Jump to content
Andrei2011

Osama Bin Laden Impuscat

Recommended Posts

Barack Obama a anun?at c? liderul grup?rii teroriste Al Qaeda, Osama Bin Laden, a fost ucis de for?ele americane. Mii de oameni s-au adunat în fa?a Casei Albe într-o manifesta?ie de bucurie, la aflarea ve?tii c? Osama Bin Laden a fost ucis. Liderii politici americani au comentat ?i ei eliminarea celui mai c?utat lider terorist din lume.

Fostul pre?edinte George W. Bush, cel care s-a confruntat direct cu atacul terorist pus la cale de Bin Laden, i-a felicitat, printre primii, pe militarii care au îndeplinit misiunea elimin?rii acestuia.

"Acest succes remarcabil reprezint? o victorie pentru America, pentru oamenii iubitori de pace din toat? lumea ?i pentru to?i cei care au pierdut persoane dragi la 11 septembrie 2001", a spus Bush.

Premierul britanic David Cameron a reamintit c? Osama purta r?spunderea pentru unele din cele mai grave atentate din istoria omenirii.

"?tirea mor?ii lui Osama Bin Laden va aduce o mare u?urare în întreaga lume. Este un mare succes c? a fost g?sit ?i nu va mai fi în m?sur? s?-?i continue campania mondial? de teroare", a declarat premierul britanic.

Primarul ora?ului New York, Michael Bloomberg, crede c? moartea lui Bin Laden va aduce oarecare alinare celor ce ?i-au pierdut rude sau prieteni la 11 septembrie, chiar dac? suferin?a lor nu va putea disp?rea.

"La 11 septembrie 2001, ne-am dat cuvântul de americani c? nimic nu ne va opri pân? ce îl vom captura sau ucide pe Osama Bin Laden. Prin contribu?ia a milioane de oameni, dintre care unii au f?cut sacrificiuul suprem pentru ?ar?, ne-am ?inut de cuvânt", a spus ?i Bloomberg.

Sursa: http://www.jurnalul.ro

Link to comment

Asta e o vrajeala pentru masa. Asemenea lideri nu vor fi ucisi niciodata. Sunt mai importanti in viata decat morti. A vrut Obama sa-si ridice rating-ul, dar cu mine nu-i merge :P

asta se poate verifica in viitor..deoarece nea osama sigur va face o caseta daca va fi in viata.

ps:e usor sa te ascunzi ca un sobolan prin munti si sa iesi sa mai tragi cate 1 glont sau sa tragi cu bazooka

Link to comment

Daca e mort o sa vina altul, e un circuit infinit. Nu o sa il cheme Bin Laden o sa il cheme Achmed Mabouli. Care e diferenta? Nu poti oprii mania omului.

Daca e in viata, o sa stea probabil cuminte o perioada. Ii e probabil mai comfortabil sa conduca din "umbra" .

Link to comment

În timp ce mii de americani au ie?it în fa?a Casei Albe pentru a s?rb?tori evenimentul, ambasadele Statelor Unite din lumea întreag? au fost puse în stare de alert? de teama unor noi atacuri din partea extremi?tilor islami?ti.

Conform CNN, cadavrul fostului lider Al-Qaeda a fost scufundat în mare , oficialii americani sperând c? astfel vor evita situa?ia în care locul s?u de veci ar putea fi transformat în destina?ie de pelerinaj pentru terori?ti, cum s-a întâmplat deja în cazul lui Saddam Hussein. Oficialii se ap?r? îns? spunând c? au respectat tradi?iile islamice, cu excep?ia locului de veci ales.

