricum, eu nu cred in acest Osama. L-a vazut cineva vreodata? Nu!''

Cum adica daca l-a vazut cineva ?? ...nu pot sa inteleg...aveti cateodata o gandire ..

Link to comment

Ma nene de existat a existat ...care e treaba cu el asta nu se stie cum dracu poti sa spui ca :

''Oricum, eu nu cred in acest Osama. L-a vazut cineva vreodata? Nu!''

Cum adica daca l-a vazut cineva ?? ...nu pot sa inteleg...aveti cateodata o gandire ..

Probabil se refera, intr-o comparatie cu Saddam Hussein, ca cel din urma a fost presedinte si era clara existenta lui, insa acest Osama este cunoscut doar din inregistrari video.

Link to comment

[

In primul rand, americanii au intrat acolo pentru petrol, nu pentru a propovadui pacea. Acum:

Daca Occidentul nu ar mulge Orientul Mijlociu de petrol aia ar muri de foame. Ce altceva exporta Arabia in afara de petrol? Si ce dracu, iau americanii petrolul gratis sau platesc zeci si sute de miliarde anual pentru el? Tu de unde crezi ca au aparut seicii aia arabi care cumpara echipe de fotbal prin toata Europa?

Link to comment
Guest Global Experience

[

In primul rand, americanii au intrat acolo pentru petrol, nu pentru a propovadui pacea. Acum:

Daca Occidentul nu ar mulge Orientul Mijlociu de petrol aia ar muri de foame. Ce altceva exporta Arabia in afara de petrol? Si ce dracu, iau americanii petrolul gratis sau platesc zeci si sute de miliarde anual pentru el? Tu de unde crezi ca au aparut seicii aia arabi care cumpara echipe de fotbal prin toata Europa?

John Nash zicea "ca sa mearga bine unui grup, trebuie sa-ti faci tie bine facand bine grupului" , degeaba se imbogateste UNUL SINGUR daca ceilalti traiesc cu 2 dolari pe zi.

Link to comment

[

In primul rand, americanii au intrat acolo pentru petrol, nu pentru a propovadui pacea. Acum:

Daca Occidentul nu ar mulge Orientul Mijlociu de petrol aia ar muri de foame. Ce altceva exporta Arabia in afara de petrol? Si ce dracu, iau americanii petrolul gratis sau platesc zeci si sute de miliarde anual pentru el? Tu de unde crezi ca au aparut seicii aia arabi care cumpara echipe de fotbal prin toata Europa?

John Nash zicea "ca sa mearga bine unui grup, trebuie sa-ti faci tie bine facand bine grupului" , degeaba se imbogateste UNUL SINGUR daca ceilalti traiesc cu 2 dolari pe zi.

Asta nu depinde de americani. Ce vina au ei ca arabetii sunt corupti si nu se inteleg intre ei?

Link to comment

ObL a fost mort de mult. Stiu de la un prieten care s-a luptat alaturi de americani cu Al-Qaeda de cand a inceput razboiul.

SUA doar astepta momentul potrivit pentru a face anuntul. ( economie,pr,etc. )

Deci prietene ,asta e cea mai penala chestie pe care am auzit eu in ultimele luni de zile,deci pe langa faptul ca o lume intreaga nu stie o informatie exacta si adevarata despre acest Ben Laden,sti tu de la un prieten care s-a luptat( pe xBox la Modern Warfare) in Al-Qaeda asai ?Pai tu zici ca SUA asteapta momentul potrivit pentru a face anuntul, asta inseamna ca secretul a fost pastrat de americani ani de zile,insa tu stiai de mult ca el e mort ,nu ? :)) Aoleooo. Nu mai zic de faptul ca daca ce zici tu e adevarat,erai cautat la usa de mult timp. Daca s-a luptat alaturi de americani,presupun ca nu era un civil din Al-Qaeda care s-a alaturat brusc armatei americane ca in filme,de i-a dat si lui un pistol sa faca toata actiunea. Daca "era" soldat,tu crezi ca avea voie sa divulge cand are el chef orice informatie?Garantez ca erai la un gratar cu prietenu asta al tau de ti-a zis mega informatia asta. Si ca sa intelegi dece am scris in ghilimele cuvantul 'era' ,e pentru simplu motiv ca azi sigur nu mai e soldat daca ti-a dat tie asa informatie secreta.

Totusi,inca nu castigam bani pentru simplu fapt ca ne agitam degeaba de ce zic americanii. Am auzit ieri la TV o gluma bunicica,era ceva de genul: 'Ce credeti ca i-a trecut prin cap lui Ben Laden inainte sa moara? R: Un glont'. Daca e chiar asa,felicitari celor de la Navy SEALs. Armata,armata ramane.

Am citit la pagina 2 parca ceva,cum ca SRI/SSP sunt mult peste serviciile din statele unite cum ar fi CIA/FBI,sincer nu stiu ce sa zic,dar m-as bucura sa ai dreptate.

Link to comment

[

In primul rand, americanii au intrat acolo pentru petrol, nu pentru a propovadui pacea. Acum:

Daca Occidentul nu ar mulge Orientul Mijlociu de petrol aia ar muri de foame. Ce altceva exporta Arabia in afara de petrol? Si ce dracu, iau americanii petrolul gratis sau platesc zeci si sute de miliarde anual pentru el? Tu de unde crezi ca au aparut seicii aia arabi care cumpara echipe de fotbal prin toata Europa?

Totusi, cred ca e o oarecare diferenta intre Irak si Arabia Saudita, daca tot vorbim despre asta.

Link to comment
Guest Astro_Dubstep

Si ce daca a murit el?Vine altul,si acum e si mai rau.Pentru ca ,si-au leaderul,asa il va razbuna.Draga America tine-te bine.

Link to comment

E putin dubios. Chiar cand i s-a terminat mandatul lui Obama, chiar atunci a reusit sa faca ceva ce nimeni nu a reusit in ani intregi. Cred ca este ceva la mijloc pentru a ramane inca 4 ani presedinte Obama.

Mandatul nu i s-a terminat , mai are putin , dar ca in toate restul posturilor tale trantesti si tu ceva aici sa fi la subiect pentru +1

  • Upvote 1
Link to comment

Numai credeti tot ce spun americanii,sunt cel mai mincinos popor, urasc arabii si musulmanii,dar in acelasi timp toate astea cu Osama au fost inventate de ei. Singurul razboi unde americanii au intrat pe drept,pentru ca se decidea soarta lumii a fost al Doilea Razboi Mondial. In rest toate razboaiele la care au participat cum ar fi Razboiul din Korea, Razboiul din Vietnam, si toate teatrele de razboi din Orientul Mijlociu sunt pentru profit si pentru interesul guvernelor. Acum numai au treaba cu aia din Orientul Mijlociu,se duc in Lybia. Conduc lumea si ne joaca ca pe o tabla de sah, si asa de multi romani ii slavesc pe americani ca pe niste zei. Americanii sunt un popor fara traditie ,cultura si istorie

Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...