Abbott?bad, Pakistan

Cum era de a?teptat coordonatele marcate în Google Maps au strâns numeroase comentarii, dar cele mai puternice reac?ii au fost manifestate în re?eaua Facebook, unde o pagin? creat? sub numele Osama bin Laden is Dead a primit Like de la peste 26.000 de utilizatori în numai câteva ore.

osama.jpg

sursa go4it

Link to comment

Asta e o vrajeala pentru masa. Asemenea lideri nu vor fi ucisi niciodata. Sunt mai importanti in viata decat morti. A vrut Obama sa-si ridice rating-ul, dar cu mine nu-i merge :P

Idem

Sau americanii?

idem 2

ps:e usor sa te ascunzi ca un sobolan prin munti si sa iesi sa mai tragi cate 1 glont sau sa tragi cu bazooka

Idem 3

Cand am vazut idiotii cum sarbatoreau miam dat un double epic facepalm. #-o

Link to comment

Celule teroriste numai depind de un singur om. Si terorsmul nu este o organizatie mondiala asa cum cred unii americani. Sunt grupulete si grupulete independente care isi urmaresc propriile interese. Iar stirea asta cu Bin Laden mort este o porcarie. Obama vrea sa profite de oamenii care inca mai sufere de pe urma 9/11 si sa le castige suportul in felul acesta.

Multa lume stie de acum ca moartea liderului unei grupari teroriste nu inseamna moartea gruparii. Chiar daca ar fi adevarat, si nu ma indoesc ca este, in locul lui Obama nu as fi spus nimic, pentru ca stirea asta nu inseamna decat deschiderea unei rani mai vechi in istoria poppoului american. Nu in felul asta iti faci campanie.

Link to comment
Guest Tomasso_Boscetta

Eu unu nu cred ca a murit:) se zvonea ca are vreo 17 sosii de unde putem sti ca el este acela?:) Si oricum vorba lu Andrei2011 moare unu vine altul..

Link to comment

ObL a fost mort de mult. Stiu de la un prieten care s-a luptat alaturi de americani cu Al-Qaeda de cand a inceput razboiul.

SUA doar astepta momentul potrivit pentru a face anuntul. ( economie,pr,etc. )

Si care ar fii garantia ca informatia ta este adevarata ?
Link to comment

Daca ar fi adevarata stirea asta va dati seama ca teroristii lui Bin Laden se vor razbuna, si din declaratiile lor de azi, au zis ca vor ataca Europa ( asa am citit pe net, nici eu nu stiu ce legatura are Europa cu faptul ca americanii l-au ucis )

Link to comment

ObL a fost mort de mult. Stiu de la un prieten care s-a luptat alaturi de americani cu Al-Qaeda de cand a inceput razboiul.

SUA doar astepta momentul potrivit pentru a face anuntul. ( economie,pr,etc. )

Si care ar fii garantia ca informatia ta este adevarata ?

El face parte din trupele de elita, au un nume ciudat nu imi vine acum. Cand trebuie 'rezolvat' ceva neoficial, pleaca o echipa de acest gen, se intorc in 2 ore... 2 zile...2 saptamani. Cat este nevoie. Nu stiu detalii iti dai seama ca nu imi poate spune. A facut parte din legiunea straina franceza pana cand a fost 'recrutat' in echipa asta de comando. A venit de 2 ori in ultimi 10 ani in tara pentru 3 luni de fiecare data. Nu are voie sa se casatoreasca ( oricum nu stiu cine il poate lua de sot ). Toata familia lui este monitorizata, el are nu stiu cate cetatenii, i-a fost schimbat numele, etc... killer si nimic altceva. Cred ca are 150 kg si 2 M.Trebuie sa vina la anu iar. Cel putin asta mi-a spus cand a plecat.

Stirea este ca trupul a fost aruncat in mare. Daca intradevar era omorat azi, se publica vreun filmulet sau ceva poze. De ce crezi ca nu exista asa ceva ? Era mort de ani.

Link to comment
Guest Global Experience

Eh ... asta n-o cred, dar care-i faza , de ce tocmai acum l-ar scoate la iveala ... se apropie alegeri ceva prin America, care-i smecheria ? :-? Eu cred ca e mai important motivul pt. care au facut asta decat daca e adevarat sau nu ....

  • Upvote 1
Link to comment
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...